Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme cu interiorul

Axel_ever
post 17 Jun 2011, 22:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 14 June 11




Salut am un Fluence Privilege 1.6 16V de un an de zile si din primele luni am inceput sa am unele probleme cu el doar la interior.....

In primul rand volanul si schimbatorul de viteze mi s-au cojit ( dar mi l-au schimbat)

De cateva luni scaunele fata scartaie foarte tare si e foarte deranjant la fiecare hop sa auzi un scartait,,,,( cei de la Service au spus ca nu pot schimba scaunele pentru ca nu intra in garantie dar mie greu sa cred asa cv)...

Am un greieras in bord se aude central si pe lateral,,,

Portiera de la sofer drangane....

Cel mai tare ma deranjeaza scaunele si greierele stiti cum as putea sa rezolv problemele?

Am mai citit cateva forumuri si am vazut probleme asemanatoare dar nu stiu cum le-as putea remedia....

Imi puteti da un sfat cv?

Inca ceva.... Caut pleoape pentru faruri stiti unde as putea gasi?

This post has been edited by Axel_ever: 17 Jun 2011, 22:53


--------------------
Renault Fluence 2010 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AF80
post 19 Jun 2011, 08:16
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 April 11




Aceleasi probleme le am si eu , deja am inceput sa ma obisnuiesc cu scartaitu cand trec peste denivelari, deschid geamu dau muzica mai tare si ma fac ca nu aud:)) banuiesc ca asta e calitatea , vara trecuta era noua nu facea asa , acuma a trecut un an are 9100 , scartaie ce sa faci, nu e mercedes. O sa incerc sa vorbesc la service cand fac revizia de 15000km poate ma ajuta:). In rest eu zic sa nu iti consumi timpul sa te certi cu aia, oricum nu au ce sa faca . Eu nu mai fac prostia sa cumpar renault, mai bine astept si cumpar o jetta .
Ps: mentionez ca nu scartaie cum scartaie loganul vechi de 6 ani ,dar tot se aude si cand sta cineva pe scaunul din dreapta nu se mai aude nimic de la scaun.


--------------------
Renault Fluence Dynamique 1.5dci 105cp 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axel_ever
post 19 Jun 2011, 14:52
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 14 June 11




da asa e ,,,, renault ce sai ceri sunt varza la interior,,,,eu pana nu rezolv cu scaunele nu ma las ,, am dat 17 000 si cv pe ea si nu e normal k la un an sa scartaie asa,,,, si sa dranganeasca,,,,eu am facut 20 000 cu ea am avut prima revizie la 20,,,, ma costat 6 milioane,,,eh asta e ,, noul Jetta e criminal cel putin pe mine ma fascinat ,,, daca as avea bani azi mi-as lua-o:D


--------------------
Renault Fluence 2010 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 19 Jun 2011, 15:06
Post #4


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




E minunata Jetta da...o masina facuta in Mexic, cu un interior cel putin urat si cam dubios calitativ, care in echipare decenta cu un motor decent sare lejer de 20.000 de euro.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AF80
post 19 Jun 2011, 18:58
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 April 11




sunt de acord ca nu e normal sa dai 15700 euro si dupa primu an sa scartaie dar nu ai ce face , aia in service nu sunt interesati de chestiile astea, singura chestie pe care poti sa o faci e sa trimiti o scrisoare la mai mari renault si sa speri ca o sa face o chemare in service , ceva poate descopera de la ce scartaie...

19 Jun 2011, 18:58:
o sa faca

This post has been edited by AF80: 19 Jun 2011, 18:58


--------------------
Renault Fluence Dynamique 1.5dci 105cp 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 19 Jun 2011, 19:01
Post #6


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Mai bine iti bagi tu nasul pe la scaun si vezi de unde provine greierele. Tehnici de eliminare zgomotelor astora s-au tot perfectionat pe forum aici, ne-a dat Renault de munca, slava domnului...


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DumitruBM
post 19 Jun 2011, 19:02
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 May 10
From: Bucuresti




La mine scartaitul din zona scaunului soferului provenea de la prinderea suportului centurii cu podeaua, care se realizeaza oarecum sub scaun printr-un surub. Dupa ce l-am uns cu wd40 nu a mai scos nici un sunet, dupa aprox 1500km de la interventie.

This post has been edited by DumitruBM: 19 Jun 2011, 19:02


--------------------
Renault Megane 2010 - Expr 1.6 - PH 12 HHO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axel_ever
post 19 Jun 2011, 19:33
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 14 June 11




Aha, multumesc o sa incerc si eu sa fac cv dar dupa ce mai trag o fuga pana la service sa ii mai iau la intrebari putin,,,biggrin.gif daca nu se rezolva imi bag eu nasul, sper sa le rezolv,,, la Jetta sincer nu am vazut interiorul dar exteriorul e criminal p mn ma cucerit ,,, nu am avut timp sa ma uit la detalii interior ,, motorizare si accesorii,,, o sa ma uit cat mai curand....

Ce sa va zic ca dupa un an de zile a trebuit sa schimb stergatoarele pt ca efectiv mi s-au rupt si am dat 2 mil pt ambele


--------------------
Renault Fluence 2010 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DUDU D
post 20 Jun 2011, 13:02
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 21 May 07




"Cel mai tare ma deranjeaza scaunele si greierele stiti cum as putea sa rezolv problemele? "

Am avut aceeasi problema acuma vreo 2 luni si mi-au uns toate partile metalice(la care ai acces fara sa demontezi scaunul) cu o chestie alba consistenta si acuma nu mai am problema asta.


--------------------
renault MEGANE SEDAN 4/1,5DCI, INTENS 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 20 Jun 2011, 18:37
Post #10


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




CE misto era cand citeam despre PROBLEME in topicul dedicat. ( http://www.reno.ro/Probleme-tehnice-FLUENC...84507-s300.html )
Acum alerg pri 3-4 topicuri deschise unde se discuta aceiasi greierasi samd. Scuze dar chiar ma interesa ce probleme ar putea avea un Fluence. Considerati postul multiplicat in fiecare topic de probleme Fluences.


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:46
Dacia