Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Casa la periferie vs apartament mai central, voi ce ati ales/alege + pro/contra

Casa la periferie vs apartament mai central
 
Casa la periferie [ 40 ] ** [64.52%]
Apartament mai aproape de centrul orasului [ 22 ] ** [35.48%]
Total Votes: 62
Guests cannot vote 
svclio
post 12 Jun 2014, 07:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 5 July 12




Ma framanta de 1 an intrebarea asta si va trebui sa iau o hotarare in 6 luni, am pus pe hartie, am calculat, am discutat cu oameni care si-au construit case/isi construiesc case acum si am ajuns la concluzia ca o casa de 150 de mp la periferie costa cat un apartament cu 3 camere sa zicem in 13 septembrie. Intervine desigur drumul pana la serviciu care pentru mine s-ar lungi cu ~5-6km pe zi (inca 30 de minute pierdute ZILNIC), pe de alta parte ai curte, ai casa spatioasa, nu ai vecini deasupra/sub tine, dar te costa mai mult intretinerea casei si incalzirea, etc.

This post has been edited by stefanvasco: 12 Jun 2014, 07:46


--------------------
renault clio 2 bicorp 2004 / dci 65 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 12 Jun 2014, 08:01
Post #2


CGB


Group: Members
Posts: 2.446
Joined: 4 May 05
From: behind




in ce zona e casa aia de costa cat un apartament de 3 camere?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
svclio
post 12 Jun 2014, 08:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 5 July 12




Oriunde gasesti teren suficient de ieftin, isi construiesc vecinii mei casa, are vreo 200 de mp la rosu (acoperis complet si geamuri) = 22 000 de euro, iar finisarea (la estimarea constructorului) mai costa 30 000. Un apartament cu 3 camere e 70 000, deci iti raman bani si pentru teren.


--------------------
renault clio 2 bicorp 2004 / dci 65 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 12 Jun 2014, 08:45
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




eu crescut/obisnuit la bloc am avut mari emotii cand am luat decizia de a ma muta la casa, iar acum zic fara discutii casa
in ce zona te-ai gandit?
daca este bine izolata casa este posibil sa ai costuri mai mici de intretinere;
in plus vei avea loc de parcare, chiar garaj (timpul pierdut pe drum il recuperezi prin faptul ca nu mai cauti loc de parcare tongue.gif )


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFL
post 12 Jun 2014, 08:52
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 28 December 11




Si in schimb cauti gradinita sau scola pentru copil. biggrin.gif
Eu am ales apartamentul prin prisma copilului, am avut acces mai facil la gradinita si acum la scoala.
Mai tarziu nu mai conteaza , dar acum cand sunt mici este mai usor pt copil sa faca
5- 10 minute pana la scoala, decat sa se plimbe si cu mijloacele de transport in comun.
Pui in balanta avantajele si dezavantajele si vezi cum este mai bine. biggrin.gif


--------------------
Renault Clio III 2008 - 1.4 16v - Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.gagu
post 12 Jun 2014, 09:07
Post #6


Bucuresti


Group: Members
Posts: 437
Joined: 19 April 13
From: hell




Asta a fost un MARE criteriu dupa care m-am luat si eu. Toata viata am crescut in militari, la Gorjului. Sotia mostenise un apartament pe Mihai Bravu intersectie cu Ferdinand, chiar langa Colegiul Iulia Hasdeu. Am vandut apartamentul ala deoarece venise si gandacul pe lume si apoi au inceput framantarile:
- parintii mei la Gorjului, parintii ei la Apusului
- in caz de urgenta, cine sta cu copilul. (de mentionat ca in perioada aia nu aveam masina si drumul cu mijloacele de transport in comun dura 1 ora)
- scoala si gradinita la care fusesem si eu si nevasta-mea si la care copilul ar fi avut prioritate erau in Militari...
...si de aici convergeau mai multe...
Cand vine copilul...deja variabilele devin tot mai multe si mai ale dracu.
Da...cui nu i-ar placea o casa la curte, la liniste, cu gratarul langa tine, dar gandeste-te ce educatie va primi copilul, la ce gradinita si mai ales la ce scoala il dai. Iarna are cu ce sa ajunga la scoala? Daca nu circula transportul? Daca ti se strica masina si tre' s-o bagi in service mai mult timp?...
Eu am un apartament la Apusului, langa soacra-mea si la 10 minute de mers pe jos de ai mei. Scoala e in fata blocului, gradinita la 5 minute.
Tu hotarasti.!
a...si apartamentul meu a costat 44.000 de iepuroi...nu 70.000.


--------------------
Renault / Ford Megan 2 Hatch 2005 Ford Focus Break 2012
Cine se scoala de dimineata...f*te fete care inca mai dorm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
svclio
post 12 Jun 2014, 09:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 5 July 12




Da... cu copii e mai delicat (noroc ca 4-5 ani nu se pune problema sa fac vreunu'), dar eu ma gandeam la prelungirea ghencea asa ca nu e greu de ajuns la scoala/gradinita. Ideea e ca daca tot o sa platesc 20-30 de ani vreau macar sa gasesc solutia optima. Cum zicea mai sus MMVI am emotii mari cu mutatul la casa, fiind crescut in apartament, dar sunt mult prea scumpe apartamentele si decat sa platesc zeci de ani un apartament cu 2 camere...


--------------------
renault clio 2 bicorp 2004 / dci 65 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 12 Jun 2014, 09:31
Post #8


CGB


Group: Members
Posts: 2.446
Joined: 4 May 05
From: behind




am un coleg care-i in aceiasi situatiune. a gasit teren prin otopeni. pana in airoport. din strada grivitei face dreapta p-o alta straduta si p-acolo pa undeva. 400 mp - 30.000 ieuroi. si vrea omu sa-si faca o casuta. de maxim 200 mp. si tot calculeaza, socoteste...plm. de juma de an e asa in calcule. si in calcule si in cumpana. nu stie ce sa faca. bani nu are, doar daca-si vinde apartamentu si ia si-un credit. p-acolo pa unde si-a gasit terenu is utilitati da' nu-s la trase pan la poarta, ca sa zic asa. si cica costa si alea de rup. canalizare pwla. adica e, da' nu la poarta. se mai fac case prin zona si cica ar pune bani la comun cu altii ca sa-si traga ce le trebuie. apoi mai e distanta pan la scarbici. plus ca drumu ala din otopeni pe dn1 e mai mereu aglomerat. mai e faza ca n-are prin zona scoala si gradinita (are copil mic). iar tre sa apeleze la masina. si cresc cheltuielile. cand e frig, oricat de bine ar fi facuta casa, tot e mai mult de plata la incalzire.

hai sa-ti zic ce-as face io dac-as fi in situatia de-a ma gandi sa ma mut la casa. pai m-as muta la casa prin preajma bucalelor doar daca:
1. pot ajunge relativ usor in bucale. daca fac mai mult de 20 de min cu masina, bag pwla. ideal ar fi sa existe p-aproape o gaoaza de metrou, un capat de linie de troleu sau ceva de genu.
2. as lua casa de-a gata construita, decat sa ma mut in ea. n-am nervii necesari sa fac o casa de la 0. la ce meseriasi is la noi si la ce nervi ma apuca pa mine ne-am alerga reciproc cu macetele. si casa sa aibe tot ce tre'be. de la canalizare pan la apa curenta. fara fosa septica sa dea p-afar, fara apa la hidrofor, fara curent de la panouri solare. daca vreau, imi fac separat toate astea. da' nu vreau sa depin strict de ele.
3. sa am in zona chestii ptr boraci: scoli, gradinite. si nu d-alea private ca nu-s boier.
4. sa fie ceva magazine. daca ma taie pofta d-o punga cu seminte la 10 seara, sa nu merg 5 km pan la prima dugheana.
5. curtea sa fie generoasa, ca doar nu ma mut la bloc pa orizontala.

anu trecut ma gandeam si io la o duda, respectiv in targoviste era o casa de vanzare. belea de casa. noua, din 2007. super casa. nu magaoaie mare. facuta asa....tzata de matza. curte generoasa. zona buna, central, numa cu case in jur. 70.000 euro cerea. plm era biznis de biznis (intre timp s-a vandut). cat de fwtut ar fi orasu asta de tgv, tot ai ce-ti trebuie acolo. magazine, scoli, gradinite....etc.si ma gandeam sa fac naveta bucale-tgv. trei ore drumu dus intors. lasam masina la gaoaza de metrou 1 mai (adica la intrare in bucale) si luam metrou'. da' plm... 40 lei m-ar fi costat zilnic drumu, la un consum asa de 4%. 800 lei pa luna numa motorina-n plm. apoi timpu perdut pa drum. as ca plm.

e extrem de complicata o decizie in sensu asta. extrem extrem. apartament bun in bucale sau casa la mama dreq?

si gasesti ap cu 3 camere sub 70000. chiar prin blocuri noi mai pe la margine. gen cartieru ala din spate auchan militari de ex.

si inca ceva: intereseaza-te de casa/vilutza in zona asta, spatele auchan militari. cartier rosu sau ceva gen. am 3 colegi care stau acolo si zic ca e bine. si cica gasesti casoaca de-a gata cu 60.000-70.000-80.000 euro.
o alta zona unde am mai cautat io, e giulesti sarbi.

This post has been edited by CGB: 12 Jun 2014, 09:44


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 12 Jun 2014, 09:52
Post #9


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Sunt crescut la bloc de mic, dar vacantele le-am petrecut la curte, la bunici.
Acum 10 ani, m-am mutat de la bloc definitiv la curte.
N-as da statul la curte pentru cutia de chibrituri numita apartament, pentru nimic in lume.
Altceva e racoarea si aerul mai curat din curte, linistea, si faptul ca ai un loc de relaxare. Oricand la orice ora, ies in curte, ma asez pe o bancuta la umbra, si ascult pasarelele cum canta - nu claxoanele bizonilor la semafor!
Conditiile sunt ok, atat ca acces la transport, magazine non stop la 10 minute de mers pe jos, scoli si gradinita. Lipseste canalizarea, dar nu mi se pare mare chestie sa golesti fosa o data pe an, mai ales ca acum e gratis, daca ti-ai platit impozitele la primarie la zi.

This post has been edited by balanel: 12 Jun 2014, 09:53


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 12 Jun 2014, 10:00
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Eu as zice altfel...
Lucrezi in Buc? Esti activ profesional? -Apartament clar
Esti "artist"? Ai venituri din alte parti decat salarii? Nu trebuie sa mergi zilnic pe plantatie? -Clar casa!

Eu mi-as dori la orice ora sa ma mut la casa. DAAR nu acum cand sunt activ profesional! Vreau sa fug la munca/vacanta/intalniri/etc? Pai am inchis usa la apartament si am plecat si ajung in 1 ora sa zicem!
La casa nu poti asa ceva, decat daca e in Bucuresti. Casa IN Bucuresti, nu la periferie!
Si cand zic casa, zic drum asfaltat pana in fata casei, zic CANALIZARE, zic toate utilitatile si mai zic si acces la mijloacele de transport in comun ale Bucurestiului! Orice alta varianta de casa e useless si nu mi-as face ever.
Mai vad diversi cu casa la curte dupa centura bucurestiului, cu drum de pamant, sau/si cu jdemii de km pana la intrare in Buc,....pana mea...nu merita efortul.
Cand ma retrag sau nu mai sunt foarte activ profesional, sau nu mai imi pasa de bani ca am prea multi radmasa.gif atunci ma mut la casa laugh.gif
Mi-e pofta urgenta de un gratar? Am restaurante garla. Vreau sa fac eu un gratar? Ma duc la munte/padure. Vreau aer curat? Pai ma duc la aer curat, nu in imputiciunea din Bucuresti SI imprejurimi!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 12 Jun 2014, 10:18
Post #11


CGB


Group: Members
Posts: 2.446
Joined: 4 May 05
From: behind




socra-miu are casa in bucale. centru plm. zona - intre parc carol si rond cojbuc. si ca orice om gospodar daca tot sta la casa are si el un mar in curte, trandafiri, caine, trei fire de rosii, un cais, trei cioate de struguri....etc. si d-aici incep problemele.
1. cainele - nu poa sa plece mai mult d-acas ca ramane animalu nemancat. plm mai roaga un vecin, o alea alea, da' nu prea mere. cand pleaca in concediu ma mut io la casa. iau nevasta de aripa si o saptamana stam la curte. ca tata socru n-ar lasa casa goala mai mult de-o juma de zi. si pa buna dreptate. si e o placere traiu la curte ca io nu ma inteleg cu cainele deloc. adica la modu ca ne-am rupe capu unu altuia. da' asta e alta poveste.
2. cand is merele coapte, zilnic sar gardu diversi si fura. cainele e legat si chiar daca n-ar fi, problema neutralizarii lui n-ar fi complicata. mai nou i-au fwtut gardu de la atata sarit.
3. cand is trandafirii infloriti ii fura.
4. cand is caisele coapte sar gardu si fura.
5. pa stada mai joaca copii un folbal si poc in geamuri. schimbat un termopan vara trecuta. gratii la fereastra a zis ca nu-si pune ca nu-i la pujcarie, desi i-am recomandat cu caldura. ocupatia lui de baza e sa faca pe pandaru la propria casa. mai injura pa unu care rupe un trandafir, mai zice de ma-sa unui borac de da cu mingea-n geamuri, mai alearga pa unu de-l prinde prin curte la shmanglit de mere si tot asa.
6. pa timp da iarna il rupe la incalzire. are sobe pa gaz.



--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 12 Jun 2014, 10:27
Post #12


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Sunt in acceasi dilema.

Factorul care pe mine m-a convins sa raman la bloc este ca nu am parintii in Bucuresti, iar cand o sa vina unul sau mai multi copii va fi foarte greu cu dusul la gradinita / scoala in conditiile in care ma voi muta la casa si nu voi avea cu cine sa ii las.
Un alt factor de luat in seama este distanta unde o sa fie casa , cu cat esti mai aproape de Bucuresti cu atat creste pretul pe m2 la teren si implicit costurile casei.

Si eu doream la casa, chiar ma incadram sa iau ceva frumos, insa la noi nu este nici infrastructura sa ajungi repede in oras si din pacatele si satele de pe langa Bucuresti lasa foarte mult de dorit la capitolul aspect, multe sunt urate si neingrijite .

Am ales sa imi iau apartament in Bucuresti si sa imi fac o casuta mica de vacanta langa Buzau in zona de deal astfel incat sa am unde sa evadez in wk .

Cele bune,


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 12 Jun 2014, 11:07
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Este o decizie foarte personala care tine de multi factori. In primul rând, periferie inseamna peste centura, nu? In acest caz pot da exemplul celor din Popesti-Leordeni sau Berceni care merg cu masina doar pâna la metrou IMGB sau mai bine pâna la Sun plaza, parcheaza in subteran si iau metroul de la Piata sudului pâna unde au nevoie. Cei din cazul asta ajung unde au nevoie relativ repede.

Este foarte importanta naveta cu copilul spre gradinita sau scoala. Cine o face? cu ce? masina personala sau transport in comun? Chiar daca acum nu se pune problema de copii, 4 - 5 ani trec foarte repede, inainte de achitarea creditului imobiliar smile.gif

Cumnata-mea locuieste in Prelungirea Ghencea si duce copilul in Chirigiu la gradinita, acolo unde locuiesc bunicii copilului. Este foarte greu dimineata cu traficul de acolo. Eu din Berceni (cartierul, nu comuna biggrin.gif ) catre acceasi destinatie fac aproximativ 30 de minute.

Altfel, de magazine nu ducem lipsa nicaieri pe lânga Bucuresti, ales de Mega Image.

Apoi la o casa trebuie sa te si pricepi un pic la toate, sa te ocupi personal de tot ce tine de casa. Deszapezit iarna, udat vara etc. De aceea e o alegere foarte personala. Pe scurt daca esti o persoana careia îi place sa iasa la film, mall, terasa, etc, mai bine apartament in Bucuresti, iar daca preferi sa bei o bere in sezlong la tine in batatura si sa admiri gazonul pe care tocmai l-ai tuns, mai bine casa.

Sau le combini cu apart + casuta de vacanta, dar aici e o alta discutie.

This post has been edited by Diac: 12 Jun 2014, 11:11


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2014, 11:53
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu încape comparație între ele. Nu m-aș mai întoarce la bloc nici mort. Orice s-ar întîmpla, eu de bunăvoie nu mă mai mult niciodată la bloc. Never, ever. Poa' să fie și placat cu marmură, cu robitete din aur și pereții tapetați cu diamante, tot nu mă interesează.
Sigur, cînd apare pe-aici colegul Laurențiu o să-ți spună exact același lucru, dar pe dos. biggrin.gif

E o alegere personală. Casa cere niște sacrificii. Dacă merită să le faci sau nu, asta numai tu poți să decizi.

Edit: lipsește o opțiune din chestionar. Casă în buricul Bucureștilor. The best of both worlds. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 12 Jun 2014, 11:58


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 12 Jun 2014, 12:13
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Casa in centru biggrin.gif Am inteles ca pe Kisselef ar fi ceva oferte laugh.gif

This post has been edited by Diac: 12 Jun 2014, 12:13


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
svclio
post 12 Jun 2014, 12:19
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 5 July 12




QUOTE(VladSoare @ 12 Jun 2014, 11:53)
lipsește o opțiune din chestionar. Casă în buricul Bucureștilor. The best of both worlds. biggrin.gif
*




Suntem pe forumul Renault, iar intrebarea e pusa de un utilizator care are un clio vechi de 10 ani, deci nu lipseste optiunea, doar nu-si are locul aici. biggrin.gif


--------------------
renault clio 2 bicorp 2004 / dci 65 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2014, 12:54
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi tocmai de-aia. Nu dai banii pe mașini scumpe, ci îi strîngi pentru o vilă în Dorobanți. biggrin.gif
Dacă ai fi condus un Cayenne, am fi putut presupune că nu ți-au mai rămas bani de casă. Dar cu Clio mai e o șansă. tongue.gif

This post has been edited by VladSoare: 12 Jun 2014, 12:55


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 12 Jun 2014, 12:56
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




apartament in nordul bucurestiului.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.gagu
post 12 Jun 2014, 12:57
Post #19


Bucuresti


Group: Members
Posts: 437
Joined: 19 April 13
From: hell




Ai putea de exemplu sa gasesti case in Bucuresti...Militariul e plin (Apusului, Dezbobirii)...sunt case frumoase, ingrijite...dat te zvanta la pret...ca au tot ce isi doreste CGB-u...canalizare, gaze, lumina, apa rece, apa calda (in casa, nu la poarta) Cel putin impaci si capra si varza...


--------------------
Renault / Ford Megan 2 Hatch 2005 Ford Focus Break 2012
Cine se scoala de dimineata...f*te fete care inca mai dorm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 12 Jun 2014, 12:57
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Lipseste optiunea d. Apartament la periferie

Ferentari-Bucharest-Romania.jpg


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Jun 2014, 12:59
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




radmasa.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFL
post 12 Jun 2014, 13:34
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 28 December 11




Cam putine antene de satelit. radmasa.gif


--------------------
Renault Clio III 2008 - 1.4 16v - Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 12 Jun 2014, 13:56
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Au baEtii asphalt si canalizare? Au! radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 12 Jun 2014, 14:01
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 970
Joined: 5 December 09




Eu stau in complexul din spatele Auchan Militari, de care vorbea CGB mai sus. E o diferenta enorma fata de unde am stat inainte, pe la Gorjului. Am fost oarecum inspirat si -am avut si noroc cu un bloc de doar 5 etaje, si sunt sanse foarte mari sa nu se mai construiasca nimci in fata, deci pot sa zic ca stau ca la tara (administrativ asa e). Norocosii au fost prin 2008-2009 cand au cumparat duplex-uri (ultimul etaj + mansarda) de vreo 100 si ceva mp, la 60 000 EUR.
Am avut si optiunea cu Popesti Leordeni, dar vazand infrastructura din zona am zis pas. Depindeam foarte mult de masina. In Militari Residence, de vreun an parca merge si 178 care e din 5 min si pana la Pacii face vreo 10 min. Sa nu mai zic ca esti la 5 min de autostrada catre civilizatie smile.gif iar in curand se va termina si celalalt sens cu 2 benzi la centura pe portiunea Chiajna - Chitila.

Dar nu ma crede nimeni ca la ora de varf (la 8-9) pana in Victoriei fac 30-35 min fara sa ma grabesc, mai putin decat cu autobuz+metrou. Evident nu pe Maniu.

Ma tenta in ultimele luni o casa foarte aproape de cartier dintr-un proiect de 5 case, cu o curte suficienta pt mine, casa vreo 200 mp (parter +etaj1) + mansarda, gata de mobilat. Pret 95000, banuiesc ca se poate negocia pana la 90. Hidrofor, fosa , deci nu depinzi decat de enel si gaze, fara apanova iar apa este potabila, mai buna decat aia imbuteliata din auchan. Prin zona mai sunt case, construite de dezvoltatori, dar unele in duplex, oglinda, lipite etc , inghesuite iar alea bune cu curte mare sunt cam scumpe.

Daca e vorba de Chiajna, as alege zona asta, aprtament sau casa, dar daca e vorba de altceva, dincolo de centura si sa vin zilnic in Bucuresti nu e avantajos.




--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannypapai
post 12 Jun 2014, 14:31
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 8 March 06




Pana sa ma insor, adica acum 12 ani, am stat la aprtament in Drumul Taberei.
Dupa insuratoare ne-am construit de la 0 o casa in cartierul Giulesti, chiar langa Piata Giulesti. Am facut un schimb de terenuri si am preferat acolo pentru ca socrii stau tot la casa chiar vis-a-vis de mine. Poate o sa ma luati peste picior, dar imi convine de minune ca stau peste strada de socri, ma ajuta mult cu copii (soacra) iar socrul imi e un prieten pe cinste. Dar, revenind la topic nu m-as mai muta inapoi la apartament. Nimic nu se compara ca facutul gratarului in curtea ta, cu tunsul ierbii cu motocoasa si apoi sa tragi o bere in mirosul de iarba taiata proaspat. Sa stai pe sezlong si sa iti mangai catelul. Sa ti se joace plozii in siguranta in curte. Si costurile......sa fim seriosi, se compenseaza iarna cu vara. Vara gazul ma costa 100 lei, iarna 800. Cheltuielile cu energia sunt cam la fel. Apa costa ceva mai mult iarna. Am canalizare, apa curenta, cablu RDS, gaze absolut tot. Strada e de fapt o intrare, inchisa la un capat si eu sunt ultima casa. Deci, circulatie ioc. Merg 100 metri si am metrou si autobus si dupa cateva statii am metrou. am si hiper si super market. Scoala si gradinita la doua statii de mine, vara mergem pe jos pana acolo.
Concluzia mea: Niciodata apartament. Casa IN Bucuresti


--------------------
Renault Fluence 2016, Expression - B 173 PDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 12 Jun 2014, 14:42
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(SandelBS @ 12 Jun 2014, 14:01)
Eu stau in complexul din spatele Auchan Militari,
*



tiganie mai mare ca acolo greu gasesti intr-un complex nou.

ps e restaurantul favorit al stelei....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 12 Jun 2014, 15:30
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 970
Joined: 5 December 09




tiganie la ce te referi?

E restaurant favorit al stelistilor (noaptea nava aia spatiala e luminata rosu si albastru) insa am auzit ca mai vin si manelisit p-aici precum si diferite persoane de o calitate mai mult sau mai putin indoielnica. Asta a fost si scopul constructiei salilor de festivitati. Dar nu aia e problema ci un gainar cu o casa de p aici care face bani din kkt (are o vidanja la poarta) si cand are vreo petrecere, d-aia cu manelisti, dedicatii de rasuna tot campu. Mai sunt si alti tampiti dar s mai retrasi.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.gagu
post 12 Jun 2014, 15:33
Post #28


Bucuresti


Group: Members
Posts: 437
Joined: 19 April 13
From: hell




Daca ar fi si asfaltat prin complexu' ala...ar fi si mai bine...


--------------------
Renault / Ford Megan 2 Hatch 2005 Ford Focus Break 2012
Cine se scoala de dimineata...f*te fete care inca mai dorm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 12 Jun 2014, 15:34
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




aglomeratie, praf, fum, zgomot etc.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qwertyuiop
post 12 Jun 2014, 15:40
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 22 March 09
From: Buc




Ca sa ajungi acolo de pe iuliu maniu iti cam rupi masina , plus ca daca da o ploaie mai serioasa se inunda zona , case mici , curte mica , ai blocu la cativa metri de casa , mi se pare o mare tiganie zona


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th June 2024 - 02:07
Dacia