Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Aer conditionat, nu raceste suficient, Probleme, solutii, remedieri, etc

Dodone
post 20 Jun 2008, 21:43
Post #1


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




La masina din semnatura am observat ca aerul conditionat nu raceste suficient, nici macar pe ultima treapta.
So, am mers la verificat instalatia de climatizare, la un service care are un aparat nou. Aici a introdus in computerul aparatului datele masinii(an de fabr.,cod motor, putere) si apoi a inceput sa faca ciclul de diagnoza.
A recuperat mai mult freon decat indica compu' ca ar fi trebuit sa fie capacitatea maxima. De obicei se constata lipsa freon, normal dealtfel.A mai observat ca presiunile din circuitele de joasa si "inalta" presiune erau peste valorile maxime pentru acest tip de instalatie. blink.gif
In fine, dupa ce a scos si lubrifiantul vechi si a introdus lichidele noi, nu am observat ca in cateva minute de functionare a climei sa fie aer sensibil mai rece.
Recent am mers la drum lung si am constatat ca climatizarea nu face fata nici macar pe ultima treapta, cu toate ca afara nu erau mai mult de 28 gr. C. Simteam doar aer rece pe brate, dar pe bancheta din spate nu se simtea o racire sensibila a aerului.
Mentionez ca in momentul in care am schimbat distibutia am schimbat, logic, si cureaua de antrenare a compresorului de climatizare.
M-am gandit ca ar putea fi cateva cauze:
- robinetul de la caloriferul din habitaclu sa nu inchida corect, astfel aerul rece e amestecat cu aer cald, putin probabil:
- instalatia e subdimensionata pentru varianta break, unde volumul de aer e aproape dublu fata de varianta sedan(nu m-ar mira, exemplu concret: Mercedes Vito, deci la "case" mai mari);
- daca e compresorul, m-am ars, unul nou e cel putin 500 de euroi, fara manopera.
Astept pareri. Merci.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 21 Jun 2008, 09:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Ai mers si cu alta masina ca a ta sa vezi daca se simte diferenta de temperatura? Nici mie nu mi se pare foarte puternic AC-ul de la M1 break, dar face fata, cel putin la mine daca il dau la maxim nu pot sa il suport mai mult de 5 min. Daca merg pe distante scurte nu mi se pare nici mie fenomenal, dar nu apuca sa raceasca toata masina. Cel putin ma bucur ca nu mai miroase urat...


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 21 Jun 2008, 21:38
Post #3


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Nu, nu am mai circulat cu alt Megane 1, cu atat mai putin cu un break. Oricum, e clar ca in momentul actual nu face fata.
Cand am timp liber o sa merg la service-ul unde am facut revizia la climatizare, sa-mi spuna ei cam care ar fi baiu'. sad.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 21 Jun 2008, 21:51
Post #4


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




Dodone stii ce nu inteleg eu? Cum au recuperat mai mult freon decat indica computerul ca ar trebui sa fie si circuitele de joasa si "inalta" presiune erau peste valorile maxime pentru acest tip de instalatie. Si cand au umplut instalatia la loc cat au bagat?Daca cumva au facut de la inceput ceva setari gresite in calculator?De exemplu modelul masinii...


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 21 Jun 2008, 21:52
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Problema este la filtrul intern din instalatia de clima.
Se infunda si compresorul merge "inecat" De aia ai avut si presiunile mai mari si pe tur si pe retur. Cineva a sesizat astasi a dat mai mult freon in instlatie.
Scoate filtrul (dupa rcuperara freonului) curata-l bine si monteaza-l la loc. Daca tot faci manopera asta desfa si duza de evaporare (tot aolo este cu filtrul) su curata bine tot sistemul.
Recomand sa nuu bagi ulei in prima faza, (lasi sa mearga instlati a fo 5-10 min) recuperezi totul inca odata, faci si vidare si apoi refaci plinurile freon si ulei compresor. In mod normal cu clima la maxim si ventilatorul din cabina pe trapta 1, cu reccirculare din cabina si cu usileinchise, in grila v trebui sa masori max 5ºC. Asta si daca filtrul de plen este nou.

Incearca sa ceri toata procedura la servicul unde te duci si vei avea numai scucces.

Bafta si minuni!


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 21 Jun 2008, 23:21
Post #6


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




@adrian mgn
Setarile cu datele masinii au fost corecte. Reumplerea a fost gestionata de compu' aparatului, cu lubrifiant, freon si presiuni conform specificatiilor din memoria computerului, pt. modelul meu de masina, an motor (putere, valve, alea alea...).
Pentru dl. doctor, de la Dodone (pauza pentru incarcatura emotionala) ,numai respect.
RADU_ esti bijou. worship.gif
O sa merg la service si o sa le spun exact ce mi-ai spus tu, inarmat si cu un termometru cu Hg.
Filtru de polen e din decembrie 2007, iar de atunci am facut doar vreo 5.500 de km.

This post has been edited by Dodone: 22 Jun 2008, 00:02


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 21 Jun 2008, 23:23
Post #7


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Nu de filtrul de polen vorbeste Radu, ci de filtrul DIN instalatia de clima.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 21 Jun 2008, 23:59
Post #8


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Merci de precizare, dar am inteles de care filtru e vorba. Dar am raspuns cu specificarea ca si filtru de polen e schimbat pt. ca RADU_ nu era sigur, nu avea de unde sa stie. Vezi postul lui de mai sus. smile.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 22 Jun 2008, 00:07
Post #9


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da, mea culpa, m-am grabit.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 22 Jun 2008, 06:14
Post #10


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




E O.K., doar n-ai dat cu paru'. biggrin.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shafu
post 23 Jun 2008, 12:20
Post #11


SHĂFU'


Group: Members
Posts: 777
Joined: 19 April 07
From: Iași




... si la mine c-am "adie" ventilatorul dar de racit raceste. nu stiu de ce "ventilatorul" sufla asa incet o fi de vina acest filtru? Explicati-mi ce este acest filtru din instalatia de AC si pe unde se schimba. blink.gif


--------------------
Renault Megane Clasic 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 23 Jun 2008, 21:22
Post #12


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Daca te referi la filtrul de polen, s-a scris destul pe forum despre acesta si unde e pozitionat.
Foloseste functia SEARCH sau cauta pe wiki (acceseaza "Forum" de pe bara gri de deasupra).
Daca te referi la filtrul din vaporizator, desi putin probabil, nu stiu nici eu unde e. blush.gif Trebuie sa urmez instructiunile de mai sus. radmasa.gif 090.gif

This post has been edited by Dodone: 23 Jun 2008, 21:23


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shafu
post 24 Jun 2008, 12:20
Post #13


SHĂFU'


Group: Members
Posts: 777
Joined: 19 April 07
From: Iași




... la cel din vaporizator ma refeream nici nu stiam ca mai exista unul
blush.gif


--------------------
Renault Megane Clasic 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 24 Jun 2008, 20:29
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Am fost si eu de curiozitate astazi la un service din Giurgiu sa verifice freonul. Mi-au scos 370 g si 20 ml ulei si au pus inapoi 700 g freon si 20 ml ulei . Mentionez ca AC functiona identic inainte de operatiune, sau poate raceste putin mai mult acum, dar eu nu prea sesizez mare diferenta. La voi ce cantitati au avut?

This post has been edited by ionutt daniel: 24 Jun 2008, 20:29


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shafu
post 24 Jun 2008, 21:12
Post #15


SHĂFU'


Group: Members
Posts: 777
Joined: 19 April 07
From: Iași




La mine nu am fost atent .... curios desi instalatia era goalita de freon si mi-au refacut incarcarea m-a costat doar 35 de lei anul trecut. Ma asteptam la mai mult desi era service bras. Uleiul, sau ma rog ce lichide o mai avea prin el, nu l-a schimbat! La mine mi se pare ca ventilatorul nu "impinge".


--------------------
Renault Megane Clasic 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 24 Jun 2008, 21:20
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Nu cred ca te refereai la filtrul din circuitul de freon, ci la cel de polen. E sub grila de la parbriz, cam intre stergatoare. E infundat sau umed, trebuie sa-l schimbi.

This post has been edited by 19vik: 24 Jun 2008, 22:24


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 24 Jun 2008, 22:04
Post #17


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Azi am fost la service si mi-au spus sa comand un filtru nou la condensor/uscator.
Cel mai ieftin l-am gasit la 106 ron , produs de Delphi.
Maine mi-l monteza, iar daca nu se remediaza problema din primul meu post de pe acest topic, mi-au spus ca singura cauza ar mai fi compresorul, adica 2.278 ron piesa noua, dar nu de origine ci aftermarket.
De la schrott-uri mi-e frica sa iau (200- 300 euro) pentru ca nu am garantie si istoric de functionare. In plus nu stiu daca inmagazinarea, fara a fi montat pe instalatie nu i-o fi daunat.
Asa ca, va tin la curent.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 24 Jun 2008, 22:23
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




cand ventilatorul nu va sufla basca de pe cap pe viteza 4 atunci aveti treaba cu filtrul de polen, sau lagarele de la motoras murdare. Daca-s murdare sau uzate, atunci aveti si un chitait la vitezele mici .


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 24 Jun 2008, 23:14
Post #19


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




QUOTE(ionutt daniel @ 24 Jun 2008, 20:29)
Am fost si eu de curiozitate astazi la un service din Giurgiu sa verifice freonul. Mi-au scos 370 g si 20 ml ulei si au pus inapoi 700 g freon si 20 ml ulei . Mentionez ca AC functiona identic inainte de operatiune, sau poate raceste putin mai mult acum, dar eu nu prea sesizez mare diferenta. La voi ce cantitati au avut?
*



Din cate retin eu compu' de la aparatul de diagnoza arata ca sunt necesari 820 gr. de freon, iar in instalatia de pe masina mea erau 950 gr. Maine o sa intreb sa stiu exact ce cantitati ar trebui sa fie in instalatie.
Daca tu ai mai avut doar jumatate din cantitatea maxima de freon, ma mir cum nu simti o diferenta mai sensibil mai mare a racirii. huh.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 25 Jun 2008, 08:35
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Tare mi-e teama ca aia la care ai fost tu, au o statie veche si ciudata, ca manualul zice ca la M1 K4M trebuie 700g +/- 35 de R134a, cat i-au pus lui ionutt daniel si 150ml +/-10 ulei. Poate discordanta vine de la trecerea de la R12 la R134a, trecere facuta prin '95 din motive ecologice, 700g de R134a, inlocuiesc ~820g de R12.
freonmegane1xz0.th.png

This post has been edited by 19vik: 25 Jun 2008, 10:06


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 25 Jun 2008, 16:11
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Intr-adevar se simte mai rece aerul,mai ales la prima treapta a aerotermei, cand aproape nu sesizam ca merge aerul. Nu pot sa spun ca "te congeleaza", dar azi dupa stat la soare, cand afisajul de temperatura exterioara indica 47gr C (asa tare era incinsa oglinda), iar in masina nu puteai sa stai, cam in 5 minute a facut o temperatura rezonabila si placuta. Revizia m-a costat 110 lei(50 manopera si 15 lei fiecare 100 g freon).


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hawk84
post 25 Jun 2008, 21:48
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 18 June 08
From: Bucuresti




ionut, la ce service ai facut revizia pt ca as vrea sa-mi verific si eu instalatia de freon. daca nu poti spune pe forum adreasa mea de mail este hawk9808625@yahoo.com
merci!!


--------------------
Renault Megane 1 classic 1.9 dTi 2000 - CT-87-GCA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 26 Jun 2008, 09:49
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Eu am fost la Florirolf Giurgiu. Nu e reprezentanta, dar sunt super ok. Nu cred insa ca merita sa faci un drum pana la Giurgiu.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 27 Jun 2008, 14:21
Post #24


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




QUOTE(19vik @ 25 Jun 2008, 08:35)
Tare mi-e teama ca aia la care ai fost tu, au o statie veche si ciudata, ca manualul zice ca la M1 K4M trebuie 700g +/- 35 de R134a, cat i-au pus lui ionutt daniel si 150ml +/-10 ulei. Poate discordanta vine de la trecerea de la R12 la R134a, trecere facuta prin '95 din motive ecologice, 700g de R134a, inlocuiesc ~820g de R12.
freonmegane1xz0.th.png
*



Am fost alaltaieri si mi-a schimbat filtrul condensor, trcand prin toate procedurile inerente.
Aparatul cu care lucreaza tipul la care am fost eu e cumparat relativ recent (de cateva luni), ma indoiesc sa mai lucreze cu agent refrigerent vechi. huh.gif
L-am intrebat pe tip in legatura cu aceasta diferenta de cantitate si mi-a spus ca lui ii da compu' de la aparat doua tipuri de compresoare de climatizare pentru modelul din semnatura. Iar la modelul de pe masina mea sunt necesare 820 gr.
In final am observat ca, conducta care inainte era doar rece, dar umiditatea din aer nu condensa pe aceasta, acuma condenseaza. Se simte si in interior ca aerul e mai rece, dar pe treapta a 3 a. E adevarat ca si afara erau 37 gr. C la umbra, dar parca, totusi, aerul ce intra nu e suficient de rece.
Weekend-ul viitor o sa calatoresc pe distanta mai mare si o sa vad cum se simte le drum lung.
In final, recomand tuturor forumistilor sa faca o revizie de instalatie de climatizare la cel putin 3 ani, si sa schimbe obligatoriu si filtrul condensor, e un consumabil ca orice alt filtru. Daca acesta e imbacsit, compresorul lucreaza fortat si cedeaza in cele din urma. Or, filtrul e 106 ron, iar compresorul e aprox. 2.300 ron, fara manopera de inlocuire, care nu e ieftina.

This post has been edited by Dodone: 27 Jun 2008, 14:23


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 27 Jun 2008, 21:37
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Un AC se considera eficient, daca dupa 5 min de functionare (cu ventilatorul din din masina dat la maxim, temperatura la minim, pe recirculare, cu ucsile si geamurile inchise) este capabil sa scoata in grila aeratoare intre 5-8ºC masurate cu un termometru special pentru acest scop. Toti care poseda aparatura de service pentru AC trebuie sa aiba acest termometru. Este din dotare.

Dodone, incearca sa faci aceasta masuratoare cu un termometru digital de interior sau exterior de masina. Doar ca trebuie sa ai grija ca aceste termometre au o inertie mare la timpul de masurare.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 27 Jun 2008, 21:41
Post #26


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




O sa incerc cat de curand.
Am citit pe alt topic de pe forum ca la unii se formeaza si gheata pe conducta de la vaporizator, parca, iar la mine doar face condens. Si la voi face gheata ? huh.gif

This post has been edited by Dodone: 27 Jun 2008, 21:42


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shafu
post 27 Jun 2008, 21:49
Post #27


SHĂFU'


Group: Members
Posts: 777
Joined: 19 April 07
From: Iași




... condens face ... nu cred ca e normala gheata


--------------------
Renault Megane Clasic 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 27 Jun 2008, 21:50
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




lasa gheata ca nu in asta consta eficienta sistemului. Cum sa ai gheata la 38ºC afara? si sub capota motorului unde este si mai cald? Sau tu ai nevoie de racoare sub capota sau in abitaclu?
Unii si-au izolat tevile pana in interior pentru o eficenta sporita, dar daca sistemul este facut asa de CONSTRUCTORE, oare nu a luat in calcul si asta?


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 27 Jun 2008, 22:23
Post #29


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Imi place "tonul" din replica ta ! biggrin.gif Pe bune.
Referitor la gheata: touche ! Ai dreptate.
Pun si eu intrebari nocturne, de spart becuri, dupa 7 zile de zugravit acasa, de dimineata pana seara. blush.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 7 Jul 2008, 11:16
Post #30


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Am fost recent la un drum mai lung si am testat iar clima. Afara erau max. 30 gr. C. Am simtit ca aerul este mai rece dupa schimbarea vaporizatorului/condensor, dar nici acum nu a racit aerul din habitaclu sensibil mai tare, cu toate ca era pe recirculare, pe viteza a treia.
Asa ca, nu stiu care ar mai fi cauza racirii ineficiente.
Stie cineva cum se poate determina daca compresorul de clima e cauza ?
La service-ul de clima mi-a spus ca presiunile de pe circuite sunt corecte, ma gandesc ca n-o fi compresorul.
Filtul de habitaclu a fost schimbat in decembrie trecut si de atunci am avut un rulaj sub 10.000 de km.
Situatia devine enervanta. 022.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th June 2024 - 12:01
Dacia