Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

macara usa fata stanga megane clasic

danolt
post 2 Jan 2012, 16:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 2 January 12




Buna ziua. Unde pot gasi o macara pt usa fata stanga megane 2003 ? Am incercat acum vreo 2 ani sa o cumpar noua, dar desi am cautat-o dupa talon, nu s-a potrivit niciuna; pana la urma am reparat-o dar acum s-a stricat din nou... Multumesc.


--------------------
renault megane clasic 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Foxer
post 8 Feb 2012, 15:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 2 December 10




ce anume e stricat la macaraua veche?
(si eu am desfacut-o de tot pe a mea si am reparat-o asta vara, si de atunci merge bine)


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu12
post 8 Feb 2012, 23:08
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 5 February 12




chiar....ce s-a rupt de la ea....ca si io am reparat-o pe a mea de vreo 2 ori....si a treia oara a trebuit sa o schimb....de fiecare data mi s-a rupt cablul care l-am inlocuit cu din ala de bicicleta folosit la frane...macaraua noua am gasit-o noua in magazin intre 4mil si 7mil,dar io am luat-o de la branesti de la dezmembrari,tocmai acolo am mai gasit una si am dat 150lei pe ea....singurele lucruri care difera intre macarale era motorasul ca era un pic mai mic decat cel care il aveam original pe masina si mufa era alta,dar mi-au dat si mufa la macaraua cumparata si am innadit-o langa cealalta pt eventualitate in caz de gasesc iar aceeasi mufa ca la macaraua originala


--------------------
Megane 1 , Megane 3 GranTour ambele / 1.6 16v 79kw , 1.5 dci 81kw / 2000 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0507
post 9 Feb 2012, 18:18
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 28 January 07
From: BV




Exista kit reparatie macara dar depinde ce ti s-a stricat la a ta.

La mine s-a incurcat cablul pe melcul din motoras si am gasit kit reparatie pe net cu ~ 70 lei, contine cablurile si toate plasticele care se pot strica.


--------------------
Renault Megane 2002 Classic Expression, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Foxer
post 9 Feb 2012, 22:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 2 December 10




si la mine a fost asta una dintre probleme smile.gif Am scos complet cablu, am luat 2 patentzi, am indreptat toate cutele care se formasera pe cablu, am uns melcul cu vaselina; problem solved smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrAg0nX
post 17 Feb 2012, 11:36
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 8 November 09
From: Ploiesti / Bucuresti




Ca sa nu mai deschid alt topic intreb si eu aici. Am posibilitatea sa iau din dezmembrari de la cnv tot ce imi trebuie pentru geamurile electrice spate (buton, macara cu motoras, capitonaj usa tot) Intrebarea e: usile spate sunt "pregatite" pentru instalatia electrica? sunt trase fire? Vreau sa stiu daca se merita sa le achizitionez, sa nu fie prea complicat sau sa necesite improvizatii. Multumesc anticipat.

This post has been edited by DrAg0nX: 17 Feb 2012, 11:38


--------------------
Renault Megane Classic 2002 1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Foxer
post 17 Feb 2012, 12:53
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 2 December 10




QUOTE(DrAg0nX @ 17 Feb 2012, 11:36)
Ca sa nu mai deschid alt topic intreb si eu aici. Am posibilitatea sa iau din dezmembrari de la cnv tot ce imi trebuie pentru geamurile electrice spate (buton, macara cu motoras, capitonaj usa tot) Intrebarea e: usile spate sunt "pregatite" pentru instalatia electrica? sunt trase fire? Vreau sa stiu daca se merita sa le achizitionez, sa nu fie prea complicat sau sa necesite improvizatii. Multumesc anticipat.
*



CNV=? ..cumva break?


Vad ca masina ta e fabricata in 2002, deci e f posibil sa fie deja trase firele. Poti eventual sa desfaci masca unei usi din spate si sa vezi daca e p-acolo o mufa care nu e conectata la nimic.
Ar mai trebui sa te asiguri ca geamurile tale (sticla) au prinderea pe macara identic ca si geamurile masinii donatoare.

Din punctul meu de vedere, daca chiar iti doresti geamuri electrice si pe spate, merita sa ti le pui chiar si in cazul in care nu ai mufele deja acolo.
Poti lua cablajul cu tot cu mufe de pe masina donatoare, si le montezi/adaptezi pe a ta. E un pic mai mult de munca, dar daca ai rabdare sa desfaci totul frumos si sa intelegi sistemul, o sa ai si recompensa pe masura smile.gif

Apropo, am si eu MARE nevoie de butoanele, capacul, si instalatia electrica pt incalzirea in scaune. Masina donatoare pe care ai gasit-o are incalzire in scaune?
Ce an este?

This post has been edited by Foxer: 17 Feb 2012, 18:50


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrAg0nX
post 18 Feb 2012, 16:44
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 8 November 09
From: Ploiesti / Bucuresti




Ms de raspuns. E un megane classic identic cu al meu tot din 2002 echipare tot Expression si din pacate nu are incalzire in scaune stiu sigur. Intrebam de geamuri pentru ca la masina nu am timp si nici unde sa fac transformea decat in vara. Deci as lua toate piesele acum dar pe masina le-as pune abea in vara... de aceea vroiam sa ma asigur ca se potrivesc. O sa desfac capitonajul unei usi spate sa vad prinderile. Merci frumos de raspuns.

This post has been edited by DrAg0nX: 18 Feb 2012, 16:45


--------------------
Renault Megane Classic 2002 1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Foxer
post 18 Feb 2012, 17:46
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 2 December 10




Cu placere!

(legat de masina donatoare, e posibil chiar si asa, sa aiba firele pt incalzire deja trase.. stiu ca astea din 2002 le au deja trase standard... Ti-as fi foarte recunoscator daca imi poti da PM cu un nr. de telefon, ca sa te pot contacta pt cateva detalii)


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobertGabbY
post 15 Mar 2012, 23:12
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 13 July 09




danolt am eu o macara pentru megane classic tot 2003, electrica complet functionala, a fost schimbata de curant pe motiv ca s-a inlocuit complet usa fata a soferului. este in perfecta stare de funcionare. Imi cer scuze ca postez aici, dar colegul nostru a cerut ajutor.
PS: eu nu ma ocup cu dezmembrari, sunt un simplu forumist smile.gif

15 Mar 2012, 23:14:
si kiturile acelea la 70 lei va garantez ca nu merita, pentru ca plasticele sunt de proasta calitate. ori iei una noua ( 1100 lei la reprezentanta) ori iei una de la dezmembrari ( aproximativ 350 lei)

This post has been edited by RobertGabbY: 15 Mar 2012, 23:14


--------------------
Renault Megane 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buru620@yahoo.com
post 27 May 2012, 16:50
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 10




buna tuturor......unde pot gasi si eu kitul pentru macara usa spate sau linkul pentru e-bay din turcia.....va multumesc...


--------------------
renault megane 1 2003 1,9 dci - IS-08-BCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Foxer
post 27 May 2012, 20:56
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 2 December 10




QUOTE(buru620@yahoo.com @ 27 May 2012, 16:50)
buna tuturor......unde pot gasi si eu kitul pentru macara usa spate sau linkul pentru e-bay din turcia.....va multumesc...
*



incearca autokarma.ro sau (pariez ca nu te-ai fi gandit) GOOGLE! "kit reparatie macara renault megane 1" wacko.gif

This post has been edited by Foxer: 27 May 2012, 20:57


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buru620@yahoo.com
post 28 May 2012, 15:09
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 10




VA MULTUMESC ...PENTRU INFORMATII.VA UREZ DRUM BUN...


--------------------
renault megane 1 2003 1,9 dci - IS-08-BCP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbx
post 31 May 2012, 09:09
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 2 June 08
From: Bucuresti




Macaraua de megane fiind o buba des intilnita, dupa indelungi cautari de solutii & kitt-uri (kk, cum bine au mai observat si altii), un coleg cu M2 dar aceiasi macara a dat peste un baiat foarte priceput care le reconditioneaza cu piese durabile. Stiind ce face ma "pricopsit" si cu garantie 1 an !!!
Cine are nevoie sa-mi ceara tel lui in PM.


--------------------
Renault Megane I 2003 - B-60
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geooox
post 31 May 2012, 16:15
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 1 May 12
From: bucuresti




eu as vrea numarul de telefon al acestui baiat insa momentan nu pot sa dau PM ! poate o face altcineva in locul meu


--------------------
dacia/renault laguna /megane 2006 1,9dci/2000 1,4 16v - b85kwy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzadiz
post 10 Jun 2012, 22:07
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 June 12




macaraua de renault fiind o problema des intalnita, asa cum e si cea sa nu poti da PM pe acest forum daca n-ai suficienta vechime smile.gif) imi trimiteti va rog si mie numarul acelui baiat? (sau evtl puneti-l public aici daca nu se supara). mersi.


--------------------
Renault Megane 2004/Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbx
post 14 Jun 2012, 13:13
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 2 June 08
From: Bucuresti




QUOTE(zzadiz @ 10 Jun 2012, 22:07)
macaraua de renault fiind o problema des intalnita, asa cum e si cea sa nu poti da PM pe acest forum daca n-ai suficienta vechime smile.gif) imi trimiteti va rog si mie numarul acelui baiat? (sau evtl puneti-l public aici daca nu se supara). mersi.
*


Ai PM
...si nu e singuru site cu aceasta problema.


--------------------
Renault Megane I 2003 - B-60
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bestmarlanu
post 14 Jun 2012, 13:42
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 11 January 08




salut.
Si masina mea are problema asta si as vrea si eu nr de tel al acelui baiat.
Multumesc anticipat...


--------------------
Renault Megane 2003/ Break 1,9 dCI - TR 85 EFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Monitor_R
post 30 Jul 2012, 06:56
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 21 April 10
From: Bucuresti




QUOTE(dbx @ 31 May 2012, 10:09)
Macaraua de megane fiind o buba des intilnita, dupa indelungi cautari de solutii & kitt-uri (kk, cum bine au mai observat si altii), un coleg cu M2 dar aceiasi macara a dat peste un baiat foarte priceput care le reconditioneaza cu piese durabile. Stiind ce face ma "pricopsit" si cu garantie 1 an !!!
Cine are nevoie sa-mi ceara tel lui in PM.
*




Buna Ziua,

Am si eu nevoie de contactul 'Mesterului in Macarale'...
Din pacate nu pot da PM lui @dbx din lipsa de posturi.


--------------------
Renault Scenic 2001 1.6 16V 110cp - TABLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Monitor_R
post 1 Aug 2012, 10:37
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 21 April 10
From: Bucuresti




Multam' @dbx de info pe PM. Bagam numele in agenda.
Intre timp am rezolvat cu Dragos (@VF1BG0) - v. topicul lui din aria de vanzari. Recomand.
smile.gif


--------------------
Renault Scenic 2001 1.6 16V 110cp - TABLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robybass
post 12 Oct 2012, 10:20
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 18 March 12




Cine ma poate ajuta sa schimb kitul macara geam stanga sau daca stiti pe cineva in CLUJ .... need help.pls


--------------------
Renault Megane 1 2001 - Cj 15 Bro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Foxer
post 12 Oct 2012, 12:29
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 2 December 10




QUOTE(robybass @ 12 Oct 2012, 10:20)
Cine ma poate ajuta sa schimb kitul macara geam stanga sau daca stiti pe cineva in CLUJ .... need help.pls
*



Desfaci cu grija masca usii (are cateva suruburi foarte evidente, dupa care are cleme de jur imprejur)

Desfaci fagurele de plastic negru din usa (e prins in 4 suruburi)

Desfaci doar partea de jos a chederului interior de la geam, lasand restul in pace.

Cobori geamul la jumate si observi o piesa (adesea alba) de plastic care perforeaza partea de jos a geamului si care e prinsa cu o alta siguranta de plastic ca sa nu iasa. Inlaturi siguranta, parca prin rotire spre lateral, si apoi o inlaturi tragand de ea paralel cu geamul.

Chemi un prieten

Incerci sa scoti piesa de plastic din geam, in timp ce prietenul coboara macaraua de la butonul electric.

Ridici manual geamul pana sus (fiindca in acest moment tu o sa fii singurul care tine geamul in picioare) si chemi prietenul sa ii puna scotch ca sa nu cada (vezi cum faci sa nu lase scotch-ul urme pe vopsea fiindca se inlatura cumpplit de greu)

Desurubezi macaraua de pe masina si o scoti integral afara.

O repari.

O pui la loc, facand totul in sens invers.

Succes!!

This post has been edited by Foxer: 12 Oct 2012, 12:30


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu12
post 25 Nov 2012, 21:21
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 5 February 12




va rog si io putin ajutor legat de o clema de la macara....cea care tine geamul sa nu flambeze....macaraua imi merge dar mi-e frika sa las geamul jos pt ca pocneste datorita lipsei clemei care tine geamul fix....mai explicit:prin geam trece un plastic,plasticul care culiseaua pe macara sus jos,si bulbul ala ajuta geamul sa se ridice si sa se lase....pe partea cealalalta a geamului exista o clema care tine geamul fix....mi s-a rupt clema aceea si nu stiu de unde pot face rost de alta.....ma poate ajuta cineva?ca la chestia de kit de reparatii macara geam exista clema aia,dar nu ma instereseaza sa dau 150ron pe tot kitul cand mie imi trebuie doar acea clema....
are cineva idee de unde imi pot cumpara clema?va rog frumos,astept raspuns de la cineva cu suflet mare smile.gif)


--------------------
Megane 1 , Megane 3 GranTour ambele / 1.6 16v 79kw , 1.5 dci 81kw / 2000 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobertGabbY
post 25 Nov 2012, 21:39
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 13 July 09




de la dezmembrari, dar e undeva la 50 lei...


--------------------
Renault Megane 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Foxer
post 27 Nov 2012, 11:02
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 2 December 10




QUOTE(ovu12 @ 25 Nov 2012, 21:21)
va rog si io putin ajutor legat de o clema de la macara....cea care tine geamul sa nu flambeze....macaraua imi merge dar mi-e frika sa las geamul jos pt ca pocneste datorita lipsei clemei care tine geamul fix....mai explicit:prin geam trece un plastic,plasticul care culiseaua pe macara sus jos,si bulbul ala ajuta geamul sa se ridice si sa se lase....pe partea cealalalta a geamului exista o clema care tine geamul fix....mi s-a rupt clema aceea si nu stiu de unde pot face rost de alta.....ma poate ajuta cineva?ca la chestia de kit de reparatii macara geam exista clema aia,dar nu ma instereseaza sa dau 150ron pe tot kitul cand mie imi trebuie doar acea clema....
are cineva idee de unde imi pot cumpara clema?va rog frumos,astept raspuns de la cineva cu suflet mare smile.gif)
*




pune-i un colier mic de plastic (soricel) pe partea cealalta si o sa stea bine-merci. Eu asa am facut si n-am avut probleme. poti sa pui chiar 2 daca incap, dar vezi sa fie d-aia mici... vezi si tu care se potrivesc mai bine.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu12
post 28 Nov 2012, 17:57
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 5 February 12




mc frumos.la asta nu m-am gandit smile.gif) mc mc mc


--------------------
Megane 1 , Megane 3 GranTour ambele / 1.6 16v 79kw , 1.5 dci 81kw / 2000 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
srevni
post 12 Jun 2014, 00:16
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 18 August 10
From: Cluj Napoca




De cateva zile, cand actionam geamul din dreapta cobora si urca cu niste zgomote rupte din filmele horror.

Azi mi-am facut timp si am desfacut panoul. S-a rupt opritorul de cablu de langa rola de sus. Cel incercuit in poza.

DSC03392.JPG ( Size: 533.24k ) Number of downloads: 341


Ca urmare, camasa cablului, care pe dinauntru este metalica, a inceput sa sape in rola de plastic.

Am gasit piesa respectiva separat, doar pt. megane II. Arata putin diferit de cea de la megane I. Intrebare: stie cineva dimensiunea in mm din pozele de mai jos? Daca s-ar potrivi, as putea sa o fixez si cea de megane II. Sau stie cineva de unde iau piesa pt. megane I?

megane1.JPG ( Size: 54.19k ) Number of downloads: 340
megane2.JPG ( Size: 75.14k ) Number of downloads: 335


--------------------
O774 O65 49O
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Foxer
post 12 Jun 2014, 09:28
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 2 December 10




gaura tin minte ca are diametru de 6mm.. iar restul nu prea conteaza. INSA, sa stii ca si la megane 2 se rup opritoarele astea intr-o veselie.
Eu mi l-am facut singur dintr-o bucatica de aluminiu pe care am sculptat-o la dimensiunile potrivite (doar in zonele unde e nevoie), folosind o bormasina cu spiralele potrivite si niste freze mici. Mi-a luat cam o zi, dar nu mai are moarte.
Ulterior am facut si la usa cealalta.

Daca nu-ti raspunde nimeni, o sa iti dau eu dimensiunile exacte, dar trebuie sa mai astepti cateva zile ca am piesa veche la ai mei acasa.

This post has been edited by Foxer: 12 Jun 2014, 09:32


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
srevni
post 12 Jun 2014, 10:38
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 18 August 10
From: Cluj Napoca




Am recuperat-o cea rupta din usa. Deocamdata este in 3 bucati. Tocmai le-am degresat sa le lipesc la loc ca sa pot lua cotele. Si eu m-am gandit la varianta manufacturare ... aluminiu sau alama sau plumb (asta as putea sa-l torn dupa ce fac o matrita din ghips intr-o cutie de chibrite). De o ora caut prin casa ceva de aluminiu 12x12x20 mm. Nu ma deranjeaza ca sus nu o sa-l mai rotunjesc. Poate ramane paralelipiped, dar sa-si faca treaba.

Sunt convins ca se rup si alea de megane II, dar ma gandeam si la faza ca fiind noi, tin macar jumate din cat a tinut asta de pe masina ... astea sunt coapte de caldura si inghetate de frig din 2000 incoace ... bine ca au tinut si atit.


--------------------
O774 O65 49O
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Foxer
post 12 Jun 2014, 15:18
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 2 December 10




plumbul se va deforma cu fiecare utilizare. Eu am facut piesa dintr-o bucatica de aliminiu de la o bieleta antibasculare veche de 1.6_16v pe care o aveam pe balcon. Am folosit zona dreapta exact dinainte de rasucire. Practic, sunt 2 zone drepte, una la fiecare capat inainte de bucsi (cele marcate cu sageti in poza) ; deci poti face 2 piese.
bieleta.JPG ( Size: 26k ) Number of downloads: 314


This post has been edited by Foxer: 12 Jun 2014, 15:30


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 18:51
Dacia