Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

tuning hardware la motor 1,9 dci

Zoot
post 3 Jul 2007, 01:12
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




Cat au costat piesele pentru realizarea tuningului la masina respectiva ( b=xx=you ) ?


--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
Renault Megane 2 HATCH 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bboobbyy_mates
post 11 Jan 2008, 18:20
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 3 November 07




apropo...eu am un rx4, 1.9 dci, luat din germania, deja modificat tehnic: soft, dublu chip, pistoane.... faza e ca dupa ce trece de 2500 de ture decoleaza si nu se mai opreste numai pe la 170. eu consider ca tuning pe 1,9 dci e super... cool.gif


--------------------
renault SCENIC RX4 chip motor - CJ 92 MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 11 Jan 2008, 20:52
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




Poti da mai multe detalii cu toate modificarile te rog? tongue.gif Cati cai are masina, avand in vedere ca motorul standard era de 105? Ce pistoane are, etc?


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bboobbyy_mates
post 11 Jan 2008, 21:17
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 3 November 07




mi-au spus ca are 150 cp, cat despre pistoane si celelalte nu stiu decat ca nu sunt stock.


--------------------
renault SCENIC RX4 chip motor - CJ 92 MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 11 Jan 2008, 21:29
Post #35


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Exista teste pe dyno. Si aici o dai tot cu ce ti-au zis altii despre PROPRIA masina? laugh.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Jan 2008, 00:05
Post #36


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(bboobbyy_mates @ 11 Jan 2008, 21:17)
mi-au spus ca are 150 cp, cat despre pistoane si celelalte nu stiu decat ca nu sunt stock.
*




O luam de la capat...parca Laguna2 ti-a explicat foarte frumos ce si cum dar vad ca o tii tot pe a ta...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 12 Jan 2008, 00:25
Post #37


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(bboobbyy_mates @ 11 Jan 2008, 19:20)
eu am un rx4, 1.9 dci, luat din germania, deja modificat tehnic: soft, dublu chip, pistoane.... faza e ca dupa ce trece de 2500 de ture decoleaza si nu se mai opreste numai pe la 170
*




blink.gif blink.gif blink.gif Decoleaza??Foarte tareee...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 12 Jan 2008, 00:31
Post #38


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(bboobbyy_mates @ 11 Jan 2008, 18:20)
apropo...eu am un rx4, 1.9 dci, luat din germania, deja modificat tehnic: soft, dublu chip, pistoane.... faza e ca dupa ce trece de 2500 de ture decoleaza si nu se mai opreste numai pe la 170.  eu consider ca tuning pe 1,9 dci e super... cool.gif
*




Si cat scrie in talon ca ar fi viteza maxima?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 12 Jan 2008, 06:51
Post #39


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




QUOTE(bboobbyy_mates @ 11 Jan 2008, 21:17)
apropo...eu am un rx4, 1.9 dci, luat din germania, deja modificat tehnic: soft, dublu chip, pistoane.... faza e ca dupa ce trece de 2500 de ture decoleaza si nu se mai opreste numai pe la 170. eu consider ca tuning pe 1,9 dci e super.../mi-au spus ca are 150 cp, cat despre pistoane si celelalte nu stiu decat ca nu sunt stock.
*




- dublu chip ha? blink.gif pai mai ai loc de inca 2 chipuri sa o faci quadro chip...

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 12 Jan 2008, 06:53


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 12 Jan 2008, 11:37
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




laguna_2_interceptor, ai idee daca se gasesc pistoane si injectoare high-flow pentru 1.9 dCi ? tongue.gif Merg injectoarele de la motorul 2.0 dCi de 150/175 de cai? Ne poti spune din vasta ta experienta, cam ce modificari fizice se pot aduce acestui motor (adica modificari pentru care se gasesc piese)? rolleyes.gif

This post has been edited by poseidon06: 12 Jan 2008, 11:37


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 12 Jan 2008, 12:03
Post #41


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- e forte dificil de facut asa ceva... necesita multi bani si trebuie facuta de persoane extrem de experimentate... se pot face multe dar totul trebuie modificat, recalculat etc... necesita atat conostinte de mecanica cat si conostinte legate de electronica masinii, partea software etc... nu recomand la nimeni sa se apuce sa faca home made... nu e la fel de simplu ca la VW TDI... oricum se pot face multe wink.gif incepand de la turbina pana la pistoane la comanda e loc de orice... dar trebuie sa stii ce faci...

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 12 Jan 2008, 12:04


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 12 Jan 2008, 12:14
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




Multumesc mult pentru raspuns smile.gif In viitor, in functie de perspective si buget, poate reusesc sa cumpar o turbina hibrid, ca tot mi s-a propus acum o luna, cand mi s-a stricat turbina originala. Si un chip...dar nu stiu daca injectoarele stock vor putea tine pasul cu modificarile...Pana atunci, o sa ma rezum la un filtru de aer sport panel tongue.gif

Ca si modificari de soft...ce ai recomanda, un power box/piggy-back sau chip clasic ?


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 12 Jan 2008, 17:30
Post #43


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- un soft modificat care sa tina cont de noile injectoare in primul rand... wink.gif


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 12 Jan 2008, 23:45
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




poseidon06 ziceai sa vrei sa cumperi filtru panel sport.

am cumparat eu un K&N se potriveste la fix, toate bune si frumoase dar se murdareste incredibil de repede si desi il curat la luna sub el pe plasticele negre am observat ca s-a depus o mazga neagra, ma gandesc ca jegu asta ajunge in motor pana la urma.


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 12 Jan 2008, 23:56
Post #45


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




antifizic2>>Si ce are in plus filtrul asta K&N panel sport??Defapt vreau sa te intreb daca este diferenta intre cel stock si asta...Sau faptul ca ai filtru sport te face sa crezi ca masina e mai sport asa... 04.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 13 Jan 2008, 00:05
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




mihaie e muult mia sport acuma M6urile nu imi fac fata la dciul meu

serios acuma cred ca se numeste sport deoarece ii lipsesc straturi si e mai usor si deci masina merge mai repede radmasa.gif

glumesc nu are nimic mai destept defat tocmai asta ziceam ca lasa mizerie sa intre in motor, cei drept parca urca mai usor in turatii dupa ce il cureti dar o saptamana de mers prin capitala il infunda de toti banii biggrin.gif

- a se intelege nu vreau sa dezamagesc pe cei care isi dorec filtre sport, asta este doar concluzia mea-

This post has been edited by antifizic2: 13 Jan 2008, 00:13


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 13 Jan 2008, 00:45
Post #47


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Pai prin alte topic-uri de pe-aici se vehiculau ideile ca filtrul sport si BOV-urile sunt cam frectie la picior de lemn pe turbodieseluri. unsure.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 13 Jan 2008, 01:10
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




Filtrul sport panel, nu da niciodata putere....ci doar elasticitate motorului si un aer mai curat, cel putin teoretic. Filtrul conic da putere motorului, dar in primul rand la benzina se vede efectul sau, unde aduce cativa cai, 1-2 pana la 6 probabil, depinde de motor. Asta daca e amplasat corect.

La Megane, filtrul de aer este total diferit de cel de la Laguna. Este mult mai gros in primul rand si mai mare. Si se monteaza in picioare, in cutia lui...la Laguna parca se monta orizontal ? Daca da, atunci o fi posibil ca uleiul acela de pe filtru sa se imbibe cu mizerie si sa formeze o mazga sub el...cine stie...

Eu mai astept cred vreo 1000 de km, apoi o sa inlocuiesc filtrul de aer actual cu unul panel de la K&N. O sa scriu impresiile cand il voi schimba smile.gif
P.S. Filtrul de la K&N are garantie lifetime, nu se schimba, doar se curata, asta mi se pare un avantaj f important, pentru ca nu mai arunc banii pe filtre de hartie la fiecare 10k km.


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 13 Jan 2008, 01:20
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




din punct de vedere economic un filtu K&N de 130 ron care nu il mai schimbi iese mai ieftin ca un filtru de hartie de 80 de ron care se arunca inevitabil, la costuri ar mai trebui adaugata si solutia de curatare care trebe folosita din plin si des

filtru este intradevar montat orizontal si desi este plauzibil ca mazga de care vorbesc sa fie defapt solutie de curatat nu se explica dece este neagra!!, dupa parerea mea este clar ca intra mizerie in motor

la urmatorul schimb de ulei o sa imi pun filtu de hartie si o sa vand pe cel sport la bursa , motivu este simplu au inceput sa mi se tocesca capetele de la suruburile care tin capacul filtrului de aer , pe langa asta mergand zilnic cu masina nu am timp sa tot curat la filtru respectiv


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 13 Jan 2008, 01:55
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




Nu stiu exact cum se curata filtrul, dar cred ca se spala, se usuca, dupa care se da cu spray pe el, nu ? Sa nu se fi uscat bine...nu stiu ce sa zic...sau de la umezeala... blink.gif Oricum, nu-i a buna cu mazga aia....


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 13 Jan 2008, 06:42
Post #51


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- eu il curat odata la 3 luni si nu am gasit nicodata mazga sau altceva... daca asta de bumbac sa infunda repede care e avantajul celui de hartie care se infunda la fel de repede si ala permite de nou o cantitatea de aer mai mica? nu tot tocesti suruburile sa il schimbi? sau faptul ca scrie in manual ca il schimbi la 10 mii (sau 15 sau cat naiba scrie) te face sa te simti ca e curat? fara nici un comentariu in plus doar strict economic judecand cele 2 filtre de departe cel sport e mai bun si in plus motorul va avea aer mai devreme de 10 mii de km sau alte sfaturi pur teoretice de manual care nu tin cont de conditiile in care e exploatata masina... restul cu ce ofera in plus filtrul etc tot timpul vor fi gica contra care sa starneasca polemici etc... e stinta exacta dovedita pe aparatura de masurat la fel de precisa ca si rezultatul 1+1=2 si nu mai are rost sa se continue inutil discutia... asa la fel de bine daca intrii cu masina in Dambovita iti intra apa in motor si indoi bielele dar asta nu inseamna ca e vina filtrului sport cum nu e nici vina lui ca avem un Bucuresti si o tara mizerabila in care inca aruncam cu prundis cand vine iarna si in care probabil cel mai bun si fiabil mijloc de transport care ni se preteaza conditiilor e caruta...

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 13 Jan 2008, 06:43


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 13 Jan 2008, 13:32
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




nu vreau sa fac polemica, am povestit experienta mea cu acest filtru si frica ca ar putea afecta viata mmotorului pe termen lung


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 13 Jan 2008, 15:02
Post #53


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- nu vrei dar ai facut... viata motorului pe termen lung este afectata si de mersul cu un filtru de hartie care se schimba la 10 mii si care pe masina ta e imbacsit de la 1000 km... si putem continua... filtrele sport in general si firmele respectabile in particular gen K&N nu exista de ieri de azi sau de cand am pus eu filtru sau tu sau altcineva pe masina personala... daca ar fi daunat la motor precum concluzia ta ar fi fost deja dovedit si stintific in cei catva zici de ani de la aparitie si acum probabil erau catalogate drept esecuri tehnice... crezi ca daca ar fi crapat cateva motoare din cauza lor nu ar fi fost demolat produsul pana acum? tu ai ajuns la o concluzie proprie si personala total subiectiva... oricum nu intram in alte detalii, pune filtru de hartie si vinde cel sport, este cea mai buna decizie pentru linistea ta...

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 13 Jan 2008, 15:03


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
white8snow
post 13 Jan 2008, 17:45
Post #54


white snow


Group: Members
Posts: 27
Joined: 25 November 07
From: baia mare




mai domnilor eu am facut o chestie ... am luat un filtru de asta sport si am pus si asta sport si l-am lasat si pe ala clasic .
asta sport e pus pe conducta aia ce iese si se duce acolo langa far pe care am taiat-o si am intercalat pe ea filtrul sport .
aerul intra acuma prin filtrul sport apoi prin conducta aia cat mai este din ea apoi prin filtrul normal si apoi mai departe in motor.

nu am obs sa scada puterea la motor , da drept sa va zic eu nici nu il folosesc sa vad cat poate asa ca e mai greu sa stiu daca a pierdut putere sau nu la stilu meu domol de condus .

ce am obs e ca filtru de hartie e mai curat dupa 8000 la cat schimbam eu ulei + filtru dar tot mai are praf in el si e putin negricios . asa ca nici ala sport nu face treaba tare buna de unu singur ca altfel nu mai ajungea in asta de hartie nimic si era ca nou


--------------------
renault megane scenic 2003 scenic expresion - MM 06 BFU
Renaut megane scenic 2003, 1.9 dci.
Car name: iubi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 13 Jan 2008, 18:25
Post #55


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- nu pot spune decat atat... DOAMNE!!! popa.gif


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renaultforever
post 13 Jan 2008, 19:06
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 3 November 07
From: IASI




eu zic sa mai pui unu.. wink.gif ..poate asa reusesti sa ai aer curat in motor.. wacko.gif


--------------------
nissan qashqai 1.6 dci x-tronic J11 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jan 2008, 19:37
Post #57


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu, nu,...... am eu o alta idee....pune o butelie de oxigen sa-si traga motorul direct din butelie...asa sigur o sa fie aer curat.... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Acuma vb. serios si lasand gluma la o parte .... care este justificarea pt. 2 filtre??????????


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 14 Jan 2008, 10:56
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




motorul 1.9dci are mai multe versiuni 101cp, 107cp, 120cp, si parca una noua la francezi de 130cp

daca pistoanele si piesele interne sunt identice de unde vine plusul de putere ?

poate reuseste cineva inainte sa afle care e diferenta intre ele ca toate se pot chip-ui

si una e pui chip pe 101 cp si alta pe 120

eu de ex am 101 cp si as vrea sa o duc la 120 apoi chip as fi mult mai castigat nu ?

This post has been edited by tuner: 14 Jan 2008, 11:00


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 14 Jan 2008, 11:08
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




Una dintre diferente este ca 1.9 dCi 120 si 130 CP are turbina cu geometrie variabila...nu stiu cat influenteaza puterea genul asta de turbina, dar are un efect benefic asupra raspunsului motorului...lag mai mic decat cu o turbina normala (asta din citite/auzite).


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 14 Jan 2008, 11:27
Post #60


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- asa este... din pacate cea cu geometrie variabila este net inferioara la fiabilitate fata de cea fixa... modificarile constau atat in soft cat si alte mici piese pe masina gen turbina, pompa de injectie, injectoare... pistoanle in genere sunt la fel si oricum rezista mai multa presiune din partea turbinei decat echiparea stoc...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 00:24
Dacia