Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

SCHIMBARE POMPA APA SI DISTRIBUTIE MEGANE 1.6, oare asta e solutia problemei mele ???

concrion
post 24 Nov 2007, 19:10
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 19 March 07
From: Bucuresti




Salut. In urma cu ceva timp postam unele nemultumiri legate de un suierat/fluierat ce venea din partea dreapta (vazut de la volan) de sub capota. La o prima constatare (acum ~ 1 luna) mi s-a spus ca e ceva legat de alternator si ei considerau ca e azomotul acceptabil. Azi am fost la "pretinii" de la Eurocar Service pentru a incerca sa dam de cap problemei (tinand cont ca am facut la ei o reparatie mai serioasa - vezi sectiunea service) am crezut ca e vorba de o problema nedepistata atunci, sau o urmare a lucrarii. Astazi s-au uitat atent oamenii, si au ajuns la concluzia ca acel suierat/fluierat (apropo, o sa fiti curiosi cum e zgomotul.....pai este exact ca la un ceainic.....foarte puternic din afara...sesizabil de trecatori si ceilalti soferi....si enervant pentru pasageri) este datorat pompei de apa. Deci, se va schimba pe garantie pompa de apa si implicit distributia. Dupa ce am citit ce am gasit pe forum, am o intrebare la voi: exista posibilitatea ca aceasta lucrare sa aibe implicatii negative (ma gandesc aici daca - in ipoteza unei lipse de neatentie sau eu mai stiu ce - demontarea/montarea defectuaosa a kitului de distributie nu poate duce la noi probleme ulterioare) ??? Adik, in termeni simpli: exista posbilitatea sa scap de "ceainic" si sa ma aleg cu altceva ? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. Pe curand.

24 Nov 2007, 19:18:
Am uitat sa spun.....masina are aproape 1 an de zile si doar 6500 km. In orice caz, ori e problema de fabricatie, ori o problema nedepistata la lucrarea ce am avut-o ca urmarea a unui accident ( detalii lucrare service ). Zbye

This post has been edited by concrion: 24 Nov 2007, 19:18


--------------------
Renault Laguna II Privilege, 1998 cmc 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 24 Nov 2007, 19:18
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




N-or fi aia din service niste genii in domeniu, dar nici paputoi nu sunt biggrin.gif. Iti dai seama ca o distributie stiu si ei sa schimbe. Si in fond, alta alternativa nu ai, decat daca vrei sa stai cu pompa de apa in stadiul actual pana crapa....Pentru siguranta ta, si detest sa spun lucrul asta, mai poti sa "ungi" si tu rotiele alora prin service pe acolo, si sa le spui sa aiba grija de masina ta.

In semnatura vad ca nu ai trecuta motorizarea. Poti sa-mi spui ce motor ai te rog? La mine, si la dCi si la 16V se aud niste zgomote suspecte din partea de unde spui tu. La diesel un har har, la benzina un suierat, parca un rulment ceva, care la 2000 rpm intra in rezonanta si se aude urat (in rest, doar zumzaie).


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 24 Nov 2007, 19:45
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Nu prea au ce sa strice, ca nu e mare filosofie si spun asta deoarece acum cateva saptamani a trecut si masina mea printr-o schimbare de distributie.

Atentie totusi la strangerea fuliei pe arborele cotit.
Astia care au proiectat motorul sunt criminali, cu pinionul ala lasat fara pana.

This post has been edited by $$ilvviu: 24 Nov 2007, 19:55


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
concrion
post 24 Nov 2007, 19:49
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 19 March 07
From: Bucuresti




Gata, am modificat si datele mele.....le pusesem eu de-a-n-pixulea wink.gif). Eu zic sa te duci in service...initial si la mine aparea si disparea zgomotul. Cateodata dureaza cam 5-10 min de la plecare pana incepe "sa cante". Parerea mea, dupa ce am citit si ce scrie lumea pe aici e ca e vreo curea care e slabita (ma rog, nu e pretensionata cum trebuie)....ce nu am inteles eu, e cum drak scoate zgomotul ala pompa de apa.....pentru ca ei spun ca schimba pompa de apa, si sunt obligati - daca schimba pompa - sa schimbe si kitul de distributie, ptr. ca asta e procedura. Adica, problema e pompa, iar restul se datoreaza procedurii......Ma rog, nu imi dau cu parerea acolo unde nu ma pricep, si poate nu am nici ureche muzicala wink.gif). Apropo, merita sa fac o poza azi....sa vezi cum 5-6 ingineri, inclusiv dir.th. (un tip foarte de treaba) ascultau - cu urechea aplecat spre motor - zgomotul. Si cred ca masinii ii placea ca e bagata in seama....canta la greu smile.gif). O seara placuta. Pa


--------------------
Renault Laguna II Privilege, 1998 cmc 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 24 Nov 2007, 19:56
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Se poate sa nu fie pompa, ci cureaua stransa prea tare.

24 Nov 2007, 19:57:
Si nu trebuie sa schimbe tot kitul, doar cureaua.

This post has been edited by $$ilvviu: 24 Nov 2007, 19:57


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nlu
post 24 Nov 2007, 21:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 20 February 07




cocrion-asa am observat ca fac la toate poblemele (cei de la Eurocar service) pe care le-au avut si nu s-au mai intalnit cu ele oricum este un lucru de apreciat se strang toti si analizeaza cool.gif .

This post has been edited by nlu: 24 Nov 2007, 21:59


--------------------
Renault Megane sedane Expression 1.6 16v 2007 Megane IV estate 1,3 tce 140/2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 20:15
Dacia