Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Insonorizare, Metode, idei

mircea-daniel
post 26 Dec 2011, 12:19
Post #1


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




A mea Laguna dupa, 120 la ora, sau dupa 2300 de ture primeste in interior toate sunetele groase ale motorului. Se aude destul de tare, pentru o masina cu, sa zicem, cateva pretentii. Are cineva idee cum se poate face sa se atenueze sunetul motorului in interior? Capacul motorului nu prea mai are burete pe el (cel fixat pe motor, in 3 suruburi), in rest, izolatiile par la locul lor. Ma gandeam sa izolez bine la usi (am citit la partea cu insonorizare pentru un sistem audio mai bun), insa ma gandesc ca totusi ar mai trebui sa fie locuri pe unde sa se poata pune material, pentru absorbtia sunetelor.

Mentionez ca am cautat inainte sa deschid topicul, nu am gasit decat ceva legat de sistem audio.


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 26 Dec 2011, 12:31
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




http://www.reno.ro/Modificari-si-imbunatatiri-f62.html
E sectiune dedicata. Ai mai multe sanse sa primesti raspunsuri acolo deoarece nu sint doat lagunisti cu aceasta dorinta.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 26 Dec 2011, 13:42
Post #3


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




E o idee, insa speram sa gasesc sfaturi de la cineva ce cunoaste masina in detaliu.

Multumesc, este un inceput.


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 26 Dec 2011, 14:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




Eu deja ma ocup de cam un an de acest aspect. In tot acest timp pana acum am cumparat cateva feluri de fonomin si aluband si altele asemanatoare. Singurul lucru care inca ma tine in loc, adica sa nu le pun pe masina este faptul ca eu vreau sa tapitez toate plasticele de la portiere si bord cu piele + alcantara. Am terminat fetele de usa si cotiera centrala plus tunel, airbag si volan. Dupa sarbatori voi incepe sa refac tapiteria plafonului, si la montare voi incepe procedura de izolare si insonorizare, dupa care voi trece la plansa de bord care e cel mai mare cuib de greieri. Cu aceasta ocazie sunt sigur ca voi scapa pentru totdeauna de greieri tapitand toate imbinarile cu o piele intoarsa subtire, a.i. sa nu mai se atinga plastic cu plastic


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 27 Dec 2011, 18:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




si cati bani te duce pe tine toata operatia asta smile.gif smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 27 Dec 2011, 18:27
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




apoximativ 1500 lei + munca depusa de mine. Dar avand in vedere ca nu voi vinde masina in urmatorii multi ani merita investitia


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusRZR
post 29 Dec 2011, 11:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Si la mine se aude cam aiurea.Daca schimb chederele se mai rezolva


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 29 Dec 2011, 12:40
Post #8


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Pe mine ma bate gandul sa schimb buretele de sub plasticul prins pe motor. Cel prins in 3 suruburi. Nu mai am decat foarte putin burete, si poate mai absorbea si pe acolo ceva decibeli. Eventual luat la mana toate plasticele din jurul motorului.

Chederele de la usi merita atentie?




--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusRZR
post 30 Dec 2011, 11:20
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 22 May 10




Chederele de la usi ma intereseaza si pe mine.Cand bate vantul mai tare parca aud suieratul la o viteza ok.Si ma enerveaza.Acum nu stiu daca e de la mine sau asa e la toti.Dar nu ma asteptam sa aud vantul la viteza in laguna...

LE:Treaba cu posts in this topic si lista in jos e doar de la mine?Ca e naspa asa,imi apare doar primu post si lista.

This post has been edited by MariusRZR: 30 Dec 2011, 11:20


--------------------
Renault Laguna 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rqjgtf
post 31 Dec 2011, 15:11
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 8 March 11




Am sa schimb si eu chederele usilor din fata pentru ca se vede clar uzura si se aude altfel cand inchid usile din fata in comparatie cu cele din spate.
Eventual si chederul haionului ar fi de schimbat. Am observat ca multe sunete se aud din spate (mentionez ca detin un break).
Voi reveni cu detalii si concluzii dupa inlocuire.

''gsalexandru'' ai putea sa revii cu poze din timpul procesului de anihilare a greierilor din bord?
As vrea si eu sa acopar mai toate suprafetele de contanct pastic-plastic in speranta ca poate mai scap de greieri.

This post has been edited by rqjgtf: 31 Dec 2011, 15:20


--------------------
Renault Laguna 2 1.9DCI Authentique 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 31 Dec 2011, 16:45
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




Eu am chimbat chederele de pe fata cu altele care aratau foarte bine, si pot sa spun ca nu am simtit nicio diferenta, nici in mers nici la inchiderea portierelor. Eu cred ca la inchiderea portierelor face mare diferenta opritorul portierei. Poze voi pune dupa ce finalizez totul. Vreau sa fac un tutorial care sa cuprinda atat partea cu izolarea, cat si tot ce tine de demontat/remontat plastice si alte chestii din interior


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 20 Jan 2012, 02:52
Post #12


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




M-am reapucat de partea de insonorizare.
1.Capacul de plastic cu burete sub el, prins in 3 suruburi, de pe motor, poate avea rol de atenuare a zgomotului? Al meu nu prea mai are deloc burete si l-am dat jos. Parca se aude mai putin, cu el pus. Sa fie placebo?
2.Blana de sub capota motorului are rol de izolare fonica? A mea e cam... rigida, de la atatia ani.
3.Izolatia intre motor si habitaclu pare a fi destul de buna. Totusi, chiar se aude tare, la viteze mai mari. Exista vreo solutie, cu care se poate da pe ea, sau vreo metoda de a intineri materialele?
4.La usi, se pot pune materiale insonorizante pe partea interioara a plasticelor de pe portiera? Am inteles ca nu e o idee buna sa pui pe tabla, ajungi sa ai probleme mai mari cu macaralele.
5.Alte idei?


Gsalexandru, am incercat si eu metoda cu piele intre plastice. La unele merge, la altele nu, pentru ca unele intra in rezonanta. La unele merge sa lipesti pe interior piele GROASA, ca sa nu mai vibreze. Si uneori, se mai intampla ca pielea sa scartaie, in contact cu plasticul.

This post has been edited by mircea-daniel: 20 Jan 2012, 02:59


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 20 Jan 2012, 09:15
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




Eu tot ce am tapitat pana acum cu piele nu mai scartaie. Cel mai mult scartatit pana acum era la consola centrala, care in mare parte l-am eliminat. Eu ma refeream sa pui piele intoarsa. Asta nu are cum sa scartaie. Pe interiorul plasticelor si tablei voi aplica aluband si alte materiale asemanatoare, a.i. sa nu mai intre nimic in rezonanta. oricum cea mai interesanta rezolvare va fi dupa ce voi da tot bordul jos si voi izola absolut totul foarte bine


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanbby
post 20 Jan 2012, 18:52
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 13 March 11




salutare si la mine imi scartie mai toate plasticele din masina si m-am gandit sa demontoz tot bordul si sa pun silicon la fiecare imbinatura ca sa se lipeasca sa nu se frece intre ele, si as vrea sa izolez partea din spatele bordului spre motor si interiorul usilor cu un burete (IZOLMANT) de 5 mm. (e un burete care se folosete pentru izoloarea peretilor ca sa nu se auda galagia dintr-o camera in alta)
ce parere aveti are rost sa ma pun la demontat toata masina?


--------------------
renault laguna 2 model privilege 2002 2,2 dci - bh 24 bby
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 20 Jan 2012, 20:18
Post #15


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Unde pui buretele? Langa motor se topeste. In masina dai jos tot bordul...


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanbby
post 20 Jan 2012, 20:56
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 13 March 11




buretele vreau sa il pun in interiorul masinu sub bord, vreau sa demontez tot bordul si sa lipesc buretele pe metalul din interior. buretele are o grosime de jumate de centimetru si in partea din fata vreau sa pun doua straturi pe unde se poate. in usi vreau sa lipesc buretele pe fata metalica a usi in asa fel inacat sa nu atinga geamul in el. sper sa iasa ceva din toate astea, numa sa se incalzeazca putin vremea biggrin.gif


--------------------
renault laguna 2 model privilege 2002 2,2 dci - bh 24 bby
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 20 Jan 2012, 22:16
Post #17


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Pe interiorul portierelor eu vreau sa pun aluband. toata lumea l-a laudat. Si la fel cred ca si in hayon. Si cred ca aluband merge pus si pe spatele fetei usii.


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 20 Jan 2012, 22:29
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




si eu as vrea sa izolez masina cat costa chedarele pt laguna 2 ,sunt speciale .... si chedarele de la geam sofer si pasager din exterior are cineva ....? smile.gif smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 20 Jan 2012, 22:34
Post #19


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Capacul de la motor nu prea are nici o treaba cu zgomotul care il auzi tu in masina.
Cam singurul lucru pe care l-ai putea face este sa schimbi chederele de la usi si cel din partea superiara a comartimentului motor (banuiesc ca cele ale masini sau inmuiat si si-au pierdut calitatile).


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ardelut
post 20 Jan 2012, 22:51
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 21 September 08




QUOTE(mircea-daniel @ 26 Dec 2011, 12:19)
A mea Laguna dupa, 120 la ora, sau dupa 2300 de ture primeste in interior toate sunetele groase ale motorului. Se aude destul de tare, pentru o masina cu, sa zicem, cateva pretentii. Are cineva idee cum se poate face sa se atenueze sunetul motorului in interior? Capacul motorului nu prea mai are burete pe el (cel fixat pe motor, in 3 suruburi), in rest, izolatiile par la locul lor. Ma gandeam sa izolez bine la usi (am citit la partea cu insonorizare pentru un sistem audio mai bun), insa ma gandesc ca totusi ar mai trebui sa fie locuri pe unde sa se poata pune material, pentru absorbtia sunetelor.

Mentionez ca am cautat inainte sa deschid topicul, nu am gasit decat ceva legat de sistem audio.
*



Pai va indepartati total de problema . Omul percepe zgomotul motorului dupa o anumita turatie . Poti sa-i pui si ghedere de racheta ca tot o sa-l auzi . Verifica suportii motorului , racordul flexibil de la esapament , etc . N-ai motorul langa usa ca sa rezolvi ceva punand bureti sau mai stiu eu ce .
Parerea mea....


--------------------
Renault Laguna 2 2004 , Expression , 1,9 dCi 79 kw - MS 07 NAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 21 Jan 2012, 00:10
Post #21


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Ardelut, poti detalia te rog? Suportii par a fi in regula, pe unde as putea sa mai fiu furat de decibeli?

Despre ce cheder de la motor este vorba?

This post has been edited by mircea-daniel: 21 Jan 2012, 00:11


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 6 Feb 2012, 16:58
Post #22


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Nu a mai zis nimeni nimic de verificarea suportilor motorului sau a racordului flexibil... Imi poate explica cineva cum se verifica?

7 Feb 2012, 16:33:
Nimeni,nimic?

This post has been edited by mircea-daniel: 7 Feb 2012, 16:33


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 7 Feb 2012, 17:16
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.745
Joined: 29 December 08
From: Braila




verifica racordul flexibil de la esapament daca nu cumva e rupt ca pe acolo daca e rupt sigur ies ceva decibeli si daca vrei sa atenuezi zgomotul motorului in interior trebuie sa izolezi peretele dintre motor si habitaclu (de obicei se face izolare fonica pe interiorul habitaclului - deci trebuie dat bordul jos)


--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanbby
post 7 Feb 2012, 18:40
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 13 March 11




si eu am de gand sa izolez peretele dintre motor si habitaclu cu un burete acustic. mai intrei sa vina putina caldura biggrin.gif


--------------------
renault laguna 2 model privilege 2002 2,2 dci - bh 24 bby
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 8 Feb 2012, 17:03
Post #25


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Am verificat racordul. Se vede sub turbina, si pare ok, nu e afumat sa spui ca scapa pe acolo fum sau decibeli.
Alte idei?


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 8 Feb 2012, 17:27
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.745
Joined: 29 December 08
From: Braila




Daca ti se pare ca se aude motorul mai tare ca de obicei verifica si garnitura de etansare de la galeria de evacuare/sau suruburile daca nu s-au slabit cumva. Cu capota deschisa o accelerezi si bagi nasu si mirosi pe acolo(inspre evacuare) daca ies gaze si poti sa tragi si cu urechea la zgomot daca e mai ascutit ai o fisura pe evacuare pe undeva, daca e infundat/gros nu.
P.S. pe la tobe/racorduri te-ai uitat cumva sa nu scape gaze?

This post has been edited by cri8sti: 9 Feb 2012, 09:05


--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 2 Mar 2012, 00:08
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




salut, are cineva idee cat costa aluband.... produs pt antifonare ... si unde pot gasi ... ca as vrea sa imi antifonez usile si puntea .... am curiozitatea daca se lipeste bine si daca o pot lipi de tabla ..oare face priza buna rezista ms ast pareri smile.gif smile.gif smile.gif ...


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 2 Mar 2012, 08:28
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




aluband cel mai bun pret gasesti la dedeman. face priza buna dar trebuie sa fie foarte curata si degresata suprafata pe care lipesti, si nu trebuie lipita cu mana ci cu o rola. vezi ca sunt filmulete pe youtube


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 2 Mar 2012, 13:06
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




ai idee cu ce pot degresa ....ce solutie ... si rola de unde o pot achizitiona ca sa lipesc folia ..... am auzit ca la peste 35 grade se deslipeste e adevarat ? smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif ast raspuns


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 2 Mar 2012, 13:30
Post #30


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




alubandul nu e bun pentru insonorizare auto. Se dezlipeste la cald orice i-ai face si pute la greu. Cauta insonorizant dedicat pentru auto, cele mai ieftine le gasesti de la STP.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 15:31
Dacia