Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

pedalbox ..... ?

campulaurentiu
post 19 Oct 2014, 11:05
Post #1


BRANDUS


Group: Members
Posts: 68
Joined: 14 October 10
From: BUCURESTI




Salutare tuturor. Ma gandeam sa imi instalez asa ceva http://www.pedalbox.ro/ " pe fluence-il meu.
Am citit specificatiile de pe site dar ma gandeam ca mai exista cineva pe aici cu experienta cu pedal box.
Cu stima.


--------------------
RENAULT FLUENCE 2010 DYNAMIC 1.5 dci - 110 cp; XENON - B 210 CLR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IDF
post 19 Oct 2014, 14:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 21 November 10
From: Timisoara




Jucărie de făcut bani, faină treabă. Eu personal nu aș vrea să-mi fie neliniarizat răspunsul la accelerație. Adică dacă vreau să accelereze... pedal to the metal.
Si tare imi aminteste de conceptul de Powerbox.

Cât costă?

This post has been edited by IDF: 19 Oct 2014, 14:51


--------------------
BMW 320 E92
ex: Renault Fluence 1.5 dci 110 Expression plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
///GHOST
post 19 Oct 2014, 18:41
Post #3


I love my FluFlu


Group: Members
Posts: 72
Joined: 10 July 13




N.as fi crezut vreodata ca power boxurile or sa aiba concurenta radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif .

Ca sa n.o lungesc, ia.o logic: cum exact un rahatel minor de cativa Euroi ar transforma un 1.5dci, din care oricum s.a cam stors tot ce s.a putut, intr-o racheta?

Nu vreau sa.ti spun ce sa faci cu banii tai dar in cazul asta vin si.ti dau peste mana daca te prind ca le dai la astia bani pe asa ceva laugh.gif


--------------------
Renault Fluence 2013 dci Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
campulaurentiu
post 19 Oct 2014, 18:55
Post #4


BRANDUS


Group: Members
Posts: 68
Joined: 14 October 10
From: BUCURESTI




Tocmai ca si mie imi suna a teapa bine cosmetizata dar ma gandeam ca sunt si altii care au fost tentati de jucaria asta. ....
Sincer eu tot caut de ceva timp niste solutii sa imi schimb putin comportamentul masinii dar nimic deocamdata nu ma convins.
Ma refer la puterea masinii si stabilitate .... orice sugestie e bine venita.
Cu stima .


--------------------
RENAULT FLUENCE 2010 DYNAMIC 1.5 dci - 110 cp; XENON - B 210 CLR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
///GHOST
post 19 Oct 2014, 19:06
Post #5


I love my FluFlu


Group: Members
Posts: 72
Joined: 10 July 13




Singurul lucru pe care as risca sa merg ar fi o resoftare. Dar repet, la motorasul nostru mari imbunatatiri n.o sa avem...sa nu te gandesti ca o sa se duca masina ca din tun.

Schimba.i suspensia, treci pe una sport. Din punctul meu de vedere e cea mai buna investitie pe care ai putea s.o faci. Costa ceva dar rezultatele sunt pe masura. Obtii si u nmare punct in plus la capitolul estetica.

Astia sunt singurii de care am auzit lucruri bune http://www.dimsport.ro

This post has been edited by ///GHOST: 19 Oct 2014, 19:11


--------------------
Renault Fluence 2013 dci Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IDF
post 19 Oct 2014, 19:26
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 21 November 10
From: Timisoara




Si te gandesti cand schimbi suspensia... Iti place cu ea asa cum e acum? Te simti bine, comfortabil? Si eu cochetam cu ideea asta la un moment dat. Si mi-am luat saptamana trecuta un Ford Ka ce detine suspensie sport si gume 195/45/r15 ranforsate. Si dupa 5 zile in care m-am dat cu el, si m-am urcat iar in Fluence, mi-a dat o lacrima dupa ce am trecut peste linii de tramvai fara sa imi clentane dintii in gura.
Putere mai mare? Nu exista vreo cutiuta magica ce iti va da putere. Ajungi la 130 cp din soft, sunt convins ca ii vei simti.. Dar gandeste-te bine inainte daca chiar vrei plusul acela de putere. Mie unul nu mi-l trebuie. Trage suficient de tare cat sa trec de tir fara sa-mi fac cruci si rugaciuni.

Nu iti pune cutiute magice care sa-ti dea peste cap algoritmii de calcul ai ECU, care vorba aia... sunt bine ganditi... de ingineri. (chiar sunt curios cum functioneaza boxurile alea dpdv electronic)
Stima!

This post has been edited by IDF: 19 Oct 2014, 19:29


--------------------
BMW 320 E92
ex: Renault Fluence 1.5 dci 110 Expression plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
///GHOST
post 19 Oct 2014, 20:35
Post #7


I love my FluFlu


Group: Members
Posts: 72
Joined: 10 July 13




Aici vorbim de gusturile fiecaruia, pe mine nu ma deranjeaza suspensiile sport, dimpotriva, imi plac. Problema: craterele si bordurile specifice tarii.

Power box parca iti pacaleste computerul sa bage cat mai mult carburant in motor. N.ai sansa sa iei foc asa apropo?

This post has been edited by ///GHOST: 19 Oct 2014, 20:36


--------------------
Renault Fluence 2013 dci Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
campulaurentiu
post 19 Oct 2014, 22:33
Post #8


BRANDUS


Group: Members
Posts: 68
Joined: 14 October 10
From: BUCURESTI




Chiptunning este prima etapa, apoi ma gandeam sa cobor putin garda la sol( probabil ca arcuri ma scurte) urmand ca si jantele cu cauciucuri mai late sa completeze look-ul un pic sportiv.....a si un eleron pe portabagj sa pun ..dar unul finut nu taranesc.
Cam la atat ma gandeam dar nestiind de unde sa incep am tot ezitat.
In legatura cu dimsport ... remaparile facute de ei sunt safe ????


--------------------
RENAULT FLUENCE 2010 DYNAMIC 1.5 dci - 110 cp; XENON - B 210 CLR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 19 Oct 2014, 22:50
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Daca vrei mai multa putere, vinde masina si ia alta mai potenta. De ce sa chinui Fluence-ul, care oricum e axat pe confort?

Mizeria aia din linkul tau nu face absolut nimic altceva decat sa "pacaleasca" calculatorul masinii, dar nici vorba de putere mai amre. Cat despre chip tuning, uite prin ce trec unii pe care ii mananca:

http://www.reno.ro/Chiptuning-Laguna-t7231...ml#entry4174555


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
campulaurentiu
post 20 Oct 2014, 09:38
Post #10


BRANDUS


Group: Members
Posts: 68
Joined: 14 October 10
From: BUCURESTI




E usor sa spui "vinde-o" dar asta e masina care mi-am permis-o de noua, cu care am petrecut ultimii 4 ani si ultimii 40.000 km si pe care din lipsa de fonduri o voi mai tine probabil inca 4 ani.
Ideea e ca daca tot o voi mai tine sa fac ceva si pt piticii mei din creier care urla dupa un mic tunning.
Nu ma intelegeti gresit.... nu tin neapart sa maresc puterea motorului dar macar o garda la sol mai mica si niste jante mai late....
Cu jantele ma descurc dar la coborarea gardei la sol mi-am prins urechile.... asa ca va rog .... un mic ajutor !
Cu stima.

20 Oct 2014, 10:48:
http://m.ebay.com/itm/121327471814?nav=SEARCH

Oare e suficient doar schimbarea arcurilor ? Se va schimba comportamentul masinii ???


This post has been edited by campulaurentiu: 20 Oct 2014, 09:48


--------------------
RENAULT FLUENCE 2010 DYNAMIC 1.5 dci - 110 cp; XENON - B 210 CLR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ypymotors
post 20 Oct 2014, 17:40
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 25 March 13




Salut,
am si eu o intrebare ... caruia dintre voi i s-a mai intamplat sa aiba erorile "check antipollution system"+ "check ESP" uramt de "engine failure hazard " ?
dupa care dispare "engine failure hazard " ... si masina merge ce merge dupa care din nou apar erorile....

Multumesc,
Robert


--------------------
Renault fluence 2010/fluence privilege
Austral MHEV 160 Techno 2023
Kadjar 1.2 TCE EDC7 2017
Fluence 1.6 16V 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
partner
post 20 Oct 2014, 17:48
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 433
Joined: 20 June 13
From: Bucuresti




QUOTE(ypymotors @ 20 Oct 2014, 17:40)
Salut,
am si eu o intrebare ... caruia dintre voi i s-a mai intamplat sa aiba erorile "check antipollution system"+ "check ESP" uramt de "engine failure hazard " ?
dupa care dispare "engine failure hazard " ... si masina merge ce merge dupa care din nou apar erorile....

Multumesc,
Robert
*




E normal sa apara asa ceva dupa ce instalezi Pedalbox-ul.
smile.gif


--------------------
Renault Captur 2013 / TCe120
EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ypymotors
post 20 Oct 2014, 17:50
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 25 March 13




? smile.gif fama sa inteleg....
thx!


--------------------
Renault fluence 2010/fluence privilege
Austral MHEV 160 Techno 2023
Kadjar 1.2 TCE EDC7 2017
Fluence 1.6 16V 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 21 Oct 2014, 10:50
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Daca nu ma insel, pedalbox-ul asta e similar cu setarile "eco / normal / sport", pe care le au unele masini, din fabrica.

In primul rand se modifica modul in care calculatorul "citeste" pedala de acceleratie, astfel ca daca apesi pedala 1 cm, de exemplu, in mod "eco" calculatorul da putin carburant, in mod "sport" deja calculatorul comanda mai mult (nu dezbatem ca la benzina se deschide clapeta de aer, ca la diesel se comanda cantitatea de motorina, etc). Deci, aceeasi modificare a pozitiei pedalei este interpretata diferit.

Deci, a comuta modul sport sau a merge in mod normal dar apasand pe pedala pana la fund mereu, e cam tot acolo. Atat poate face si pedal box.

Mai mult, masinile destepte, in mod eco, dozeaza altfel si celelalte componente ale masinii pentru a obtine economie, iar in mod sport probabil umbla si la graficele de injectie s.a.m.d. (decuplare AC, etc) pentru a obtine o senzatie de putere.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Oct 2014, 14:38
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Dacă drăcia asta e în stare să anuleze întîrzierea de la accelerația electronică, atunci merită instalată doar pentru atîta.
Vreau ca atunci cînd apăs brusc accelerația, clapeta de aer să se deschidă instantaneu exact atîta cît am apăsat eu pe pedală, iar amestecul să fie îmbogățit imediat. Adică așa cum se întîmplă la un motor cu accelerație normală, pe cablu. Să accelerez cum vreau eu, nu cum consideră calculatorul că ar fi mai bine pentru mediu și pentru emisiile de codoi.
Nu vreau putere mai multă, ci doar un comportament normal. Vreau ca un 1,6 16V cu accelerație electronică să răspundă identic cu un 1,6 16V cu cablu. Poate face asta? unsure.gif

This post has been edited by VladSoare: 22 Oct 2014, 14:42


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 22 Oct 2014, 23:45
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Imposibil. S-ar putea sa deschida clapeta mai mult, dar nu mai repede.
Am condus 1.6 16v cu acceleratie pe cablu cativa ani si acum conduc 1.6 16v cu clapeta motorizata si diferentele exista, chiar daca masinile erau Euro3 amandoua.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius140872
post 23 Nov 2014, 11:11
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 16 October 08
From: Resita




..............

Oare e suficient doar schimbarea arcurilor ? Se va schimba comportamentul masinii ???
*

[/quote]


http://www.reno.ro/index.php?showtopic=241429&st=90


--------------------
2012 Renault Fluence 1.6 , 16v & Megane 3 dci 1.5 edc 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 02:40
Dacia