Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

punte spate megane 1, trebuie sa o schimb urgent !

bz76mar
post 3 Jun 2010, 19:00
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 6 October 08




am si eu problema cu puntea spate trebuiesc inlocuite bucsi ceva imi sta prea jos...cine se pricepe mai bine va rog sa-mi da-ti si mie un add la mess bz76mar sau un tel 0765430382 ...nus unde sa ma duc cu ea...cik sunt scule speciale...astept va multumesc


--------------------
renault megane 2002 - BZ 76 MAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasaniucionut
post 3 Jun 2010, 19:34
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 14 September 09
From: Bacau




pe mine puntea de pe spate ma ajuns 150 lei la dezmembrari era o masina din 97 megane si sa potrivit si la a mea din 99 cauta la dezmembrari si nu da bani ca inecatu sa ti-o schimbi la service. cauta inca un prieten cumpara un spray pentru rugina fa rost de chei serioase crichet + o teava de jumatate de metru sau 1 metru sa ai mai multa putere e simplu de schimbat decat sa dai vreo 5 mil ... mai bine stai 1 zi si o schimbi dar mai mult de 4 ore nu trebuie sa dureze


--------------------
Renault Megane 1 1999 - BC-34-PAS
Daca faci ceva fa cu cap,daca nu mai ai timp intr-o depasire nu ceda,nu frana,, [B]accelereaza puternic[/B] :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arazvan2002
post 3 Jun 2010, 22:49
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 June 06
From: Bucuresti




Eu am pus pe classic punte cu discuri de pe break. Cauta la dezmembrari o punte care arata ok. se dezmembreaza peste tot. daca e cu tamburi e f ieftina, sub 100 euro. cu discuri 150-200 eur.


--------------------
RENAULT MEGANE 2000 RXE 1.9dTI
1.9dTI 120CP 245Nm Upsolute cip tuning
Audi A4 B5 1.9 TDI quattro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Jun 2010, 07:47
Post #34


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




arazvan2002 - din pacate (pt. voi) numai in sud sunt preturile alea la dezmemebrari.... in Ardeal le gasesti mult mai ieftine.... un amic a schimbat recent puntea la un coupe (tot cu discuri) a luat-o cu 250 RON.....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasaniucionut
post 4 Jun 2010, 19:00
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 14 September 09
From: Bacau




arazvan2002 ce modificari a suferit masina pentru a primi punte pe disk ? se potriveste toata puntea e ok ? sau trebuie modificata... daca ai cum ... poti pune o poza cu o pune de megane pe motorina pe disk sa ma uit putin te rog...


--------------------
Renault Megane 1 1999 - BC-34-PAS
Daca faci ceva fa cu cap,daca nu mai ai timp intr-o depasire nu ceda,nu frana,, [B]accelereaza puternic[/B] :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arazvan2002
post 4 Jun 2010, 23:40
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 June 06
From: Bucuresti




Am povestit pe aici ce si cum. Am inteles ca exista si punti exact la fel la prinderea amortizoarelor ca la classic. si la break, adica cu bucsa normala si cu surub de 14. Puntea ce am luat-o eu avea amortizoare cu o bucsa mai lunga ce intra in bratul acela unde se prinde si avea surub de 12. Trebuie sa cauti sa fie exact cu ce ai tu pe masina, ori daca nu sa iei si amortizoarele odata cu ea. Masina va sta si mai ridicata de spate daca barele de torsiune sunt in stare normala si nu omorate. Deasemenea trebuie ca puntea sa aibasenzorii abs si conductele de frana si cablurile de frana de mana ale ei. O dai pe cea veche jos, o montezi pe asta in cele 3 suruburi, se prind conductele, cablurile, aerisit frane si ai terminat treaba.

http://www.reno.ro/Montare-punte-discuri-s...ic-t171036.html


--------------------
RENAULT MEGANE 2000 RXE 1.9dTI
1.9dTI 120CP 245Nm Upsolute cip tuning
Audi A4 B5 1.9 TDI quattro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 8 Aug 2010, 14:51
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am si eu o problema.
Mai baieti, din drumurile noastre am crapat plasticul de sub masina care acopera puntea spate la Renault Megane II.
Este vorba de cel dintr-o bucata care vine pe latimea masinii pe puntea spate si acopera si talerele amortizoarelor.
Stie cineva unde gasesc altul sa-l inlocui si cam la ce pret este?
Dati-mi o adresa, un pont .
Ce rol are de fapt plasticul ala?
Ce protejeaza acolo ?


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 8 Aug 2010, 21:31
Post #38


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




m-am uitat pe dialogys da nu am gasit despre ce zici. da o seerie de caroserie ceva sau un cod scris pe acel plastic(ca sa poti fi ajutat).gasesti sigur la aska=reprezentanti ai lui elit in romania.
fa opoya ;a ce s-a rupt si arata aici si noua!


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 8 Aug 2010, 22:15
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Uitati mai baieti de plasticul asta negru din poze e vorba .De sub masina
Pun 2 poze

Attached thumbnail(s)
Fotografie026.jpg ( Size: 203.11k ) Number of downloads: 1854
Fotografie027.jpg ( Size: 226.72k ) Number of downloads: 1988


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 11 Aug 2010, 17:48
Post #40


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




cosmine la ce crapatura ai tu acolo mu are rost sa dai banii pe una noua.
merge lipita la cald. mai cauta si vei reusi sa o lipesti!
eu am lipit un plastic mai varza decat ce ai tu si e ok(era rupt in 2 bucati si cu niste cioburi)


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpi_on
post 28 Aug 2010, 14:38
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 28 August 10




Buna, sunt si eu incepator...am un renault megane 1.9diesel din 1997.
Am fost recent la mecanic si mi-am facut distributia. (o sa revin cu preturi peste vreo doua zile, ca inca nu stiu exact ce am luat si cat a costat.)
Mecanicul, care imi este si amic, mi-a zis ca ar trebuii schimbata si bara de torsiune..dar e cam scumpa! A spus c asi-a luat cineva tot la renaul o bara de la dezmembrari la aproximativ 350 euro!
Nu stiti de unde as putea sa iau ceva mai ieftin??

PS: Care nr din poza este bara de torsiune?? (am zis ca sunt novice)


--------------------
Renault Renault Megane ! 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 11 Sep 2010, 13:45
Post #42


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




pt scorpi> bara de torsiune in acel desen este de fapt compusa din 2 bare unite printr-o piesa centrala-aia de la mijloc de arata ca o piulita, cele doua bare ca 2 tuburi au caneluri in capete si intra in piesa aia centrala si in capetele dinspre roti, astfel ca atunci cand e nevoie o roata e jos un sus se torsioneaza ansamblul.
mai e un model cu 4 bare de torsiune unite cu o piesa centrala ca un jug, acelasi principiu dar mai eficient. tu de care ai?
pentru mai multe detalii si obtinerea unei schite da si tu ceva despre masina. serie caroserie, , placa ovala si o sa primesti cod schita etc(la intrarea in braila este un parc auto si cred ca iei puntea cu totu la 100 euro)


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpi_on
post 11 Sep 2010, 18:03
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 28 August 10




Salut, merci de informatii. O sa ma interesez ce tip de bara am si am sa scriu.Momentan nu pot deoarece sunt iesit din tara dar....cand ma intorc revin cu detalii.
Din pacate sunt din Ardeal...deci e cam departe Bacaul de mine!
Merci frumos !



--------------------
Renault Renault Megane ! 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 13 Sep 2010, 15:29
Post #44


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




ziceam de Braila-da aia e si mai departe.
oricum in Ardeal ai sanse mai mari sa gasesti la 200 300 ron.


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex_M
post 12 Oct 2010, 15:58
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 8 February 09




Salutare all, am si eu aceeasi problema cu puntea spate; am schimbat toate 4 amortizoarele in urma cu un an. Am ales amortizoare Sachs cu ulei, lucru pe care nu il mai recomand nimanui. Dupa inlocuire, se putea observa faptul ca spatele masinii este cu cativa centimetrii mai jos decat cu amortizoarele vechi. Acum garda este si mai joasa, pe spate, iar partea din fata a masinii este mai ridicata (se poate observa cu usurinta daca privesti masina din lateral). Ce am de facut???? Sa schimb amortizoarele spate cu unele pe gaz? Sa schimb puntea spate? Multumesc anticipat si astept raspunsurile si sugestiile voastre.


--------------------
RENAULT MEGAN CLASSIC 2000, 1.9 dTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marinuuu
post 26 Oct 2010, 08:49
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 January 09
From: Rm. Valcea




QUOTE(Alex_M @ 12 Oct 2010, 15:58)
Salutare all, am si eu aceeasi problema cu puntea spate; am schimbat toate 4 amortizoarele in urma cu un an. Am ales amortizoare Sachs cu ulei, lucru pe care nu il mai recomand nimanui. Dupa inlocuire, se putea observa faptul ca spatele masinii este cu cativa centimetrii mai jos decat cu amortizoarele vechi. Acum  garda este si mai joasa, pe spate, iar partea din fata a masinii este mai ridicata (se poate observa cu usurinta daca privesti masina din lateral). Ce am de facut???? Sa schimb amortizoarele spate cu unele pe gaz? Sa schimb puntea spate? Multumesc anticipat si astept raspunsurile si sugestiile voastre.
*





Poti pune suspensie sport pe fata cu tot cu arcuri si se lasa ...


--------------------
Renault Megane 12/1999 combi - VL.04.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Oct 2010, 09:24
Post #47


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




La Megane 1 nu se lasa spatele sau se ridica din amortizoare ... acolo este bara de torsiune ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ligrivis
post 10 Jan 2012, 23:07
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




Am schimbat amortizoarele de pe spate am pus unele Boghe, apoi pe drumul spre Italia am auzit un zgomot puternic si am observat ca masina s-a inclinat spre stanga puternic aproape atingea solul si trepida la orice groapa.
Aici in Italia am fost la service si verdictul bara de torsiune rupta, don ce mi-a explicat bara are 2 foi de arc si una este rupta , mi-a cerut 250 de euro penru o alta punte uzata si 250 de euro manopera plus amortizoare 200 euro total 700 euro.
Ma gandesc daca cauza ruperii barii nu au fost amortizoarele deoarece le simteam foarte tensionate nu cred ca erau pentru masina mea.
Nu stiu ce sa fac daca merita bagati atatia bani in masina sau sa o dezmebrez si sa imi iau alta.


--------------------
Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 11 Jan 2012, 13:40
Post #49


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Daca ai unde sa lucrezi la masina, iti poti schimba singur puntea, amortizoarele nu are rost sa le schimbi daca sunt noi si te costa mai putin.
Sau, tot asa, daca ai loc de lucru, poti incerca sa inlocuiesti doar bara rupta, daca gasesti la dezmembrari o punte de pe care sa iei piesa respectiva


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 11 Jan 2012, 17:16
Post #50


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(ligrivis @ 10 Jan 2012, 23:07)
am fost la service si verdictul bara de torsiune rupta, don ce mi-a explicat bara are 2 foi de arc si una este rupta

Are bari de torsiune nu foi de arc.
Se scoate bara de torsiune rupta cu un exctactor inertial sau prin batere(ca tot e rupta)si se baga alta identica la loc.
Nu este o operatie dificila se poate face relativ usor.
Schimbarea puntii spate in totalitate este o operatiune mult mai complicata in comparatie cu schimbarea unei bari de torsiune.
La fel si costurile.....

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arazvan2002
post 13 Jan 2012, 12:56
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 June 06
From: Bucuresti




Cumpara intai o punte. Fa rost de ceva scule si niste butuci sau capre ca sa salti masina de spate sa poti desface puntea. Ii desfaci amortizoarele din prinderea de punte, desfaci cablurile de frana de mana si conductele/furtunele de frana. Daca ai cum, stranguleaza cumva furtunele sa nu curga lichidul. Altfel, ia-ti 1L de lichid nou ca si asa e bine sa fie schimbat din cand in cand.
Este important ca si puntea insasi sa aiba ceva sub ea sa nu-ti cada pe burta biggrin.gif si sa ai si inca pe cineva sa te ajute.
Nu te speria ca nu e nimic complicat, important e sa ai alta punte, rabdare si ceva mai multa pricepere decat schimbatul rotii de rezerva.
Daca iei o punte cheala, va fi nevoie sa muti discuri, etrieri pe cealalta. Daca e in bani buni, ia-o cat mai completa.

This post has been edited by arazvan2002: 13 Jan 2012, 12:57


--------------------
RENAULT MEGANE 2000 RXE 1.9dTI
1.9dTI 120CP 245Nm Upsolute cip tuning
Audi A4 B5 1.9 TDI quattro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ligrivis
post 13 Jan 2012, 12:59
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




Pana la urma am cumparat o punte completa inclus amortizoarele cu 150 de euro si pentru schimbare am platit 120 de euro. Am vazut ca aveam o bara de torsiune rupta , era si foarte ruginita.
Puntea se scimba destul de usor are doar 4 suruburi in care e prinsa de caroserie, totul a durat cam 2 ore deoarece au preferat sa imi pastreze etrielrele mele celelalte erau cam ruginite.


--------------------
Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 24 Jan 2012, 23:21
Post #53


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




La masina din semnatura am schimbat acum 2 ani 2 din cele 4 bare de torsiune, pt. ca se rupsesera. M-a costat 1.250 lei 2 bare + manopera, la Renault Timisoara. Pretul a fost cu reducerile maxime posibile, la piese si manopera. Altfel ar fi fost 1.450 lei.
Am observat ca in ultimul timp spatele masinii e lasat destul de tare in jos. Am facut o masuratoare empirica: am reusit sa introduc cu greu degetul aratator intre buza aripii metalice si roata. La alte Megane-uri break am reusit sa introduc si 3 degete in plan vertical. Am observat si scurgeri la ambele telescoape. Nu ma mir, sunt cele originale iar masina are 180.000 km., iar eu am carat si greutati mari in portbagaj. Dar am dubii ca doar ele ar fi cauza. Un mecanic de la Renault a spus ca ar putea fi si bucsile, dar nu a vazut inca masina.. Am inteles ca schimbarea bucsilor se face f. greu, necesita o presa speciala si bucsile nu s-ar gasi decat pe cod de origine. Am inteles ca bucsile si manopera ar fi aprox. 600 lei, in repr. Renault. Avand in vedere ca mai trebuie sa schimb si telescoapele ma simt amendat grav de tot.
In final raman cu frica, ca vor pocni si celelalte 2 bare. In asemenea situatie imi declar insolventa... sleep.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Jan 2012, 23:31
Post #54


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Dodone @ 24 Jan 2012, 23:21)
iar eu am carat si greutati mari in portbagaj.

Cauta o punte spate "intarita".
Sunt disponibile pentru modelul tau si garantat nu se mai coboara masina mai mult de 2-3 cm.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 24 Jan 2012, 23:32
Post #55


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Cum arata "intaritura" ?


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 25 Jan 2012, 23:02
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




Ce inseamna intarita? De la mama ei sau pe genunchi?


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 25 Jan 2012, 23:13
Post #57


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Puntea spate intarita este montata de origine de Renault pe toate modelele.
Doar pe comanda dar se gaseste pe multe modele cu punte spate cu barii de torsiune.
Diferenta se vede la rulmentul de la fuzeta care vine cu totul nu separat...si bineinteles la barile de torsiune intarite.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 25 Jan 2012, 23:21
Post #58


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Cere este diferenta intre barele de torsiune intarite si cele neintarite ?


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 25 Jan 2012, 23:31
Post #59


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Diferenta este la ansamblu,nu doar la barile de torsiune.
La exterior nu sunt elemente diferita de arhitectura,cu exceptia fuzetei+rulment+tambur.
Materialul de la bara este diferit si cu o punte intarita poti sa incarci linistit greutate marita pe spate....nu se lasa mai mult de cativa cm.

@+

This post has been edited by espacern: 25 Jan 2012, 23:31


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 25 Jan 2012, 23:35
Post #60


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Si atunci cum pot sa stiu de care punte ara masina mea ? E M1.2, fabricata in al doilea trimestru al anului 2000, are 4 bare de torsiune, echiparea este RXT, in Vest insemna peste medie...


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:07
Dacia