Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cutia de viteze agata, ce poate fi ?

valeriu24
post 24 Feb 2009, 09:38
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 24 September 08
From: Bucuresti




Buna tuturor,

Am o mare rugaminte printre posesori si cunoscatori, in urma cu vreo 3 luni am avut un accident cu masina personala ( megane coupe ) in urma caruia toata partea spate a masinii a fost lovita ( punte deplasata 1cm, haion lovit, bara, armatura, fusta, oala rotii de rezerva, aripa dreapta, lonjeron spate dreapta)
Masina a fost reparata, caroseria a fost trasa in partea din spate unde facuse cateva cute, iar acum nu prea am obiectii. Din pacate am observat ca parca nu mai intra in viteze cum obisnuia, si anume parca agata ceva cand intra in viteza, sau intra mai greu ) Nu-mi pot da seama daca e de la stat ( masina a stat pe dreapta 3 luni, sau daca e datorita socului. E posibil sa se fi intamplat ceva la cutie daca masina a fost lovita in spate ?Astept va rog parerile voastre, as vrea sa-mi fac o idee, ( evident voi merge si la service intr-un tarziu )


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dci, 85 eco 2 2007, authentique - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 24 Feb 2009, 12:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




eventual deplasare usoara a cutiei de viteze sau schimba uleiul din cutie si vezi daca tot mai face in prima faza.

This post has been edited by Ryk: 24 Feb 2009, 12:07


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
segcm
post 24 Feb 2009, 21:50
Post #3


... Entertainer


Group: Members
Posts: 642
Joined: 7 December 04
From: UE




Cablurile timoneriei intinse. Asta suspectez eu ca ar fi. Astea se mai uzeaza ("lungesc") si nu mai ofera aceeasi precizie timoneriei.


--------------------
Renault Grand ESPACE - 2.0 dci Automat 2012 Initiale Paris - ** *1 ***
Fara semnatura
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeriu24
post 25 Feb 2009, 10:40
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 24 September 08
From: Bucuresti




pai nu prea inteleg. Inainte de accident mergea perfect. Am avut acel impact in spate, si parca intra mai greu in viteza. banuiesc ca acele cabluri nu s-au uzat stand, nu ?


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dci, 85 eco 2 2007, authentique - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 25 Feb 2009, 13:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




nu cred ca s-au uzat cablurile fiind nefolosite 3 luni, dar uleiul cred ca isi pierde din proprietati daca ramane fara sa fie folosit 3 luni. Parerea mea.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 25 Feb 2009, 14:17
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




N-are treaba uleiul din cutie cu stat nefolosit 3 luni... mai sapati. Dupa manual, nu se schimba pe toata durata de exploatare a masinii decat daca sunt pierderi sau se umbla la cutie.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 26 Feb 2009, 00:13
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




19vik, stiu ca au mai fost situatii in care agata si s-a schimbat uleiul din cutie si agata mai putin, dasta am zis de ulei.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 26 Feb 2009, 14:47
Post #8


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




Eu zic timonerie...poate intr-adevar in urma socului s-a intamplat acolo ceva....


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 26 Feb 2009, 23:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




sunt de parere ca in urma socului este posibil, asta o spun din proprie experienta cu alta masina. Din cauza impactului se deplasase cutia de viteze si nu mai intra in tr. 1, 3 si 5. Restul mergeau bine, dar pot aparea diferente pt. ca eu atunci am avut impactul in fata.

This post has been edited by Ryk: 27 Feb 2009, 00:00


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 5 Mar 2009, 16:49
Post #10


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




la mine symbolul agata mai ales cand era rece, in marsarier si in viteza I. La megane intra cam greu in marsarier. Nu-s nici cine stie ce cutii de viteze. cat sa-si faca si ele treaba. se poate ca in urma loviturii sa se fi deplasat un pic.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dracula
post 6 Mar 2009, 17:25
Post #11


vampir


Group: Members
Posts: 43
Joined: 4 December 07
From: Timisoara




am si eu un megane 2.2 an 2008.am aprox 50.000 km. se intampla in traffic, in oras, sa nu mai iasa din viteaza a 3-a, sa ramana blocata. trebuie sa "trag" tare de ea ca sa o scot la punctul mort. ce cauze pot fi? asta inainte sa ii intreb pe cei de la reprezentanta...
masina face asa de 2 ori pe saptamana maxim...


--------------------
Renault Megane 2 2007 - TM 22 MCO
O jucarie care nu se sparge, poate fi folosita la spartul altor jucarii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ru55eL
post 26 Mar 2009, 01:12
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 307
Joined: 16 February 09




Si a mea agata in marsarier mereu ( ca sa intre cateodata trb sa ridic cativa cm piciorul dp ambreaj si sa apas putin pe acceleratie si dupaia pica in acel punct unde normal trb sa intre din prima )...si in prima viteza cateodata intra mai greu trb sa o imping ceva mai tare...masina are 3 ani si ceva si 26.000 km smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan Decembrie 2005/ Privilege - 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dracula
post 26 Mar 2009, 07:24
Post #13


vampir


Group: Members
Posts: 43
Joined: 4 December 07
From: Timisoara




asa putini km ai facut smile.gif totusi nu e nimeni sa ne de-a un raspuns la intrebari?


--------------------
Renault Megane 2 2007 - TM 22 MCO
O jucarie care nu se sparge, poate fi folosita la spartul altor jucarii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 26 Mar 2009, 09:53
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




QUOTE(Ru55eL @ 26 Mar 2009, 01:12)
Si a mea agata in marsarier mereu ( ca sa intre cateodata trb sa ridic cativa cm piciorul dp ambreaj si sa apas putin pe acceleratie si dupaia pica in acel punct unde normal trb sa intre din prima )...si in prima viteza cateodata intra mai greu trb sa o imping ceva mai tare...masina are 3 ani si ceva si 26.000 km smile.gif
*



Am mai spus si o repet,am masina din 2007/22.000km si agata in marsarier,am fost la Service Renault si mi-au zis ca : cutia de viteze are doua axe,iar pinioanele sunt fixe pe acele axe,nu este ca la Dacie ,sa aiba sincroane,clemaliere...si sa cupleze din prima,la Renault daca nu sunt canal pe canal...nu intra blink.gif si un alt factor ar mai fi ca transmisia de la schimbator la cutie este pe cabluri...(asa este?)
Daca stau sa ma gandesc si la Matiz este tot pe cabluri si la fel imi facea in marsarier,trebuia sa fac dubla debreiere ca si la Megane ca sa intre in marsarier...

This post has been edited by rcosmin: 26 Mar 2009, 11:53


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 26 Mar 2009, 11:28
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




da chiar asa este. Si la majoritatea masinilor este asa.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 26 Mar 2009, 11:39
Post #16


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Confirm si eu treaba cu marsarierul... nu totdeanuna intra din prima, asa ca uneori trebuie sa ridic putin piciorul de pe ambreiaj si intra fara probleme.Dar oricum pe mine nu ma deranjeaza treaba asta (se intampla lucruri de genul asta si la masini muuuuuuult mai scumpe... biggrin.gif )


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandruadi
post 26 Mar 2009, 13:42
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 4 February 09




la mine agata in viteza 1, si asta nu tot timpul insa cand agata ori mai calc o data ambreiajul ori calc frana si asa reuesc. e oarecum frustrant mai ales la semafor.


--------------------
Renault Megane sedan 2.2 1.5dci 63KW privilege /2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxis2001ro
post 26 Mar 2009, 14:14
Post #18


mvp


Group: Members
Posts: 213
Joined: 5 February 09
From: Timișoara




in ceea ce priveste marsarierul confirm si eu...deci se aplica teria ca "asa face toate ". in ceea ce priveste problema omului care a deschis topicul, probabil numai la service se poate rezolva..din pacate


--------------------
renault megane II sedan 2004 comfort privilege 1.5 dci - TM - XX - XXX
Daca nu exista intrebari stupide, atunci ce gen de intrebari pun prostii? Devin brusc destepti in timp ce pun intrebarile?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dansora
post 26 Mar 2009, 15:00
Post #19


CISA


Group: Members
Posts: 480
Joined: 19 October 06
From: Orasu'lu'Bucur/Curtea de la AG




Subscriu si eu:
Mai patesc cateodata sa nu intre in marsarier pana la capat (adica schimbatorul efectueaza mai putin de jumatate din cursa). Tinand mana pe schimbator (ca sa nu sara) ridic piciorul de pe ambreiaj si imediat ce masina incepe sa se miste maneta ajunge "complet" in marsarier...dar repet: destul de rar.
Legata de "agatat" mai patesc cand vreau sa retrogradez dintr-a 2-a intr-a I-a si viteza nu e sufiecient de mica...lucru care mi se pare normal.

This post has been edited by dansora: 26 Mar 2009, 15:01


--------------------
Kia Proceed GT 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 26 Mar 2009, 15:21
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




daca rotile sunt in miscare(chiar si foarte putin)nu o sa intre in treapta I,masina trebuie sa fie oprita complet ca sa se poata introduce in treapta I sleep.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ru55eL
post 26 Mar 2009, 21:34
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 307
Joined: 16 February 09




deci pana la urma ... asa fac unele masini agata in marsarier , nici pe mine nu ma deranjeaza ca ridic piciorul putin dupa ambreaj ca sa intre..dar sper sa nu afecteze cutia...sau ambreajul...in rest toate bune,intra bine in celalalte


--------------------
Renault Megane Sedan Decembrie 2005/ Privilege - 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi.iulian
post 8 Apr 2009, 00:36
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 5 July 08




salut are cineva idee cat costa cablurile acelea de la timonerie ca si cutia mea agata in treptele 1,2,3, si vreau sa-i fac ceva neaparat si daca ati schimbat ,sa-mi spuneti si mie la ce service si cat va costat


--------------------
renault megane 2 renault megane 2 bicorp 2005 bicorp - b75 tao
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vially01
post 26 Jun 2009, 13:19
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 19 August 08




nu cred ca s-a dus cineva pt ca nici mecanicii nostri nu sunt atat de cunoscatori precum par si e posibil sa te duci pt o chestie si sa-ti zica sa schimbi nu stiu cat epiese care nu au nicio legatura cu problema si sa fii ars si la bani iar problema tot nerezelvata ramnane...si eu am aceleasi probleme ca si voi (treapta 1 si marsalier) si mi se intampla destul de des. E jenant sa intarzii cateva secunde l astop ca nu poti pleca de pe loc si sa fii claxonat ca incepatorii....


--------------------
renault megane sedan 2004 1.6 16v lmocoh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidello13
post 21 Mar 2010, 10:07
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 21 June 09




Fratilor, ceea ce aveti voi nu sunt probleme ci chiar asa fac toate pentru ca tr 1 si marsarierul NU AU SINCROANE si nu pot fi cuplate decat cand roata sta pe loc, dar, se poate ca pinioanele sa nu fie pe caneluri si AGATA, asa ca mai luati piciorul de pe ambreiaj si apasati din nou apoi va trebui sa intre.Inca ceva important: intotdeauna dupa ce apasati ambreiajul si pana sa bagati in viteza sa mai asteptati 2 secunde ca arborele principal sa se opreasca si o sa fiti uimiti cat de frumos va intra in viteza. Daca aveti probleme cu agatatul in celelalte viteze, 2, 3, 4 si 5, atunci chiar ca aveti probleme, completati ulei in cutie ori il schimbati sau reglaj al ambreiajului sau alte probleme.
Ia sa faceti voi ce v-am spus si reveniti cu pareri.Bafta. wink.gif


--------------------
dacia logan 2007 - VL-28-GOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRyS`
post 21 Mar 2010, 22:03
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 458
Joined: 13 July 09
From: _-= IASI =-_




Asta vara cand m`am pricopsit cu nenoricitul de Megane 2 pe mana mea m-a mancat undeva si i-am taiat in jumate levierul schimbatorului (inainte de Renault am avut Opel si era mai scurt schimbatorul si ma enerva asta lung ca de Dacie)! Si de atunci simt si eu ca agata in trepte si intra mai greu la smuncituri din alea "sport" smile.gif si in marsalier putin...daaaaaaaaaaaaaaaa e Renault si la cati bani am dat nu am ce sa ii cer. Intradevar si mecanicii de la mine din service mi-au zis sa schimb uleiul ca va fi mai putin sesizabile agatzaturile si sa imi verifice timoneria..daaaaaaaaaaaa sa mai astepte mult si bine pana ii mai verific eu asta! Sa fie sanatoasa smile.gif !

22 Mar 2010, 17:28:
Ca o paranteza...azi am schimbat uleil in cutie! Am pus Moibl 75w90 ! Intradevar daca esti scartzar,scartzar de ala care aude orice zgomotr.... Simti o mica ameliorare a zgomotolui pe care il face cand o bagi in viteza! Dar la cum sunt eu,ii dau de o rup..nu vad mare schimbare! Important e ca merge! Si gata!

This post has been edited by CRyS`: 22 Mar 2010, 16:28


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dCi 82 CP by [ CompletCHIP] 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calaretz
post 23 Mar 2010, 19:27
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 12 May 09




Si la mine agata , pana sa aflu ca asa fac toate eu am fost la reprezentanta cand era in garantie ,unul dintre ingineri spunindu-mi ca a schimbat la un client cutia pe garantie si tot asa facea blink.gif , apoi am mers cu una noua si la fel facea.....ce la vie! Si tot la Renault ma gandesc ...megane 3 break rolleyes.gif


--------------------
renault laguna 1 & mercedes c 180 kompressor 2004

fan renault posesor de mercedes
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 31 Jul 2013, 07:49
Post #27


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Am de multa vreme o nedumerire, nu pot sa spun ca agata, dar in treapta 2 si uneori 3 nu intra precis, ca un VW de exemplu, am mai condus si alt Megane 2 si e la fel..pare bleaga, nu stiu sa explic exact.. nu precisa ca o cutie de alte marci mai ..populare. Asa sunt facute ele? sleep.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 Jul 2013, 07:55
Post #28


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




E din cauza batranului care a avut-o inainte si care a condus-o numai pe autostrazi ... nu a folosit decat tr. 4 si 5 ... 2 si 3 inca sunt in rodaj ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 31 Jul 2013, 07:56
Post #29


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Pe loc intra perfect, deci timoneria nu cred...sincroanele doar..daca se uzeaza in timp...are vreo 150.000 km, uleiul l-am schimbat pe la 125.000 cu Transefl 75w80, cel vechi din fabrica era ok, fara pilituri, doar putin inchis la culoare.

This post has been edited by cj98czh: 31 Jul 2013, 08:24


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 Jul 2013, 07:57
Post #30


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Argoane, ma lasi ... lasa posturile tampe pe ariile astea .. ai unde sa postezi aiurea ... aici nu.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 04:57
Dacia