Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucse bara stabilizatoare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2
Valix
Ati schimbat pana acum aceste bucsi? Am vb ieri la Serus (tre sa-mi fac revizia de 1 an) si mi s-a zis ca sunt piese care se schimba relativ des (20-25.000 km). Ce ziceti?
misterb
cat costa?
Valix
Habar n-am, dar presupun ca se schimba doar daca e nevoie, nu sunt pe post de consumabile.
SorinV
eu am schimbat primu set la 13000 km ! nu stiu cat costa ca le-am schimbat in garantie ! cred ca sunt in jur de 1,5 mil amandoua ! banuiesc ....

ps nu era decat una un pic ciupita si atingea surubu in bascula !
Valix
vroiam sa-ti dau mp, si din greseala am scris pe forum......sorry :oops:

daca poti, sterge mesajul
Radu718
Punctul 3 il am si eu. Zgomotul este mai degraba este ca o oala de tabla in care lovesti cu ceva in ea, dar f. scurt, fara ecou. Totodata la mine mai este troncanitul/cloncanitul spate dreapta, mai ales cand masina este incarcata.

In orice caz nu cred ca este problema directiei (noi avem alt tip de servodirectie).
bumlau
Stie cineva daca se potrivesc bucsile bara stabilizatoare, sau bascula cum mai spun unii, de la Solenza pe Clio?
ionutmar
de ce intrebarea asta? Exista bucsi de clio de la 5-50 RON, nu e o avere.
bumlau
Pentru ca la Renault mi s-a spus ca ajung cca 140 ron
cmandrei
In primul mesaj ai pretul si codul ... desi sunt pentru symbol poate ca sunt bune si pentru masinuta ta http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=52636 bafta
ionutmar
eu tocmai am intrebat la augsburg
- bucsa centrala bara stabil: 49 RON originala / 5 RON Febi blink.gif
- bucsa/bieleta antiruliu bara stabili: 56 RON RON originala / 23 RON Rouvile blink.gif

trebuie cate 2 din fiecare
mbc
stie cineva la ce te-ai putea expune daca le iei pe cele ieftine?
traffictours
Nu sunt prea scumpe, se merita cele originale, duc mai mult cu siguranta!
cmandrei
Probabil cele mai ieftine se uzeaza mai repede, in rest nu mare lucru.
bumlau
Busa bara stabilizatoare cod Renault 7700799404 se gaseste in orice magazin de piese auto sub denumirea de bucsa bara antiruliu Logan. pretul maxim pe set(3 piese cauciuc si un surub) este de 29,95 Ron. Din cate stiu eu reteaua Renault practica un pret dublu.
PS: Cat despre fiabilitate...nu stiu ce sa spun. Cele Renault au un termen de garantie ceva? In general elementele din cauciuc care sunt supuse unor solicitari deosebite, cum sunt aceste bucse, au o anumita compozitie care trebuie respectata de orice producator indiferent daca e din Franta sau Romania.
Laurentziu83
Cum se verifica daca bucsele alea mai sunt bune sau nu? Am 26000 de km si eu sunt cam insensibil la zgomotele de la partea de rulare.
cmandrei
Daca troncane e simplu de vazut, ridici masina cum poti si te uiti la ele, daca bat e clar ca undeva metalul se intalneste cu metalul tongue.gif si deci bucsa de cauciuc nu-si mai face treaba. La mine nu erau atat de rupte inca dar se vedea destul de clar ca nu mai au mult (pe stanga mai tare). Se vede cauciucul ca este crapat, uzat etc.
Laurentziu83
Eu nu prea deosebesc intre troncanitul de la bucse, cel de la amortizoare, zgomotele de lucru si scartaitul fetelor de la usi, asa ca mai bine ma bag si verific toata bara stabilizatoare.
Normal rezolvam dand mai tare cd-player-ul. biggrin.gif
Duyu
Mi s-a recomandat la revizia anterioara ca la aceasta revizie sa schimb bucsile de la bara de torsiune. Bara de torsiune este tot una cu cea stabilizatoare? Am gasit aici niste astfel de bucsi, dar nu stiu ce sa aleg... unsure.gif Vad ca sunt 2 tipuri de astfel de bucsi... Ma poate ajuta careva? Si cate bucati trebuie sa cumpar? 2? Multumesc anticipat! rolleyes.gif
Giafas
BUCSA BARA STABILIZATOARE CAPAT ; D = 23MM e o mare teapa.mi-am cumparat eu doua dar nu ai unde sa le pui.alea sunt pentru Solenza din cate am inteles.daca vrei ti le vand la jumatate din pretul afisat pe site tongue.gif.celelalte sunt pentru bara stabilizatoare centru.si sunt bune.
Duyu
Mersi pentru info Giafas. smile.gif Un pret de reprezentanta pentru aceste bucse are careva?
al3
da unde este aceasta bara stabilizatoare?? 8v-ul din 2005 are asa ceva? smile.gif
Duyu
Are si masinuta ta asa ceva. wink.gif
cmandrei
Pentru Clio sunt astea smile.gif

http://reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=124584&...dpost&p=1542984

Le gasiti la magazinele de piese auto pe la 22-30 ron. {eu am asa ceva pe masina, luate cu mai putin de 30 ron, au 15.000 km si sunt foarte ok inca smile.gif - cele originale le-am schimbat pe la 60.000 km cam zob, apoi pe la 50.000 aproape zob ... daca astea tin jumate e perfect ... la reprezentanta am dat vreo 85 ron pe bucata daca bine tin minte + le schimb singur deci e ok} ... vorba multa etc. aveti pozele smile.gif
Duyu
Andrei, mersi frumos pentru reply. Din pacate am sunat la mai toate magazinele de piese auto pe care le cunosc si nu au aceste bucse originale Renault. (cum sunt in pozele din link-ul de mai sus), iar user-ul care vindea astfel de piese se pare ca n-a mai fost activ pe forum de vreo jumatate de an. sad.gif Stii cumva vreun alt magazin de piese auto unde pot gasi asa ceva? Sau imi recomanzi sa cumpar de aici? unsure.gif Si ce zici, sa le schimb si pe cele de capat si pe cele de centru? unsure.gif Multumesc anticipat! wacko.gif
cmandrei
Duyu ... ma mir ca ai sunat pe la magazine si nu au gasit asemenea piese (bieleta bara antiruliu). Pot sa-ti recomand sa cumperi de la un magazin, de unde am mai luat si eu asa ceva, cel mai bine suni si vezi 0744.638.112 sau 021.224.56.87 (mag piese auto intersectia Ion Mihalache cu Turda - la intrarea pe Turda). Si daca cumva iti dau pret mai mare de 45 ron pe bucata la piese care nu sunt de origine nu le cumpara ca-ti iau eu ... daca vrei doar de origine ... I do not know.

Bucsele de cauciu dinspre centru/mijloc nu se schimba asa la intamplare, ci doar daca sunt mancate/uzate/stricate etc. ... iar alea pot sa tina si 200.000 km, asa ca nu-ti face probleme.
Duyu
Scuze ca intreb...dar nu vreau sa fac vreo confuzie. Mie mi s-a recomandat ca la revizia asta sa schimb bucsele de la bara de torsiune. Sunt tot una cu bielete bara antiruliu? unsure.gif Sau am deviat eu catre alt tip de piese? smile.gif
R19/16v
Cred ca ti s-a spus sa le schimbi pe cele de la puntea spate.
cmandrei
No' ... acum confuzii se fac ... dar daca nu esti sigur nu stiu ce sa-ti spun sad.gif ... oricum cele de pe autokarma nu sunt pentru masina ta. (poate cele din poza a doua dar primele precis nu).

R19 ... la aprox. 40.000 cred ca mai repede alea de fata totusi ... pe la 60.000 cand le-am schimbat prima data una era "comprimata aproape complet".
Duyu
Nu. Se referea clar la puntea fata. A inceput mecanicu' sa le pipaie cu mana si a zis: "la revizia urmatoare trebuie schimbate bucsele de la bara de torsiune", iar pe acea fisa pe care ti-o dau dupa ce efectuezi revizia mi-a scris tot asa ca in urmatorul interval de timp sa se schimbe "bucsele bara de torsiune". wacko.gif
shoTgunu
Am si eu o nedumerire.cand trec cu masina peste denivelari( a se citi gropi, linii de tramvai etc) in troncane fata dreapta.Am urcat masina pe cric si am miscat de roata si clar bate ceva acolo..nu imi dau seama ce.
Intrebarea este:troncanitul asta e de la bucsi...sau pivoti..sau de la ce? Multumesc
cmandrei
@Duyu ... daca e vorba de partea din fata atunci 99.99% e vorba despre bucsele/bieletele de care ti-am spus eu.

@shoTgunu ... poate fi de la pivot dar poate fi si de la bucsa. Trebuie cercetat.
R19/16v
Andrei, ai dreptate, nu ii observasem kilometrajul.

E adevarat ca bara antiruliu isi indeplineste scopul prin torsionare, dar in general nu i se spune asa smile.gif

Duyu
Atasez si o poza cu respectiva constatare, pentru mai multa credibilitate. smile.gif
R19/16v
La 28k km, cum a spus si Andrei, nu poate fi vorba decat de bucsile de la bara antiruliu. (n-ar trebui sa fie nici alea... dar asta este)
Duyu
Multumesc mult pentru lamuriri baieti. rolleyes.gif
shoTgunu
Multumesc cmandrei.

Cand mi-a urcat-o pe cric mi-au spus ca la ultima revizie aia care mi-au schimbat pe acolo pisese au pus nu stiu ce cauciuc prost..si nu acopera nu stiu ce piesa si deaia imi bate...banuiesc ca vorbea de bucse.Oricum ma duc saptamana asta sa schimb ce bate ca ma seaca smile.gif

Afecteaza intr-un fel directia si trebuia sa le schimb mai repede?
Duyu
Inca o intrebare... laugh.gif Imi trebuie 2 bielete nu? (una pt. dreapta si una pt. stanga).
R19/16v
Daca nu e cazul sa le schimbi p-amandoua, nu e obligatoriu. Dar daca iti permite bugetul, schimba-le ca sa nu pierzi timp si data viitoare.
shoTgunu
Da, iti trebuie 2, la directie mai toate piesele vin pereche icon_mrgreen.gif
Cel mai bine e sa le schimbi pe ambele
hellcat
Nu. Bieletele, capetele de bara nu vin in pereche! Poti cumpara foarte bine doar una. Fapul ca aceste repere sufera uzura oarecum uniforma, implica schimbarea lor in pereche.
shoTgunu
QUOTE(shoTgunu @ 27 May 2009, 08:37)
Da, iti trebuie 2, la directie mai toate piesele vin pereche  icon_mrgreen.gif
*



nu ziceam ca vin pereche...doar ca sunt pereche..adica una la cate o roata.Poti sa cumperi doar una, dar e indicat sa le schimbi pe amandoua odata, sa nu fie una mai uzata ca alta.

27 May 2009, 11:39:
Stie cineva daca afecteaza in vreun fel directia bucsele uzate?
R19/16v
Nu prea.
cmandrei
Afecteaza directia in sensul ca bat ... in rest nimic ... NU SE VAND IN PERECHE ... ca renault zice asa e altceva dar sunt la bucata smile.gif ... mie renault mach1 mi le-au facturat separat ... 2 bucati de ... cand le-am cumparat de la magazin tot asa au venit ... fiecare in cutia ei ... ca o exista si kit cu doua asta e altceva smile.gif
k0b3
Hai sa va zic eu una scurta: in service e 60 RON bucata, la magazin am gasit cu 10 RON bucata si per total tin cam la fel, in medie cam la 45.000 km schimb un set smile.gif
basalic77
Sunt nou posesor al unui reno clio,si as vrea sa-i schimb bucsele de la bara stabilizatoare, a mai schimbat cineva singur?






black_alienware
Eu am schimbat acum 1 zi. Preturile de la Renault sunt duble, chiar triple fata de alte magazine auto. Mi-am cumparat 2 bucse bara stabilizatoare mijloc, le-am luat cu 20 RON 2 buc Febi iar la Renault 110 lei 2 buc. O diferenta uriasa. Din pacate a trebuit sa schimb si bucsele capat, care vin sub bascula si nu am gasit decat la Renault 110 RON 2buc sad.gif . Se schimba foarte usor. Trebuiesc desfacute doar 2 suruburi care sunt pe fiecare brida. Poti sa ti le schimbi si singur daca ai pe ce sa ridici masina.
PhilipMorris
Biletele antiruliu merg schimbate in regie proprie. Am schimbat-o ieri pe cea din dreapta, era zob. Aveam o troncaneala seaca la gropi scurte, special cand roata era cotita dreapta.
Iti ia cam o ora de munca, in cazul meu am avut nevoie de mult timp sa o scot pe cea veche.
Lucrul ar fi cam asa.
Asta e piesa
[attachmentid=1627645778]

In partea inferioara are o piulita cu antidesfacere. Se foloseste o cheie tubulara de 14. Piulita se pastreaza deoarece ansamblul bieleta vine fara ea smile.gif

Aici a urmat partea grea in cazul meu, scoaterea celei vechi. A fost foarte ruginita, dar cu rabdare, un ciocan puternic si niste WD-40 iese.
[attachmentid=1627645791]
Se introduce bucsa propriuzisa intre bara stabilizatoare si bascula. Are gaturi de reglaj care trebuie sa intre pe gauri in bascula respectiv capatul barei.
Se introduce surubul bieletei prin bascula dupa ce in prealabil se monteaza bucsa superioara pe acesta.
[attachmentid=1627645792]

Pentru a putea strange la loc piulita bieletei se va folosi un al doilea cric introdus sub bara stabilizatoare. Se ridica progresiv pana bucsa se va fi tesit suficient pentru 2-3 filete. Strangerea merge lesne apoi.

[attachmentid=1627645793] [attachmentid=1627645794]

La nevoie, daca bieleta se invarte cu totul la strangerea piulitei, se foloseste contra in capul superior un inbus de 5mm.
Pretul piesei este de 25 RON.
Spor.
cristim5
Am schimbat si eu bieletele de bara stabilizatoare ( cele din capatul barei ). Am sperat sa scap de troncanit , dar surpriza tot troncane , dar mai putin. Cand schimbam bieletele de capat un vecin mi-a spus sa schimb si bucsile centrale, dar eu nestiind cum se face m-am rezumat la cele de capat. Acel vecin m-a avertizat ca primele cedeaza acelea centrale . Eu le-am verificat , si dupa parerea mea total neavizata pareau ok. Insa la denivelarile de la stop se aude troncanit. Poate detalia cineva tehnica de schimbare ? Tot ce stiu este ca trebuie sa ridic masina pe o rampa sau elevator (eu ma gandeam la niste capre pt. schimbul in parcarea blocului) si ca trebuie sa le dau iar jos pe cele de capat.
Blueflower77
La revizia de ieri au fost schimbate si la Rena mea bucsele de la bara stabilizatoare, costul fiind 220 RON parca cu piese si manopera incluse.

Sotul o zis ca se simte mai bine acum masina, cu toate ca sincer nu facea galagie nici inainte cat sa-mi fi dat eu seama...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.