Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie automata AJ0
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Latitude
stecit
Deschid acest topic legat de cutia automata
AJ0 care echipeaza Latitude. In ceea ce ma
priveste am aceasta cutie pe masina si ma nelinisteste
faptul ca atunci cand comut in pozitia R, masina se zguduie
serios la comutare. Acest lucru este sesizabil la cald,
la rece nu se simte nimic. Daca mai este cineva care are aceasta problema
va rog sa-mi dati un raspuns. Multumesc !
mars
Vezi aici.
rendi
Socul la.comutarea in R, eu l-am avut de cand am cumpărat masina cu 0 km pana am vândut-o la 170000 km. La 7000 km am schimbat pe garanție cutia, dar nici la cutia noua nu a fost ceva diferit.
Asa ca intra la categoria asa fac toate smile.gif ( si la laguna 3 cu aceeași cutie, am văzut acelasi soc)
stecit
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Sunt linistit acum.
themastrem
Salut,
Ma bucur ca este acest post, chiar cautam opinii despre acest soc care se simte cand comuti la R, ma gandeam ca sunt suportii de la motor/cutie/etc.
Multumesc.
Soso80
Si eu am avut acest soc la comutarea in R la cald. Am fost frumos la Meridian Nord am schimbat uleiul din cutie. La golire lipseau 1.5 litri. Dupa schimb socul s-a diminuat considerabil aproape a disparut.

10 Dec 2018, 20:18:
Inginerul de la Meridian a spus ca asa le cam dau astia afara pe poarta din fabrica cu uleiul pe minim mad.gif mad.gif De economia.....


10 Dec 2018, 20:19:
Inginerul de la Meridian a spus ca asa le cam dau astia afara pe poarta din fabrica cu uleiul pe minim mad.gif mad.gif De economia.....
mars
Sigur au scos ambele busoane de golire? La a mea au scos trei litri.
Soso80
Da. Al doilea buson se desface cu un imbus. Completat cu 3.5 l facut nivelul cu testerul pe masina sa vada temperatura cutiei totul ca la carte. Doar am stat langa ei radmasa.gif

11 Dec 2018, 00:20:
Trebuie sa curga 3.5 litri la golire 3 edte putin
mars
Nu e putin. Se pun 3.2 litri de ulei nou, apoi se lasa sa curga cam 100 ml. Deci raman in jur de 3 litri in baia de ulei. Cel putin asta scrie in manual in cazul AJ0 de pe Laguna III.
AdR!@N
@Soso80
Cati km are masina ta?
A mea are 170k km si oarecum ma gandesc sa schimb pe viitor uleiul in cutie, dar cand ma gandesc la faptul ca pot face mai mult rau decat bine daca operatiunea nu se face cum trebuie...parca ma face cam reticent.

De fapt intrebarea e valabila si pentru dl mars.
Soso80
Are 156 mii. Eu personal recomand schimbul daca este facut dupa procedura.

11 Dec 2018, 21:11:
Se schimba f usor. Trebuie un calculator sa citeasca temperatura cutiei. Se goleste uleiul recomandat la 60 grade sa curga cat mai mult din eventualele impurutati trebuie sa curga cam 3,5 litri. Se demonteaza senzorul de viteza si se pune 3,5 litri. Se incalzeste cutia la mai mult de 40 grade undeva spre 60 grade si se desface usor primul buson sa curga aprox. 100 ml de ulei. Daca curge este ok daca nu mai trebuie completat. Recomand Meridian Nord stiu cum se face. Peste vreo 80k km vreau sa schimb si filtrul din cutie....e putin mai complicat asta
mars
Am facut treaba asta la 150.000 km si sase ani. Eram curios cum arata uleiul, nu avea nicio problema cutia. Era rosu, curat. Pentru 250 de lei dorm mai linistit. L-as schimba la fiecare 50.000 km. Recomand Meridian Nord, singurii care nu au dat din umeri cu privire la procedura de schimbare.
Soso80
Si la mine era curat dar cu 1,5 l mai putin biggrin.gif

12 Dec 2018, 00:21:
Eu l-am schimbat la 153k km si 7 ani
AdR!@N
Bine de stiut! Ma voi interesa daca in Timisoara au ceva personal recomandat pentru cutii automate.
Pe primavara la revizie, destul de probabil ca o sa schimb si eu uleiul.

Va multumesc pentru sfaturi!
Adrian
alyn20
Soso80 si Mars: aproximativ cati km ati parcurs de cand ati shimbat uleiul? Comportamentul actual este ok? (acel soc la comutarea in R? alte zgomote?). Ati simtit vreo diferenta sesizabila dupa ce l-ati schimbat?
Sunt interesat de asemenea sa schimb uleiul la masina personala insa, recunosc, sunt putin reticent (masina are 87000km, fara niciun fel de problema). Chiar saptamana trecuta am primit un deviz informativ de la Meridian Nord (450 RON ulei + manopera). In acelasi timp, cei de la Serus (Bvd Timisoara) mi-au zis sa nu intervin asupra cutiei daca nu are niciun fel de problema (suma perceputa de ei pentru o astfel de interventie fiind de ~ 600 RON) Multumesc
mars
In aproape doi ani am facut 18.000 km si nu am observat nicio schimbare. Un mic soc in R exista si cred ca e normal. Eu zic ca, la 87.000 km, nu are rost, poate pe la 120.000 km.

Nu-ti fa griji, pe Bursa se vinde o Laguna III automata din 2008 cu 360.000 km, la care nu s-a schimbat uleiul niciodata si merge fara probleme.
alyn20
Multumesc Mars pentru raspuns. Voi „sta in banca mea” urmatorii 2-3 ani 😊

Revin cu a alta intrebare referitoare la ChipTunning Renault (in speranta ca sunt posesori de Renault Latitude cu 2.0 dCi 175 CP / 360 Nm). Daca s-a mai discutat despre acest subiect pe alte topic-uri, imi cer scuze pentru duplicare (eu nu am regasit astfel de discutii pe forum)
Ce parere aveti despre ChipTunning pentru acest motor? (puterea si cuplulul ajungand la 210 CP, respectiv 440 Nm)
Dupa cateva verificari, am gasit informatia conform careia cutia AJ0 suporta un cuplu maxim de 450 Nm.
Multumesc
cj98czh
Este unul ... pe topicul dedicat ... dupa ce l-a facut ... a crapat masina ... daca nu ai ce face si te plictisesti ... go ahead.
alyn20
cj98czh: un link te rog catre discutia mentionata de tine? multumesc
cj98czh
Gasesti in topicul de L3
renault_estate
la cutia mea de pe laguna 3 an 2009 cand trec in M nu sesizez ca ar lucra iar pe bord nu apar treptele de viteza, s-a confruntat cineva cu chestia asta, mentionez cutia functioneaza bine
tzavalau
QUOTE(renault_estate @ 1 Jul 2021, 09:29)
la cutia mea de pe laguna 3 an 2009 cand trec in M nu sesizez ca ar lucra iar pe bord nu apar treptele de viteza, s-a confruntat cineva cu chestia asta, mentionez cutia functioneaza bine
*


la automata eu am:P-R-N-D.... de M inca nu am auzit....... dry.gif
Baxter8819
Va salut,
Am cumpărat recent un Renault Latitude 2.0d și are cutie automata.
As vrea sa schimb uleiul la cutie ca și prevenție.
Mașina are 105.000 km.
A schimbat cineva la Timișoara?
renault_estate
QUOTE(renault_estate @ 1 Jul 2021, 09:29)
la cutia mea de pe laguna 3 an 2009 cand trec in M nu sesizez ca ar lucra iar pe bord nu apar treptele de viteza, s-a confruntat cineva cu chestia asta, mentionez cutia functioneaza bine
*


Rezolvat
Pentru cine se confrunta cu problema asta sub levierul de viteze sunt doi contactori unul pentru plus si unul pt minus cel de minus sarise din locas fixat la loc si gata
Oldredlady
Nebunie mare cu automatele astea. jafuri si panarame, mai rau ca la tractor.
Gil26
@ Oldredlady in toate sectiunile si topicele forumului despre cutiile automate ai postat cam acelasi lucru, se pare ca esti un "anti-automate" convins smile.gif
Ei bine, in peste 30 de ani de cand conduc am avut doar masini cu acest tip de cutie, diverse marci si tipuri. Exceptie o "robotizata" la care am schimbat preventiv actuatoatele (pe la vreo 140k km, iar masina facuta ulterior cadou circula si acum fara alte probleme la motor si transmisie) nu am avut nici cea mai mica problema tehnica la\cu ele (iar unele au avut si cu mult peste 100k km) si pana pun permisul in rama tot acest tip de transmisie voi avea.
Iar legat de cutia AJ0 sunt destul de multi posesori care sunt multumiti de ea, cum la fel de adevarat este ca sunt si care au avut probleme, insa nu cred ca este bine si corect sa generalizam doar problemele.
LE: iar daca doresti poti sa citesti mai cu atentie si ceea ce s-a scris in acest topic despre AJ0 (cati km fara probleme, doar schimbul de ulei, etc.)...
Oldredlady
scuze, da e opinie, cand iti vine beleaua de 4000 euro sa o schimbi, nu-ti vine a lauda, ce zici ?!
Gil26
Desigur ca si opiniile pot sa fie corecte sau nu, obiective sau subiective, etc...
(reciteste te rog ceea ce s-a scris macar in acest topic si mai ales ceea ce ai scris tu in postul #25)
Oldredlady
corect, adevarat !
meganus_bicorpus
Cel mai probabil, in câțiva ani numărul automatelor îl va depăși pe cel al manualelor , și mă refer la vânzările din românia.o automata moderna bate o manuala in orice poziție, e comoda, rapida..și destul de fiabilă.
Vladutzzzu
Salut baieti,

Ajutor va rog. Sunt in cautarea unei cutii pentru laguna mea 2.0 dci 150 cp cod motor M9R zic bine?. Am inteles ca pe ea vine cutie AJ0 dar pe net gasesc multe cutii AJ0 cu diverse terminatii -004 sau-0012, intelegeti voi ce vreau sa zic.
Ma intereseaza defapt ce trebuie sa caut in dezmembrari ce cod de cutie trebuie sau ce trebuie sa identific pe masina mea incat atunci cand caut cutia sa elimin posibilitatea unei eventuale nepotriviri. Masina inca functioneaza doar ca smuceste si schimbul uleiului nu a modificat nimic. Problema e mai grava si sincer prefer sa incerc o cutie SH ca e o alternativa mult mai ieftina decat repararea celei de pe masina.
cj98czh
trebuie sa pui fix codul pe care il ai pe masina ta.
Gil26
Din cate stiu si la Laguna pe cutia automata AJ0 este trecut codul, ex atasat, sau daca se ofera seria VIN a masinii atunci se poate obtine \verfica codul cu care a iesit din fabrica (iar daca se schimba trebuie una cu acelasi cod).
VaruGaby
Salut la toti posesori de Latitude avand cutie automata AJ…am o scurta intrebare si o poveste pe langa.Vazusem undeva ca a-ti scris ce ulei pentru cutie se poate folosi si nu il mai gasesc…multumesc!
Iar cu povestea incepe asa , pe 15 august am facut programare la Meridian Nord pentru schimb de ulei cutie in data de 5 septmbrie, bun si asa am fost acolo, am lasat masina ma suna dupa 2 ore ca nu le a venit uleiul si ca nu are ce sa faca la masina….
radmasa.gif Ok spun astept sa ma sune cand o veni uleiul, data de 20 septembrie ma suna baiatul ca nu se mai comercializeaza ulei pentru aceasta masina…. Am vrut sa fac programare pentru Meridian Pantelimon nus tiu exact care este dar oricum astept sa raspuna cineva cu inlocuitor pentru uleiul din cutie, posibil sa schimb pe Preciziei acolo am vazut ca a-ti mai schimbat cativa dintre voi…Multumesc! Respect la acest forum
Gil26
QUOTE(VaruGaby @ 24 Sep 2023, 18:21)
Salut la toti posesori de Latitude avand cutie automata AJ…am o scurta intrebare si o poveste pe langa.Vazusem undeva ca a-ti scris ce ulei pentru cutie se poate folosi si nu il mai gasesc…multumesc!
....
*


Pentru cutia AJ0 aflata si pe Latitude cei de la Renault specifica uleiul ELF MATIC J6, atasat si procedura de schimbare a uleiului la o cutie AJ0 (si cu mentiunile de la umplere \verificare \finalizare), poate este de folos:
VaruGaby
Mutumesc frumos Gil , o seara frumosa! Sa gasesc acum unde sa il schimb …
cj98czh
vezi si aici ultimele posturi .. este vb. despre aceeasi cutie:

https://www.reno.ro/Cutie-de-viteze-automat...ml#entry5095641

Mihai1981
La cât timp este bine sa se schimbe uleiul original prima data? Am auzit păreri ca și 60 mii și 300 mii?
mars
300.000 km sau 13 ani, asta zice Renault (“pe viata”).
einstein1984
la 60k e cheltuiala degeaba sa il schimbi
cj98czh
QUOTE(mars @ 25 Sep 2023, 21:49)
300.000 km sau 13 ani, asta zice Renault (“pe viata”).
*



300k km mult prea mult pt. ulei, indiferent ce zice Renault .. el poate zice ca nu el produce cutiile ... si BMW zice ca este pe "viata" dar producatorul cutiei zice ca 100k km ... ceea ce cred ca este corect si pentru cutia asta ..


einstein1984
da, nu e ca si cum ZF ar face bani vanzand piesele pt schimbul de ulei, vreo 2500 de lei...
cj98czh
nu asculta ce zic eu, asculta-i pe alea cateva service-uri de reparatii de automat din RO, aia care chiar stiu ce fac .. si vezi ce iti recomanda aia care toata ziua repara automate de toate felurile cand vine vb. de schmbul de ulei si mai ales ce parere au despre " ulei pe viata"

vezi la ce costuri te duce o reparatie de automata, iti spun eu .. prefer sa schimb uleiul ca nu este un capat de tara .. si nu doar aia 3L cum sunt capabili aia din reprezentanta renault .. ci tot ..
einstein1984
da da, asculta-l pe ala care face 1000 de lei intr-o ora schimband ulei si nu in 8 ore reparand cutia.
cj98czh
mai bine 1000 ron pierduti la 100k km ... decat 2000 euro in repararea ei ...
einstein1984
ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.