Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se poate monta un bec cu led in plafoniera?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
cipak
Cum se poate monta un bec cu led in plafoniera la Renault Symbol pentru a functiona in toate pozitiile?
andutu
Ii pui o punte redresoare de diode.
Te duci la magazin ceri 4 diode 1N4007 sau ceri direct o punte daca nu vrei sa stai sa le cositoresti.Astfel la intrare chiar daca dai - +, + sau - la iesire vei avea doar un sens.
[attachmentid=1627984726]

Eu am facut asa, am folosit 2 placute cu leduri SMD puntea dupa cum vezi e lipita in spatele placutelor, nu arata foarte estetic dar nu ma deranjeaza la final am acoperit cu niste silicon alb si arata mai ok.

[attachmentid=1627984727]
alexandru_man
nu ai nevoie decat de o rezistenta(rezistor)care sa scada curentul pana la 3 v ca sa nu arzi ledul pe care o conectezi in serie cu el. de punte redresoare nu ai nevoie pentru ca alternatorul are una si trimite curentul direct redresat
BogdanIce
Sau mai simplu decat sa te complici, vezi k are un coleg pe forum "sharky" (sper sa ii fi scris numele corect) de vanzare. eu mi-am luat pacuta cu led-uri de la el, e direct plug and play biggrin.gif
mariannae2001
pentru plafoniera clio
serj88
S-a mai discutat aici de optiunea cu puntea, precum si o alternativa cu doua module montate cu polaritati opuse.
ccoto
QUOTE(alexandru_man @ 5 Mar 2015, 21:32)
nu ai nevoie decat de o rezistenta(rezistor)care sa scada curentul pana la 3 v ca sa nu arzi ledul pe care o conectezi in serie cu el. de punte redresoare nu ai nevoie pentru ca alternatorul are una si trimite curentul direct redresat
*


Probabil ca nu stii ca la plafoniera se schimba polaritatea pe cele doua pozitii in care sta aprins becul, respectiv aprins de usa deschisa sau direct din lampa, independent de usa. Montajul cu punte de diode transforma lampa cu led din uni-polar in bi-polar sau bi-directional.
Exista si lampi cu led SMD C5W bi-directionale, e drept mai scumpe, dar la care nu mai e nevoie de nicio modificare.
BogdanIce
uita-te aici : http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=168518&hl=
in poza nr 9 vezi exact ce iti trebuie tie pt plafoniera. eu am luat de la colegul respectiv(una cu mai multe led-uri) si e foarte buna si merge in ambele pozitii.
alexgeogabriel
Gasesti deja placute cu 18-24 led-uri in Cora cu mufa si tot ce trebuie-20-30 lei. Am eu si am o lumina in masina...
tulin
caut led nepolarizat pentru plafoniera.stie cineva unde gasesc?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.