Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Viata in Buftea
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Dj_captainu
Deschid topicul asta pentru a afla informatii de la forumistii care locuiesc in Buftea. Vreau sa cumpar un teren in Buftea unde sa-mi construiesc o casa. Ideea e sa scap de balamucul din Bucuresti sa ma pot odihni seara fara alarme, motoare ambalate, zgomotul tramvaiului, muzica sau scandal de la vecini. O sa mai ramana drumul zilnic catre serviciu dar am vazut ca se ajungee destul de lejer prin Chitila-Grivitei. Insa Cei care stati in Buftea ce nemultumiri aveti? Cum e viata aici? Fiind padurea si lacul aproape sunt probleme cu tantarii? Terenul as vrea sa il iau in apropierea padurii. Cum e cu naveta zilnica catre Bucuresti?

Astept raspunsuri de la voi.
mars
Eu stau din 2009 in Chitila, dar merg des in Buftea, la Domeniul Stirbey, la restaurantele din Buftea si la Fisc smile.gif.

Fata de Bucuresti, e alta viata: liniste, curatenie, racoare vara, aer curat. Cu traficul e OK, faci cam 30 de minute pana la Piata Victoriei dimineata. Pe Grivitei e si mai lejer.

Ai piata foarte OK, un XXL, banci, farmacii. Carrefour si Lidl ai in Chitila.

Restaurantele sunt bune (la Stirbey mai ales), sunt si cateva pizzerii (sa nu ratezi Pizzeria Romana, au cuptor cu lemne). Parcuri sunt tot la Stirbey si in Mogosoaia, la palat (inclusiv cu locuri de picnic, gratar etc).Daca te apuca cheful de mall, ai in Baneasa, 20 de minute cu masina pe centura.

Una peste alta, nu prea ai niciun motiv sa mai calci in Bucuresti, in afara de serviciu.
Laurentziu83
Intrebare: cum se vor descurca copiii dupa ce vor creste mai mari atunci cand vor iesi la o bere cu colegii de liceu sau la discoteca? Cu ce se intorc la 4 dimineata acasa?
Diac
speram sa ramana tarifele la taxi tot atat de mici ca si acum smile.gif
solidconvert
QUOTE(Laurentziu83 @ 6 Nov 2012, 23:58)
Intrebare: cum se vor descurca copiii dupa ce vor creste mai mari atunci cand vor iesi la o bere cu colegii de liceu sau la discoteca? Cu ce se intorc la 4 dimineata acasa?
*


Buna intrebarea...
Dintr-un motiv similar am decis dupa 6 ani de locuit in Chitila sa ma mut cat mai aproape de parinti... am 2 copii mici si problema gradinitei+bona in Chitila m a facut sa ma mut inapoi in Bucuresti.
Este foarte frumos si probabil am sa plec iar din Bucuresti cand vor fi copiii mari...
M i h a i
QUOTE(Dj_captainu @ 6 Nov 2012, 17:42)
Vreau sa cumpar un teren in Buftea unde sa-mi construiesc o casa. Ideea e sa scap de, muzica sau scandal de la vecini.
*


Terenul este in câmp? Daca ai vecini sunt sanse sa ai si galagie .Doar sa ai norocul sa gasesti unii civilizati, dar vorbim de zonele din jurul Bucurestiului unde civilizatia este ceva necunoscut de multi. Stiu doua cazuri , unul s-a mutat in Chitila si altul in Clinceni icon_mrgreen.gif Nu mai aud ei cum face vecina pipi fix in mijlocul vasului de toaleta , dar au invatat toate manelele si pot recunoaste marca scuterelor in functie de zgomot. smile.gif , plus ca se plang ca atunci cand vine iarna nu pot sa deschida geamurile ca sunt multi care baga pe foc toate tampeniile si binenteles ca fumul trece si pe la ei. Asadar si-au luat mare teapa si sunt dezamagiti.Daca nu ai vecini prin jur poti sa faci o mutare smile.gif .Nu uita ca Buftea este langa Bucuresti si este in Romania smile.gif
vallixx
Am un prieten bun care sta in Ciorogarla, plecat acum 2 ani din Buc.

E multumit per ansamblu, e liniste, aer curat, racoare....DAR,

- au 2 copii mici, pe care trebuie sa-i duca zilnic la scoala si respectiv gradinita
Fara 2 masini si permis si el si sotia...nu te descurci. Initial aveau 1 masina, dar au fost nevoiti sa o ia pe a doua.

- iarna timp de 2/3 zile au fost blocati, unul la acolo, celalalt in Bucuresti.
Deszapezirea parca nu e ca la oras. Posibil ca in Buftea sa fie probleme mai mici.

- magazine aproape.....cam greu, oridunde trebuie sa te duci trebuie sa te sui in masina, ceea ce inseamna ca nu poti sa bei si tu o bere decat cand esti sigur ca nu mai ai de plecat. Au si autobuze, dar o singura linie care vine cam la juma de ora. Iar de acasa pana in statie, un 15-20 min pe jos tot face.

- de iesit seara "in oras", mai greu. Se poate, dar numai la ceva fara alcool, macar unul din soferi, pentru ca iar depinzi de masina. Daca trece de 11 juma, nu mai ai nici autobuzul ala, singura linie disponibila + iar cele 20 min pe jos pana acasa....

- apa curenta este, gaze este, curent este....canalizare insa nu este, asa ca pentru canalizare te bazezi pe fosa septica.....care fosa are problemele ei.
Nu trebuie sa faci risipa de apa pt. ca o umpli prea repede, odata la catva timp tre sa chemi camion sa o vidanjezi (cu aromele de rigoare)....etc.

- exista linie de Romtelecom, deci cu telefon, net, TV esti rezolvat, dar exista un singur operator in zona, deci iti convine Romtelecom - bine, nu-ti convine....treaba ta. Poti sa-ti pui antena in curte sa rezolvi cu TV-ul, linie de fix sa zicem ca n-ai neaparat nevoie, insa net daca nu vrei de la Romtelecom, n-ai decat varianta de net mobil, dar ala mai mult nu e decat e.

Plus traiul la curte, care inseamna ca nu mai platesti intretinere, dar tre sa ai gard, sa-l intretii, iarna ai de dat la zapada grupa mare.....etc

Pui si tu in balanta si vezi ce-ti iese.
A l e x
Eu cunosc oameni din Buftea, dar ei sunt nascuti acolo, nu s-au mutat sa scape de Bucuresti. Am tot auzit povesti despre tiganii de acolo, dar sincer, tigani sunt peste tot, iar povestile astea nemuritoare de multe ori sunt exagerate.

Ce sa zic, eu am facut de multe ori drumul Bucuresti - Buftea la ore de varf, si nu e unul tocmai placut. Am ajuns sa-l urasc, sincer sa fiu, pentru ca e plin de camioane, se merge greu, si daca mai prinzi si trenul, ai pus-o. Sincer nu stiu daca m-ar amuza sa fiu nevoit sa fac acel drum zilnic.

Eu inteleg placerea de a te muta la casa intr-o zona linistita, dar personal nu cred ca Buftea e o alegere buna, mai ales daca ramai cu serviciul si viata sociala in B, si ai de facut drumul ala infect zi de zi. Dar e parerea mea.
b76bgaarh
care tren?
Dj_captainu
Da....o multime de pareri Pro si contra. Stiu cum e sa stai la casa. In Bucuresti am venit de vreo 5 ani si pana atunci am locuit la curte. La bloc ma simt ca intr-o cusca. Intr-un bloc ai zeci de vecini si zic eu...trebuie sa se nimereasca unul mai cu mot. Asa la casa riscurile sunt mult mai mici. Dar macar am curtea mea, parchez masinile linistit fara sa vin de la serviciu cu teama de a gasi locul ocupat. In plus de asta, daca l-am prins liber, trebuie sa ma rog sa nu stea gugustiucii fix pe crengile de deasupra masinii caci altfel 5 minute dimineata ranesc la gainati.
Vara, dupa o zi de foc, la curte poti sa stai linistit afara pana la 12 sa bei o bere sau un suc rece si sa faci un gratar.
Astea sunt o parte din motivele care ma fac sa ma mut la curte.

7 Nov 2012, 12:51:
A l e x, daca o iei pe Chitila nu te intalnesti cu niciun tren. Pe Mogosoaia, intr-adevar e mai aglomerat si multe tiruri.

7 Nov 2012, 12:53:
Si pana la urma daca stau in Bucuresti... in Rahova sa zic si lucrez la o firma cu sediul in Pipera nu crezi ca e acelasi lucru cu traficul?
A l e x
barf: Treci peste o cale ferata cand iesi din Mogosoaia. Cred ca o poti evita daca intri prin Chitila totusi.

Dj_captainu: Stiu care sunt avantajele cand stai la casa si ai curte, problema e unde e acea casa. Dar ma rog, tu stii, eu am spus doar parerea mea, ca am fost nevoit sa ma duc in Buftea de multe ori, si nu mi-a placut niciodata drumul tongue.gif
b76bgaarh
tu ai prins tren la linia aia de snagov, oauuuu.
M i h a i
QUOTE(A l e x @ 7 Nov 2012, 12:54)
problema e unde e acea casa
*


up.gif
ipiq
QUOTE(mars @ 7 Nov 2012, 09:46)
... se poate trai si fara alcool.

*



Se poate, dar ce rost are? icon_mrgreen.gif

Alegerea asta depinde doar de stilul tau de viata. Daca vrei sa auzi cum pasaresc ciripelele baga mare!
Io unu', nu as rezista mai mult de 3 zile... Mi-ar placea si mie sa nu mai stau la apartament, dar nu ma lasa nimeni sa-mi fac casa in fata primariei smile.gif
ssilviu
Casa nu e un panaceu. Poți să-ți faci casă și să ai fix aceleași probleme ca la bloc. Ba chiar mai mult mai multe (nu inteleg cum iti fac unii case pe camp așa, fara nicio utilitate) Sau poți să stai la bloc și să nu ai nicio problemă.

Eu sincer în locul tău aș căuta in București un apartament intr-o zonă liniștită, cu parcare, vecini puțini, acces ok. Sau o casă.
Relu11
Care e avantajul de a sta la casa in fata primariei?
ipiq
pt casa: poti sa faci gratare in curte, nu da vecinu gauri cu bormasina cand tu vrei sa dormi, nu trage nimeni apa la 3 noaptea, ai loc de parcare. La bloc daca la vecinu de sub tine i s-a spart o conducta tu ramai fara apa.

pt in fata primariei: esti in centru! poti merge in slapi si pantaloni scurti pana la non-stop la ora 1 noaptea daca ti s-a terminat painea. poti bea o bere la ora 14:00 la 50 de m de casa. ai in raza de 200 de m: non-stop, birt, piata, supermarket, biserica, club de striptease, facultate...


daca tot iti place linistea cu jumate din banii alocati pt o casa in jurul orasului, iti faci o casa de vacanta la 100km de oras si mergi in fiecare WE.
Tamango
QUOTE(Relu11 @ 7 Nov 2012, 13:32)
Care e avantajul de a sta la casa in fata primariei?
*



Nu ai vecini tigani wink.gif
Dj_captainu
De tigani nu scapi oriunde te-ai duce. Daca nu stau in zona, vin acolo la furat. Nu-mi iau casa in Bucuresti fiindca e pretul cel putin dublu fata de Buftea.
M i h a i
In zona unde vrei terenul ai canalizare, apa, gaze ?
Dj_captainu
Sunt toate utilitatile la teren.
zaboss
Am analizat și eu aceeași variantă acum câteva luni (nu eram setați doar pe Buftea, dar era în calcule), dar am renunțat la idee. Avem un copil și problemele sunt mult mai multe decât avantajele. Viața în suburbii e mișto în filmele americane, dar acolo doamna este casnică. Doi adulți cu servicii în Capitală nu fac față (nu neapărat financiar) dacă au copii. Toți amicii noștri care, la un moment dat optaseră pentru așa ceva, fie au renunțat și au revenit la oraș, fie și-au adus ajutoare (părinții). Dar, sincer, de la o anumită vârstă e cam ciudat să stai cu părinții blink.gif Ca să savurez un grătar în aer liber am destule locuri (fiindcă oricum faci asta în weekenduri, nu la 19:00 sau peste când vii de la servici și decât să stai două ore să faci o friptură mai bine comanzi o pizza).

Prefer comoditatea orașului mare - școală la doi pași, non-stop, farmacie, policlinică, spital - cu dezavantajele sale - locuințe mai mici, înghesuială, decât o locuință mare lipsită de infrastructura urbană. Poate fi o opțiune când o crește copilul mare, dar acuma nu.
Laurentziu83
Si eu am crescut la bloc in Galati si acum tot la bloc stau in Bucuresti si tot la bloc cred ca ma voi pensiona; asta in conditiile in care, cand eram mic, in vacanta, toata vara eram pe maidan la tara, printre gaste, gaini, porci, etc, in loc sa stau intre 4 pereti cum isi tin parintii copii acum "sa nu se imbolnaveasca".
In primul rand la bloc ai totul langa casa, daca nu, iei un taxi destul de ieftin.
A te baza pe masina nu e o idee prea buna, daca ramai fara permis (stiu ce inseamna sa stai cateva luni fara permis) sau intra masina in service o perioada ESTI MORT, pentru ca nu intotdeauna ai o a doua masina mai mica si mai ieftina, gen Tico/Matiz sau nu se suprapune programul cu al sotiei. La Buftea de bine de rau ai o gara si poti ajunge ok dimineata la metrou la Gara de Nord, dar in zonele deservite doar de cate-un microbuz ruginit de 17 locuri in care sunt inghesuiti 40 de oameni E JALE.
Cat despre copii, eu nu m-as baza asa de mult ca vei putea lua permisul la 16 ani peste vreo 10 ani, cat ma voi gandi ce asigurari vor fi impuse pentru soferii incepatori, vezi Anglia unde din ce in ce mai putini tineri dau examenul de permis intrucat nu isi permit o masina. Si nu masina ca si bun, cat taxele pentru a putea circula cu ea, taxe ce pot depasi valoarea ei. Cat despre taxi, eu nu vad taximetristi sa te duca la 4 dimineata in Chitila cat timp stramba din nas cand le ceri sa te duca in Drumul Taberei sau Regie. Chiar daca distanta e asemanatoare cu cea pana la aeroport, diferenta e ca de la aeroport stie ca nu pleaca niciodata gol.

Ca si o concluzie pentru ce va fi Romania in urmatorii 30-50 de ani, ar fi bine sa ne uitam in ograda vesticilor, sa analizam stilul lor de viata si sa ne facem planurile in consecinta. Eu in vacantele mele facute prin Europa am analizat stilul de viata al vesticilor si nu prea am mai regasit masina ca element central, in sensul ca n-ai sa vezi francezul care locuieste in suburbii sa vina cu masina pana in centrul Parisului in fiecare zi, ci ia trenul. La fel si la Roma, se vine cu masina pana in parcarea mare de la Anagnina, se ia metroul de acolo si, dupa vreo 40 de minute, ai ajuns la Termini, in centru.
In unele capitale ale Europei, precum Londra, Stockholm sau chiar Budapesta ai taxa de acces in centru sau taxe de parcare usturatoare. Acolo nu e ca in Bucuresti unde, daca ai gasit loc de parcare si nu jenezi lumea, te-ai rezolvat, ci, dimpotriva, locurile de parcare free sau la un pret decent sunt inexistente. La Budapesta am platit scurt 30 de euro pentru 2 nopti la parcarea subterana a hotelului tocmai pentru a nu ma trezi cu masina ridicata. Si eram turist. La Viena isi parcau turistii de la Etap masinile in parcarea din marketul de alaturi; asta pana au fost amendati consistent.

Eh, in conditiile date, m-as gandi de 2 ori la varianta de a-mi face casa in suburbii si de a depinde de masina pana in centru. Pana la urma, casa o faci pentru o viata, si in cele cateva zeci de ani in care apuci sa o folosesti se pot schimba multe si nu neaparat in bine.
A l e x
QUOTE(ipiq @ 7 Nov 2012, 16:01)
poti sa faci gratare in curte, nu da vecinu gauri cu bormasina cand tu vrei sa dormi, nu trage nimeni apa la 3 noaptea, ai loc de parcare.
*



In afara de gratare, in rest si la bloc poti avea aceleasi avantaje, poti avea loc platit si vecini cu bun simt. Saaau, poti sta la casa intre 2 (sau 4) case de tarani obositi, care fac gratare cu manele in curte. Tine si de noroc (sau mai bine zis, de ghinion).

E clar ca o casa mare cu o curte pe masura, cu garaj, cu tot ce vrei, va fi tot timpul peste un apartament ca si confort. Singurul lucru care imi place mie foarte mult la casa si care nu poate fi facut in apartament e faptul ca poti da muzica foarte tare fara sa deranjezi pe nimeni. Fiind pasionat de muzica si instrumente, pentru mine asta e de vis.

In rest nu pot sa spun ca exista ceva pe care il am la casa si nu il am la apartament. Eu am stat si la casa, si la bloc, cat am locuit cu ai mei. Acum stau din nou la bloc, si desi recunosc ca imi place sa stau prin curte la ai mei cand ma duc la ei, sau sa dau amplificatorul la '11', parca tot in apartament ma simt mai bine. Dar depinde si de om.
mars
Mai exista varianta sa stai langa Bucuresti, dar la bloc, cum stau eu. Avantajele ar fi costul de achizitie mic, bloc nou (bine izolat termic si fonic), intretinere mica, parcare subterana si curte cu acces la buton, vecini linistiti (majoritatea tineri si pusi pe facut copii).

Chiar sunt in Buftea niste blocuri noi, langa Domeniul Stirbey: http://www.conacul-castanilor.ro/.

Mie mi se pare ca timpul castigat conteaza cel mai mult: din trafic, cel pierdut cu parcarea, cu incalzirea masinii pentru copii si curatatul de zapada, statul la cozi la impozite/declaratii etc.

solidconvert
QUOTE(mars @ 7 Nov 2012, 09:46)
Prefer sa creasca in mediul asta (avem si gradinite, doua de stat si vreo cinci particulare, plus scoli).

Terase si restaurante sunt si aici, nu se reduce totul la "centrul vechi" din Bucuresti wink.gif. Se poate sta pana dimineata si pe malul lacului, la foc mic smile.gif.

Pana una-alta, padurea e la doi pasi, lacul aproape (cu un pic de efort lansez de la balcon), parcurile sunt foarte ingrijite si deloc aglomerate, lumea mai linistita.

Si un mare castig e timpul de stat in trafic. Fac 2 minute pana la gradinita, inca 15 pana la serviciu (Baneasa). Fata de 2 ore pe care le pierdeam zilnic in trafic cand stateam in Bucuresti.
*


De acord cu tine vizavi de timpul petrecut in trafic, parcul dendrologic, padurea, lacul, terasele si restaurantele, popa imi trimitea sms de craciun si de paste intr un cuvant comunitate mica unde toata lumea cunoaste pe toata lumea, aerul mult mai curat, dar ca si dezavantaje pot sa ti enumar urmatoarele:
ce faci cu atatia indieni?... eu am stat vizavi de Rezidenz pe stada Duzilor si cand aveau indienii sindrofie blocau strada ca asa ''vrea'' muschiul lor... nu i deranja nimeni. Cand ardeau aia deseuri in groapa de gunoi (aia de langa Chitila) mirosea in toata Chitila nasol. Gradinitele de stat sunt de tot rahatul... prima discutie pe care am avut o cu educatoarea mi a lasat un gust amar ( ei nu vrea, toti face ce pot si nu i maica nicio problema smile.gif ) Colegii copiilor daca optam pentru gradinita de stat erau o parte indieni saraci, o parte taranoi saraci si o mica parte oameni normali)... am optat pentru gradinita de la Rezidentz. Scoala particulara nu exista! Deci posibilatea de a alege se diminueaza mult. Bona in zona destul de dificil. In concluzie zona mie mi s a parut foarte tare de locuit dar lipsita de posibilitatea de a alege pentru educatia in formare a unor copii mici si aici nu ma refer la gradinita ci la scoala... daca iti permiti sa i duci si sa i aduci de la scoala in Bucuresti atunci totul este ok si ti ai rezolvat toate problemele. Eu am avut vecini ok stg, dr si spate... dar oricum eram la curent cu toate albumele lui salam, minune si altii... recunosc totusi ca m am simtit bine in Chitila si ma gandesc sa ma intorc cand vor fi copiii mari si n or sa mai depinda de mine... viata este mult mai linistita intr o comunitate mica dacat in rabla asta de oras mare...
mars
Pai nu trebuie sa stai chiar in buricul localitatii. Plus ca am remarcat si eu (si mi-au zis si altii care stau de multi ani) ca cei despre care vorbiti au cam migrat spre Bucuresti. Tentatatia de a vinde terenurile/casele pe criza asta e prea mare pentru ei. Sunt strazi intregi peste drum de Residenz unde, dupa ce s-au tras toate utilitatile, nu mai e picior de... Sunt case noi sau renovate, alta lume.

Oricum, e de preferat un loc mai izolat, mai spre padure, lac etc.

Cu gradinita de stat sunt de acord, am fost, am incercat doua saptamani si am renuntat. Acum mergem la Residenz. Diferenta e mare, de la peste 25 de copii in grupa la 10. Dar nu cred ca gradinitele de stat din Bucuresti sunt mai rasarite: aceleasi cadre didactice plictisite, aglomeratie mare in clase, dezinteres.
CGB
marele dezavantaj al locuitului in afara unui oras, din punctul meu de vedere, e transportul. dezavantaj care sint convins ca va continua mult timp. prin tarile cu apa calda, poti ajunge rapid de la periferie in centru. si nu musai cu masina personala. si foarte important, poti face asta indiferent de anotimp. la noi unde se termina bucurestiu, s-a terminat si jmecheria. fara masina ai kkt steagu'.
si cel mai nasol e cand ai si plozi. si plozii aia or sa faca 15-16 ani si n-or sa mai vrea s-o arda artistic pa malu' lacului, admirand broastele dintre tufele de stuf. or sa vrea si ei sa iasa seara cu colegii in old house, in kultuhaus si alte locuri unde sa se culturalizeze. si-aci apare problemu'.
din partea mea, singuru avantaj al statului la casa e independenta oferita de faptul ca nu depinzi de altii in ce priveste apa, gaze, curent, canalizare. in rest io nu vad alte avantaje. costurile necesare intretinerii unei case is evident mai ridicate. treaba cu galagia e discutabila. e dupa cum ti-e norocu' la vecini.
tin minte ca un tovaras din targoviste s-a mutat la casa la marginea orasului. si la fel ca el si altii. si toti dadeau muzicile la maxim in curte si faceau gratare, fericiti ca au scapat de bloc. pana cand si-au dat seama ca e mai multa galagie decat la bloc si-au inceput sa se certe intre ei.

singura casa la care m-as muta ar fi una in oras.
la margine m-as duce doar daca as avea banutu gros in buzunare. gros gros. si atunci m-as deplasa numa cu taxiu. asa da!
vali_iacov
Momentan stau in Corbeanca, dar de la anul voi sta in Buftea. Corbeanca este la cativa km, intre Buftea si DN1.

Tigani sunt in Buftea, dar depinde unde vei avea teren/casa. De obicei nu au treaba decat cu ai lor, se bat intre ei, sau cu alti tigani, restul populatiei nu au probleme cu ei.
Magazine sunt o gramada, chiar si non-stop, iar de la un capat la altul al orasului faci 15-20 min pe jos.
Gradinite particulare destule, parcuri vreo 3-4, medici, spital, pompieri, absolut tot ce aveti nevoie. Nu mai vorbesc de canalizare, gaze, RDS-RCS, Romtelecom si alte firme de telefonie, internet, etc.
Daca nu va convine ruta Buftea-Bucuresti, care este foarte ok cam la orice ora, se poate opta pentru Buftea-Corbeanca-DN1-Bucuresti, la fel de rapida. Calea ferata se poate evita, pe strada Fulger. Eu din Corbeanca si pana la Baneasa fac 10 min, pana in cetru, la Universitate, cam 30.

Concluzia : muta-te cu incredere, ai tot ce-ti trebuie daca ai si locatia corecta. wink.gif
Relu11
Daca iti place viata la curte, iti doresti din tot sufletul, iti place sa mesteresti prin curte, sa tunzi un gazon, sa ai o minigradina de legume, sa ai un animal de companie care se bucura cand ajungi acasa si sa fie bucuros de liberatatea unei curti eu zic sa te muti.

PS ti-o spune unu care a trait 27 de ani la bloc si sta de 3 la curte in afara Bucurestiului.
Pentru mai multe detalii despre viata la curte poti sa-mi scrii pe PM.
vali_iacov
si eu am trait 22 de ani la bloc. o sa ma intorc la bloc, exact in Buftea. Si nu am nici un fel de retinere, si nici nu voi regreta. Mai ales daca are posibilitatea sa stea la curte, e si mai ok. Bafta!
mars
Sunt curios care sunt grupele de varsta ale celor pro si contra. Cred ca cei care o tot dau inainte cu cluburile si se refera la copii cu termenul "plozi" nu au mai mult de 30 de ani...
Dj_captainu
Foarte interesante feedback-uri...Imi place sa stau la curte, sa mesteresc, tocmai de aceea vreau sa aleg varianta asta. Am ales Buftea pentru ca e un oras unde gasesti cam tot ce e si in Bucuresti...am trait 25 ani intr-un oras putin mai mare decat Buftea si nu am dus lipsuri. In plus nu aveam un oras mare cum e Bucurestiului asa aproape. Trenul este iarasi o varianta de rezerva aici...sunt foarte multe garnituri si nu fac mai mult de 30 minute pana la gara de nord.
Multumesc mult pentru pareri.
A l e x
Tine foarte mult de fiecare, aici nu mai vorbim de un telefon sau chiar de o masina, lucruri pe care le poti schimba, pana la urma, relativ usor. O casa ti-o cumperi pe viata, teoretic, sau cel putin trebuie sa te gandesti ca e posibil sa stai acolo foarte multi ani, deci trebuie sa iei o decizie corecta pentru nevoile tale.

Asta cu distanta e relativa, daca stai in centru dar ai treaba la periferie, tot aia e. Pana la urma daca pe Dj_captainu nu-l deranjeaza drumul, si si-a facut temele si ii convine sa se mute in Buftea, pentru el poate fi cea mai buna alegere, chiar daca pentru unii din noi nu ar fi.

Nu stiu ce ar mai fi de discutat, daca nu stiti nimic despre Buftea si viata de acolo si vreti doar sa spuneti unde stati voi si de ce va place acolo, eu zic ca nu-l ajutati cu absolut nimic. Dar ma rog, e Cafenea, deci pana la urma discutam orice.
vali_iacov
Eu unul mi-am spus parerea in cunostinta de cauza. In MARE cunostinta de cauza. Acolo imi petrec foarte multe seri cu viitoare sotie si cu prieteni.
Taverna Studioului, Pizzeria Uno, Red Bar, La Barbosi, La Fanica, Calul Balan, Amandra Club, Pizzeria Romana...mai scriu? Asta pentru pierdut timpul, si mai sunt.
Magazine de piese auto si vopsele, vreo 3, alte 2-3 saormerii, Pharaon - 3 magazine din care unul non-stop, parc Raja, in centru, langa Studiourile Media Pro, croitorie, carmangerie, Penny Market, Lidl, BRD, Banca Transilvania, CEC Bank, BCR, Raiffeisen Bank, toate cu bancomate, Vodafone, Cosmote, magazine Angst (in Buftea este si fabrica Angst, deci totul proaspat mereu), librarii, magazine de piese de computere si retelistica, magazine de electrocasnice, parc pentru copii la primarie, parc langa Penny Market, Policlinica (destul de dotata), farmacii (vreo 4-5).

A nu se intelege ca fac reclama, doar ii descriu omului in detaliu, sa stie ce are si ce nu are. Copiii au unde iesi, nu au nevoie sa mearga in Bucuresti, cel putin pana la o varsta, mai ales ca sunt mici.

Spor la treaba!
Dj_captainu
vali_iacov, multumesc pentru feedback. Exact asta vroiam sa aflu.
CGB
pe de alta parte la bloc patesti d-astea
iar aia din stirea de mai sus stau fix peste drum de mine. chiar acu' ma uit pe geam si vad o gramada de oameni cum se cearta. sint si doua televiziuni care filmeaza. asta urasc cel mai mult la bloc. io-mi sa-mi vad de treaba mea dar din cauza altora sa sufar ca si ei.

mars, ptr ca simt ca la mine faci referire, termenul de plozi l-am folosit din simpatie si nicidecum in sens peiorativ. cat despre clubareala, la o anumita varsta (ma refer la adolescenta), sa fim seriosi. oricate localuri ar fi pe la periferia unei localitati, atractia ptr "viermuiala" din centru ramane. dupa ce treci de-o varsta, te linistesti si te multumesti si cu ce-i prin jurul casei. si mi-as dori sa mai am sub treij de ani, da' din pacate ma indrept spre patruzeci.

cat despre buftea, mi se pare cea mai buna zona din toate zonele de margine ale capitalei. si da, daca as avea posibilitatile materiale si un loc bun ptr casa si maine m-as muta.
bz_26_zzz
Ma uitam acum pe harta sa vad pe unde vine Buftea si am dat sa vad ce distanta ar fi intre Buftea si locul de munca. Nici mai mult, nici mai putin de 20 de kilometri distanta.

Adica 40 de kilometri dus-intors cel putin in fiecare zi. Tinand cont doar de acest aspect nu m-as muta din oras.
zaboss
QUOTE(bz_26_zzz @ 8 Nov 2012, 19:49)
Ma uitam acum pe harta sa vad pe unde vine Buftea si am dat sa vad ce distanta ar fi intre Buftea si locul de munca. Nici mai mult, nici mai putin de 20 de kilometri distanta.

Adica 40 de kilometri dus-intors cel putin in fiecare zi. Tinand cont doar de acest aspect nu m-as muta din oras.
*


Numărul de kilometri este irelevant. Din Drumul Taberei în Pipera sunt 11 km, dar uneori îi faci într-o oră și jumătate. Din Drumul Taberei la Alexandria sunt 93 de km. Tot cam o oră și jumătate faci.
tibitu
Si eu vreau sa ma mut la curte, doar ca in sud

eu vad avantajele asa :

-lipsa vecini perete in perete si toate avantajele incluse;
-curte, adica (parcare,gratar,iarba,pomi,aer curat etc);
-sentiment de camin adevarat ( personal nu simt nimic in acest sens intr-o cutie de chibrituri )
-posibilitatea de a avea spatiul exact cum doresti ( daca o faci de la 0 )
-mai ieftina pe mp decat majoritatea apartamentelor de bloc


dezavantajele le vad asa :
-necesitatea de timp si bani pentru ingrijirea curtii, direct proportional cu marimea si cu destinatia ei ( se poate umple de betoane si nu ai mare lucru de facut )
-costul caldurii, mai ales pentru cei care se zgarcesc, gresesc izolatiile sau cumpara case care stau prost la acest aspect.

Altele nu vad referindu-ma strict la casa versus bloc, depinznd de locatia terenului, pot aparea dezavantajele cu transportul, izolarea, utilitati etc

Eu m-as muta si maine ( am de gand la anul ) pentru ca avantajele atarna mult mai puternic in balanta decat posibilele dezavantaje

CGB - lasand la o parte faptul ca o sa ma mut eu, 1 decembrie mi se pare cea mai buna limitrofa in raport pret-distanta . Pentru cine stie 1-2 scurtaturi, centrul e la maxim 45 minute la ore de varf. Adica un dr.taberei unde stau acum, mie schimbul o sa mi se para excelent.
Laurentziu83
QUOTE(zaboss @ 8 Nov 2012, 20:10)
Numărul de kilometri este irelevant. Din Drumul Taberei în Pipera sunt 11 km, dar uneori îi faci într-o oră și jumătate. Din Drumul Taberei la Alexandria sunt 93 de km. Tot cam o oră și jumătate faci.
*


Este relevant atunci cand esti obligat/fortat sa ii faci cu masina, sau poti folosi transportul in comun.
In Bucuresti dau 50 de lei pe luna abonamentul la metrou si am 11 km de acasa pana la servici, in Galati dadeam 11 lei pe zi pentru 16 km cat aveam de la Galati pana in Braila, unde lucram. Si nu tot timpul ma puteam cupla cu vreun coleg ca sa ies mai ieftin si mai comod. Altfel schimbam doua microbuze, mergeam in picioare in ambele, la intoarcerea acasa il asteptam in camp unde ma sufla vantu-n k*r. De asta am eu oroare de mutat in afara orasului si depins de toti transportatorii privati.
La inceput da, iti faci calculele si realizezi ca iti permiti naveta, pe parcurs, cand iei din nou pixul in mana, realizezi ca dai cam mult pe carburant si ai fi preferat sa cheltui banii mai cu folos.
solidconvert
Cand citesc pe aici imi amintesc de mine in urma cu vreo 8 ani... am renuntat pe rand la 1decembrie, dupa aceea la Buftea si am ajuns in Chitila... mai putin important acest aspect dar daca calculezi carburantul si reparatiile masinii, faptul ca faci destul de multi km zilnic atarna destul de costisitor la buget. Si cum iti trebuiesc minim 2 masini sa vezi distractie. Oricum multi vehiculeaza pe aici timpi la care in urma cu 8 ani eu nici nu visam... iar de atunci traficul a crescut destul de mult... cum pana mea sa faci iarna din 1Decembrie pana in centru 40min.?... pentru ca din pacate mai exista si zapada si alte minuni de acest gen.
P.S.: eu nu doresc prin posturile mele sa i schimb initiatorului decizia... este treaba lui si ii urez succes! wink.gif
tibitu
Unde am scris iarna? La extreme nu cred ca se mai mentin mediile pe niciun traseu...

Ca fapt divers, ai dat si tu din gura cum fac multi numai pentru ca li se pare ca nu-i asa. Suie in masina si mergi pana acolo. Ca ai fost tu cand erai flacau e irelevant...

Iar traficul in ziua de azi este mult mai lejer ca cel din anii precedenti, cel putin fata de anii 06-08
solidconvert
Stai jos!
Nu a spus nimeni ca te ai referit tu la anotimpul de iarna... m am referit eu pentru ca am simtit nevoia sa punctez acest aspect, cand m am referit generic la timpi si i am luat in calcul pe majoritatea expusi in acest topic... am ales timpul tau ca si exemplu pentru ca mi a fost cel mai la indemana... nu inteleg ce anume te a deranjat? blink.gif... dar nici nu trebuie sa mi explici!
P.S.: ''Ca fapt divers'' sincer nu inteleg ce te mana in lupta?... imi faci impresia unui om care nu poate sa discute in contradictoriu si sa prezinte argumente pertinente... faptul ca te apuci imediat sa jignesti crezand ca asa iti vei impune punctul de vedere nu face decat sa te puna intr o lumina stanjenitoare... este un forum public, citit de mai multe persoane si n are rost sa te evidentiezi prin aceste aspecte... wink.gif
My two cents...
L.E.: @CGB fiecare isi face calculele in functie de buget, dar eu n am simtit problema asta a transportului cat timp am locuit in afara orasului (de multe ori mai bine te duci teava 20km decat sa faci 10km in oras bara la bara). Oricum este buna si varianta cu parcarea la o gura de metro.
CGB
ma gandesc ca daca faci naveta zilnic cate 30-40-50 km cu auto propriu, te duce la un 4-5-6 milioane/luna, numa costu' drumului pan la scarbici si inapoi. poate chiar mai mult. acu' depinde si de consumu' masinii si pa unde-i scarbiciu. daca mai pui la socoteala si restul drumurilor facute lunar cu masina, dai o gramada de bani numa pa combustibil, in fiecare luna. si asta doar ptr o masina. daca is doo masini, deja e jale.
dar iar depinde de salariu' fiecaruia. daca costul total al combustibilului e un 5% din salar, atunci mai merge. chiar si un 10% ar fi ok.

alta varianta e sa iei masina pan la o gura de metrou si-o lasi acolo. asa fac nijte colegi de-ai mei care stau in rosu si in cartierul ala din spatele auchan militari. lasa masinile la pacii si d-acolo pana-n centru fac 20 min cu metroul.

ptr buftea, prima gaoaza de metrou e "parc bazilescu", parca. la fro 10-11 km de buftea.
Relu11
Nu stiu ce rute aveti voi dar mai bine pozitionat ca mine nu cred ca e nimeni, nici din Buftea nici din 1 Decembrie, aveti o ruta de mers spre Bucuresti.
Fratilor eu sunt pozitionat intre A3 si DN1 mai bine de atat cred ca nu se poate si daca astea doua sunt inchise de restul nu mai vorbim.
Am padurea la 50 m si lac la 2 km.
Transportul in comun (adica microbuz) este la 900 m fix din fata casei.
PS Pentru carcotasi am fix 30 de ani si in curand si un copil. Nu vad copilul ca pe o problema in mutarea in afara Bucurestiului.
Pana la servici fac 40-50 intr-o zi normala, am 40 km dus, 40 intors, lucrez aproape de iesirea pe A1 iar in trecut cand stateam in Bucuresti ruta Salajan - Militari era la nivel de 60 min cu masina si 40 cu metroul.
La nivel de gradinita, scoala nu se pune inca problema si oricum pana atunci fie apar alternative daca nu le gasesc. La servici in Bucuresti tot vin, ce ma impiedica sa aduc copilul la gradinita in Bucuresti, eventual aproape de servici?
sindrom
Acum 2 ani m-am mutat in Mogosoaia, nu e diferenta mare fata de Buftea. Atata timp cat nu ai pretentii de iesit in oras sau alte lucruri este foarte ok.
Ai curte, ai aer curat, faci gratere/petreceri cand vrei tu, dar cam atat.
Dar, vrei sa te duci sa-ti iei paine. Tre sa te urci in masina. Vrei sa iesi in oras, hopa sus in masina. Taxi-ul nu-i o varianta la 30 de lei cursa cat costa. Intr-o luna se strang o gramada de bani. Vrei seara la film, hop in masina. Nu pare greu, DAR cand o sa faci calculul la motorina/benzina pe luna o sa incepi sa vezi ca nu mai e asa roz.
Apoi alte cheltuieli intra la intretinerea case, curtii, care nu sunt deloc mici. Ai un petic de gazon, trebuie tuns lucru care nu e tocmai placut(din punctul meu de vedere), asta daca nu ai pe cineva care sa aibe grija de curte. Ei, daca la apartament dupa ce ajungi acasa, stai, la curte din 7 zile o sa stai 1 maxim 2. Intotdeauna este ceva de facut.
Ca si cheltuieli principale o sa ai gaze, curent, care iarna se duc undeva la 2000lei in functie de casa. Cu cat o ai mai izolata si mai mica cu atat se reduc cheltuielile.
Apoi motorina. Eu dau pe 2 masini cam 1500lei pe luna. Pentru ca nu ma duc servici - acasa. Deh, mai ies si eu, mai la un prieten, mai in oras, se fac km usor usor. La masini, gandeste-te ca o sa ai revizii, iar masina nu o sa mai faca 7-10.000 km pe an, o sa faca 15-20.000km. De unde si uzura o sa fie mai mare.
Ca si o comparatie, stau de o luna 80% in Bucuresti.
Apoi, daca ai copii, crede-ma o sa le fie greu. Poate nu cand sunt mici, dar la adolescenta cu siguranta.

Daca te hotarasti sa-ti construiesti casa, iti recomand sincer sa nu faci rabat de la calitate. Ma refer la echipemente si la materiale de constructie. Pentru ca in timp, s-ar putea sa bagi mai multi bani in reparatii si tot felul de adaptari si tot nu rezolvi problema. Mai bine faci casa in 2 ani decat in 6 luni, mai ieftin si mai prost.
Ah, si nu-ti recomand centrala pe gaze si calorifere pentru incalzit si nici aere conditionate. Sunt ineficiente pentru o casa de locuit si platesti de te indoi.
tibitu
QUOTE(solidconvert @ 9 Nov 2012, 09:14)
faptul ca te apuci imediat sa jignesti crezand ca asa iti vei impune punctul de vedere nu face decat sa te puna intr o lumina stanjenitoare...
*



daca afirmatia ca "ai dat din gura inutil" e o jignire...mai degraba ai jignit tu ca ai sugerat ca eu si altii mintim cu timpii de deplasare...deci te-ai auto flagelat acum, dar stiu, esti fericit biggrin.gif my two dollars hai sa incheiem ca nu avem ce demonstra unul altuia.

Eu recomand sa se faca testari cu aceste drumuri inainte de achizitie/construire, e foarte important aspectul si o gandire de genul "las' ca vad eu atunci", poate fi extrem de paguboasa. Si costurile cu deplasarea trebuiesc calculate, garantez ca o singura masina nu ajunge decat in vre-un caz extrem de fericit cu servicii/gradinite/scoli pe acelasi traseu...care se poate modifica oricand.

iulia_boris
am colegi care vin,unu' din Rosu altu' din Tartasesti..
ala din Rosu lasa masina la metrou 'Semanatoarea'..
astalalt vine pana in 'Pipera'..
asta din tartasesti se plange de banii dati pe combustibil..
mai nou i-a luat si lu' fi-su masina altfel nu se putea..
alte cheltuieli in plus..
iarna ii cad mainile de la dat cu lopata..
daca-i viscol si jale,cu drumuri inchise, ne anunta ca nu poate veni la munca..
intretinerea casei il costa destul..avand centrala pe lemne..
mai o gaura colo si alta dincolo..
baiatul lui ,are vreo 22 de ani,detesta locatia..student..
tocmai pt ca nu-i in Bucuresti mai aproape de prieteni,colegi..
daca n-ai strada asfaltata si ploua abundent e o bucurie..


pe de alta parte vara este o incantare..normal..
exista plusuri si minusuri in orice..

intr-un final nu-i ceva ireversibil..simti ca nu mai poti?
treci la planu' B..


si io,ca multi altii,visez la casa..
dar asta se va intampla la pensie..
daca voi fi in viata,desigur..
solidconvert
QUOTE(tibitu @ 9 Nov 2012, 10:01)
daca afirmatia ca "ai dat din gura inutil" e o jignire...mai degraba ai jignit tu ca ai sugerat ca eu si altii mintim cu timpii de deplasare...deci te-ai auto flagelat acum, dar stiu, esti fericit  biggrin.gif my two dollars hai sa incheiem ca nu avem ce demonstra unul altuia.
*


Mie nu mi sta in caracter sa jignesc asa gratuit... dar exact ce ti am spus mai inainte: lipsa argumentelor pertinente te fac sa ti imaginezi lucrurile altfel si sa traiesti intr o realitate alternativa doar a ta... ohmy.gif n am insinuat ca minti tu sau un alt coleg!... asta este doar realitatea ta alternativa!...
P.S.: Autoflagelare (sau autoflagelație - scris legat) se numește acțiunea de a se supune singur unor chinuri fizice sau torturi fizice, sub impulsul unor credințe mistice sau din fanatism religios, pentru ispășirea păcatelor..
...Noblesse oblige!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.