Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 MLS-TX si TLX
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Tommi.
Unde este butonul de "ador" ? wub.gif
iulica89
QUOTE(Alex1300BV @ 16 Oct 2019, 09:28)
suparata rau, SIA  ph34r.gif
*


Pai daca nu mai e originala...


QUOTE(Tommi. @ 16 Oct 2019, 18:30)
Unde este butonul de "ador" ?  wub.gif
*



Noutati si la tine?
Tommi.
O sa postez si eu in careva zi , s-au intamplat "multe" de cand nu am mai dat o raita prin topicul meu biggrin.gif
iulica89
O plimbare de toamna pana la lacul Bolboci
iulica89
Sambata am schimbat ultima veriga slaba de la sistemul de franare al break-ului si anume pompa de frana cu un ansamblu de franare de papuc diesel, reconditionate inainte.
Si un break wanna be pentru actualul. Din pacate nu se vinde..
Alex1300BV
Si un break wanna be- te referi la breakul galben 1310?

Da... Asa as vrea sa iasa la final. Am pregatit piesele pentru conversie, dar ceva ma tine pe loc(proiectul cu sportul)... La cel galben a fost un prieten si a intrebat, iar propietarul a parut irascibil. Acum, daca ma duc eu... Oricum si al meu trebuie refacut, schimbate aripile fata, usile spate si cate si mai cate... Acum sa vedem ce va decide "soarta"...
iulica89
Si ca nu as fi avut de lucru destul... An 91, 50kkm...

11 Nov 2019, 10:07:
In custodie la un prieten pana se face deratizare si locul necesar...
razvan1985
Cât fu' ?!
iulica89
1200 lei.
Interior aruncat, motor la fel si cine mai stie ce ramane de el... anyway, e la vopsea originala(-ish) reparabil, si anul ma ajuta...
Si cateva spire in plus la arcuri...
Tommi.
Unde le gasesti? Unde? La noi prin zona nu am gasit nici una care sa fie macar in starea asta...sad.gif Cu sportul ca mai ii faza? Vreau sa vad mai multe poze si cu ala biggrin.gif
razvan1985
S-o stapanesti sanatos,sa ai spor in lucrari !

11 Nov 2019, 20:12:
A avut ceva sobolani in ea,sau mi se pare ?🤨🤔
iulica89
QUOTE(Tommi. @ 11 Nov 2019, 17:55)
Unde le gasesti? Unde? La noi prin zona nu am gasit nici una care sa fie macar in starea asta...sad.gif Cu sportul ca mai ii faza? Vreau sa vad mai multe poze si cu ala biggrin.gif
*



A fost gasita de catre un prieten prin judetul Arges. Am mai avut divergente pentru un break pe care il vanduse fara sa stiu si mi-a promis ca imi gaseste altul. Et voila radmasa.gif
Cat despre sport... Mai e pana ma iau de el. A ramas fara usi, urmeaza a ramane si fara capota portbagajului, dar cum timpul e limitat.

Am reusit sa pun un dublucorp de lada pe SIA, nu pot spune ca sunt impresionat. Ramane sa vedem ce si cum...


QUOTE(razvan1985 @ 11 Nov 2019, 19:09)
S-o stapanesti sanatos,sa ai spor in lucrari !

<span class='edit'>11 Nov 2019, 20:12:</span>
A avut ceva sobolani in ea,sau mi se pare ?🤨🤔
*



Multumesc! Sobolani, caini... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Alex1300BV
Daca vorbesti despre breakurile pe care le-a vândut in anglia, erau faine.. mai ales cel albastru mamaia... Dar in mod sigur, au costat mult mai mult decât 1200 lei...
Cât despre break-ul din ultimele poze, e cam ofilit..sad.gif Oare cum o fi dupa ce ii dai jos aripile fata ...?
Succes, spor la treaba!
iulica89
O fi ofilit, dar cu pana in 3000 lei il aduc pe drumul cel bun... Rugina sa nu mai fie biggrin.gif
O sa fie galben, bari negre, canada de 5.5(sau 6.5), mult mai jos, lucas-uri, spoiler golf 1 gti, motor 1.6, cutie 365-11... cam atat...

13 Nov 2019, 09:56:
Ceva de genul:
tatabobu
QUOTE(iulica89 @ 12 Nov 2019, 08:34)
Am reusit sa pun un dublucorp de lada pe SIA, nu pot spune ca sunt impresionat.
*



Ai pus si jicloare potrivite pentru capacitatea motorului?
Alex1300BV
Pai FRUMOSU asta e clasic.. or, ce vrei sa faci tu, e personalizat...
iulica89
A fost de pe o lada 1500, apropiat de 1.6-le de dacie. Ideea e ca am un lag cand trece de pe treapta 1 pe treapta 2. Voi verifica si jicloarele sicurata temeinic ce e pe acolo.

13 Nov 2019, 14:27:
QUOTE(Alex1300BV @ 13 Nov 2019, 10:51)
Pai FRUMOSU asta e clasic.. or, ce vrei sa faci tu, e personalizat...
*



Modificari reversibile...
Alex1300BV
No, si mai bine atunci smile.gif
Cred ca esti omul care are cele mai multe Dacia 1310 seria 2 si Dacia 1410, de pe planeta smile.gif
iustin_uap
Ma bucur ca ai pus mana pe unu cu 4 faruri. Trag astea albe la tine de nu-i adevarat. smile.gif)
Scapa si doamna DiNU nemodificata.

QUOTE(iulica89 @ 12 Nov 2019, 13:34)
O sa fie galben, bari negre, canada de 5.5(sau 6.5), mult mai jos, lucas-uri, spoiler golf 1 gti, motor 1.6, cutie 365-11... cam atat...


smile.gif) Asta devine configuratie standard a la Iulian.
Daciotul_98
QUOTE(iustin_uap @ 13 Nov 2019, 22:34)
Ma bucur ca ai pus mana pe unu cu 4 faruri. Trag astea albe la tine de nu-i adevarat. smile.gif)
Scapa si doamna DiNU nemodificata.
smile.gif) Asta devine configuratie standard a la Iulian.
*


Preview huh.gif blush.gif
iulica89
And new entry just for car parts:
razvan1985
Ce piese opresti ,si ce vinzi ?
iulica89
Tot ce tine de mecanica si caroserie... In rest, usi, capote, interior, etc sunt de dat...
Acum am ceva prieteni interesati si sa vad ce mai ramane...
Raul90
nu pare rau 1310-le asta. Poate ar merita o sansa ...
iulica89
Are 41.000km, 1.6 de fabrica cu dublucorp, iar toata mecanica si ce se mai poate se va transfera pe dacia de canada din 1984, din motive de economisire de timp.
razvan1985
QUOTE(iulica89 @ 26 Nov 2019, 14:01)
Tot ce tine de mecanica si caroserie... In rest, usi, capote, interior, etc sunt de dat...
Acum am ceva prieteni interesati si sa vad ce mai ramane...
*


Capota fata,ce stare,si pret ,vopsea originala ?

27 Nov 2019, 18:49:
QUOTE(iulica89 @ 27 Nov 2019, 08:59)
Are 41.000km, 1.6 de fabrica cu dublucorp, iar toata mecanica si ce se mai poate se va transfera pe dacia de canada din 1984, din motive de economisire de timp.
*


Fa si tu o poza la motor,in zona cu furtunele carburatorului si cele mici cu aerisitor din chiulasa la pompa de apa ...
iulica89
Masina nu am vazut-o niciodata pe zi, de unde si pozele pe noapte. Capota e rezervata, dat in principiu, la primavara se mai face una disponibila.
iulica89
Niste poze din vara...

5 Dec 2019, 11:59:
Si noul fer cu poze noi:
Alex1300BV
Hârbul meu de break era mai putin ruginit... dar totusi am avut placerea sa frec la rugina cu bormasina la care fixasem o perie rotativa pâna am inceput sa behai. O sa ai mult de lucru la ea. Când o sa o desfaci la aripi si o sa dai jos interiorul, cred ca va ... interesant... Partea buna e ca nu e strâmba, are o linie ok si e o masina frumoasa! smile.gif Mult succes!
iulica89
Vedem ce o iesi la final... Si la 1300 lei ce pretentii sa ai?!
Alex1300BV
pai, e bine ca masina e salvata. Acum totul se face, se sudeaza... Ce nu imi place mie la restaurari si mi se pare scump, e vopsitul... 1000 de euro... blink.gif blink.gif blink.gif
Daciotul_98
Mașina este o bază foarte bună, pe podele sta foarte bine, doar suporții de cric pe față, un ochelar de far, și un petec la rama de parbriz, la partea de uși, doar dreapta față are probleme. In rest, aparențele înșeală.
iulica89
QUOTE(Alex1300BV @ 5 Dec 2019, 12:10)
Hârbul meu de break era mai putin ruginit... dar totusi am avut placerea sa frec la rugina cu bormasina la care fixasem o perie rotativa pâna am inceput sa behai. O sa ai mult de lucru la ea. Când o sa o desfaci la aripi si o sa dai jos interiorul, cred ca va ... interesant... Partea buna e ca nu e strâmba, are o linie ok si e o masina frumoasa! smile.gif Mult succes!
*



Aceasta e la vopseaua originala, in afara de aripile fata. Ce vezi cam aia e.

QUOTE(Alex1300BV @ 5 Dec 2019, 16:36)
pai, e bine ca masina e salvata. Acum totul se face, se sudeaza... Ce nu imi place mie la restaurari si mi se pare scump, e vopsitul... 1000 de euro... blink.gif  blink.gif  blink.gif
*



Nu vreau o masina de Show. Voi taia cat se poate costurile. oricum nici de fabrica nu erau ok...
Alex1300BV
Cel mai mult mi-ar place ca la final, sa arata ca la iesirea din fabrica, dar nu cred ca va fi cazul...
Cât despre preturi minime... 1000 de euro tot o sa dai + piese din provizie + munca personala.
iulica89
Va trece linisit de 2000...
Alex1300BV
@ daciotu 98 "Mașina este o bază foarte bună, pe podele sta foarte bine, doar suporții de cric pe față, un ochelar de far, și un petec la rama de parbriz, la partea de uși, doar dreapta față are probleme. In rest, aparențele înșeală. "

Cu atât mai bine. Mai trebuie vazut cum e când vor fi date jos aripile din fatza. -(contraaripi si stâlpi)
A!!! si acum imi amintesc! la a mea, când am demontat garniturile de la usi!!! totul era ruginit acolo unde se imbinau cele 2 elemente de tabla sad.gif( Idem, când am demontat garnitura usii de la portbagaj sad.gif((
iulica89
Sa speram ca nu va fi cazul. Iar faptul ca e la vopseaua originala si arata cum arata, pot spune ca imi da un pic de incredere ca nu va fi asa coapta... Oricum nu va fi masina de show.
Si sambata am facut ITP la breakul existent:
maho
QUOTE(Alex1300BV @ 9 Dec 2019, 10:37)
totul era ruginit acolo unde se imbinau cele 2 elemente de tabla sad.gif(  Idem, când am demontat garnitura usii de la portbagaj sad.gif((
*


Ma scuzi, da' parca s-a dat cu bidineaua grundul ala.... sad.gif
Alex1300BV
Cu pensula. Si cu grija, ca sa nu mai rugineasca. Am facut cum am putut si cum am stiut. smile.gif
maho
In multe locuri ti-a scapat pensula pe zone in care n-ar fi fost nevoie, era elegant sa protejezi zonele laterale (care nu necesitau grunduire/vopsire) cu o banda adeziva de hartie, ca aia se desprinde mai usor la final.
Alex1300BV
Era ruginita cam peste tot... Oricum, a fost vopsita si s-a acoperit grundul.
Chiar am intentionat sa o fac cât mai bine, raportat la cunostintele, timpul si bugetul meu. Am avut si un Dorel caruia de fiecare data când ii dadeam câte o parte din plata, se ducea si bea de toti banii, dupa care cadea sub masa, si eu trebuia sa lucrez singur. Anyway, masina e salvata, e vopsita si sta la loc uscat si ventilat.
iulica89
Cam galbene...

15 Dec 2019, 20:38:
Si nu numai...
Alex1300BV
si cam smechere ph34r.gif
iulica89
Dap... biggrin.gif
iulica89
La multi ani!
Tommi.
La multi ani ! Vad ca te-ai apucat de Canadianca wink.gif , ce planuri ai cu ea?
iulica89
O sa ii fac tinichigeria si dupa vopsitorie, Pentru a monta piesele de pe CN3-ul acela.
Alex1300BV
La tine in curte, parca e la un auto-service acum 30 de ani smile.gif
Nu poti sa modifici pozele in alb negru? smile.gif
iulica89
Din pacate voi renunta la proiectul cu breakul alb pentru ca...
Alex1300BV
TLX in 1987?
motorul ma face sa cred ca breakul albastru a facut de câteva ori turul pamântului.
Faci din 2 brekuri, unu, sau vinzi break ul alb? Mie imi placea mai mult cel alb. Asta la prima vedere arata ciudat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.