Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 MLS-TX si TLX
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
iulica89
Azi a fost zi de spalat si pregatit pentru intalnire:
harby ;))
QUOTE(iulica89 @ 9 May 2014, 19:54)
Azi a fost zi de spalat si pregatit pentru intalnire:
*


Superba ! Ne auzim maine la telefon laugh.gif
maho
La cum ploua p-aici, poti veni linistit cu ea nespalata...
iulica89
A fost un evenimet foarte reusit, poate cea mai reusita intalnire nationala de pana acum, s'a invatat din anii trecuti si am remarcat o imbunatatire constanta a organizarii-felicitari celor care au organizat intalnirile pentru reusita, dar si pentru timpul acordat acesteia.

Cat despre masini am tot cumparat piese, motorul de 1.4 s'a intors (presiunea de ulei mica) pentru a fi montat la locul lui dupa o mica revizie, mai am de achizitionat piese in special o cutie in 5 trepte, interior, perii de sarma, vopseluri si insonorizant.

Cea mai mare dilema de pana acum este culoarea, eu nefiind fan al culorii verzi, excluzand bleul 616-deja am una, negru si albul(si derivatele lor).
Astept sfaturi pentru alegerea acesteia din gama de culori a vremii:
Daciotul_98
rosu imperial cum a fost tlx-ul meu,albastru inchis,sau ceva de genul
http://www.tocmai.ro/dacia-1310-1985-pentr...4-16786927.html
iustin_uap
In primul rand, lasand la o parte micile bube, felicitari pt. modul in care arata SIA.
Legat de culoare, avand in vedere optiunile mai restranse, eu as opta pt. rosu rubin 270, sau rosu inca 280.
DACIOTUL_97
Eu as opta pentru galben 440.Parca era o culoare des intalnita la modelul TLX.
iulica89
Multumesc pentru aprecieri si sfaturi, pe SIA am cam scapat'o din mana in sensul ca lonjeronul dreapta este in moarte clinica. O sa ma decid ce culoare arata cel mai bine pe un tlx (desi nu o sa pun decat bandouri noi decat daca oi gasi) in ideea in care masina o sa fie dezechipata si vopsita in culoare exteriorului si pe dedesubt.
Am mai cumparat tapiterie plafon vinil gri-cel textil fiind murdar(habar n'am cum), scaunele voi pune pe cele negre de la ZXH, fetele de usi sunt ok-le voi pastra, dar voi face ceva cu partea textila gri, jante de 5.5, embleme Delta peste tot, mocheta am spalat'o si a iesit bec, bordul va fi schimbat.
Mecanic trebuie sa fac rost de o cutie de viteze 365-11, sa mut internele din motorul de r18 in cel de dacie, montat discuri noi si cam tot ce tine de capitolul frana va fi nou.
Def Jam
Rosu inca sau albastru capri. Mi se par niste culori mai speciale si mai rar intalnite.
iulica89
Better[attachmentid=1627947113] ?
Acum ca ma uit bine in poza se pare ca cineva nu a avut loc de bara mea spate 022.gif gun3.gif ...

O sa ma mai gandesc in privinta culorii cu toate ca verde inchis(560) nu prea am vazut pe daciile "comuniste".
Pana una-alta am desfacut interiorul ca sa vad ce am de facut-ar fi de peticit in dreptul suportilor de cric(stanga, dreapta de schimbat peticul) si tratament asupra tablei, grunduit, vopsit.
Si desigur tot ce inseamna panza la gunoi.[attachmentid=1627947119] [attachmentid=1627947121] [attachmentid=1627947122] [attachmentid=1627947123] [attachmentid=1627947124]

*schimb ulei 194000km
Daciotul_98
nu-i rau wink.gif Bafta!
nelu_1985
Nu arata rau masina, cam in aceeasi stare e si a mea cea rosie care mai are de asteptat inca vreo 2 ani pana o sa am timp pentru ea; culoarea va fi rosu 28, cu interiorul original bej.
Norocul tau este ca panoul frontal este neatins, eu caut o fusta fata si semiaripi (probabil o sa tai la remat o masina) ca nu am alta solutie decat inlocuirea; la modelul asta cu greu se aduce fata la linie.

Rob3rto
Si cu SIA ce se va intampla? sad.gif
iulica89
SIA va intra la "schimbarea la fata" ca sa zic asa. Voi schimba ansamblul fata cu cel de la SXH, sau o voi da la schimb fie pe un break, fie pe un sport(in drum spre remat daca apuc sa deturnez vreuna).
Ideal ar fi sa o pot tine, fiind masina care m'a insotit pe primul drum(de la maternitate), a incasat prima lovitura pentru mine(mi'a salvat viata), am vazut jumatate de tara din ea, am petrecut multe alte evenimente fericite si mai putin fericite la volanul ei.

Cat despre cea verde am de schimbat oala rotii de rezerva si indreptat cum trebuie aripa spate dreapta(nu cu 5mm de chit cum este acum). In rest de vopsit si revizuit mecanica. Toata... dry.gif
1310CL
Sfatul meu e sa n-o dai...o fi caroseria mai uzata,dar are valoare sentimentala...mai bine o peticesti cum poti si mai mergi cu ea smile.gif acuma tu sti ce planuri ai si cu celelalte dacii. biggrin.gif

Oricum bafta sa ai pe mai departe !!!
iulica89
Multumesc!
Achizitii noi pentru cea verde in principal:
nelu_1985
Frumoase lucas-urile, mi-am luat si eu, dar nu cu rama cromata, triple deasemenea, dar nu am gasit deocamdata lampi de semnalizare;
Daciotul_98
Sa le folosesti cu placere
iulica89
Multumesc!
Am montat masca radiator originala[attachmentid=1627948180] , oglinda "bombata" pe dreapta ceea ce s'a dovedit a fi o mare imbunatatire a campului vizual[attachmentid=1627948181] si cam atat la SIA.
La cea verde am tot demontat printre picaturi, dar in final am terminat cu interiorul. Se pare ca la TLX era si plafonul antifonat [attachmentid=1627948182] , [attachmentid=1627948183] fata de TX [attachmentid=1627948184] [attachmentid=1627948185] [attachmentid=1627948186] , am spalat compartimentul motor [attachmentid=1627948187] [attachmentid=1627948193] , si dezechipat portbagajul care s'a dovedit a fi schwaitzer pe langa roata de rezerva [attachmentid=1627948188] [attachmentid=1627948190] .
Daciotul_98
Bafta!
Equinox
Ai de gand sa o demontezi complet?
Iti urez bafta,nervi de otel,rabdare si tot ce mai trebuie tongue.gif

Apropo,in poza aceasta..unde am incercuit,e un fel de infundatura.Asa e si la mine si as vrea sa stiu daca e asa din fabrica ori s-a izbit ceva acolo de a impins tabla?
iulica89
Da! Se pare ca ar fi din fabrica, dar celelalte doua masini nu o au...
Equinox
Pai da..si eu m-am uitat la fiecare dacie de care am dat si nu aveau aceea infundatura..
O eroare de fabricatie sa fie? tongue.gif tongue.gif
razvan32
QUOTE(Equinox @ 1 Jun 2014, 13:05)
Ai de gand sa o demontezi complet?
Iti urez bafta,nervi de otel,rabdare si tot ce mai trebuie tongue.gif

Apropo,in poza aceasta..unde am incercuit,e un fel de infundatura.Asa e si la mine si as vrea sa stiu daca e asa din fabrica ori s-a izbit ceva acolo de a impins tabla?
*




la mine are acea infundatura.
iulica89
O fi vro' imbunatatire radmasa.gif
Sablare la rece:[attachmentid=1627949687]

tavi_dacia1100
Sper sa nu fie cu suparare, dar merita facuta asta verde? Cu preturi de la 200 la max. 800 de euro gasesti in Ungaria TLX/MLS beton (originala de la mama ei). TX-uri sunt o gramada, dar mie (personal) nu imi plac deloc.
Daciotul_98
parerea mea este ca merita,e o masina buna,Treaba e ca iulica nu o face cum era ea facuta de mama uzina o personalizeaza dupa bunul plac pe cand cumparand una de la unguri in stare buna spre foarte buna ti-e mila sa o modifici. blush.gif
iulica89
Merita facuta fiind o msina solida in special pentru calitatea tablei din acea vreme(ce'i drept dupa '89 e jale), am toate actele la ea-factura cartea rosie si toate cele, multa munca nu ar fi-maxim o saptamana daca le ai pe toate la'ndemana.
Toata lumea se arunca la 1300 fiind masina copilariei lor, copilaria mea in schimb a fost petrecuta in acest tip de dacie, experientele mele cu 1300 fiind unele nu prea placute in sensul ca am mers numai in masini descompletate la interior, reparate non-stop si degeaba ca tot aiurea mergeau, cu geanta de scule dupa ele(eu nu am mai pus scule in masina de un an decat cand ma duc la Remat) etc...

Oricum la intalniri sunt dacii 1300 cu zecile-in curand sutele-originale, romanesti cu piese frantuzesti, frantuzesti cu piese romanesti, investitii de mii de euro pe cand dacii 1310(dupa 85) sunt cateva-le poti numara pe degetele de la o mana pe cele originale si conforme anului lor.

Cam asa vreau sa iasa:[attachmentid=1627949774]

Cat despre asta verde am reusit completarea interiorului-ar mai ramane fetele de usi daca sa le pastrez in forma originala(plus pe mijlocul usii) sau sa pun de TX.
harby ;))
Cum e volanul ala ,tare fain .
Bafta cu masina wink.gif
Rob3rto
Care-i faza cu oglinda bombata pe dreapta? N-ai una in plus? biggrin.gif

La mine nu reusesc sa vad mai nimic in aia de pe dreapta oricat as regla-o sad.gif
iulica89
Am una dar vreau neaparat sa pun si pe stanga-se vede mult mai bine(e de dimensiunea celei de logan ph1) una am gasit'o in remat si una pe o oglinda de papuc cu bratul lung. Ce pot sa spun este: cauta si vei gasi!
iulica89
Din lipsa de timp necesar desfasurarii lucrarilor si datorita starii pieselor de pe masina am mai achizitionat:
Aripa spate uzina: 70 lei
Oala roata uzina: 30 lei
Faruri noi: 50 lei(suportul nu'i de dacie dar farurile sunt de sticla)
Doua roti: 7 lei biggrin.gif
DACIOTUL_97
Sa-mi spui si mie te rog de unde ai luat aripa spate...
iulica89
Din Bucuresti.
Situatia azi la ora 13:
95bogdi
QUOTE(iulica89 @ 26 Jul 2014, 13:24)
Din Bucuresti.
Situatia azi la ora 13:
*


te-ai apucat serios de treaba...cam asa trebuie sa fac eu cu aripa pe partea stanga...in argon o sa sudezi ?
iulica89
Nu. Electric.
Rob3rto
A fost lovita pe partea aia cumva? Vad sudurile alea acolo pe contraaripa dry.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(iulica89 @ 26 Jul 2014, 13:24)
Din Bucuresti.
Situatia azi la ora 13:
*



Spor la treaba ! wink.gif
iulica89
A fost lovita si indreptata prost(mai mult din chit), neprinsa bine in suduri a cedat in timp siliconul pus si astfel a ruginit tot ce se vede p'acolo. La fel si la podea (din dreapta din cauza ca a baltit si in stanga a ajuns usor dar sigur) sad.gif ...

Am pus aripa de forma dar incadrata bine[attachmentid=1627955444] [attachmentid=1627955445] , la fel si oala de rezerva, mai pe seara m'am ocupat de usa stanga spate de la SIA care a ruginit foarte bine(gaura 4 cm), petic si sudura, maine vopsea si poze[attachmentid=1627955443] .

Inca sunt incepator intr-ale tinichigeriei radmasa.gif
Daciotul_98
perfect
tavi_dacia1100
QUOTE(iulica89 @ 26 Jul 2014, 15:44)
Nu. Electric.
*


Pacat de ele!
Ov
sudura "in argon" tot electrica este tongue.gif
Barbalex
Iese super! biggrin.gif Spuneti-mi si mie,va rog unde in Bucuresti ati gasit aripa de uzina?Prin ce zona este magazinul? smile.gif
iulica89
Nu am luat de la un magazin. Am cautat pe OLX si am gasit'o, am pandit'o vro luna si cand am avut drum am luat'o. In ultimul timp au aparut multe anunturi cu piese la pretul de chilipir. Conteaza sa si gasesti ce cauti la pretul potrivit.

PS:Am gasit la cineva doua aripi spate de 1300 un pic cam neglijate, cea din dreapta in stare buna, stanga recuperabila pe bucati.Daca intereseaza pe cineva dati pe PM.

PPS:Sunt plecat din "localitate", vin odata la doua saptamani in weekend si nu'mi pot petrece tot timpul cu fiarele, mai ales ca ingit bani cu nemiluita(150 lei cu materialele doar weekendul trecut si mare lucru nu am luat).

Cat despre lucrari-nu am gasit inca mesterul in care sa am incredere sa'l las de capul lui sa'mi faca masina-asa prefer sa o fac eu cand am timp, sa stiu ca fac lucrarea cu bun simt, schimband tot ceea ce este ruginit/uzat moral sau stricat chiar daca dureaza mai mult. In argon/CO2 costa prea mult, iar autogen eu nu mai pun pe masina, am aparat de sudura electric, mi'am luat electrozi si inca experimentez...
iulica89
Retusuri:
STORMTROOPER
A iesit destul de bine.Bravo!!
Tommi.
Pana la urma ce vrei sa faci cu ea? smile.gif
iulica89
A mai ramas un pic de lipici de la banda de hartie izolatoare pe care o sa incerc sa o iau cu benzina.

Cat despre soarta masinii...Om trai si om vedea.
iulica89
Ce am mai facut:[attachmentid=1627958416] [attachmentid=1627958417] [attachmentid=1627958418]


Sunt in asteptarea unui pod pedalier de uzina si a unei oale dreapta spate nu de alta dar vreau sa scap de lucrari facute de mantuiala deci momentan ramane asa...
Daciotul_98
a iesit foarte fain wink.gif wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.