Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompita stergatoare parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Pages: 1, 2
rrazvan
Salutare,
Ma ajutati va rog cu o chestie:stie cineva unde este localizata pompita de la stergatoarele de parbriz si luneta la Megane I HB?Din ceea ce mi-am putut da seama,la prima privire,pompita se gaseste intre aripa si contraaripa fata pasager (pe langa rezervorul de apa ) dar nu sunt sigur si nu vrea sa demontez aripa degeaba.Mersi anticipat.
playeroooo2000
acolo este...spor la treaba ca vine frigu!
IonutGligan
Si eu am avut probleme cu pompa de stergatoare dar am virat maxim dreapta si am dat jos scutul acela de plastic si asa am avut acces la pompa fara sa mai demontez aripa. Poti si mai bine daca o ridici pe cric si dai roata jos. Atentie insa la bumbicii aceia de plastic ca se rup foarte usor . Am gasit de logan asemanatori la un magazin de piese logan la 2 lei bucata.
rrazvan
QUOTE(IonutGligan @ 11 Sep 2010, 12:48)
...Atentie insa la bumbicii aceia de plastic ca se rup foarte usor . Am gasit de logan asemanatori la un magazin de piese logan la 2 lei bucata....
*



Apropo de "braduleti" ,ca asa le zice la bumbucii de plastic, si eu am nevoie de ei la aparatorile alea de plastic si am gasit la un dealer Dacia aici in Arad dar numai pe comanda si cica o bucata costa 7 lei ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif .ENORM .Daca stai sa te gandesti ca un bec de frana este 50 bani,e mult si 2 lei un rahat din-ala de plastic.Dar asta e.
jas2
In targul Vitan gasesti f multe accesorii de prindere si nu numai inclusiv "braduti".Asta este pretul...2 lei.
rrazvan
jas2,am o intrebare la modul cel mai serios:nu poti sa-mi cumperi tu 10 buc. si sa mi-i trimiti prin posta?
jas2
Acum nu sunt in tara 6 zile...Cand vin iti cumpar.
0766 490 586 dar suna-ma pe 18 sept ca acum...roaming-ul...si degeaba ma suni acum.Suna-ma atunci si a doua zi ii cumpar dupa care ti-i trimit imediat.
rrazvan
QUOTE(jas2 @ 11 Sep 2010, 21:31)
Acum nu sunt in tara 6 zile...Cand vin iti cumpar.
0766 490 586 dar suna-ma pe 18 sept ca acum...roaming-ul...si degeaba ma suni acum.Suna-ma atunci si a doua zi ii cumpar dupa care ti-i trimit imediat.
*



OK,mersi frumos.
StefanJipa
Am si eu o problema tot in aceasta zona , de cateva zile nu mai functioneaza nici stropitotile de la parbriz si nici cea de la luneta , rezervorul este plin , atunci cand actionez comanda incep stergatoarele sa mearga se aude pompa de apa dar nimic , aveti idee ce ar putea fi ?
rrazvan
QUOTE(StefanJipa @ 11 Sep 2010, 22:38)
Am si eu o problema tot in aceasta zona , de cateva zile nu mai functioneaza nici stropitotile de la parbriz si nici cea de la luneta , rezervorul este plin , atunci cand actionez comanda incep stergatoarele sa mearga se aude pompa de apa dar nimic , aveti idee ce ar putea fi ?
*



EXACT problema asta o am si eu de aia am intrebat unde este localizata pompita..Dar poate auzim niste pareri inaint esa o desfacem...
StefanJipa
Eu am cautat in dialogys si am vazut pe unde trebuie sa o desfac , o si bagasem in garaj acum 2 seri dar nu am facut nimic pentru ca nu aveam chei torx , intre timp mi-am cumparat dar acum astept sa vad vreo idee ceva biggrin.gif , de mentionat ca am observat cu o zi inainte sa nu mai mearga de loc o functionare putin defectoasa , nu mergeau asa cum era normal , iar a doua zi pur si simplu nu mai merg deloc nici in fata nici in spate in acelasi timp , mentionez ca sub masina nu curge nimic din pacate pentru ca atunci insemna ca erau doar furtunele iesite sad.gif , astept sugestii .

LE. vrei sa iti urc poza sa vezi unde trebuie sa desfaci sa nu stai sa te chinui ?
rrazvan
QUOTE(StefanJipa @ 11 Sep 2010, 22:57)
...LE. vrei sa iti urc poza sa vezi unde trebuie sa desfaci sa nu stai sa te chinui ?
*



Da.Mersi.
StefanJipa
La pompita : 1- cele pe fata , 2 - cea de pe spate
rrazvan
Stefan,mersi frumos.Luni o sa desfac sa vad de ce naiba nu functioneaza....Poate pana atunci mai auzim si alte pareri...
StefanJipa
Ok, si eu tot luni dimineata cred ca o desfac , sa speram ca ne poate da cineva o idee de la ce poate fi , pana atunci bafta si sa speram ca nu e nimic grav defect smile.gif .
rrazvan
QUOTE(StefanJipa @ 11 Sep 2010, 22:57)
Eu am cautat in dialogys...
*



Ce e acest "dialogys" si unde se gaseste?
StefanJipa
Este un soft , care contine detaliile tehnice despre orice Renault , Dacia , Nissan. Un fel de baza de date unde poti sa gasesti reperele , ce si unde se afla , scuze pentru explicatia cam tampa dar nu imi dau seama cum sa explic ce este smile.gif). Teoretic se gaseseste de downloadat si aici pe forum dar eu nu am reusit , dar l-am gasit pe un traker de torrente romanesc cu denumirea " Renault.Service.Manual.and.Spare.Parts.Catalogue.Dialogys.3.82.iNT " si are ~ 9.3 gb .

le: ai pm cu numele .
rrazvan
Mersi mult.Acum il caut si eu.
jordyy
Am avut si eu o problema de genu asta dar la mine nu mergea doar apa pe fata aia pe spate functiona si am fost la sevice ca era iarna si era frig afara sa desfac motorasu , acolo mia dat motorasu jos si intradevar el baga presiune dar acolo unde sunt tevile alea doua unde se pun furtunele sunt de plastic si cu o surubelnita mica se desface si se da jos doar capu ala acolo am vazut o supapa de cauciu (ceva de genu supapa de sens care lasa apa sa se duca numai acolo unde dadeai comanda in fat sau un spate ) iar supapa aia la mine era intepenita dupa deblocarea ei nu mai am avut probleme smile.gif . Sper ca va ajut la ceva
shaolin_taval
Si eu am avut o problema aseamanatoare ca tine jordyy dar nu a mers sa o deblochez si am scos-o de tot si acum cand dau sa arunce apa pe fata ,imi arunca si pe spate si invers cand dau pe spate imi arunca pe fata.De unde as putea sa cumpar supapa aia???ca e foarte stresant si in plus i-a scazut presiunea.
IonutGligan
Supapa aia de cauciuc si la mine a fost problema. E din cauza solutiilor de spalat parbrizele. De la unele solutii cauciucul acela se dilata si strange impiedicand miscarea lui dintr-o parte in alta in functie de comanda data motorasului. Eu am reparat-o cu o lama de barbierit am taiat putin de la capete cam 0.5 mm si merge si azi.
rrazvan
Tin sa va anunt ca azi am rezolvat problema pompitei.Am desfacut-o si am comprimat putin supapa aia in forma de cilindru care separa cele doua trasee(traseul stergatoare parbriz si traseul stergator luneta).Se pare ca s-a dilatat,obturand astfel ambele trasee.Vreau sa va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat.Este a doua problema pe care o rezolv cu ajutorul acestui forum (prima a fost localizarea claxonului).Tineti-o tot asa.
shaolin_taval
eu facut operatia asta acum vreo 2-3 ani si am aruncat supapa aia:((.cred...in masina nu o mai am sigur...
rrazvan
QUOTE(shaolin_taval @ 14 Sep 2010, 02:36)
eu facut operatia asta acum vreo 2-3 ani si am aruncat supapa aia:((.cred...in masina nu o mai am sigur...
*



Initial si eu am scos supapa aia si ,cum spui tu,sprituia atat pe parbriz cat si pe luneta dar nu mi-a placut.
StefanJipa
Am rezolvat si eu , tot supapa era de vina , am reusit sa o deblochez si acum si-a revenit complet . multumesc pt sfaturi .
shaolin_taval
am gasit si eu supapa era aruncata prin masina si acum merge:D:D:D
rrazvan
jas2,imi cumperi din Vitan braduleti?
playeroooo2000
razvan> la arad nu e magazin dacia cu piese-nu neaparat de origine-orice magazin cu piese de dacia-tre sa coste maxim 2 ron
rrazvan
QUOTE(playeroooo2000 @ 18 Sep 2010, 00:26)
razvan> la arad nu e magazin dacia cu piese-nu neaparat de origine-orice magazin cu piese  de dacia-tre sa coste maxim 2 ron
*



Ba da dar aici costa 7 lei bucata si sunt 10 bucati intr-un pachet.La banii astia leg aparatoarea cu sarma...
betamax
QUOTE(rrazvan @ 18 Sep 2010, 11:50)
La banii astia leg aparatoarea cu sarma...


Corect. Daca ai vreo poza cu bradutul ala, pune-o aici... eu stiu vreo 3 modele (posibil sa fie mai multe), oricum chiar si 2 lei/buc. mi se pare mult.
rrazvan
betamax,maine fac poza si o incarc pe forum.
Vallybz
azi am desfacut si eu acel motoras...dar nu am gasit nici-o supapa de cauciu...era doar un motoras care invartea stanga sau dreapta.... unsure.gif treaba buna e ca merge normal acum si are presiune, dar imi ajunge greu apa pt stergatorul de la luneta
StefanJipa
Din motorasul propriu zis nu plecau direct furtunele spre fata/spate , ci mai intai treceau printr-o piesa de plastic la care se atasau furtunele , acea este supapa . Personal nu am reusit sa desfac acel plastic sa ajung la ea doar am deblocata cu jet de apa si suflat prin toate partile .
ISseby
@Vallybz Problema cu lag-ul stropitorii de la luneta o poti rezolva montand o supapa de sens pe furtunul ce pleaca in spate. Cea mai ieftina supapa gasita de mine e una de Clio/Tico si costa vreo 2-3 lei din cate imi aduc aminte. Insa, deoarece nu se prea vinde, se gaseste greu pe stoc.. Eu n-am gasit decat una la magazinul Daewoo si am montat-o pt. stropitorile de pe capota. E foarte eficienta. Inainte asteptam chiar si pana la 2sec. sa se amorseze pompa. Acum am lichid pe parbriz imediat ce apas maneta si cel mai important: stergatoarele nu mai merg pe uscat.
Vallybz
super tare ideea... si cum se monteaza acea supapa?
ISseby
Se monteaza undeva pe traseul pompa-stropitori. Ma gandesc ca e mai eficient sa o montezi cat mai mult spre pompa. Pentru conducta inspre parbriz eu am montat-o undeva in zona balamalei capotei. Tai furtunul din cauciuc si o montezi avand grija sa o pui cu orientarea corecta. Ea are capetele special facute sa se imbine cu furtunul.

Atasez si 2 poze cu mentiunea ca ultima poza este luata de aici.

[attachmentid=1627658607]
[attachmentid=1627658608]
Vallybz
stie cineva daca e compatibil cu cel de la logan mcv?
bestmarlanu
QUOTE(StefanJipa @ 14 Sep 2010, 13:16)
Am rezolvat si eu , tot supapa era de vina , am reusit sa o deblochez si acum si-a revenit complet . multumesc pt sfaturi .
*


salutare. de care garnitura este vorbiti? ca am si eu aceeasi problema. se aude sunetul pompei dar nu da nici in spate nici in fata. am mai incercat si alta data si nu i-am data de cap. ce am observat ca cu apa merge perfect. acum ca vine frigul i-am pus lichid si iar nu mai merge.
IonutGligan
Atentie solutiile de parbriz cele ieftine mai rau fac decat bine in sensul ca, contin niste substante care dilata supapa aceea de cauciuc de la capatul pompitei (unde se unesc cele doua furtune). Dilatandu-se se blocheaza si nu mai face acea miscare de dute vino.
Vallybz
si solutiile scumpe pateaza vopseaua biggrin.gif
bestmarlanu
gata! s-a rezolvat. supapa era de vina. era dilatata de la lichid. am retusato cu un smilgher fin. merge ca noua, dar sa vedem pt cat timp. multam pt sfaturi
StefanJipa
Cat timp nu pui lichid de spalare care sa contina metanol este ok , acela este daunator , strica si lamelele de la stergatoare . Problema este la cel de iarna cu concentratii mai mari ~ 30 % , la cel de vara unde are 3-4% nu sunt probleme . De atunci imi fac singur lichidul de iarna , la 4l de vara 1l de alcool tehnic , si nu am mai avut probleme .
manu_20_int
am o rugsminte mare la voi : nu reusesc sa ajung la "motorasul obosit" de la lichidul de parbriz... am preluat o poza de la andreitalpos ( sper sa nu se supere), am desfacut si am reusit sa vad bidonasul(vasul cu lichidul pentru parbriz) dar un de este motorasul?!! si cum il scot?
Cretzuuu
pompita este acoperita de bidonul cu lichid cum ar veni in partea de sus a aripei si eu am avut problema asta, iar acum nu mai merge lichidul pe spate...la primavara trebuie sa o dau jos iarasi...ma ajuta cineva si pe mine, cum dau jos sprituitorul din spate? pt ca a cazut biluta aia si nu mai merge bine...
StefanJipa
Eu am dat cu totul rezervorul jos ca sa nu ma complic , desfaci surubul din compartimentul motor care tine acea palnie in care torni lichidul , si mai are un surub in partea din fata a bidonului , opus fata de motoras , la acela va blestematii zilele pentru ca piulita este pe un surub foarte lung si cu cheia nu poti desface mai mult de 1/4 ture la o miscare .
andreitalpos
@manu_20_int in stanga sus, daca bagi mana il vei simti, de nu atunci inseamna ca poate nu ai din diferite motive smile.gif
UltraDrive
confirm cele spuse de andreitalpos. pompita se fala intre bidon si aripa in partea de sus.
se scoate foarte usor prin simpla ridicare.
Cretzuuu
cum dau jos sprituitorul din spate?nu are biluta aia acolo, si asa curge apa ca la robinet..smile.gif)am un renault hatchback
cj98czh
Am luat din postarile voastre cele mai exeplificative posturi si le-am pus la tutoriale:

http://www.reno.ro/Schimbare-reparare-pomp...re-t200673.html

Cred ca asa se intelege si se gaseste cel mai bine, urmand ca acest topic sa ramana pt. discutii, iar cel de la tutoriale sa fie completat doar cu poze si explicatii suplimentare, nu cu intrebari.
roby3456
La fel am patit si eu dar am o intrebare,la mine nu se mai aude nici un zgomot cand vreau sa stropesc(stergatoarele merg).Sa inteleg ca s-a stricat motorasul,sau o fi tot din cauza supapei de care vorbeati mai sus?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.