Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

59 Pages « < 40 41 42 43 44 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Glitschig, ce nu merge tocma' perfect

madhorsefuzzy
post 2 Oct 2017, 10:13
Post #1231


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 2 Oct 2017, 03:25)
si masina nu a fost niciodata troznita pe fata.
De ce ti-ai pune problema asta? nedumerire.gif




--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 2 Oct 2017, 12:04
Post #1232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




La mine e rupt suportul, iar cand nu sta batul la locu lui se deschide capota signura. Probabil forteaza in el.


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Oct 2017, 18:31
Post #1233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




La mine s-a rupt in service si ... simtindu-se cu musca pe caciula au gasit un alt suport care s-a potrivit la fix si batul sta tot in locul lui.
La tine este posibil sa forteze, dar poti sa-l prinzi cu un soricel cat mai spre far, fortat sa atinga si capacul bateriei. Eu nu l-as lasa liber in nici un caz.
Am vazut in toti anii astia 3 incidente cu capota data peste parbriz si luneta si in toate cazurile a fost f. nasol si s-a lasat cu franari de urgenta, iar eu abia am schimbat nenorocirea de parbriz.
Daca nu bate vantul, la peste 70 km/h incepe sa salte in opritor, altfel cred ca si pe la 30-40 se poate intampla.
Vezi ca gasesti prin targuri suporti de la dezmembrari !!!

QUOTE(madhorsefuzzy @ 2 Oct 2017, 10:13)
De ce ti-ai pune problema asta? nedumerire.gif
*


Daca ar fi fost troznita, puteam crede ca nu a fost reparata corect si cablul a fost montat necorespunzator, dar totul pare perfect. O sa verific zilnic problema, pentru ca sperieturile oferite de capota miscatoare la peste 100 km/h si chiar la 70 nu au fost deloc ok.
Daca se mai intampla cred ca verific cablul si poate mai misc putin acel opritor al capotei.

Eu am amortizorul de la capota de Megane3 , dar nu cred ca ar merge fara adaptari si tare as vrea sa-i pun amortizor. Arata ca un bat prost suportul capotei ... si cred ca in goana de usurare la suportul asta au facut o gafa. La Megane 3 era ... vis deschiderea capotei. cool.gif

This post has been edited by marius80_eugen: 2 Oct 2017, 18:33


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 2 Oct 2017, 20:02
Post #1234


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Megane 3 are capota de tabla si este mai grea decat capota de aluminiu a Lagunei 3. Astfel L3 nu necesita amortizor capota (e si mai greu e si mai scump).


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 2 Oct 2017, 20:11
Post #1235


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Exact, da' e mai greu cu sofranu'. Asa avea si Laguna II, capota se ridica cu degetul mic de la mana stanga.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danytaticu
post 3 Oct 2017, 12:57
Post #1236


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 11 October 14
From: Craiova




QUOTE(andru1973 @ 29 Sep 2017, 09:54)
dacă te ajuta e în rusa dar poți vedea cum îl scoate îl repara și îl montează

https://www.youtube.com/watch?v=bEtTAFz52sg
*



Multumesc ,a fost de ajutor ,chiar si in rusa
Am desfacut spirala si am gasit un circuit intrerupt ,in 2 parti.Am refacut traseul si montat totul la loc
Acum functioneaza claxonul,doar ca mi-a ramas un mesaj de check esp.




--------------------
renault laguna 2012 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 4 Oct 2017, 08:03
Post #1237


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Posibil nu ai montat corect senzorul de "unghi volan" si traiectoria calculata nu coincide cu cea reala.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danytaticu
post 4 Oct 2017, 09:10
Post #1238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 11 October 14
From: Craiova




Ai dreptate, am calibrat senzorul și funcționează totul normal, inclusiv claxonul


--------------------
renault laguna 2012 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 4 Oct 2017, 09:15
Post #1239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




ma bucur ca a fost de ajutor acel video

This post has been edited by andru1973: 4 Oct 2017, 09:37


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefix
post 8 Oct 2017, 15:41
Post #1240


Posesor de Renault


Group: Members
Posts: 50
Joined: 12 December 10




Am un motor tip M9R814 si cand am schimbat filtrul de aer am observat o depundere de ulei pe capatul furtunului de la admisie, dupa filtrul de aer. Am cautat posibile explicatii aici:
https://www.reno.ro/pierdere-ulei-pe-la-gal...ie-t294393.html
https://www.reno.ro/Furtun-Admisie-t242275.html
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=17576&st=0
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=31186
Niciuna nu era referitoare la tipul acesta de motor 2.0 Dci 150 cp, dar unele faceau referire la o posibila uzura a motorului, repercutata in epuratorul de ulei. Mentionez ca sunt incepator in privinta motoarelor diesel.
Atasez cateva poze poate stie cineva explicatia pentru depunerile de ulei de pe furtune.



<span class='edit'>8 Oct 2017, 15:48:</span>
Si am constatat ca depunerile de ulei se vad si mai in spatele motorului, la o piesa fabricata in Romania. Ar ajuta curatarea EGR-ului si a epuratorului de ulei? Ce credeti?
Sper ca nu bat campii, eu prefer motoarele pe benzina, dar pe Laguna sunt foarte rare si am fost nevoit sa fac un upgrade la o masina de familie. Apelez la experienta colegilor de pe forum care detin motorizari diesel de mai mult timp.

This post has been edited by stefix: 8 Oct 2017, 15:50

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 1.4mb ) Number of downloads: 522
2.jpg ( Size: 1.54mb ) Number of downloads: 533
3.jpg ( Size: 1.89mb ) Number of downloads: 527
4.jpg ( Size: 1.77mb ) Number of downloads: 519
5.jpg ( Size: 2.11mb ) Number of downloads: 512
6.jpg ( Size: 1.86mb ) Number of downloads: 60


--------------------
renault Clio 3 2007 Dynamique 1.6
Laguna 3 2.0 Dci FAP 150
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 8 Oct 2017, 18:37
Post #1241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu nu am obs nici o piesa fabr in RO. Parerea mea este sa cureti exteriorul bine cu laveta umeda si in timp sa observi pe unde se infiltreaza, dar exteriorul arata normal pt o masina cu motorul nespalat de cel putin 3-4 ani. Oricum NU recomand spalarea, ci curatarea periodica cu lavete.
Interiorul tubulaturii daca doresti poti sa-l cureti cu o laveta uscata, dar foarte curata si care nu lasa scame. Intreaba baietii daca nu cumva trebuia sa existe si un strat de pasla peste filtrul de aer stock. Eu folosesc K&N sport si nu mai stiu cum e cel stock.
Eu zic sa nu iti faci atatea griji, dieselul nu este un motor prea curat si ceva infiltrati sau vapori de ulei e normal sa mai existe.
Schimba-i consumabilele la timp si chiar mai devreme in functie de regimul de mers, nu folosi filtre Mann si nu ar trebui sa ai probleme.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefix
post 8 Oct 2017, 18:56
Post #1242


Posesor de Renault


Group: Members
Posts: 50
Joined: 12 December 10




Are pasla, este pe partea cealalta, jos.
Motorul nu consuma ulei, nu scoate fum, dar nu stiam ce e cu uleiul acela. Am citit ca la unele lagune (in special 2), uleiul a ajuns pana in filtrul de aer si de asta am intrebat, daca e cazul sa ma ingrijorez. Dealtfel, depunderi de praf si ulei in anumite puncte, nu ma sperie la o masina de 5 ani cu motor 2.0 Dci si peste 200k la bord.
Cat despre piesa in cauza, scrie pe ea "Made in Romania", sper ca se vede in imaginea alaturata, e greu accesibil locul. E turbocompresorul cumva?
https://www.reno.ro/index.php?showtopic=64923&st=420

This post has been edited by stefix: 8 Oct 2017, 21:01

Attached thumbnail(s)
7.jpg ( Size: 1.67mb ) Number of downloads: 112
8.jpg ( Size: 1.61mb ) Number of downloads: 107


--------------------
renault Clio 3 2007 Dynamique 1.6
Laguna 3 2.0 Dci FAP 150
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 10 Oct 2017, 05:01
Post #1243


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Pe interiorul tubulaturii am si eu vapori de ulei. Nu imi fac griji. Maine ma uit si eu in zona sa vad cum arata exteriorul.

Eu am alta buba acum: imi zdrangane ruloul de la portbagaj in partea dinspre haion. I-am pus banda cu textil pe picioruse dar nu sta prea mult pe pozitie.
Apoi am pus banda cu textil pe santul fix. A tacut dar se deschide apoi foarte greu.

Apoi mai scartaie si prinderea culiselor la imbinarea cu ruloul, dar asta cred ca se rezolva prin desfacere si adaugare de material la reimbinare.

Mai are cineva problema si i-a gasit rezolvare?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 12 Oct 2017, 00:05
Post #1244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(stefix @ 8 Oct 2017, 18:56)
Cat despre piesa in cauza, scrie pe ea "Made in Romania", sper ca se vede in imaginea alaturata, e greu accesibil locul. E turbocompresorul cumva?
*


IN aceste noua poze se vede MULT mai mult ulei curs si sincer nu imi dau seama din ce unghi ai facut tu poza. Eu nu cred ca aceea este turbina, aia se vede si pe sus.
Parerea mea este ca la prima vizita in service sa verifici de unde a venit acel ulei pentru ca eu il vad pe cel putin 3 piese, deci a fost cumva aruncat/stropit acel ulei.
Poate ai avut burduful de la planetara candva rupt sau vreun furtun si daca au fost reparate, e ok, dar daca nu au fost trebuie sa vezi ce se intampla, pt ca diesel-urile sunt sensibile rau la ulei, presiune, temperaturi si furtune cu probleme.
Deci verifica, curata si vezi pe viitor daca mai apare ceva. La mine chiar daca masina e din 2012, are deja 185.000 km si iti garantez ca arata ca noua pe acolo pt ca am verificat peste tot si cu o camera flexibila cu cablu in service.
Eu nu cred ca ar trebui sa fie vreo piesa cu "Made in Romania" pe o masina cu piesele originale din Franta ... deci verifica eventual si istoricul masinii, poate s-a reparat turbina sau caseta de directie in vreun service din RO cu un kit aftermarket.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 12 Oct 2017, 04:49
Post #1245


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Aia pare totusi turbina, din cate stiu se fac turbine Garrett in Romania, asa ca nu m-as mira prea mult de asta, masina e asamblata in Franta, componentele pot veni de oriunde...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 12 Oct 2017, 05:22
Post #1246


....


Group: Members
Posts: 532
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




La mine instalatia electrica motor are etichete cu Lear Pitesti ! Daca scrie Made in Ro nu inseamna ca este proata calitate.
Toate bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 12 Oct 2017, 07:07
Post #1247


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Si eu confirm ca motorul 2.0dci (chiar si modelul de 173CP) este echipat cu turbina Garrett fabricata in Romania.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 12 Oct 2017, 09:39
Post #1248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Se numesc Honeywell-Garrett si au fost langa Turbomecanica. Acu s-au mutat in alta parte ca a crescut chiria. Stati linistiti ca faceau lucruri bune acolo.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 12 Oct 2017, 12:04
Post #1249


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




287.000 km mai tarziu pot sa confirm ca fac treaba buna astia de la garret

This post has been edited by pishky: 12 Oct 2017, 12:04


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefix
post 19 Oct 2017, 15:38
Post #1250


Posesor de Renault


Group: Members
Posts: 50
Joined: 12 December 10




A reconditionat cineva turbina la L3 in Bucuresti? As vrea sa fac o reconditionare, are prea mult ulei in jur si probabil ca trebuie curatata si reconditionata.


--------------------
renault Clio 3 2007 Dynamique 1.6
Laguna 3 2.0 Dci FAP 150
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 24 Oct 2017, 10:04
Post #1251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Cum se ajunge la timoneria schimbatorului de viteze ? Laguna III coupe, cutie manuala. Cred ca sub dedesuptul schimbatorului de viteze, ceva agata la revenirea din a II-a catre punctul mort. Stupid e faptul ca mi-am dat seama dupa ce am plecat de la revizie in vara. In concediu, pe cam 2600 si ceva de km, nu m-a deranjat, nu am avut schimbari repetate la drum lung. Ma gandesc ca vreo nuca de cablu ar trebuii unsa. Sub compartimentul bateriei, se poate ajunge la timoneria cutiei de viteze, acolo e totul ok, pare ca agata sub schimbator.

Masina care mai mult a stat, posibil si din cauza asta, desi "stocarea" a fost si este intr-un garaj uscat. Dinamic si-a revenit dupa un parcurs de 3000 si ceva de km de la ultima resetare, masina ruleaza normal ca in prima zi. Nu mai merge infranat cand o scoti din viteza si o lasi pe liber. Doar test, nu fac mereu asa. Dar chestuia asta cu timoneria imi sta pe creier blush.gif . M-am tot uitat prin manualele de service laguna III, dar ori nu vad eu, ori nu prea pricep desenele de acolo. Probabil ca si timoneria isi revine daca voi "mesteca" in schimbator cateva mi de km prin oras, dar prefer sa o ung cumva.

Va multumesc anticipat


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Oct 2017, 23:06
Post #1252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Poti incerca doar prin cele 2 parti, adica ori pe sub masina, ori prin desfacerea tunelului central. Senzatia de "agatare" este la introducerea in treapta sau la scoaterea ei la punctul mort ? Ai incercat o aerisire a ambreiajului cu schimbarea completa a lichidului de frana ? Uleiul din cutie l-ai schimbat ?
Stiu ca ai putini km ... dar varsta nu iarta pe nimeni ... Anul trecut, la racirea vremii s-a manifestat ceva de genul asta ? Ai trecut prin balta mari ? Ai controlat sa nu vre-un vizitator de genul sobolan pe la motor ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 25 Oct 2017, 09:38
Post #1253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Pai am zis in postarea de mai sus, la revenirea din a II-a, nu se duce maneta in punctul mort ca la toate celelalte porti de viteza. Daca e pe dedesupt, e de bine si cred ca explica cumva problema. Am mai intrebat pe la altii si mi-au zis ca ar putea exista o legatura de cauzalitate intre lichidul eliminat de condensatorul instalatiei de AC si vreuna din nucile cablelor de actionare cutie.

In vara, mi-am propus o revizie mai ampla, ca de, masina implinea varsta de clasa intai, blush.gif adica 7 anisori. Ma gandeam ca dupa anii trecuti nu mai are nimic pe instalatia de AC. Ba chiar ma gandeam sa schimb si lichidul de frana. Surpriza a fost mare sa constat ca nu era necesara golirea si reumplerea instalatiei de AC. AU facut teste, au pus sonda termica si cu compresorul dat pe maxim, era cancer in masina. Oamenii mi-au recomandat sa nu umblu aiurea la instalatie ca e ok. Si tot drumul de vacanta, aproape 3000 de km e fost foarte ok. Cand am plecat, de la service, am lasat o balta in locul unde am testat AC-ul. Pe drum, la intoarcere am constatat ca agata din a II-a la punctul zero, ca sa nu-i mai zic mort smile.gif . La modul cum utilizez masina, probabil uleiul din cutie nu am sa-l schimb niciodata, poate viitorul proprietar, dar si el o va avea la putini km, nu stiu peste cati ani biggrin.gif Acum masina chiar nu merita vanduta, tare fain a mers in vacanta pana la greci. Cu toata furia asta impotriva dizelului, ba ca vor disparea, ba ca nu vor mai fii permise in orase, ba ca baga taxa primarita noastra. O masina care tine cu casa. Daca plecam cu coaja de skoda, plateam dublu la carburant.

Masina nu a rulat nici macar o zi de anotimp rece, nu am roti de iarna la ea. Nu-mi aduc aminte sa fi mers pe vreo ploaie torentiala sau cu balti multe. In decembrie trecut imi aduc aminte ca am scos-o la un drum scurt de vreo cateva zeci de km, sa o mai dezmortesc. Dar vremea era ca de toamna tarzie, soare si uscat, daca va aduceti aminte.

Dedesupt, parca am vazut pe tunelul median niste tabla de aluminiu, probabil deflectoare termice pentru teava de evacuare. E trist sa trebuiasta sa dau jos evacuarea, doar pentru a unge un pic mecanismul. Poate merge printr-o parte, cascand tabla aia. Dar cred ca nu voi putea face decat cu masina ridicata pe elevator.

Lichidul de frana e curat, nu l-am schimbat, poate la vara la urmatoarea iesire in vacanta. Frana e foloita foarte putin pe drumurile de afara.

Un singur lucru sa zic ca m-a deranjat in vacanta. Temperaturile foarte mari, la greci, am avut de traversat zile cu maxime si de 42 de grade, deci AC-ul a functionat din greu ca sa zic asa. Consumul a oscilat intre 6.7 si 6.9 la suta, cu un maxim cand, desi mersul era ca si altadata, fara urcusuri sau accelerari, temperatura mare de afara cred ca facea ineficient intercoolerul. Am citit si am vazut pe net baieti care si-au pus cateva stropitori de parbriz pe o serpentina pusa in fata schimbatorului de caldura a aerului de admisie si cu o pompita de spalat parbrizul, eficientizau intercoolerul stropindu-l cu un amestec de apa si alcool. Ca sa-i pun un intercooler mai mare, nu-mi propun, e buna asa cum e masina, la regimul meu de viteze.


Mai jos pozele bordului cu distanta, consumul si regimul de viteza, ca sa se inteleaga ca sunt un sofer...cuminte ! biggrin.gif

This post has been edited by digioptic: 25 Oct 2017, 09:48

Attached thumbnail(s)
DSCN3069.JPG ( Size: 741.3k ) Number of downloads: 66
DSCN3068.JPG ( Size: 751.7k ) Number of downloads: 53
DSCN3067.JPG ( Size: 733.86k ) Number of downloads: 55
DSCN3066.JPG ( Size: 745.12k ) Number of downloads: 55
DSCN3065.JPG ( Size: 738.17k ) Number of downloads: 55


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 25 Oct 2017, 10:03
Post #1254


....


Group: Members
Posts: 532
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Nu cred ca este nici o legatura intre scurgerea condensul din aeroterma si nucile/cablurile de la schimbatorul de viteze! Verifica cablurile in mecanismele de pe cutia de viteze, eventual pui pe cineva sa "mestece" si tu te uiti sa vezi cum se misca pe acolo!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 25 Oct 2017, 10:13
Post #1255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Eu nu prea am avut de-a face cu mecanismul asta, o sa fac si testul asta. Am dat jos cutia bateriei si m-am uitat la mecanism la intrarea din cutie, ba chiar am si uns pe-acolo cu un spray cu vaselina.

Cablele astea nu sunt in niste teci, cum e cablul de la frana de mana ? O fii ruginit de prea mult stat... blush.gif Oricum, daca vedeam inainte de revizie, il puneam pe mecanic sa faca o verificare.


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 25 Oct 2017, 10:36
Post #1256


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Si mie azi dimineata la rece imi agata cutia, dar cand bagam a 2-a. Cand s-a incalzit nu a mai facut. Deh 6 grade C, timonerie de Renault.

Astia de la Renault nu se pricep decat la sasiuri, la restul ... pauza.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 25 Oct 2017, 10:47
Post #1257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Eu zic de temperaturile normale. De noua nu a facut asa, deci cred ca trebuie unsa. Posibil si a ta sa-i fie necesara "neste" vaselina... smile.gif

Uite, n-am incercat sa vad cum "mesteca" la temperaturile de acum si daca merge poate facem schimb de ceva pe la ele... laugh.gif

This post has been edited by digioptic: 25 Oct 2017, 10:50


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 25 Oct 2017, 10:50
Post #1258


....


Group: Members
Posts: 532
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Acum depinde, ca poate trebuie unsa si in capatul celalalt la maneta!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 25 Oct 2017, 10:53
Post #1259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(tek_IDs @ 25 Oct 2017, 11:50)
Acum depinde, ca poate trebuie unsa si in capatul celalalt la maneta!
*




Pai acolo n-am ajuns inca, de asta am intrebat cum se ajunge acolo.


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 25 Oct 2017, 10:54
Post #1260


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




daca va ajuta

Attached thumbnail(s)
Captura_de_pantalla__12_.png ( Size: 302.23k ) Number of downloads: 547


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
59 Pages « < 40 41 42 43 44 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 05:29
Dacia