Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ambreiaj Clio, Nu mai dati vina pe nuca de sprijin !

nxx
post 30 Dec 2005, 18:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 24 August 05
From: Bucuresti




Salutare tuturor
Am vazut ca foarte multa lume se vaita de ambreiajul de Clio si dat fiind ca tocmai ca am patit-o cu ambreiajul de la al meu Clio Symbol (in sensul ca a trebuit sa-l schimb deoarece s-a spart placa de presiune) sper sa va fie de folos ceea ce va povestesc mai jos. In cele ce urmeaza voi incerca sa va descriu o varianta de a scapa de scartz, de agatat sau de cursa in trepte a pedalei ambreiajului, pentru o perioda de timp mai lunga sau mai scurta in functie de cat de bine veti reusi operatiunea.
Inainte de a incepe vreau sa va spun ca simptomele de mai sus nu au nici o legatura cu nuca de sprijin a furcii ambreiajului, pe care foarte multi cred ca, daca o dau cu putina vaselina au rezolvat problema. Spun asta pentru ca in urma demontarii ambreiajului de Clio(Symbol) am observat ca acesta are doua puncte sensibile:
- a. contactul dintre furca (metal) si spatele rulmentului de presiune (plastic)
- b. contactul dintre interiorul rulmentului de presiune (care este plastic) si un tub de protectie al prizei (axului) cutiei de viteze pe care rulmentul culiseaza
In timp datorita pierderii lubrifiantului din fabrica de pe aceste piese sau a combinarii acestuia cu pulbere rezultata in urma uzurii discului de ambreiaj (aviz celor care au obiceiul de merge cu ambreiajul patinand, mai mult decat este necesar) apare frecare uscata metal-plastic, fapt care duce la deteriorarea plasticului rulmentului. De aici nu mai este decat un pas pana la aparita de scartzaieli, agatzari si alte simptome specifice.
Pentru a va orienta mai usor in carcasa ambreiajului, locul unde trebuie sa interveniti, atasez si doua schite ale ambreiajului (una are vedere dinspre motor iar a doua are vedere din partea opusa celei din care veti lucra).
Iata cum trebuie sa procedati :
1. demontati cablul de ambreiaj ( se face foarte usor tragand putin spre motor si apoi se scoate de pe furca)
2. indepartati burduful de cauciuc de pe furca ambreiajului
3. trageti usor de furca cat permite (veti constata ca iese foarte usor)
4. curatati resturile de vaselina de pe nuca si de pe tubul pe care culiseaza rulmentul (pentru aceasta operatie va recomand sa folositi un spray degresant). Dupa ce dati cu spray impingeti furca la loc pe rulment si plimbati stanga dreapta rulmentul pentru o indepartare cat mai buna a murdariei acumulate. Aceasta operatie nu este foarte placuta deoarece spatiul este restrans. Ea trebuie repetata de cateva ori pana la obtinerea unor suprafete cat mai curate. La final folositi aer comprimat (ideal un compresor) pentru indepartarea urmelor de spray. Folositi o lanterna pentru a vedea cat de cat in carcasa ambreiajului
5. umpleti o seringa (mai mare de preferat) cu vaselina si adaptati la aceasta un tub (de ex: un pai de la racoritoare) .Utilizati acest dispozitiv pentru a introduce vaselina la locurile indicate (spatele rulmentului si axul pe care culiseaza) . Plimbati rulmentul cu ajutorul furcii, stanga dreapta pentru a lua vaselina . Daca aveti alte idei de a introduce vaselina folositi-le.
6. remontati burduful de cauciuc pe furca
7. remontati cablul de ambreiaj
Sper ca in curand sa pot atasa si cateva poze ale pieselor pe care le-am schimbat . Va fi mai usor sa va imaginati ce se intampla cu ambreiajul.
Ca masuri de precautie va sfatuiesc sa manevrati furca ambreiajului fara a o forta deoarece se pot rupe urechile de plastic de pe spatele rulmentului. Nu folositi in exces vaselina, aceasta poate ajunge intre discul de ambreiaj si placa de presiune.

Puteti renunta la punctul 4 dar nu recomand.
Studiati bine schitele pentru a intelege unde si de ce trebuie sa ungeti cu vaselina.
Puneti intrebari , nu costa nimic.
sectiuneambreiaj7ah.th.jpg schitaambreiaj3ac.th.jpg ]My Webpage[/URL]


--------------------
Clio Symbol II 1.4/8V 2003 Expression
Clio Symbol II, 1.4/8v, Expression, 03/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 5 Jan 2006, 00:31
Post #2


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Vezi ca daca dai click pe prima poza nu merge link-ul. Ai gresit un pic la introducerea lor. Inserezi imaginile prin copierea ultimului link, din imageshack, din dreptul fiecarei poze si ii dai paste in fereastra care iti apare cand apesi "IMG" pe forum.
Bafta!
Pe astea doua le pun eu pt. tine.
sectiuneambreiaj7ah.jpg
schitaambreiaj3ac.jpg


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nxx
post 6 Jan 2006, 20:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 24 August 05
From: Bucuresti




Merci de ajutor "google", e prima data cand pun poze. wink.gif
Data viitoare stiu ce am de facut. rolleyes.gif


--------------------
Clio Symbol II 1.4/8V 2003 Expression
Clio Symbol II, 1.4/8v, Expression, 03/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 Jun 2006, 08:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




M-am uitat si eu pe acolo sa ma pregatesc sa fac respectiva curatire si ungere a ambreiajului. Am scos cablul de ambreiaj, apoi burduful, am miscat putin levierul de comanda si...cam atat, nu am avut lanterna la mine sa ma uit mai atent. Am sa ma uit cat de curand cu lanterna si am sa-mi caut sculele necesare.
Surpriza, deoarece am miscat respectivul levier, cred ca am mai deplasat vaselina din zona aia si am uns mai bine nuca de sprijin si contactul cu rulmentul de presiune, asa ca acum ambreiajul merge brici, nu mi s-a mai intamplat sa mi se opreasca motorul la manevre de finete prin parcare.
Nu am scapat insa de huruitul rulmentului de presiune, face la fel. Si la fel, face doar seara, cand e motorul cald. In rest tace. Daca nici dupa ungere nu tace atunci la garantie cu el.
Asadar, o solutie TEMPORARA o constituie miscarea levierului de omanda, fara a forta.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 28 Jun 2006, 16:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




aceasta ungere este o solutie temporara pana la schimbarea rulmentului? sau este o operatiune de intretinere recomandata?


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbr-ica
post 1 Nov 2006, 02:00
Post #6


"Aut vincere aut mori"


Group: Members
Posts: 275
Joined: 13 April 05




eu am avut fenomenul de agatat. am scapat de el usor. am bagat cu WD40 pe cablul de ambreiaj (se depisteaza usor in spatele pedalei de ambreiaj) acum merge ca ceasu elvetian wink.gif


--------------------
2008, Jaguar X-Type 2.2d, 155CP, 400NM
2005, Honda CBR600RR, 117CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
som3boy
post 27 Mar 2007, 10:01
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 26 March 07




Plimbandu`ma pe forum am obs ca se vb despre o problema la ambreiaj , care au unele modele ce Clio , is curios si daca Clio Symbol 1.5 dci din 2004 ii posibil sa aiba acea problema , am inteles ca ii ceva defectiune de la producator , daca poate sa imi dea cineva mai multe detalii....


--------------------
Daewoo Tico 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 27 Mar 2007, 10:22
Post #8


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Te rog frumos da un search si citeste mai intai. Mersi,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
som3boy
post 28 Mar 2007, 10:32
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 26 March 07




pune un link cu thread`ul respectiv ca nu am gasit , mersi


--------------------
Daewoo Tico 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Mar 2007, 09:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@han 1.6: ar cam fi o operatiune de intretinere, praf de la ambreiaj se depune tot timpul la mers.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Jul 2007, 20:14
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Revin pe acest topic cu vesti proaste.

Tutorialul nu poate fi efectuat in forma sa actuala, intrucat, din orice pozitie te-ai uita prin fanta levierului de la ambreiaj, nu vei putea vedea rulmentul de presiune, cu atat mai putin axul sau, si cu atat mai putin daca ai curatat mizeria de pe ax. Intr-o singura pozitie am reusit sa vad ceva, o parte extrem de mica de rulment, dar asta a impus sa bag capul cu totul in acel spatiu restrans, scotandu-mi ochelarii, ei nu mai incapeau, tinand cu dreapta lanterna si unul din furtunele de la antigel.
In prealabil am demontat tubulatura de aer de la filtrul de aer, am scos din clame cateva furtune si am dat la o parte altele.
Asadar, nu-i asa de simpla manevra de ungere si, din punctul meu de vedere, ESTE IMPOSIBILA.
Am incercat sa demontez ventilatorul de racire, ca sa mai reduc unghiul mort, dar s-a dovedit o operatiune prea complicata pentru a o pune in practica.
Iar orbeste nu se pot face respectivele operatiuni, de la orificiu si pana la rulment sunt vreo 15-18 cm, distanta prea mare pentru a baga aiurea tubul de la seringa. Curatarea cu spray degresant nu zic nu, nu-i o problema, bagi spray-ul acolo si curata, dar nu poti sa cureti fara sa refaci ungerea. Dupa aceea nu ai nici o garantie ca bagi tubul de la seringa cu vaselina in asa fel incat ajunge doar pe ax si nu ajunge si pe elementele de frictiune ale discului.
Singura solutie ce ramane la indemana este demontatul cutiei de viteze de pe masina si efectuarea corecta a curatirii si a ungerii.

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Jul 2007, 23:40


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 27 Sep 2007, 18:06
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




se poate face ceva : spray cu vaselina si se da in directia axului la baza furcii si pe o parte si pe alta, insa trebuie ca sprayul sa aiba jet precis , nu sa sprayeze ca pistolul de vopsit. merge treaba asa ca am incercat eu.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hashcip
post 1 Nov 2007, 17:26
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 31 October 07




aveti idee:
ambreiajul pe noul symbol este hidraulic?


--------------------
renault symbol 1,5dci 85 cp 2008 fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 1 Nov 2007, 17:30
Post #14


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




citeste aici http://www.reno.ro/index.php?showtopic=635...eiaj++hidraulic am lasat ca sa sublineze cuvintele gasite


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nascutinvingator
post 22 Aug 2008, 09:25
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 12 August 08




am urmat instructiunile lui nxx ,ms smile.gif , ...au disparut zgomotele si ambreiajul merge mult mai usor (fin) ....sa vedem cat rezista ...


--------------------
Renault Clio Symbol 1,4 8V GPL 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminph
post 29 Jan 2009, 20:27
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 29 January 09




Salutare* Am avut o perioada(vreo 3 saptamani) in care efectiv ambreiajul imi patina* De exemplu, eram in treapta a 3-a si am incercat sa fac o depasire* Am apasat cu nadejde pe pedala de aceleratie, motorul s-a turat de la 2500 pana pe la 4000 - 4500 rpm dar fara ca masina sa-si mareasca viteza timp de vreo 2-3 sec* Dupa aceea s-a stabilizat undeva la 3500 si a reintrat in normal* Am mai incercat de cateva ori schema asta cu apasatul brusc pe acceleratie si rezultatul era acelasi* Intrebare: e posibil sa se fi depus/scurs vreun lichid ceva pe disc, avand in vedere faptul ca in momentul de fata problema a disparut (de la sine)?

This post has been edited by cosminph: 29 Jan 2009, 20:33


--------------------
Renault Clio II 2001/1.4 8V K7JA7 - GPL - PH-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumiDude
post 3 Jun 2010, 14:39
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 May 07




Salut,
Cine ma rezolva si pe mine cu ambreajul asta ca nu-l mai suport. Nu ma descurc la ungerea lui cum trebuie si tot imi scartie. Nuca am unso dar egal cu zero!

Fac cinste dau cat o fii dar sa nu mai am ambreajul asta prost!

Multumesc anticipat!


--------------------
renault clio symbol 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alicip
post 13 Jun 2010, 18:29
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 January 07
From: Rm Valcea




Iti recomand sa bagi un pic de vaselina si pe la cablu. Eu asa am facut si deocamdata nu a mai aparut. Acum sa vad cat tine.


--------------------
Dacia Logan Laureat 2006 1.5 dci - VL 58 LKB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban24
post 15 Jul 2010, 15:18
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 30 September 09
From: BUCURESTI




am facut si eu operatiunea si momentan sunt incantat ...sa vedem cat tine ca deja ma zapacise apasam ziceai ca apas pe broaste mergea numai in trepte si scotea un sunet ...momentan merge perfect. am mers putin la drum cu ea azi s a incalzit si tot nu mai scoate zgomote.multumiri autorului:)


--------------------
toyota yaris 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 17 Jul 2010, 12:00
Post #20


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Unchimiu are un Symbol 1.5 dCi si ii face un sunet ciudat la ambreaj. Atunci cand ridica pedala, aproape de capatul cursei se aude un "click", ca si cand ai aprinde lumina in camera smile.gif
Se aude mai bine din compartimentul motor din cate am observat. E posibil sa agate cablul pe undeva sau sa necesite ungere vreo componenta?


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krell
post 3 Oct 2010, 12:40
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 June 08
From: Bucuresti




Salut,

Cine ma poate ajuta si pe mine sa ung dracia? Am fost la service, au ras aia, au scos, curatat si uns pe la furca. Nu a mai scartait 2 luni, acum face din nou, desi au pus vaselina care nu curge la temperatura ridicata.

Sunt din Bucuresti, puteti recomanda un mecanic care poate sa faca asaccum a detaliat nxx, pe bani, sau ma poate ajuta cineva cu instructiuni, sa facem asta in curte, in weekend? Platesc oricum.

Multumesc.

This post has been edited by krell: 3 Oct 2010, 12:42


--------------------
Renault Clio Symbol 2002 1.4 8v - B 79 PMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanista
post 18 Dec 2010, 20:22
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 December 10




am si eu un clio din 2004 pe care l-am cumparat din italia acum 3 ani si am ajuns la 120000 de km.de cateva zile am observat ca la o turatie de peste 2500 simt o usoara patinare a ambreiajului . . . . .vreau sa stiu daca este normala si la ce ar trebui sa ma astept. . .multam! ! !


--------------------
clio 2 clio 2003 - b77dtl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 Dec 2010, 10:40
Post #23


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Daca este uzat discul = normal. Te poti astepta ca "in scurt timp" sa nu mai poti pleca de pe loc din cauze de blocaje sau patinare => necesar sa fie inlocuit kit-ul de ambreiaj (placa disc si rulment).


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanista
post 31 Dec 2010, 10:23
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 December 10




multam mult andrei. . . . . .


--------------------
clio 2 clio 2003 - b77dtl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedro 1978
post 31 Dec 2010, 13:56
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 7 March 08
From: targu mures\dr.tr.severin




QUOTE(romanista @ 18 Dec 2010, 20:22)
am si eu un clio din 2004 pe care l-am cumparat din italia acum 3 ani si am ajuns la 120000 de km.de cateva zile am observat ca la o turatie de peste  2500 simt o usoara patinare a ambreiajului . . . . .vreau sa stiu daca este normala si la ce ar trebui sa ma astept. . .multam! ! !
*


@romanista salutare. sfatul meu este sa schimbi ,asa cum a zis andrei, tot ambreajul ( placa ,disc ,rulment) cat mai repede,mai ales ca in perioada asta e iarna ambreajul este mai mult solicitat( frana de motor, si TRECERE REPETATA din treapta inferioara in treapta superioara si invers)...SI MAI ALES SA-TI CUMPERI CHIT DE AMBREAJ ORIGINAL RENAULT...NU FACATURI....o sa vezi ca gasesti chitul de ambreaj si la jumatate de pret sad.gif ...drumuri bune sa ai si UN AN NOU FERICIT


--------------------
RENAULT SYMBOL 2007; 1.4, 8valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristim5
post 5 Jan 2011, 08:30
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 6 February 08




Salutare tuturor,
Am nevoie de un sfat de la voi. Craciunul asta am fost plecat prin tara cu symbolul dci din dotare. In masina am mers tot drumul 4 pers adulte , iar portbagajul era ticsit cu bagaje. In primii 300 km masina s-a comportat normal . Dar in urmatorii km a inceput sa patineze ambreiajul. Sa zicem ca mergeam cu 70km/h in treapta a 4-a si apasam brusc acceleratia sa fac o depasire. Motorul se tura instant la 3500rpm dar masina nu se urnea . Si asta timp de 4-5 sec pana cand crestea si viteza. La fel pateam si in treapta a 3-a. Cand am vazut ca simptomele nu cedeaza , am renuntat la depasiri si acceleratii bruste. Am facut asa inca vreo 900km. Cand m-am reintors in Bucuresti si am golit masina , aceasta a inceput sa se comporte normal , pot accelera brusc fara ca ambreiajul sa mai patineze in orice treapta. Mentionez ca in toti km nu am simtit deloc miros de incins in masina, nici macar cand patina excesiv in depasiri.
Dupa parerea vostra credeti ca este cazul sa schimb ambreiajul ? Am doar 80k km.
Se portiveste oare ambreiajul de la loganul dci de 65cp? Deoarece pe site-urile de piese online imi da ca piesa (ambreiajul) de symbol/thalia se poate folosi si la logan dci si alte Renaul si Nissan.
Multumesc,


--------------------
renault symbol 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 5 Jan 2011, 08:45
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Pe la 70 km/h baga in treapta 5 si apasa pedala de acceleratie brusc daca creste turatia repede dar viteza nu e cazul sa inlocuiesti kit-ul de ambreiaj.

Nu cunosc daca se potriveste de la logan


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atelier_strungarie
post 11 Mar 2011, 18:40
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 10 August 10




Nu gresati cu vaselina rulmentul de presiune si suportul pe care culiseaza el. Vaselina aduna praful de ferodo si se transforma intr-o pasta ce va ingreuna culisarea rulmentului. Curarati, spalati si uscati toata carcasa ambreiajului dupa care montati un kit de ambreiaj nou inclusiv rulmentul. Doar pe nuca, pe care "culiseaza" furca se pune foarte putina vaselina, dar foarte putina.
Prin fereastra de la furca nu cred ca se poate face aceasta operatie intrucat nu permite spatiul si exista riscul de a scoate furca de pe supotii rulmentului si nu o mai poti monta decat dupa demontarea cutiei.


--------------------
Megane 1.5dci 2006 - GL 99 www
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dannyel San
post 21 Mar 2011, 23:28
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 11 February 11




Salut, vin si eu cu o problema, am un clio 1.5 dci an 2004,am 112.000 km , pana acum nu am avut probleme cu ea insa acum sigur ma lasa ambreiajul, cum s.a spus si mai sus creste in turatii de pe la 2000 in toate treptele dar viteza nu, patineaza ambreiajul... clar imi este ca trebuie schimbat dar,merge si cel de logan 1.5? si inca ceva, am vazut ca pe anumite site'uri la kit ambreiaj iti cere cp, al meu este de 65cp dar acum o sapt am facut resoftare si am undeva la 82 , sunt diferite kit.urile de 65cp fata de cele de 82cp? dak da, se potriveste cel de la 82 pentru masina mea? e mai indicat? astept raspunsuri, va multumesc


--------------------
Renault Clio Renault Clio 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristim5
post 22 Mar 2011, 13:08
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 6 February 08




Poate careva sa spuna care dintre marcile urmatoare produce cel mai bun kit de ambreieaj , avand in vedere raportul pret/calitate.
1. EXEDY (600ron) ; 2. VALEO (740ron sau 920ron DPOV) ; 3. SACHS (940RON) ; 4. LUK.


--------------------
renault symbol 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 11:22
Dacia