Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare ESP, Pe masina care nu a avut din fabrica

Radocanu
post 26 Dec 2010, 13:10
Post #1


Membru lagunist


Group: Members
Posts: 1.983
Joined: 24 March 07
From: Hunedoara




Va salut
Urmeaza sa achizitionez o laguna 2, fara ESP!
Ma intereseaza daca se poate monta ESP original pe masina ...
Ce trebuie adaugat / schimbat ?
In primul rand blocul ABS, trebuie schimbat cu unul ABS / ESP
Problema e , e potrivesc direct mufele ? Sunt ceva conducte in plus ?
Senzorul ABS ce masoara viteza, cred ca nu trebuie schimbat... e la fel!
Mai trebuie senzorul de acceleratie transversala si de rotatie !
Si butonul ESP de dezactivare... ar mai trebui altceva ?
Va rog sa ma ajutati daca stiti, au cel putin daca se poate, sa stiu daca sa mai ,,lupt,, pentru a cauta documentatia ( manualele service laguna 2 vor fi documentatia
Va salut!


--------------------
Renault Laguna 2 - Facelift 2006 1.9 dci - Dynamique - HD-88-CAR
Dezmembrez R.Laguna 2
Telefon 0773803384
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 26 Dec 2010, 13:14
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Daca vrei si ESP si L2, ia-le impreuna.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 26 Dec 2010, 17:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Ai avea oare incredere intr-un sistem ESP montat artizanal? Eu nu m-as baga la asa ceva...

Iar pretul componentelor si munca probabil vor depasi cu mult sistemul pus pe masina. Nu vrea sa fiu rautacios, dar poate merita sa iei in calcul o masina mai mica cu ce trebuie pe ea din fabrica, in loc de o Laguna cu astfel de improvizatii....

This post has been edited by cri123: 26 Dec 2010, 17:51


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radocanu
post 26 Dec 2010, 19:26
Post #4


Membru lagunist


Group: Members
Posts: 1.983
Joined: 24 March 07
From: Hunedoara




As avea incredere! Decat fara ESP, mai bine incerc sa pun ESP, tot as fi mai in siguranta! Si nu cred ca ar exista anomalii fara sa imi indice la bord... Daca nu mi-ar indica la bord, atunci ar fi functional.. Tocmai asta vreau sa vad daca se poate sau nu, poate cineva a mai montat!


--------------------
Renault Laguna 2 - Facelift 2006 1.9 dci - Dynamique - HD-88-CAR
Dezmembrez R.Laguna 2
Telefon 0773803384
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 26 Dec 2010, 20:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut! Intereseaza-te la repr si vezi ce componente lipsesc. Este posibil ca masina sa aiba precablajul, insa sa nu aiba toate componentele. A mea spre ex. are cablajul, motiv pentru care am facut rost de un buton on/off care este functional (inclusiv lumina din interior) Bafta!


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 27 Dec 2010, 09:00
Post #6


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




Parerea mea...nu zic ca nu e o chestie buna esp asta...dar va spun sincer ca eu prefer masina fara esp...am masina si cu esp(un Golf 4) si fara(Laguna)...mie mi se pare mai interesant condusul fara...o fi o obisnuinta dar asta simt....asa ca nu te mai zbate sa ti pui sau sa ti l monteze nu stiu cine,oricum nu sunt indicate ,,improvizatiile,,...condu una cu, si una fara ,sa vezi care e smecheria!!!

This post has been edited by fazer: 27 Dec 2010, 09:01


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_dodita
post 27 Dec 2010, 09:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 1 October 08
From: Panciu, Vrancea




QUOTE(fazer @ 27 Dec 2010, 09:00)
Parerea mea...nu zic ca nu e o chestie buna esp asta...dar va spun sincer ca eu prefer masina fara esp...am masina si cu esp(un Golf 4) si fara(Laguna)...mie mi se pare mai interesant condusul fara...
*



Nici la Laguna nu te obliga nimeni sa stai cu ESP-ul ON... ai buton daca vrei sa-l opresti... Dar cred ca tu circuli cam 5000 km pe an si numai vara, pe uscat, daca spui ca preferi fara ESP... parerea mea...

@RADOCANU Vezi ca mai este si un releu, trebuie sa-l pui pe panoul de sub torpedou (R29)...

This post has been edited by the_dodita: 27 Dec 2010, 09:13


--------------------
Renault Laguna III 2008, 2.0 dCI, 110 kw, DYNAMIQUE - VN xxx DOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Dec 2010, 09:14
Post #8


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Nu cred ca poti opri ESPul, doar ASRul.
@fazer, cu putin noroc n-ajungi sa ai nevoie de ESP, dar eu prefer sa fie intotdeauna acolo.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 27 Dec 2010, 09:16
Post #9


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




[quote=the_dodita,27 Dec 2010, 09:10]
Nici la Laguna nu te obliga nimeni sa stai cu ESP-ul ON... ai buton daca vrei sa-l opresti... Dar cred ca tu circuli cam 5000 km pe an si numai vara, pe uscat, daca spui ca preferi fara ESP... parerea mea...

Tocmai ca vara nu circul cu masina chiar aproape deloc...prefer MOTOCICLETA(cea din semnatura)...doar iarna merg cu masina ...asa ca...parerea mea,ramane tot asa!!!Lagunica mea nu are esp deloc din fabrica...

This post has been edited by fazer: 27 Dec 2010, 09:18


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radocanu
post 27 Dec 2010, 09:26
Post #10


Membru lagunist


Group: Members
Posts: 1.983
Joined: 24 March 07
From: Hunedoara




In primul rand nu cred ca este o improvizatie ESP-ul daca il montez eu! Va fi original, si daca exista pre-cablajul....va fi ceva de genu ,,plug and play,,
the_dodita: mersi, notez si releul respectiv pe lista de piese! Oricum am toate piesele, pentru ca le iau de pe actuala mea masina, care e inmatriculata in Bulgaria, o voi dezmembra, si le voi pune pe cealalta care o voi lua (inmatriculata RO) ( inclusiv navigatia, bord, scaune, fata intreaga ( a fost lovita in fata cea pe care o voi lua) etc etc...

This post has been edited by Radocanu: 27 Dec 2010, 09:27


--------------------
Renault Laguna 2 - Facelift 2006 1.9 dci - Dynamique - HD-88-CAR
Dezmembrez R.Laguna 2
Telefon 0773803384
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_dodita
post 27 Dec 2010, 09:29
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 1 October 08
From: Panciu, Vrancea




QUOTE(Radocanu @ 27 Dec 2010, 09:26)
In primul rand nu cred ca este o improvizatie ESP-ul daca il montez eu! Va fi original, si daca exista pre-cablajul....va fi ceva de genu ,,plug and play,,
the_dodita: mersi, notez si releul respectiv pe lista de piese!
*



Cu placere...Mai era un senzor la volan, din cate tin minte, in afara de cel care se afla sub cotiera, sper sa nu gresesc.


--------------------
Renault Laguna III 2008, 2.0 dCI, 110 kw, DYNAMIQUE - VN xxx DOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radocanu
post 27 Dec 2010, 09:41
Post #12


Membru lagunist


Group: Members
Posts: 1.983
Joined: 24 March 07
From: Hunedoara




Ii senzorul de rotatie al volanului , oare difera si acela ? Sau nu mai trebuie schimbat...


--------------------
Renault Laguna 2 - Facelift 2006 1.9 dci - Dynamique - HD-88-CAR
Dezmembrez R.Laguna 2
Telefon 0773803384
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 28 Dec 2010, 10:15
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




In teorie se poate monta, costurile insa nu se justifica...daca dai 7k euro pe masina, risti sa mai dai inca 2500 euro pe esp.ai de schimbat practic toate conductele de frana (blocul ESP integreaza inca 4 conducte in plus), alt cablaj motor si alt cablaj habitaclu, senzor unghi volan, si cred ca exista chiar si lichid de frana special pt ESP+buton dezactivare+...mai bine iti iei o laguna deja echipata!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_dodita
post 28 Dec 2010, 10:24
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 1 October 08
From: Panciu, Vrancea




QUOTE(meganus_bicorpus @ 28 Dec 2010, 10:15)
In teorie se poate monta, costurile insa nu se justifica...
*



Pai din cate am citit, el deja are toate piesele, dezmembreaza o masina inmatriculata in Bg. Asa ca nu o sa-l coste prea mult... Pana la urma chiar asa de mult sa coste toate piesele, daca gasesti o masina prin parcuri, sau asta e pretul de nou?


--------------------
Renault Laguna III 2008, 2.0 dCI, 110 kw, DYNAMIQUE - VN xxx DOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radocanu
post 28 Dec 2010, 17:20
Post #15


Membru lagunist


Group: Members
Posts: 1.983
Joined: 24 March 07
From: Hunedoara




Meganus_bicorpus: Din cate stiu eu, toate au 6 conducte, nici ABS nici ESP nu au mai multe sau mai putine !
Sper sa fie cablajul tras, daca nu, il voi trage eu, dar daca schimb pompa cu una cu ESP, am configuratia la computerul de ESP/ABS a pinilor, imi va fi usor sa trag undeva la vreo 10/15 fire max ( am studiat configuratia pinilor, esp-ul nu are mai mult de 10-15 pini in plus ) fata de ABS
Trebuie in plus fata de pompa, senzorul de acceleratie transversala, contactul de la volan, un senzor la pompa de frana pentru UFU, si butonul ESP
La butonul Esp vin 2 fire (1 masa si unul la computerul esp), la senzorul acceleratie transversala 3 fire , la senzorul pompa de frana 2 fire... si la contactul de la volan.. nustiu... dar nu prea multe sunt convins!
Teoretic mi se pare chiar usor, va voi da detalii dupa ce o voi monta ( voi face sigur acest lucru)
Va salut!


This post has been edited by Radocanu: 28 Dec 2010, 19:52


--------------------
Renault Laguna 2 - Facelift 2006 1.9 dci - Dynamique - HD-88-CAR
Dezmembrez R.Laguna 2
Telefon 0773803384
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 28 Dec 2010, 19:51
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Sincer mi se pare complet nesigur ce incerci sa faci, si ma indoiesc foarte tare ca asa ceva ar trece de RAR (bine, traim in Romania....). Improvizatii la unul dintre cele mai importante sisteme de siguranta mi se par foarte riscante, si asta e o improvizatie, orice s-ar spune, cablaj sau nu pe masina.

Parerea mea smile.gif Succes, oricum.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radocanu
post 28 Dec 2010, 19:55
Post #17


Membru lagunist


Group: Members
Posts: 1.983
Joined: 24 March 07
From: Hunedoara




cri123: Chiar nu mi se pare deloc improvizatie ! DELOC ! In caz ca nu am cablajul, trag max 10 fire, fac eu cablajul, va fi identic cu ce au pus cei din fabrica! Nu se intervine asupra franelor, sau a conductelor, a pompei de frana! Doar se adauga un sistem suplimentar de siguranta! Ceea ce vreau sa fac mi se pare mult mai usor fata de alte lucrari care le-am facut eu la masina mea ( complexitate) de ex, cand mi-am montat navigatia, ( am facut si un tutorial) (stiu ca nu se compara la nivelul de risc) dar eu sincer nu vad nici un risc, repet, adaug in plus, nu modific!

This post has been edited by Radocanu: 28 Dec 2010, 19:57


--------------------
Renault Laguna 2 - Facelift 2006 1.9 dci - Dynamique - HD-88-CAR
Dezmembrez R.Laguna 2
Telefon 0773803384
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinu_victor_88
post 29 Dec 2010, 19:38
Post #18


Membru Ager


Group: Members
Posts: 229
Joined: 7 December 08




Saracii aia de la Renault cand asambleaza masina leaga fire,sudeaza,pun senzori dar nu ii mai testeaza.Las ca merge nu?De ce am impresia ca functiile de securitate ale masinii sunt cel mai bine testate?Zic si eu..Daca mergea totul pus de noi ne faceam masini singuri smile.gif Mie unul imi surade ideea smile.gif) Mai bine mergi pe mana lui R19.Numai bine!


--------------------
Renault Laguna 2003 Lux Privillege - CT-07-MEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 30 Dec 2010, 10:27
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




@Radocanu: si testele cine le face? Ajustarile in softul masinii? Omologarea???? O fi simplu ce vrei sa faci (aparent), dar sigur nu se compara cu ce face producatorul. Daca ar fi asa cum zici, s-ar gasi cred destule sisteme ESP after-market wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 30 Dec 2010, 10:51
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Dar lasati bre omul sa-si puna esp laugh.gif


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radocanu
post 30 Dec 2010, 10:52
Post #21


Membru lagunist


Group: Members
Posts: 1.983
Joined: 24 March 07
From: Hunedoara




Ma las pagubas ( de forum) eu voi incerca, nu ma costa nimic, daca merge, bine, (poate voi intra in cartile de istorie) daca nu merge...asta e ! Probabil nu a incercat nimeni, si de aceea toti zic ca e riscant.. ca e greu, dar aparanet mi se pare usor! De omologare nu am nevoie , (nu specifica cu esp sau fara in talon sau carte), ajustarile in compul de esp, sunt facute deja, si daca vreau sa mai fac ceva ajustari, pot face cu testerul ( am tester), sa-i calibrez unghiul la volan, calibrarea senzorului de acceleratie transversala!
Va tin la curent !

O intrebare...ce-i care n-au ESP!
Aveti cablajul pentru ESP ? ( mufa la butoane, mufa in cotiera la senzorul de acceleratie transversala ?)
Va salut


--------------------
Renault Laguna 2 - Facelift 2006 1.9 dci - Dynamique - HD-88-CAR
Dezmembrez R.Laguna 2
Telefon 0773803384
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 30 Dec 2010, 11:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Cei mai importanți senzori sunt:

* senzor pentru unghiul de virare: determină intenția de virare a șoferului; (senzori magnetoretistivi)
* senzor de viraj unghilar în jurul axei verticale: măsoară cât de mult virează autoturismul; datele de la senzorul pentru rotația mașinii sunt comparate cu datele de la senzorul pentru unghiul de virare și se determină mărimea de comandă pentru reglare
* senzor pentru accelerația laterală: este bazat de obicei pe efectul Hall; măsoară accelerația laterala a vehiculului
* senzor pentru viteza roților

Alți senzori pot fi:

* senzori pentru accelerația loongitudinală; constructiv similari senzorilor pentru accelerația laterală, dar pot oferi și informații referitoare la tipul de asfalt de pe drum și pot oferi deasemenea informații referitoare la viteză și accelerație
* senzor de rotație: constructiv similar celui de viraj unghilar în jurul axei verticale, dar îmbunătățește precizia modelului de controler al vehiculului și corectează erorile care pot apărea de la estimările date de ceilalți senzori

ESC folosește un modulator hidraulic pentru a asigura că fiecare roată primește forța de frânare corectă. Un modulator similar este folosit la ABS. ESC-ul, spre deosebire de ABS care trebuie doar să reducă presiunea din timpul frânării, trebuie ca în plus să mărească presiunea în anumite situații și pentru acesta, pe lângă pompele hidraulice, se poate utiliza o un aplificator cu vacuum de fânare pentru a îndeplini aceste criterii de presiune ridicată.

Partea centrală a ESC-ului este Unitatea Electronică de Control (ECU – Electronic Control Unit). ECU încorporează diferite tehnici de control. Adesea, același ECU este utilizat pentru mai multe sisteme în același timp (ABS, Controlul Tracțiunii, controlul climei, etc.). Semnalele de intrare sunt trasmise prin intermediul circuitului de intrare către un controler digital. Starea în care se dorește poziționarea autovehiculului este determinată pe baza unghiului de virare, a gradientului său și a vitezei. Simultan, senzorul pentru unghiul de virare calculează starea actuală. Controlerul calculează forțele de frânare și accelerare necesare pentru fiecare roată individual și transmite comanda necesară valvelor modulatorului hidraulic. Printr-o interfață CAN unitatea electronică de control (ECU) este conectată cu late sisteme (ABS, etc.) pentru a evita transmiterea de comenzi contradictorii.


Vorbind serios acum...si mie mi se pare mult prea complicat...sunt mult prea multe componente de adaugat...e un sistem integrat cu alte sisteme inclusiv cu cel de injectie...trebuie alt soft la ECU care soft trebuie sa fii sigur ca merge pe masina respectiva...

http://www.e-transport.ro/ESP___ELECTRONIC...s11253-p82.html

This post has been edited by Dan73: 30 Dec 2010, 13:31


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 30 Dec 2010, 12:24
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Eu stiu ca blocul ESP trebuie sa scada presiunea in sistem dar trebuie sa o si creasca daca este cazul..si asta nu o poate face pe acceasi conducta deci mai sunt necesare cel putin doua conducte de frana.La fel, ESP este cuplat cu MSR, trebuie ajustat cuplul motor deci trebuie sa existe o legatura foarte stransa cu calculatorul de injectie...si la L2 exista multiplexajul care ingreuneaza aceasta comunicare.Daca n u ma insel ESP-ul trebuie sa-mi aprinda si luminile de frana, deci ai nevoie si de o conexiune cu UCH-ul...ia-ti L2 cu ESP!

This post has been edited by meganus_bicorpus: 30 Dec 2010, 12:39


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radocanu
post 30 Dec 2010, 18:22
Post #24


Membru lagunist


Group: Members
Posts: 1.983
Joined: 24 March 07
From: Hunedoara




Acum nu vreau sa credeti ca sunt incapatanat, si ca o tin pe a mea, dar din argumentele voastre nu reiese nimic nou!
Dan73: * senzor pentru unghiul de virare: Este acel modul de la volan, pe care ,,culiseaza,,volanul, am specificat de el! Se schimba!
senzor de viraj unghilar în jurul axei verticale si enzor pentru accelerația laterală sunt pozitionati in cotiera, sunt 2 senzori unul langa altul! Am mentionat de ei, vin adaugati!
Senzori la roti: Sunt cei de la ABS, nu difera cei de la ESP, pentru ca senzori aceia au rolul doar de a citi viteza la fiecare roata! Astia sunt!
Nu trebuie scris nici un soft in plus in Ecu, pentru ca la fel cum Airbag-urile au computerul lor, asa si abs/esp au computerul lor ( pompa abs/esp e formata din 2 corpuri - 1 pompa propriu ziua, si 2 computerul ABS/ESP)

Acum partea care imi da mie curaj in continuare e ,ca am verificat azi laguna, si are cablaj! Are cablaj in cotiera pentru acei 2 senzori de acceleratie transversala, are cablaj cu mufa pentru butonul de ESP...

Meganus-bicorpus: Pe pompa de frana se monteaza un senzor, care masoara presiunea in pompa de frana cand apasam frana, daca exista o presiune foarte mare, corelata cu viteza mare a masini , atunci actioneaza din computerul de ESP, AFU - Asistenta la franarea de urgenta ( pornirea avariilor) (citit din cartea tehnica laguna 2 - sectiunea ABS / ESP!

Atasez din manualul de laguna 2 - partea cu ABS / ESP
Attached File  ABS_ESP.pdf ( 1.36mb ) Number of downloads: 374


This post has been edited by Radocanu: 30 Dec 2010, 18:28


--------------------
Renault Laguna 2 - Facelift 2006 1.9 dci - Dynamique - HD-88-CAR
Dezmembrez R.Laguna 2
Telefon 0773803384
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_dodita
post 30 Dec 2010, 20:09
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 1 October 08
From: Panciu, Vrancea




QUOTE(Radocanu @ 30 Dec 2010, 18:22)

Acum partea care imi da mie curaj in continuare e ,ca am verificat azi laguna, si are cablaj! Are cablaj in cotiera pentru acei  2 senzori de acceleratie transversala, are cablaj cu mufa pentru butonul de ESP...

Meganus-bicorpus: Pe pompa de frana se monteaza un senzor, care masoara presiunea in pompa de frana cand apasam frana, daca exista o presiune foarte mare, corelata cu viteza mare a masini , atunci actioneaza din computerul de ESP, AFU - Asistenta la franarea de urgenta ( pornirea avariilor) (citit din cartea tehnica laguna 2 - sectiunea ABS / ESP!


*



Si la masina mea, fara ESP, numai cu ABS varianta INITIALE, sunt cablajele de care spui, plus ca am si AFU, deci este si senzorul pe pompa...
Din punctul meu de vedere, singurul lucru pe care trebuie sa-l faci cu cea mai mare atentie este calibrarea senzorilor dupa ce ai montat totul... altfel iti "intra" ESP cand n-ar trebui si invers...
Si eu am vrut sa-mi instalez, dar, spre deosebire de tine, trebuia sa cumpar totul, nu aveam alta masina pe care s-o demontez, altfel imi puneam de mult.


--------------------
Renault Laguna III 2008, 2.0 dCI, 110 kw, DYNAMIQUE - VN xxx DOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radocanu
post 30 Dec 2010, 21:00
Post #26


Membru lagunist


Group: Members
Posts: 1.983
Joined: 24 March 07
From: Hunedoara




the_dodita: Mersi pentru incurajare!
Singurul ce trebuie calibrat, e senzorul de la volan, din cate am vz eu ( m-am jucat unpic cu testerul pe laguna care o am acum ( cu ESP) de pe asta vreau sa iau toata piesele!


--------------------
Renault Laguna 2 - Facelift 2006 1.9 dci - Dynamique - HD-88-CAR
Dezmembrez R.Laguna 2
Telefon 0773803384
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 31 Dec 2010, 08:32
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Daca ai o masina pe care poti sa o dezmembrezi sa iei ce vrei de pe ea, povestea se schimba, totul tine doar de calitatea montajului, sistemul ar trebui sa fie functional.
Nu stiu exact ce inseamna tot acest montaj dar sunt sigur ca implica foarte multa munca si risti sa ajungi la un moment dat cu doua masini dezmembrate


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radocanu
post 31 Dec 2010, 12:05
Post #28


Membru lagunist


Group: Members
Posts: 1.983
Joined: 24 March 07
From: Hunedoara




Teoretic am acumulatat toate cunostiintele necesare (cred) pentru a monta ESP-ul, astept sa treaca sarbatorile, si ma apuc practic! Va tin la curent! Un an nou fericit!


--------------------
Renault Laguna 2 - Facelift 2006 1.9 dci - Dynamique - HD-88-CAR
Dezmembrez R.Laguna 2
Telefon 0773803384
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fubiansky
post 31 Dec 2010, 18:50
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 362
Joined: 23 July 07
From: Arad




Aveti idee daca se poate dezactiva ASR-ul fara a dezactiva si ESP-ul?
La cat de bine isi fac treaba cei cu drumurile practic e un dezastru ASR-ul si as vrea sa-l dezactivez pe parcursul iernii.
Sa nu intelegeti gresit, nu spun ca nu e bun din contra dar daca drumurile sunt pline de zapada pana la refuz poti sa ai ce vrei ca fara lanturi nu iesi.

La Multi Ani!!


--------------------
Renault Laguna II 1.9dci 120cp 270 Nm 2002 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 2 Jan 2011, 16:24
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Pai tocmai ca numai ASR poti dezactiva, ESP din cate stiu nu (sau se activeaza inapoi la 50 kmh).


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:35
Dacia