Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accident - povestea accidentului meu, Padurea Bogatii 17.02.2008

mulderica
post 19 Feb 2008, 19:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 October 07
From: Ploiesti




Va trimit acest mesaj doar ca sa invatati din accidental meu. Ce am patit eu sa nu se mai repete.
Duminica 17 febr 2008 impreuna cu sotia mea Andreea si o prietena ne deplasam spre Brasov din directia Sighisoara. Ceea ce nu isi doreste niciodata un sofer s-a intamplat. In padurea Bogatii o masina a derapat de pe contrasens, (Mercedes Vito) a patruns pe sensul nostru de mers si a urmat o coliziunea. Ce e de invatat din experienta este faptul ca centura de siguranta iti salveaza viata… pe bancheta din SPATE !!!!!!
Pentru eu si Andreea am avut centura de siguranta nu am avut nimic insa pasagerul din spate a fost proiectat in scaunul soferului suferind dubla ruptura la mana dar si ruptura de bazin.Violenta impactului aproape a rupt scaunul soferului. Andreea, pentru ca ea se afla la volan a suferit si ea o lovitura la spate insa fara problem interne.
Ce este socant este ca urcam in panta, fara sa avem viteza si traumele suferite de doamna de pe bancheta din spate au fost deosebit de mari. Aceasta a fost proiectata pana aproape de bord, exact ca intr-o reclama tv. DACA mergeam pe un drum drept si vitezele autoturismelor erau mai mari, pasagerul din spate ar fi fost intr-o stare mult mai grava.
Concluzile sunt:
Centura de siguranta se poarta pe toate locurile!!! Si eu si apropae toti cunoscutii mei cu care am vb pana acuma nu poarta centura in spate…
Centura se poarta atat in oras cat si in afara!!! Accidentul se putea intampla in oras la aceleasi viteze!!!
Aveti grija de voi sis a nu va aud cu “Mie nu mi se intampla”. Nu este adevarat! Daca va mai zic ca un bun prieten care si-a luat masina cu 1 zi inaintea mea a avut cu 3 saptamani inaintea mea aproximativ acelasi accident in Ploiesti, nu ma credeti.


Mesajul de mai sus l-am trimis cu poze atasate tuturor prietenilor mei. Pentru reno.ro:
masina ne-a salvat viata, este , daca aveti vreun dubiu, foarte sigura masina. motorul s-a deformat controlat. in rest masina este intacta. Bordul este la locul lui. Pentru alte detalii astept intrebari.

Multumesc renault!

ps:
Renault clio III diesel 70 cai cumparat oct 2007 4500 km la bord.
e p[rima data cand scriu pe forum si daca nu am rerspectat vreo regula imi cer scuze si rog administratorii sa mute mesaju unde trebuie. multam


Attached thumbnail(s)
17022008.jpg ( Size: 180.04k ) Number of downloads: 1638
IMG034.JPG ( Size: 122.77k ) Number of downloads: 1632


--------------------
Renault Clio 3 2007/1.5 70 CP Confort Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Feb 2008, 19:56
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Stai linistit nu ai gresit cu nimic.

Am trecut pe langa voi prin Padurea Bogatii duminica trecuta sad.gif nu mult dupa accident (daca au fost salvari acolo atunci nu mai erau, era politia si mai multi oameni) ... imi pare rau pentru ceea ce vi s-a intamplat, bine ca ati scapat cu bine (cat despre Doamna din spate ... insanatosire grabnica si fara alte urmari) ... vorbele nu prea isi au locul ... spune tu mai departe daca poti si ceva despre masina (mai multe despre impact, stricaciuni etc.) ... multa bafta

P.S. dupa ce am trecut de voi, la vreo 3-4 km mai departe spre Brasov, un megane sedan nou nout a derapat intr-o curba la stanga (la max. 10 secunde in fata noastra) si s-a izbit de cimentul de pe "versant", proiectat apoi pe sosea de-a latul ... amandoi pasagerii (doi in fata) purtau centuri si nu au patit absolut nimic (airbag-urile fata au sarit) ... impresionant intr-un fel a fost ca, capota s-a deschis fara probleme si radiatorul nu s-a spart ... nu stiu daca au mai plecat cu masina de acolo dar oricum nasol sad.gif ... noi l-am ajutat doar sa-si impinga masina pe margine sad.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 19 Feb 2008, 20:03
Post #3


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




imi pare bine ca ati scapat oarecum intregi....

din poze ,chiar imi "place" de clio...s a deformat foarte "frumos"...


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 19 Feb 2008, 20:19
Post #4


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




imi pare rau sa aud asa ceva.. console.gif la fel am patit si eu.. centuri pe fata, nu am patit nimic, lipsa centurilor pe spate.. persoane lovite..
inutil sa mai spun ca de atunci imi pun centura si cand stau in spate


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mulderica
post 19 Feb 2008, 20:39
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 October 07
From: Ploiesti




despre cum s-a intamplat
urcam pe o panta usoara urmand curba periculoasa la dreapta
pana sa ajungem in curba de pe sensul celalalt a derapat tipu din imagine. aproape sigur i-a fugit spatele masinii pt ca era goala masina... usoara pe spate.

bun, a derapat dar nenorocu a fost ca s-a pus perpendicular pe strada si a continuat derapaju... de-a latu, practic ocupand ambele sensuri de mers. masina a functionat perfect. airbagurile au functionat perfect.

in afara de motor masina este aproape intacta. nici macar tabla nu e indoita, pana si directia mai mergea. femeia din spate aproape a rupt scaunul soferului. l-a deformat dar a rezista, nu a presat soferul. bordul este intact

Attached thumbnail(s)
IMG033.JPG ( Size: 98.78k ) Number of downloads: 1349
17022008_002_.jpg ( Size: 154.95k ) Number of downloads: 1184


--------------------
Renault Clio 3 2007/1.5 70 CP Confort Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 19 Feb 2008, 20:41
Post #6


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




certura este si pentru oras- desi nu aveam viteza mare - mi-a iesit o masina in fata si am lovit-o - asta pe cand mergeam cu fordul - urmare- pasagerul din dreapta mea nu purta centura si si-a luxat mana- eu nu am simtit absolut nimic, nici macar un soc mai puternic- as aca indiferent cat de mica este viteza centura face minuni -

mulderica- bine ca ati scapat intregi- fiarele daca nu se indreapta se schimba- sa auzim de bine


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 19 Feb 2008, 22:00
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Imi pare rau pentru tine.

Insa ma bucura sa vad ca masina s-a comportat exact cum m-as fi asteptat. Iar aripile de plastic (cele luate in deradere de toti posesorii de passat, frate) s-au spart si nu au blocat usile fata.

Probabil ca nu ai stat sa verifici atunci, dar sunt curios. Usile s-au descuiat singure la impact?

Dupa cum arata, desi masina este in mare parte ok, eu as zice dauna totala...nu?


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 19 Feb 2008, 22:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Bine ca ati scapat teferi!

Acum ce urmeaza, banuiesc ca tot un Clio, nu? smile.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Feb 2008, 22:25
Post #9


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




In primul rand imi pare rau pentru cele intamplate si pentru suferinta doamnei din spate.
In al doilea rand iti multumesc ca ti-ai gasit timp sa scrii pe forum. Din pacate nu-ti pot ura bine-ai venit, ai venit "rau" dar sper sa ramai. Exemplul si descrierea cuiva care a trecut prin experienta voastra face cu mult mai mult decat zeci de ciondraneli "Cu centura - Fara centura", "Cu cauciucuri de iarna- fara ...", "Cu ... - fara ..." etc.
Sper sa-ti inoiesti cat de curand masina distrusa !
Cel mai important lucru este ca, atat cat s-a putut, ati fost protejati, fiarele, cum bine spunea aleksanders, se repara sau se inlocuiesc. In cazul tau cred ca este ultima varianta.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mulderica
post 19 Feb 2008, 22:29
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 October 07
From: Ploiesti




da. usile nu erau deblocate dupa impact, si da. aripile de plastic sunt ok... intr-una din poze se vede ca in spatele lor exista o... parte a sasiului care este foarte rezistenta.

dauna totala . clar, cel putin asa mi-a zis inspectorul pana maine cand mergem la epava

si in concluzie da, tot renault... absolut. nu am nimic sa-i reprosez. suna a reclama dar am fost multumit 100%


--------------------
Renault Clio 3 2007/1.5 70 CP Confort Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 19 Feb 2008, 22:38
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




bine ca ati scapat!

o intamplare ca a ta relatata pe un forum impresioneaza destul de mult si (sa speram) deschide ochii celor care calatoresc cu masina. dupa ce acum vreun an sora unui prieten a scapat nevatamata dintr-un accident grav, pt ca purta centura in spate, iar ceilalti 2 ocupanti de pe bancheta au ajuns la spital, in rarele drumuri cand stau in spate in masina cuiva, imi pun centura.

cel/cei din vito ce a/au patit?


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mulderica
post 19 Feb 2008, 23:02
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 October 07
From: Ploiesti




nu a patit nimic. nu a fost lovita masina in cabina

multumesc inca o data oamenilor care au oprit si care ne-au ajutat... nesperat de saritori. ne-au ajutat cu haine sa o incalzim pe doamna ranita... si nu numai


--------------------
Renault Clio 3 2007/1.5 70 CP Confort Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hornedfiend
post 19 Feb 2008, 23:14
Post #13


nimeni


Group: Members
Posts: 249
Joined: 26 May 07




mulderica imi pare rau sa aud de ce ai patit si sper sa fie pentru prima si ultima oara cand patesti asa ceva. Am trecut si eu printr-un soc de genul acesta numai ca in Bucuresti cu un sofer beat si pe vremea aceea aveam alta masina decat cea din semnatura (si la aceea au sarit airbag-uriles si toate cele si nu am patit nimic). Insanatosire grabnica pt persoana din spate si unii te intelegem mai bine decat crezi (am inteles-o pe propria coaja). Oricum este o lectie f buna de urmat si pt cei care stau pe bancheta din spate crezand ca sunt protejati (centurile acelea nu sunt puse degeaba).


--------------------
Renault Clio 3 1.6 16V 2007 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 20 Feb 2008, 12:20
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




Imi pare rau pentru intamplarea ta.
Eu iti urez bun venit pe forum si iti multumesc pentru relatarea intamplarii tale pentru ca recunosc ca atunci cand am avut pasageri pe bancheta din spate nu i-am obligat sa foloseasca centura si deasemenea chiar daca ma aflam in stuatia de a merge in spate nu foloseam centura de siguranta.


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 20 Feb 2008, 13:01
Post #15


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




1. la mine nu se urca nimeni in spate fara sa il oblig sa isi puna centura... mai ales in afara orasului
2. daca am bagaje mai grele sau voluminoaste in portbagaj si nu am pe nimeni pe locurile din spate, atunci peste spatarele banchetelor spate trag obligatoriu centura...cred ca v-ati prins de ce..
3. niciodata nu pun obiecte voluminoase, grele sau ascutite la luneta atunci cand nu mai am loc in portbagaj, chiar daca tetierele spate le tin in permanenta ridicate la nivelul capului...cred ca stiti de ce..

toate aceste reguli sunt respectate cu strictete... altfel nu plec de pe loc
am avut si eu accident acum 4 ani cu fosta masina (dauna totala) si stiu f bine cat de importante sunt aceste detalii

bafta!

This post has been edited by Meghitzanul: 20 Feb 2008, 13:03


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 20 Feb 2008, 13:25
Post #16


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Reactia fireasca de tatic ! biggrin.gif
Ai perfecta dreptate, de o buna bucata de vreme si eu procedez asemanator, poate nu atat de categoric si scupulos. Oricum, trebuie sa fie un temei puternic sa nu-si lege centura cine sta in spate, in afara orasului.
Acum cativa ani, la un drum "usor", intr-un viraj, am derapat pe o calota de gheata aparuta din senin, cu fii-mea de 6-7 ani "dansand" in spate neasigurata blush.gif .
In final a fost doar ceva tabla indoita, sperietura si o vanataie ... dar mi-a ajuns !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 20 Feb 2008, 16:16
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




As vrea sa mai spui o data daca usile s-au deblocat sau nu in urma impactului, te rog, pentru ca intrebarea lui roty a fost "Usile s-au descuiat singure la impact?", iar tu ai raspuns "da. usile nu erau deblocate dupa impact "... huh.gif

Multam.


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mulderica
post 20 Feb 2008, 17:08
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 October 07
From: Ploiesti




deci. din cate imi aduc aminte nu era activata functia de blocare a usilor din spate... asta deoarece mergem de obicei doar noi 2 in fata. oamenii care ne-au scos din masina au dseschis usile, deci ereau deblocate... de deschis le-au deschis ei... sper ca ai inteles smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 2007/1.5 70 CP Confort Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 20 Feb 2008, 17:34
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Pai nu prea am inteles - functia de blocare a usilor e pentru toate, nu numai pentru cele din spate. Ori erau blocate toate inainte de impact, ori nu. Bun, au fost deschise din afara... dar acu nu mi-i clar daca erau blocate sau nu inainte! biggrin.gif

Insist pentru ca s-a mai discutat problema pe forum, si chiar de vreo doua ori, si nu a trecut nimeni prin aceasta situatie sa ne spuna. Ba chiar mie mi s-a propus sa simulez cu masina personala un accident cu vreun stalp (nu pom, cum am scris initial, acu mi-am amintit...), ca sa ne lamurim 04.gif , propunere careia, din motive lesne de inteles, nu i-am dat curs... 04.gif

LE

This post has been edited by xcristina: 20 Feb 2008, 19:44


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 20 Feb 2008, 18:42
Post #20


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




cel mai logic ar fi ca usile sa se deblocheze in urma unui impact si cred ca asta s-a si intamplat


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 20 Feb 2008, 18:53
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Logic, logic..da noi vrem sa auzim din gura omului biggrin.gif


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 Feb 2008, 18:54
Post #22


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Ușile se descuie automat la impact. (evident dacă au fost încuiate anterior). Iar din interior se pot deschide indiferent dacă sunt sau nu încuiate. Este valabil pentru toate 4 portierele, cu condiția ca la cele din spate, să nu fie activate protecțiile pentru copii.

This post has been edited by MAERSK: 20 Feb 2008, 19:19


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mulderica
post 20 Feb 2008, 20:39
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 October 07
From: Ploiesti




are dreptate omu. din interior usile se deschid chiar daca sunt blocate. in fine, am intrebat-o pe sotia mea si mi-a spus ca nu erau blocate usile in timpul mersului... nu folosim functia


--------------------
Renault Clio 3 2007/1.5 70 CP Confort Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 20 Feb 2008, 21:00
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Ooooof, ce naiba, evident ca dinauntru se deschid... wacko.gif Nu cred ca era cineva in dubiu pe tema asta.


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Studebaker
post 20 Feb 2008, 21:03
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 30 December 06




Am vazut si eu pozele. E bine ca accidentul s-a terminat cu bine dar ......nici Clio nu e chiar asa de teribil. Vito a fost lovit in lateral, deci e clar ca viteza lui de impact nu avea cum sa fie f mare. Deformarile lui au permis plasticelor Clio-ului sa reziste. Una e o usa laterala , doar tabla ramforsata, si alta ar fi fost bara de protectie. Daca se lovea si Vito tot frontal, Clio nu avea nici o sansa. Sa fim deci , realisti. Nu poti compara o masina de clasa mica cu un van.


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 2005 Expression
Am avut candva stramosul lui Clio: Dacia 1100.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 Feb 2008, 21:03
Post #26


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Cristina, a specificat că nu avea funcția CAR activă.

Eu nu înțeleg cine contestă faptul că, această funcție fiind activă, ușile nu se descuie la impact.

Studebaker, te înșeli... Au fost destule crash-teste între Renault-uri și mașini aparent mult mai masive și mai zdravene, cu rezultate surpinzătoare pentru unii.

This post has been edited by MAERSK: 20 Feb 2008, 21:05


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 20 Feb 2008, 21:34
Post #27


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Referitor la blocarea de usi, sunt 2 aspecte:
- blocarea usilor din cauza deformarii structurii si mai ales din cauza deformarii aripilor. Aici am vazut ca sta bine Renault cu ale sale mult hulite aripi din material plastic.
- (de)blocarea usilor in cazul folosirii functiei de blocare automata.
Nu stiu ce specificatii sunt in manualul Clio dar in cel de Megane scrie clar (si subliniat) ca folosirea functiei de blocare usi inseamna asumarea riscului de a ingreuna accesul echipelor de interventie in situatia unui accident.
Mie mi se pare limpede ca Renault nu garanteaza deblocarea automata a usilor.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 20 Feb 2008, 21:55
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




QUOTE(Studebaker @ 20 Feb 2008, 21:03)
Una e o usa laterala , doar tabla ramforsata, si alta ar fi fost bara de protectie. Daca se lovea si Vito tot frontal, Clio nu avea nici o sansa. Sa fim deci , realisti. Nu poti compara o masina de clasa mica cu un van.
*




Ba dimpotriva. Vanul a fost lovit, din cate vad eu, fix in roata (deci transmis la osia) spate, o zona destul de solida la o masina, la impact lateral. Poate chiar mai solida decat o bara de protectie.

Era un crash test Espace vechi vs Espace nou (accident frontal). Doua masini comparabile "ochiometric". Inutil sa zic ce macel a fost cu Espaceul vechi...


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 Feb 2008, 22:00
Post #29


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Au mai fost: Modus vs un ditamai Volvo, și Megane cu o altă mașină pe care nu mi-o amintesc acum... smile.gif
Deasemenea Espace vs SUV.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 20 Feb 2008, 22:18
Post #30


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(MAERSK @ 20 Feb 2008, 21:03)
Eu nu înțeleg cine contestă faptul că, această funcție fiind activă, ușile nu se descuie la impact.
*


Eu o contest. Nu am gasit nicaieri mentiuni asupra acestui fapt, plus ca n-am auzit pe cineva confirmand acest aspect.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 03:28
Dacia