Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

stergatoare defecte, merg foarte incet si chinuite

i_am_sleek
post 25 Jun 2008, 11:59
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




am observat situatia asta dupa ce masina a stat vreo 6 zile
stergatoarele merg insa sacadat si vizibil mai incet.

a mai experimentat cineva problema ?

aveti idee unde gasesc un motoras pt stergatoare ?



--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 25 Jun 2008, 12:06
Post #2


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Cu bateria cum stai?


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladd1923
post 25 Jun 2008, 12:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 22 November 07
From: Bucuresti




eu cred ca trebuie uns motorasul...


--------------------
VW Passat 2005 TipTronik, 1.9tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 25 Jun 2008, 12:19
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Citeste de la postul asta in jos, ce ai de facut:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=441...dpost&p=1350777


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 26 Jun 2008, 17:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




gata am rezolvat.

problema :

angrenajele care vin pe motoras erau gripate (acele bare care invart stergatoarele)

au fost date jos cu greu si dupa curatate smirgheluite unse etc si acum zboara stergatoarele.

foarte tare motorul care a ramas blocat si tragea ca nebunul sa invarta lamele si nu s-a aras cu toate ca era incins la maxim.



--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 31 Aug 2008, 09:38
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Tocmai am patiti si eu acelasi lucru, inca nu am apucat sa umblu pe acolo. Ma intereseaza daca solutia functioneaza pe termen lung? Ca nu am chef sa stau sa umblu saptamanal pe acolo.

Culmea este ca totul a inceput sa mearga greu dupa ultima spalare. Practic in 2 saptamani a ajuns ca de la mers normal, acum sa-mi ramana blocat intr-o anumita pozitie. Motorasul incearca sa le comande dar nu mai reuseste sa le miste, se vede doar un impuls initial si asta e cam tot.

This post has been edited by dmc: 31 Aug 2008, 09:41


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu_imv75
post 31 Aug 2008, 21:39
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 18 May 07
From: Craiova




Eu am curatat si uns bucsele de la angrenajul stergatoarelor acum 1 an si nu au mai aparut probleme , asa ca baga vaselina cu incredere


--------------------
Renault Megane 2004 ,1,5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 31 Aug 2008, 23:11
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




OK, am desfacut si eu cu greu mecanismul de pe masina. Zic cu greu pentru ca bratele stergatoarelor erau gripate si abia am reusit sa le scot de pe pivoti dupa ce-am dat si cu solutie degripanta.

Chin a fost si la scoaterea mecanismului din acel loc stramt. Pur si simplu mecanismul nu a vrut sa iasa pana cand mi-am dat seama ca fizic nu avea cum deoarece stergatoarele ramasesera in alta pozitie decat cea de repaus avand cateva tije care ramaneau blocate indiferent cum incercam sa scot ansamblul. Chin din nou cu plierea acestora, pana cand nu am pulverizat degripant pe acei pivoti nu am reusit sa aduc mecanismul in pozitia dorita.

Odata ajuns in casa m-am apucat sa desfac ansamblul. Initial m-am gandit ca ar fi gripat mecanismul de la motoras, dar spre suprinderea mea acolo totul era ok (dupa ce-am scos capacul de platic am gasit vaselina alba din abundenta, deci nici vorba de gripare in acel loc). Unul dintre pivoti a ramas blocat (cel din partea soferului) si sper abia maine pe lumina sa reusesc cu degripant si cateva lovituri usoare de ciocan sa-l conving sa iasa (cel de la pasager a iesit instant dupa ce i-am scos siguranta). O sa curat pivotii cu smilgher si o sa-i ung cu vaselina.

Oricum tot ansamblul era invelit intr-un strat foarte gros de praf, si cred ca au folosit cu zgarcenie vaselina de a ajuns mecanismul sa se gripeze.

This post has been edited by dmc: 31 Aug 2008, 23:27


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel&Plastic
post 1 Sep 2008, 10:23
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 13 August 08




QUOTE(dmc @ 31 Aug 2008, 23:11)
OK, am desfacut si eu cu greu mecanismul de pe masina. Zic cu greu pentru ca bratele stergatoarelor erau gripate si abia am reusit sa le scot de pe pivoti dupa ce-am dat si cu solutie degripanta.

Chin a fost si la scoaterea mecanismului din acel loc stramt. Pur si simplu mecanismul nu a vrut sa iasa pana cand mi-am dat seama ca fizic nu avea cum deoarece stergatoarele ramasesera in alta pozitie decat cea de repaus avand cateva tije care ramaneau blocate indiferent cum incercam sa scot ansamblul. Chin din nou cu plierea acestora, pana cand nu am pulverizat degripant pe acei pivoti nu am reusit sa aduc mecanismul in pozitia dorita.

Odata ajuns in casa m-am apucat sa desfac ansamblul. Initial m-am gandit ca ar fi gripat mecanismul de la motoras, dar spre suprinderea mea acolo totul era ok (dupa ce-am scos capacul de platic am gasit vaselina alba din abundenta, deci nici vorba de gripare in acel loc). Unul dintre pivoti a ramas blocat (cel din partea soferului) si sper abia maine pe lumina sa reusesc cu degripant si cateva lovituri usoare de ciocan sa-l conving sa iasa (cel de la pasager a iesit instant dupa ce i-am scos siguranta). O sa curat pivotii cu smilgher si o sa-i ung cu vaselina.

Oricum tot ansamblul era invelit intr-un strat foarte gros de praf, si cred ca au folosit cu zgarcenie vaselina de a ajuns mecanismul sa se gripeze.
*




salut dmc,
am si eu aceeasi problema.... spune-mi te rog cum se scot stergatoarele , mai exact..se trag sau se desfileteaza??
multumesc


--------------------
renault megane II 2003 1.9 dci 120 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 1 Sep 2008, 11:07
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




http://www.reno.ro/Reglare-brat-stergator-fata-t42919.html
Dupa ce desfaci piulitele, ies de pe conul zimtat miscand usor pargia in sus si in jos de la capatul opus (de acolo de unde incepe articulatia bratului).
P.S.: Nu este nevoie sa citezi ultimul mesaj.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 1 Sep 2008, 21:13
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Exact, vezi ca ai ceva de tras de ele pana cand reusesti sa le scoti.

Eu astazi am reusit sa pun totul la loc, am o singura problema nu am reusit sa reglez perfect (mai exact nu mi-am dat seama decat cand era totul montat la loc) capatul de cursa. Nu am mai stat sa umblu din nou, momentan cand stergatoarele se opresc dupa ce ajung la capatul de cursa real se mai ridica un pic cam 4-5 cm in sus.

Tija aferenta stergatorului de la sofer a fost atat de gripata incat a trebuit sa apelez la o menghina pentru a reusi sa o scot din suport.

Astept sa vad cum se comporta si daca reparatia tine atunci o sa umblu ca sa fac reglajul definitiv.

This post has been edited by dmc: 1 Sep 2008, 21:20


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindragos
post 12 May 2013, 13:40
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 June 07




Salut
Incerc si eu cu disperare sa scot angrenajul stergatoarelor - vreau sa il inlocuiesc - dar loveste in cutia de plastic cu aerul. Nu reusesc sub nicio forma sa le indepartez. Este ceva ce trebuie facut?
Daca cineva a reusit sa scoata tot ce tine de stergatoare afara, astept un sfat.
Megane 1 - 2002


--------------------
renault megane 1 2002 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
olimpic18
post 13 May 2013, 13:34
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 3 December 12




Am dat si eu de acaesta problema in iarna la un prieten, in prima faza nu reuseam sa scoatem bratele, am pus putina motorina si am asteptam 5 minute la o bere, apoi nu am reusit in nici un chip sa scoatem ansamblul de acolo, in fel si chip, pana la urma a cautat el a doua zi rezolvarea in alta parte si a descoperit adevarata problema, sincer, si mie imi este frica sa ma mai bag sa scot ansamblul de acolo smile.gif
Cu respect!


--------------------
Renault Megane 3 2011 Grandtour - IF 81 SEB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 21:15
Dacia