Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

nu mai stiu ce sa fac cu ea!, ABS,ESP-probleme multe!!!!

alinstan1710
post 4 Feb 2012, 21:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 31 January 12




Buna sunt nou pe forum,si sper sa imi intelegeti durerea am cumarat o laguna in toamna locuiesc in germania sper sa nu ma injurati pt punctuatie smile.gif si toate au fost bune si frumoase cu laguna pina de 1 luna cand mi se aprindeau becurile de la abs esp si tot zicea sa merg la servici sa nu calc frina chesti de baza care le zice cand e problema la frina, faza e ca martori erau cand se stingeau dar de 2 saptamani nu se mai sting si am fost la un service Bosh la tester frumos baieit au puso pe tester si lea dat eroare C 13113 ceva de genul miau spus ca e ceva valva magnetica sau ceva de genu in pompa e frina care nu da comanda la abs si de aia e problema mi-au zis ca la ei costa 300 pompa plus 300 montatul smile.gif am plecat necazit am gasit pina la urma pompa pe internet am comandat-o si ma fost la cineva sa mi-o monteje si intre timp am schombat si filtrele ulei la persoana respectiva sa vedeti ceva nou!!!! am mers din nou cu masina la baieti de la bosh sa le zic ca niam pus pompa noua si sa imi stearga eroare la care ce sa vezi aceasi eroare si un tip de acolo se duce se uita la pc vreo 20 minute si zice sa verifice cablul adica mufa care intra in pompa de frina si culmea nu venea curent atunci miau zis ca e modulul de ABS ESP ca aici costa f mult!!!! eu sunt in dubi ca nu stiu ce sa mai cred a mai patit cineva asa ceva si ceva nou dupa ce am facut schimbul de ulei filtre si pompa de frina am observat ceva nou la masina are momente cand sa zicem virez sa intru pe o strada si cand accelerez masina nu face nimic parca ii cade acceleratia are lag ceva de genu daca mai apas inca odata acceleratia isi revine ce o fi si aceasta noua chestiie si inca ceva care nu cred ca e asa grav la 160-170 km/h imi mai da ceva eroare dar nu tot timpul ceva cu sintemul de injectie asta ce o mai fi filterle sunt noi motorina e f buna aici va rog dati-mi nu ajutor sper sa nu fiti rautaciosi si sa gasesc un ajutor la voi!!!! multumesc mult pentru intelegere si un sfat bun mi-ar fi foarte de ajutor sa stiu ce sa cumpar la masina mufele de la abs esp leam verificat si sunt in regula sad.gif((


Attached thumbnail(s)
27102011155.jpg ( Size: 1.37mb ) Number of downloads: 1002


--------------------
renault laguna 2 2001 - AA LN1710
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Feb 2012, 21:52
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Trebuie sa schimbi centrala/modulul de ABS/ESP de pe masina ta cu alta IDENTICA cu cea de pe masina....si ai rezolvat problema.
Cauta una SH buna ca este OK .

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinstan1710
post 4 Feb 2012, 21:58
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 31 January 12




QUOTE(espacern @ 4 Feb 2012, 21:52)
Trebuie sa schimbi centrala/modulul de ABS/ESP de pe masina ta cu alta IDENTICA cu cea de pe masina....si ai rezolvat problema.
Cauta una SH buna ca este OK .

@+
*


si daca o schimb la fel ca pompa de frina ??? si nu se stinge becul???asta mie durerea si cu caderile la acceleratie????

4 Feb 2012, 22:40:
ABS Block

8200001333C acesta e codul ce lam gasit pe abs doarr piesa cu acest cod sau orcare din anul ei si nu gasesc pe net in germania:((

This post has been edited by alinstan1710: 4 Feb 2012, 22:40


--------------------
renault laguna 2 2001 - AA LN1710
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twinbubu
post 4 Feb 2012, 23:01
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 24 August 09




Am patit cu o Mazda ce o aveam de la serviciu exact ce ai patit tu si la fel ca si tine am mers la Bosh,Romania ce i drept,si mi a zis ca i eroare necunoscuta,ca o fi un senzor sau ceva,dar au stiut sa ceara banul.A doua zi m am dus la reprezentanta doar pt a pune diagnosticul,rezultatul a fost cel asteptat,centrala ABS ce costa la reprezentanta 3000 de euro.Am refuzat , bineinteles,sa dau atatia bani,am platit diagnoza si am mai mers cu ea asa fara Abs cateva luni pana am fost in Lituania la un second si am rezolvat cu 300 de euro cu tot cu manopera.
Sfatul meu este sa te duci la reprezentanta Renault doar pentru diagnoza iar dupa ce primesti verdictul lor vei sti cu siguranta problema masinii si vei putea lua o piesa second .Iti urez bafta si tine ne la curent cu evolutia lucrurilor.

This post has been edited by twinbubu: 4 Feb 2012, 23:03


--------------------
Renaut twingo 2001 - IS 06 TIK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinstan1710
post 4 Feb 2012, 23:12
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 31 January 12




faza e ca am facut deja 2 diagoze am dat cu verificat aproape 100 euro plus pompa frina care era si buna no se aduna si acuma nu am idee sa schimb prostia aia si sa mearga ????si de acceleratie nu sti nimic sau faza cu eroarea la injectie??
biggrin.gif biggrin.gif ph34r.gif ms de raspunsss

5 Feb 2012, 10:35:
nu mai are nimeni alta parere?? pffff icon_mrgreen.gif

This post has been edited by alinstan1710: 5 Feb 2012, 10:35


--------------------
renault laguna 2 2001 - AA LN1710
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 5 Feb 2012, 13:05
Post #6


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




QUOTE(alinstan1710 @ 4 Feb 2012, 23:12)
faza e ca am facut deja 2 diagoze am dat cu verificat aproape 100 euro plus pompa frina care era si buna  no se aduna si acuma nu am idee sa schimb prostia aia si sa mearga ????si de acceleratie nu sti nimic sau faza cu eroarea la injectie??
biggrin.gif  biggrin.gif  ph34r.gif ms de raspunsss

<span class='edit'>5 Feb 2012, 10:35:</span>
nu mai are nimeni alta parere?? pffff  icon_mrgreen.gif
*


Faza cu cazutul acceleratiei sa nu fie de la modulul ala care coordoneaza clapeta de acceleratie...nu am vazut ce tip de motor ai...e diesel sau benzinar? p.s. scuze am vazut ca e diesel...atunci trebuie sa vorbeasca un ,,dizelar,, biggrin.gif

This post has been edited by fazer: 5 Feb 2012, 13:16


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinstan1710
post 5 Feb 2012, 13:51
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 31 January 12




e diesel despre ce modul zici inainte sa schimb pompa de frima si filtrele a fost ok nu am avut problema asta acuma dupa face figuri


--------------------
renault laguna 2 2001 - AA LN1710
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccv81
post 5 Feb 2012, 18:01
Post #8


intr-o lume plina de gropi ma feresc si eu cum pot!!!


Group: Members
Posts: 396
Joined: 4 November 07
From: Botosani




nu stiu daca iti pot fi de ajutor dar la mine la fel se aprindeau abs + esp,dar de vina a fost mai intai un rulment pe fata dreapta deoarece s-a dus banda magnetica de pe el(care citeste abs-ul)dupa care pe aceeasi parte am schimbat senzorul abs deoarece s-a atins de planetara si s-a ros.mult noroc in continuare


--------------------
renault laguna2 2003 EXPRESSION 79kw 107cp - BT 01 XUA
Ciuclea Cristian.(cristianciuclea@yahoo.com) 0740780113-pt cei care vor sa ma contacteze,oricand cu placere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinstan1710
post 5 Feb 2012, 19:37
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 31 January 12




bas1.jpg mie mi sa verificat mufa care vine in partea de jos de la modulul abs Steuer-geret e modulul si cica nu are curent sa fie de la modul nu cred ca ar fi problema de la rotiii ca ii dadea la tester ca e bai acolo semzorul nu ?? eroare care mio data e C 1131 Magnetventil Bremskraftverstaker, dar a verificat si faza e ca chestia aia e in pompa de frina si nu ii vine curent:(((( sa fie oare modulul sau cablul acuma am fost la o tura si nu sa aprins becul la abs decat dupa ce am apasat frina si trebuie sa ii fac TUV-ul RAR DE LA NOI SI PINA NU SCAP DE BECUL II BORD NU IL POT FACE sad.gif( neamtul nu inchide ochi smile.gif) si cu acceleratia e diesel masina ce nu inteleg de ce doar dupa ce am schimbat pompa de frina si uleiul face figuri ?? sa fi uitat ceva asta pe acolo sau ajunge in cablul de la aceleratie e cu cablul sau e eletronica ms mult de raspuns colegilor apreciezz solidaritatea.sper sa rezolv problema am gasit azi pe net pompa de frina la 250 si 290 euro mie frica sa nu o cumpar si sa fie alceva sad.gif( masina mi-a intrat la inima e simpatica:) si fac zilnic 80 km eu sunt fan bmw mai am un seria 1 dar e la un handler la vanzare pt ca ma rupea cu benzina:)) 7 8 pe autobanda asta consuma in jur de 6.6 7 precuzez ca merg mult pe autostrada cu ea nu e cam mult la un motor de 1.9 cdi ? aveam inainte un bmw 320d e46 ce imi lua 5.6 maxim 6 si mergeam cu el nu ca si cu laguna precizez am modelul in 6 trepte 120 cai excl.gif huh.gif


--------------------
renault laguna 2 2001 - AA LN1710
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinstan1710
post 9 Feb 2012, 00:48
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 31 January 12




Am aflat problema am fost la reno la tester si e modulul abs esp asa ca no:)))


--------------------
renault laguna 2 2001 - AA LN1710
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alupsa74
post 9 Feb 2012, 11:42
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 29 June 11
From: Alba Iulia




Norocul tau ca esti in Germania si ai unde sa cauti.

Si eu am avut aceiasi problema , cu un bloc cu acelasi cod 82 00 001 333 pe motor 1.8i benzina si am cautat 4 luni de zile dupa un bloc identic ( am incercat inainte 2 blocuri cu alte coduri de pe motoare 1.8i benzina care nu s-au potrivit )

ca sa fii sigur de reusita cauta un bloc exact cu acelasi cod pentru ca ai masina din 2001 prima versiune de Laguna 2 si alt bloc nu o sa se potriveasca.

pentru mai multe detalii cauta pe topicul deschis despre ESP/ABS unde o sa gasesti mai multe detalii si despre reteaua multiplex creata intre bloc ABS/ESP si senzorii de acceleratie transversala si longitudinala.

bafta


--------------------
Renault Laguna II 2001 Initiale 1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:56
Dacia