Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planificare turul Romaniei.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
441529
Datorita faptului ca nu imi place sa stau intr-un loc (ma plictisesc repede), m-am gandit eu sa fac cumva sa imbin placerea de a conduce cu cea de a vedea / revedea minunatiile scumpei si frumoasei noastre patrii, Romanica.
Si am zis ca nu ar fi rau sa fac un tur al tarii, cat mai pe margine posibil.
Mi-a iesit cam asa: Bucuresti - Alexandria - Craiova - Baile Herculane - Resita - Timisoara - Arad - Oradea - Satu Mare - Baia Mare - Bistrita - Suceava - Botosani - Iasi - Piatra Neamt - Moinesti - Galati - Tulcea - Constanta - Bucuresti.

Chestia asta ar insemna vreo 2300 km, iar cu plimbare de colo - colo, sa zic ca ajunge la 3000-3500 km. Timpul alocat aprox. 10-12 zile. Mijlocul de transport se vede in semnatura; se adauga una bucata nevasta si bagajele aferente. Pentru celelalte, exista cardul.
Oprire pentru cazare si masa oriunde ne place.
De vazut, dorim sa vedem cat mai multe si cat mai frumoase. Ehei, si aici are taica nevoie de ajutorul vostru. Care pe unde ati fost prin punctele traseului si ce recomandari aveti? Alte sugestii? Promit sa tin cont de ele.

Multumesc.

PS Sper ca acest topic sa poata fi util si pe viitor altor nelinistiti ca mine.
ipiq
hehe biggrin.gif si eu vreau sa fac asa ceva... dar la vara... singura diferenta e masina din semnatura, lipsa nevestei, si punctul de plecare (arad) tongue.gif
ON: opreste-te la herculane si da o tura ca e frumos rau! In Arad in afara de primarie (care e luminata frumos) si centru nu prea ai ce vedea...
In rest ai scris numai orase mari... Nu prea ai ce vedea in ele. Mai fa niste iesiri de pe DN-uri. De la Craiova mai bine o iei pe jos pe la Dunare (Orsova etc) ca si acolo e frumos. De la Baia Mare poti face o escala si la Sapant(z)a... In zona Bistritei, stiu ca sunt o gramada de la lacuri si zone frumoase da' nustiu exact cum se ajunge...
in concluzie ai destule de vazut...
Dupa ce dai tura te rog sa scrii detaliat pe unde ai fost si ce ai vazut, sa stiu cum imi aleg si eu traseul... Drum bun si gropi putine! Bafta!
441529
@cmandrei
Am vazut si aceste topicuri si nu m-au ajutat cu prea multe, plus ca sunt si oarece diferente de traseu.

@ipiq
Am pus orasele mari ca sa nu insir 300 de localitati in lista. Bineinteles ca se fac iesiri din DN, doar nu ma duc sa vad doar asfalt. Pentru asta estimez sa trec de 1000 km numai cu iesirile si plimbarile adiacente.
La Herculane stiu ca este frumos. Intentionez sa stam la Motelul Dumbrava, la iesirea spre Baia de Arama la vreo 8 km. Super frumos, pe malul Cernei, in padure.
De la Craiova spre Herculane, drumul trece prin Orsova.

Plecarea tot in vara este, dar omu' gospodar...
Merced
Am facut asta vara ceva similar, bine in alte conditii, si pot spune ca merita. Eu am urmarit mai putin orase, si mai mult natura. Astfel am petrecut nopti la Ocna Sibiului sau Borsec, cu cortul bineinteles. biggrin.gif
gibonu
Daca tot te duci in Caras-Severin, in afara de Herculane, eu ti-as recomanda Clisura Dunarii. Adica Drobeta - Dubova - Svinita - Moldova Noua.
Din Moldova Noua poti merge cartre Oravita - Anina - Resita.
Zona este superba. Am fost acolo in august 2006 si drumurile erau bune, adica prin Clisura mai erau portiuni de drum forestier, insa foarte bun, pe care mergeai cu 60 km/h. In plus, se lucra intens la reabilitarea drumului.
Si daca vrei sa faci ceva cu totul deosebit, fa Clisura Dunarii prin Serbia. Merita.
Drum bun.
negrucvj
in vara 07: buc-bv-sf.ana (cort)- lacul rosu(cort)- cheile bicazului- izvorul muntelui (casute, pe partea st a barajului bicaz, pe drumul forestier)- piatra neamt- agapia (cort 2 nopti)- tg neamt- suceava- minast. dragomirna (casute)- putna- cimpulung mold.- dr la iacobeni- ciocanesti (casute, superb)- borsa- sighetul marmatiei- cimitirul vesel, sapinta (cort)- baia mare- zalau(rude)- cluj- alba- sibiu- calimanesti (hotel)- pitescu- buc. 2000 km, 2 fam, doar solnita mea, bagaje( corturi, saci de dormit, tuci, gratar, haine, etc). Daca mai avea sotia 2 zile ajungeam si pe linga oradea. Cel putin traseul intre iacobeni si borsa e fenomenal. Pe traseu e si mocanita. Pe urma, intre sighet si baia, este ocna sugatag. Astea 2 le-am ratat din prea mare viteza
Brainie
Sunt multe de spus legat de planul tău. Ordinea de mai jos nu e importantă.
- Toată țara în 12 zile e foarte mult. Vei sta prea mult la volan și prea puțin în natură sau la "obiective". Eu am stat 12 zile (11 nopți) numai în Neamț, Iași, Botoșani, Maramureș și Bistița (atinse parțial, nu vizitate complet). Doar Suceava (aproape) complet. Și chiar așa am făcut cam 2400 km. Dacă mai erau zile disponibile mai aveam ce face. Deci sfat: mai bine te concentrezi pe o anumită zonă
- Traseele de genul ăsta se fac de preferință vara. E mai comod. Ce-i drept și mult mai aglomerat
- Între București și Craiova e de preferat prin Pitești (ca rapiditate). Singurul motiv pentru care eu aș merge prin Alexandria ar fi că n-am mai fost niciodată pe acolo. Sau și mai bine: Buc - Rm. Vâlcea - Tg. Jiu - Baia de Aramă - Băile Herculane. Mai lung, dar mergi pe lângă sau prin munți, nu prin câmpie. Plus ceva obiective pe traseu: Horezu, peșterile Muierii și Polovragi, mănăstirile Horezu, Polovragi, Tismana, muzeul trovanților, valea Cernei, cheile Oltețului, Rânca, Brâncuși-Tg. Jiu și probabil altele pe care nu mi le amintesc acum. (pe traseul celălalt în afară de situl istoric "bătălia de la Stoenești" biggrin.gif nu știu ; eventual ororile rrom-anești din nu știu ce sat de pe lângă Alexandria ohmy.gif )
- Nu rata bucata Drobeta - Orșova, și continuă pe malul Dunării spre Moldova Nouă cel puțin până la Dubova (mai departe eu nu am fost). Dacă poți fă un tur cu vaporașul prin Cazanele Dunării (doar că e cam scump)
- În zona Reșița urcă pe la lacuri (poți chiar dormi acolo la căsuțe), și la Semenic
- nu văd rostul Câmpiei de Vest, decât dacă vrei neapărat să vezi principalele orașe Timișoara și Arad. Eu aș face Reșița - Lugoj - Deva - Munții Apuseni
- De la Moinești aș veni (prin munți) la București, iar timpul câștigat l-aș aloca celor dinainte. Dacă nu aș avea puncte obligatorii la Galați, Tulcea, Constanța (din alte motive decât turistice) nu m-aș duce. Galațiul și Tulcea le poți lega cu o excursie în deltă, de Constanța ce să mai vorbim (în drum spre Mamaia, Mangalia sau Zlatni Piasați)
- Sunt și alte zone de interes turistic, dar nu poți acoperi toată țara în 12 zile. Revin cu sfatul de a te limita la o zonă

Evident că sugestiile de mai sus sunt subiective, reprezintă ceea ce mi-ar plăcea mie. Eu fug ca de dracul de drumurile prin câmpie. Pentru bucata București - Durău (prima etapă din excursia în Moldova) am luat-o prin Brașov - Gheorghieni - Bicaz, nu pe expresul Buzău-Bacău-etc. Iar la Iași nu m-am dus decât pentru el însuși, zona (județul) nu cred că merită. După mine, cele mai frumoase regiuni din R sunt Bucovina (cam 75% din jud. Suceava) și Munții Apuseni (în ordinea asta !)
Na, că mă faci să mă gândesc la concediu, și mai sunt doar 6 luni până atunci !

Alege ce îți convine din ce ți-am spus, optimizează-ți traseul în funcție de dorințele proprii (și/sau ale consoartei, dacă are drept de vot mad.gif ), și DRUM BUN ! Și nu uita să dai la final o declarație completă cu toată tărășenia.

LE: Cât scriam eu a intervenit negrucvj. Completez: Mocanița (singura de care știu eu) este din Vișeu (de Sus, de Jos ?), merge pe Valea Vaserului, face cam 3 ore în sus, 3 ore înapoi, o pauză de vreo oră la capăt, costa 30 lei (acum un an), pleacă o singură dată pe zi pe la 8:30 (probabil că duminica nu). Ai șanse să se strice, ai șanse să înghiți fum și scântei. Pe banii luați de la turiști ei își cară liniștiți buștenii. Eu nu am fost, mi-a povestit un coleg, dar chiar și așa mă duc cu prima ocazie. Îmi amintesc că am găsit cu google informații pe un site. Iar trasee comparabile cu Iacobeni - Borșa (= pasul Prislop) sunt cam toate trecătorile din Bucovina și din preajmă (Câmpulung - Moldovița, Moldovița - Sucevița, Tihuța). Dar din Prislop ai întradevăr vedere la mare distanță.
Super e la Rarău (acces - cel puțin vara - din Pojorâta sau din Chiril; eu făcut Pojorâta - Rarău - Chiril)
nasty
la drumurile si autostrazile pe care le avem in momentul de fata, cred ca de la Arad mai bine faci stanga, diectia HU, SLO sau A
negrucvj
de mocanita am aflat dupa ce am ajuns la sapinta iar de pasul prislop m-am bucurat ca un copil pt ca era prima oara cind mergeam pe el. Super naspa a fost mai mult pt mine ca am condus 2ooo km si in timp relativ scurt. Acum stiu ce e de vazut si o sa fac concediul pe portiuni (ex: ciocanesti, poate prind festivalul pastravului, e de belea)
441529
Multumesc de sugestii. Notez, notez...
Astept si alte idei. cheers.gif

Sunt multe locuri pe care eu le-am vazut, poate prea in viteza si destul de demult. In plus, trebuie sa imi duc si nevasta sa ii arat pe unde mai haladuiam eu in tinerete si sa vedem impreuna locuri pe unde nu am ajuns nici eu.
Stiu ca sunt putine 12 zile pentru asa ceva. Dar, daca stau bine si ma gandesc nu stiu cum fac sa plec si atat. Deh, cand ai treaba ta proprie, nu mai esti sigur de timpul tau liber, de concediu nici atat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.