Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum pot afla tip motor?(1.9 dci)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
mcrusu
Pe brieful nemtesc masina avea 120cp.Dupa ce i-am facut RAR-ul pe carte imi apar 79kw adica 107 cp.Cum ma pot lamuri?
myky
Vezi ca ai o serie scris in civ F9Q..... il scrii in google si ii dai cautare ai sa gaseti un tabel cu toate tipurile do motoare si til cauti pe al tau
Dan73
Eu zic sa ii crezi pe nemti. Cauta in talon si ar trebui sa fie trecut codul de motor. Pentru Lagunele 2001-2004 cu motor de 88KW codul este F9Q750. Deasemenea la 88KW ar trebui sa ai cutie in 6 trepte.
R19/16v
F9Q 650 - 68kW
F9Q 670 - 88kW
F9Q 750 - 88kW
F9Q 751 - 79kW
F9Q 752 - 77kW
F9Q 754 - 79kW
tacufmr_lagunaII
Daca motorul nu este de 120CP nu poti sa ai cutie in 6 trepte?
myky
Pai Codul motorului meu este F9Q-T7-54 79KW si cutie 6 trepte.Nu inteleg care este problema?
mcrusu
In carte e acest cod F9Q 754 - 79kW.Nu cred sa fi gresit nemtii.Pe motor unde e poansonata seria sa vad daca nu au gresit?
andu911
pai si eu am tot 754 de 107cp cu cutie de 6
mcrusu
pe brief scria 88 kw
daca pun testeru pe ea ma pot lumina oare?
R19/16v
Nu cred.

Dan73
Ok...eu credeam ca numai motoarele de 88 kw au cutie in 6 trepte iar un soft oarecare unde m-am uitat eu da un singur cod la motorul de 88 kw si anume F9Q750, cod care intamplator il are si motorul meu.
@mcrusu...intr-adevar codul F9Q754 trecut de romani in carte corespunde motorului de 79 de KW si nu cred ca e pus pe motor, motorul are o serie de fabricatie unica din cate stiu si aia se gaseste pe el.
Privilex
Sal.Si eu cand am luat masina,cei d unde am luat-o mi-au zis ca are 120,dar la RAR mi-a scos-o la 81kw.Momentan nu am nici masina nici talonu prin zona ca sa ma uit dupa cod,dar in afara de navigatie am de toate...asa ca ma...in RAR-ul asta de rahat... blink.gif
ecstasy_4u06
cauta cu utorrent sau bit comet programul `auto data` acolo scrie orice despre orice masina. bafta;)
andu911
scrie aici cati kw au motoarele voastre

http://www.renault.com/renault_com/en/imag...1120-306919.xls
Privilex
Hop si eu...smile.gif am revenit cu o pozaa talonului...acum las la "decizia" voastra.Cand am luat-o mi-au spus ca are 120cai..dar talonu ii contrazice...la motor inca nu m-am uitat...
corvinarh
in germania se configureaza altfel masinile decat in romania... asa ca exista cutie cu 6+1 trepte pe motorul F9Q 754 de 79 kw si 107 cp... asa am avut si eu laguna din 2002... poate a fost o greseala la nemti... ei nu pot sa greseasca? 754 este cod de 79kw...
andu911
ce tip de volanta e pe 754 ? aveti idee ?
Marcel76
salutare; al meu are cod 754 conform cu datele scrise de vestitul nostru RAR, insa am volanta dubla si cv. 6 tr.nu am verificat seria motor
tacufmr_lagunaII
cred ca este o greseala a RAR-ului nostru. Am acelasi cod 754, am volanta dubla, cutie in 6 trepte, turbina cu geometrie variabila. La 180.000 km am fost cu masina sa-mi schimb distributia, piesele mi le-au dat conform talonului (motor 754, 79kW, 107CP), dar cand s-a ajuns la proba practica surpriza piesele nu se potriveau(cureaua de distributie era prea ingusta). Mai mult decat atat mecanicul mi-a aratat ca turbina mea este cu geometrie variabila, deci motor de 120CP. Fuga inapoi la magazin, schimba piesele cu unele pentru motor 120CP si totul a fost ok. La 120CP filtrul de motorina este diferit de celelalte, se schimba doar cartusul din interior. Verificati si chestia asta.
andrei1
Aceeasi problema. Pe actele din Frante 120cp, la RAR-ul romanesc 107cp. smile.gif
william
Andrei te-ai uitat pe serii la motor ,pentru ca se poate sa fie inlocuit motorul cu unul de 79kw ...Vorbesc din experienta unui prieten care a patit acest lucru deoarece in Franta motorul e considerat piesa de schimb ... I s-a spus la RAR ca seria ce e trecuta pe masina conteaza
@tacufmr m-ai cam pus pe ganduri deoarece avem masini de acelasi leat smile.gif
adibad
salutare,aceiasi problema o am si eu pe acte in franta 88kw iar la RAR la noi 79kw precum si capacitatea rezervorului 70L iar la rar la noi 66L si vit. max constructivna 200 iar la RAR la noi 193 tip motor F9Q-T7-54.au gresit la rar ?salutare
Marcel76
salutare; am un prieten care sia adus o laguna din fr si ar vrea sa stie cati cai are motorul.masina este din 2003 1,9 dci si are serie sasiu;VF1BGRE0529807192.poate cineva sa ma ajute?multumesc
danni_swn
Marcel76:este un topic cu ce cauti tu:numar identificare autovehicul.Numai sa fie espacern disponibil biggrin.gif salve!
espacern
@Marcel76=Pentru seria=VF1BGRE0529807192 si masina inmatriculata in Franta cu nr. 221FGZ92 fabricata in 10/2003 motorul este F9Q752.
Numai bine!
casper_mik
@espacer: o rugaminte.. pt seria VF1KGOR0626580061 Motor D/F9Q T7 inmatriculata in spania.. imi poti spune cati cp are?¿?.. sau pt a nu te deranja imi poti spune cum pot afla singur..
numai bine
espacern
@casper_mik=ti-am trimis datele pe PM!
Numai bine!
casper_mik
merçi mult!!! tot respectul
un salut
Marcel76
va multumesc , lui danni si espacern.numai bine
andrei1
QUOTE(william @ 14 Mar 2010, 09:41)
Andrei te-ai uitat pe serii la motor ,pentru ca se poate sa fie inlocuit motorul cu unul de 79kw ...Vorbesc din experienta unui prieten care a patit acest lucru deoarece in Franta motorul e considerat piesa de schimb ... I s-a spus la RAR ca seria ce e trecuta  pe masina conteaza
@tacufmr m-ai cam pus pe ganduri deoarece avem masini de acelasi leat  smile.gif
*



nu e cazul... seriile coincid smile.gif
bad_x
salut la toti am intrat pe acest forum si eu asa cu o ideea

diferenta intre cea de 107 cai si cea de 120 cai este la turbo

la cea cu 107 cai are cilindreea la turbo fixa iar la cea de 120 cai este cu cilindree variabila

la 120 cai sunt 88 KW
Rosniper
Pentru @espacern.

Am un prieten care si-a cumparat o laguna din Franta. Pe actele de acolo scrie ca are 92 kw, aici au scos-o de 81 kw. seria este VF1BG43B635258182, daca nu deranjez ai putea sa imi spui cati cai are?

Stima.
audiofilu'
QUOTE(bad_x @ 9 May 2010, 13:42)
la cea cu 107 cai are cilindreea la turbo fixa iar la cea de 120 cai este cu cilindree variabila
*


geometrie variabila sau fixa si nu cilindree.
In Franta avea 92kw (125cp) si aici are 81kw (110cp)...nu e o greseala in kw spusi de tine pentru ca nu exista motor de 125cp sau de 110cp diesel.Sper sa nu ma insel,eu n-am auzit.
espacern
@Rosniper=dupa seria furnizata am gasit ca este o Laguna inma.in Franta cu nr.958 QMF 75 fabr.01/2006 cu motor de 1.9 DCI cu cod motor F0Q758 putere 125cp si E4.Sunt date oficiale furnizate de Renault-Franta.Au gresit la RAR daca au incadrat-o la alta putere motor.
Numai bine!

3 Jun 2010, 08:06:
Codul de motor este F9Q758!
audiofilu'
espacern:sa fie acest motor cel pe care il vedem in cataloage ca fiind 1,9dCi 130cp E4?
espacern
@audiofilu'=Da asta este motorul!
Numele lui ''comercial''este de 130 cp dar la Renault pe server apare ca 125cp!
Am vazut la Tehnocentre un motor 1.9 DCI ce avea 190 cp!!!
Si multe alte am mai vazut pe acolo dar cuvantul la moda in Renault-Franta este:Electric!!!
Numai bine!
Rosniper
mutumesc.
cristi.muresan
Nu cred ca e motorul de "130 cai" eu am trecut in talonul si in certificatul de conformitate 96kW(=128.68 cp) Euro 4.
Masina a dost adusa din germania
audiofilu'
Nu exista in cataloage decit 120cp si 130cp.Repet,in cataloage.
andreimarius76
@espacer: mare rugaminte la tine : pentru seria vf1b5630520514186 din franta ce poti sa-mi spui?
espacern
@andreimarius76=Ai PM!
Numai bine!
andreimarius76
multumesc smile.gif

poti sa-mi confirmi daca este Euro 3 ?
espacern
@andreimarius76=Vrei sa-ti confirm eu E3?
Vorba lui ala din spot-ul de reclama:''Garantie nu vrei sa-ti dau?''
Incearca la RAR!
Acolo se confirma sau infirma normele.....
Numai bine!
andreimarius76
Man, nu te supara:) dar am gasit intr-un post mai sus o lista cu seriile de motor care la RAR figureaza euro3 si ceva nu bate. Al meu este F4P760 iar alea sunt de genul F4P-C7;D7;A7 de asta te-am intrebat, am crezut ca ai o baza de date ceva si poti sa ma ajuti .
espacern
@andreimarius76=Nu ''bate ceva''pentru ca litera lipsa tine de depoluare(C sau D sau A)si eu nu pot sa stiu ce ai tu pe motor.Trebuie sa te uiti pe motor si sa vezi ce litera corespunde.La Renault pe serverul de date motoarele sunt catalogate cum ai primit:F4P760 dar mai este o litera care o gasesti tu singur.Din aceasta cauza ti-am zis ca RAR e singurul care poate sa determine norma si la ei trebuie sa prezinti:tipul motor,seria caroserie,viteza maxima,cutia de viteza,marca si model,etc.... Dupa parerea mea este E3 !
Numai bine!
andreimarius76
OK, mersi inca o data smile.gif
budu_gabi
*espacern* VF1BGRG0632983035 cu ce tip de motor e dotata si cati kw are:euro2 sau e3?
ms
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.