Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Preechipare telefon la Megane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Vesnic_nemultumitu'
Buna ziua.

Masina mea are preechipare telefon. Stiu pentru ca l-am comandat si este trecut pe factura... dar, cam asta e tot ce stiu. sad.gif

Va rog, daca poate cineva sa-mi explice ce reprezinta de fapt aceasta preechipare telefon, cum arata, unde o gasesc (stiu... in masina) si cum se foloseste.

Se poate folosi pentru un echipament mai serios (PDA cu GPS si telefon de exemplu) sau poate fi folosit numai pentru telefon ? Stiu ca pot conecta la bricheta aceste dispozitive, dar daca pot fi conectate la "preechipare telefon" nu m-ar deranja.


Va multumesc anticipat.
touche
gasesti cate ceva aici este de la Laguna dar cred ca in principiu este acelasi lucru
OVIDIUS
E fix acelasi lucru....
Vesnic_nemultumitu'
Multumesc. M-am lamurit... nu mi-e clar deloc. Dupa experientele celor cu Laguna, se pare ca nu e chiar simplu. Va rog daca are cineva experienta pentru Megane, nu mi-ar strica niste sfaturi concrete(de fapt stiu atat de putine, ca nici nu stiu ce sa intreb):

1 unde e mufa aia de preechipare telefon la Megane?
2 va rog, daca are cineva pe Megane si foloseste aceasta preechipare telefon, lamuriti-ma si pe mine cu ce stiti (mult, putin, cat o fi...).


Mentionez ca la dealer mi-a raspuns scurt printr-o banala si obisnuita ridicare din umeri... tongue.gif

Multumesc si scuze daca sunt prea insistent, dar pentru mine nu e suficient ce scrie la Laguna chiar daca este util.
OVIDIUS
Cauta sub carcasa schimbatorului mufa asta. Acolo trebuie sa bagi terminalul care ti-l ofera Renault la pretul de 1100 ron. Codul lui este 7711230106 si se numeste Kit maini libere cu fir si este destinat autovehiculelor cu preechipare. In schema este exemplificat cu rosu, restul ar trebui sa ai (fire, microfon in plafon deasupra soferului, antena tip randunica pe masina in spate...).
Cand e gata, bagi telefonul in terminal si restul vine de la sine : apare numele celui ce te apeleaza pe ecranul unde iti arata temperatura, iti intrerupe automat muzica si vocea apelantului se aude in difuzorul din stanga, ai antena suplimentara pe masina astfel ca semnalul lui va fi maxim, ai posibilitatea sa-l bagi si la incarcat, etc...
Sper sa nu fi...vesnic nemultumit acum... biggrin.gif
Vesnic_nemultumitu'
Ok, ma duc sa caut. Dar... cum se scoate masca schimbatorului ? N-as vrea sa o scot partial, pe bucati (din lipsa de experienta)blush.gif
OVIDIUS
Tragi de ea, pur si simplu. Nu vad cum ai putea sa strici ceva...
Multa bafta!
Vesnic_nemultumitu'
Mers la masina, desfacut masca schimbator de viteze... goool, nu e nimic acolo. Pus masca la loc, sun din nou dealer, m-a pasat la serviciul livrari unde o voce mirata ma intreaba:
Da cine v-a zis sa sunati aici ? Dealerul ? Aha...

Pai preechipare telefon inseamna numai firele de la instalatia electrica (nu mi-a zis unde se conecteaza, daca exista vreo mufa) si ca trebuie alte accesorii, inclusiv microfon. Se pare ca trebuie sa ma duc la un magazin de accesorii Renault si apoi fuguta in service sa mi le monteze.

Nu prea ma multumeste ce am aflat, iar in service... inca mai descopar ciudatenii legate de montarea alarmei, asa ca n-as prea vrea sa dau pe acolo daca se poate monta simplu.

In consecinta, daca mai aveti informatii consider ca problema ramane deschisa.



Multumesc pentru ajutor, sugestii si idei.
OVIDIUS
Ai dat peste niste idioti, evident. Uite raspuns oficial Renault :

"In legatura cu solicitarea dumneavoastra dorim sa va comunicam ca pentru vehiculele care detin preecchipament din fabrica, Renault Nissan Romania comercilalizeaza un "Kit maini libere cu fir" (cod 7711230106)

Pachetul pentru autovehicule preechipate contine numai suportul,cablajul si carcasa universala, deoarece microfonul, difuzorul si antena sunt montate din fabrica, standard sau optional.

Pentru compatibilitatea kitului cu telefoanele mobile de pe piata, va rugam sa va adresati reparatorilor Renault.

Cu deosebita stima,
..."

Asadar, daca ai intr-adevar preechipare, ai si microfon si legaturi. Am uitat sa-ti spun, mufa nu e chiar usor de gasit. De multe ori cade pe langa schimbator. Eu am bagat mana dupa ea de mai aveam putin si ajungeam in bord...Era acolo. Ia-ti o lanterna si cauta mai bine. Daca nu o gasesti, atunci au pus preechiparea doar pe hartie. Ceea ce e rusinos....
Vesnic_nemultumitu'
Langa parbriz, in stanga, langa becul albastru al alarmei, este un dispozitiv mic si negru cu fire ce duc in bord. Nu prea stiu ce este... m-am gandit ca o fi vreun senzor de lumina, sau vreun senzor al alarmei (poate microfonul pentru captat sunetele inalte specifice geamurilor sparte) ori ceva... Acum ma gandesc... o fi microfonul din preechipare telefon?

Antena am in spatele masinii (langa luneta, sus). Credeam ca e pentru radio... Cumva este parte a preechiparii telefon ? nedumerire.gif
ionutt daniel
Aveti idee la Renault Megane 1.2 /2000 Model 1.6 16 v RXE break exista aceasta optiune? Daca da unde se gaseste?
OVIDIUS
QUOTE(Vesnic_nemultumitu' @ 29 Jan 2008, 17:03)
Langa parbriz, in stanga, [...] sau vreun senzor al alarmei ori ceva... Acum ma gandesc... o fi microfonul din preechipare telefon?

Antena am in spatele masinii (langa luneta, sus). Credeam ca e pentru radio... Cumva este parte a preechiparii telefon ? nedumerire.gif
*



1-Microfonul trebuie sa-l ai in plafon, deasupra ta. O mica grila rotunda.
2-Daca antena este tip randunica, atunci aia este pentru telefon, deci face parte din preechipare. O arata clar in schema postata anterior...
Vesnic_nemultumitu'
QUOTE(OVIDIUS @ 30 Jan 2008, 08:53)
1-Microfonul trebuie sa-l ai in plafon, deasupra ta. O mica grila rotunda.


Unde anume ? Chiar deasupra locului soferului, sau undeva inclusa (sau langa) oglinda retrovizoare interioara ?


QUOTE(OVIDIUS @ 30 Jan 2008, 08:53)
2-Daca antena este tip randunica, atunci aia este pentru telefon, deci face parte din preechipare. O arata clar in schema postata anterior...
*




Antena este ca cea din poza: in spatele masinii, arata cam ca un burghiu de bormasina (altfel spus nu stiu cum arata o antena de tip randunica).

[attachmentid=1627430769]
OVIDIUS
Grila este chiar deasupra ta, aproape de parasolar. Mica si rotunda, cam cat un nasture de sacou, poate putin mai mare.
Antena trebuie sa arate cam ca asta de jos...

Ai mai cautat mufa?

Ar mai fi si varianta ca la Megane preechiparea sa fie facuta altfel, desi ma indoiesc, pentru ca in comunicatul Renault nu se facea referire la un anumit autoturism...
Vesnic_nemultumitu'
Aproape de parasolar, in tavan, totul e bej si frumos, nici o pata de culoare diferita, nik.
Singura gaura de pe-acolo e in suportul oglinzii retrovizoare interioare, unde se vede ceva albastru in interior.

Nu am mai cautat mufa, nu cred ca e acolo. Mi-a fost greu prima oara sa scot suportul mastii schimbatorului de viteze, l-am pus la loc cu greu, aveam impresia ca e la limita ruperii, asa ca nu ma grabesc sa mai incerc. Oricum cand m-am uitat nu prea era spatiu de mufe pe acolo si oricum capacul rotund ce inconjoara pielea schimbatorului de viteze nu permite tragerea de fire pe acolo, probabil le-ar sectiona sau s-ar rupe plasticul (poate ma insel dar asta e impresia mea).

Am trimis si eu la vocea clientului o intrebare, dar la cum mi-au raspuns la o intrebare mai simpla... offtopic: i-am intrebat care sunt conditiile de rodaj pentru motor sau unde scrie in manual. In loc sa-mi spuna 1500 Km nu depasiti 2500 rot/min (manual capitolul 2 - Rodaj), mi-a spus sa ma adresez unui service autorizat si mi-a insirat toate service-urile din Bucuresti, asa ca i-am trimis eu raspunsul ca sa stie si el...

Tare sunt curios cat o sa dureze sa-mi raspunda la intrebarea cu preechipare telefon si mai ales ce eschiva va mai folosi pentru a evita un raspuns concret.

Antena din poza pare mai degraba un suport pentru antena, fara antena. In poza trimisa de mine se vede cam acelasi lucru, cu antena insa, asa cum am eu la masina.

PS. Va rog, daca are cineva preechipare telefon la Megane, nu Laguna, sa ma scoata si pe mine din ceata. sad.gif Stiu ca logic ar trebui sa fie la fel la ambele masini, dar aici nu e logic, e Renault Romania, asa ca orice e posibil.
Cristi39
[quote=Vesnic_nemultumitu',29 Jan 2008, 18:03]
Langa parbriz, in stanga, langa becul albastru al alarmei, este un dispozitiv mic si negru cu fire ce duc in bord. Nu prea stiu ce este... m-am gandit ca o fi vreun senzor de lumina, sau vreun senzor al alarmei (poate microfonul pentru captat sunetele inalte specifice geamurilor sparte) ori ceva...


pana la urma ce e cu chestia asta?si pe mine ma roade curiozitatea....
Vesnic_nemultumitu'
QUOTE(Crisxx @ 30 Jan 2008, 13:53)
pana la urma ce e cu chestia asta?si pe mine ma roade curiozitatea....
*



Si pe mine nedumerire.gif Tind totusi sa cred ca e senzorul de geamuri sparte al alarmei, un microfon care de fapt capteaza sunetele inalte specifice spargerii geamurilor. (cred, nu stiu sigur).
Cristi39
sau senzor de interior al alarmei....in sfarsit,o sa sap sa vad despre ce e vorba si daca aflu,te anunt.daca aflii tu intre timp,da-mi un semn.
Vesnic_nemultumitu'
E o alarma simpla, stie de zgaltait masina, de deschis usi, portbagaj , de introdus cartela in locasul ei (declanseaza daca alarma e armata) si geamuri sparte. Atat. Nu are senzori de habitaclu pentru detectarea miscarii.


Tot sapand pe forum, am vazut ceva site-uri mai sanatoase pe la altii (nu la dealerii nostri). Este un site german cu multe accesorii dar nu prea inteleg eu germana, asa ca am gasit un site italian (acolo se mai intelege, ca-i simplu). Au accesorii si pentru telefon, separate pentru cei cu preechipare si pentru cei fara preechipare. De asemenea , am observat ca accesoriile sunt grupate pe modele de masini in fisiere separate pdf.

Adresa: www.myrenault.it

La Megane este:

[attachmentid=1627430808]

La Laguna este:
[attachmentid=1627430809]

Aspectul, codurile accesoriilor si modul de prindere difera clar la cele doua masini.

Dupa cum se vede din imagine, firul de alimentare (sau suportul) merge undeva jos sub torpedoul cu asa-zisa refrigerare, de fapt mai concret cand am marit poza pare sa fie un brat pentru suport prins undeva sub butonul de blocare a usilor.

A... si ce inseamna "La forcella specifica" fiindca trebuie cumparata separat.
sssss
o intrebare in topic:
am pe masina (sh) un sistem hands free, se pare pus ulterior, nu din fabrica. are antena, microfon, un phone holder nokia cu doua jack-uri la baza, unul de alimentare si unul de semnal. problema e ca n-am gasit nici un telefon sa se potriveasca la jackurile alea. are cineva idee cam ce telefon trebuie? poate e vreo chestie speciala ca am probat toate nokia ce mi-au trecut prin mina. nu ma omor cu vorbitul la telefon in masina, dar daca tot exista instalatia aia as vrea s-o vad mergind o data. multumiri.
megane1
@sssss pune si tu o poza cu mufele...esti sigur ca e de nokia?eu am avut un megane classic din 2001 , adus din germania si carkit ul montat era pt siemens...ca o parere : daca e de nokia, cel mai probabil e sa fie pt raposatele 3310 sau 6310...
RADU__
Am si eu "preeclipsare" telefon cel putin facturata, caci fizic nu m-am sinchisit inca sa o caut la megane din semnatura. Intentionez sa montez un blue tooth in viitorul apropiat. Intreb cunoscatorii si utilizatorii:
foloseste la ceva preechiparea pe care am platit-o sau nu? Ca la subiectul asta nu prea stiu amanunte...
Vesnic_nemultumitu'
QUOTE(RADU__ @ 31 Jan 2008, 19:39)
Am si eu "preeclipsare" telefon cel putin facturata, caci fizic nu m-am sinchisit inca sa o caut la megane din semnatura. Intentionez sa montez un blue tooth in viitorul apropiat. Intreb cunoscatorii si utilizatorii:
foloseste la ceva preechiparea pe care am platit-o sau nu? Ca la subiectul asta nu prea stiu amanunte...
*



Te rog, zi-mi si mie daca ai observat ceva accesorii specifice preechiparii pe masina ta, antena de tip randunica in spatele masinii (sus), microfonul deasupra capului soferului, ceva mufe, orice...

1 Feb 2008, 13:41:
Am fost ieri la Auto Marcus, am intrebat, mi-au raspuns azi:

- Produsul costa 1400 E cu tot cu montare, si nu este disponibil. 173.gif
- Pai la banii astia, imi iau trei PDA-uri sanatoase cu GPS si telefon...
- Exact, veniti sa discutati in service cu baietii cam pana unde va puteti intinde cu electronica pe masina.

Mi-a spus ceva de un departament specializat, numit COTECH.
OVIDIUS
Care..."produs"?
Vesnic_nemultumitu'
Cel cu codul 7711226338 :

[attachmentid=1627431085]

si reprezinta echipamentul pentru telefon ce se monteaza la megane-urile care au preechipare telefon.

La ce pret mi-au spus, ma gandesc serios ca au vrut sa fie siguri ca nu-l vreau. Nu-mi vine sa cred ca daca am preinstalate microfonul, antena si cablajul, dispozitivul poate sa coste de 10 ori mai mult decat un carkit obisnuit care le contine pe toate, inclusiv afisajul.
SwatKat
pARCA si mie mi-e greu de crezut asa ceva.... E 1/10 din valoare masinii...

Mai bine mai intrebi la alt service, sa fii sigur. Si cere sa vezi cu ochii tai dotarile pe care le AI deja pe masina. Poate ti-au dat teapa si nu ai nici preechiparea si de aiai costa atat. Nu stiu....

A, BTW, "La forcella specifica" ma gandesc ca e vorba de suportul cu conectori, care trebuie sa fie specific pt fiecare telefon. Forcella e furca din cate stiu eu.

Dar repet, care la VC ce inseamna preechipare telefon si totodata da si VIN-ul masinii tale si intreaba-i daca ai aceasta optiune pe masina ta.

Si doi, dupa ce ai exact ce cuprinde preechiparea, du-te la dealer si pune-l sa iti arate exact unde sunt acele componente. Si nu accepta respunsuri evazive.
Vesnic_nemultumitu'
Am fost azi in service, si i-am rugat sa se uite de preechiparea telefon. Mi-au aratat microfonul, este integrat discret in plasticul de care se prind parasolarele (de fapt se vad doar niste santuri in plastic, microfonul e acolo in interior). Plasticul cu pricina se afla chiar intre oglinda retrovizoare interioara si luminile din tavan. Antena este tot cea de la radio, ei zic ca ar fi o antena comuna pt.preechipare telefon si radio. S-a uitat si dupa mufa, undeva sub bord, n-am prins unde.

Ce se poate face cu ea, tot nu m-au lamurit. Ma tot paseaza la Falcon, in Ciclop, pe Magheru.

In privinta senzorului negru de pe bord, aflat in partea stanga langa becul albastru al alarmei, l-au recunoscut imediat ca fiind senzor al alarmei.

I-am intrebat cum poate sa coste dispozitivul care se adauga la preechipare 1400 E, ca la banii astia imi iau trei PDA-uri meseriase.

M-a luat deoparte si mi-a spus: Sincer si direct, politica Renault este sa vanda cat mai multe masini. Daca ajungi in service, daca ai nevoie de piese de schimb sau vrei accesorii... te ia dracu' (scuze daca e o expresie nepotrivita pentru acest forum, dar asa s-a exprimat, eu doar citez). Pentru o cotiera amarata pe spate, un client a asteptat cateva luni, cu multe interventii, insistente si nervi.

Mi-a explicat si de ce in Romania nu se aduc acele alarme care sunt proiectate special pentru masinile Renault. Costa 10 mil. si cele de la noi sunt la juma' de pret.
OVIDIUS
Iote aici, am pus eu parrot cu 6 bulioane si am facut ceva pe preechiparea lor complet inutila, dat fiind ca terminalul care ar intregi aceasta preechipare nu se mai fabrica...

http://www.reno.ro/Preechipare-telefon-pag...t89486-s60.html
Vesnic_nemultumitu'
Am vorbit cu cei de la Falcon. Evident nu au ceva care sa se potriveasca perfect cu preechiparea de pe megane, dar pot instala un dispozitiv la vreo 6 mil. (cum zicea OVIDIUS). Din preechipare nu pot folosi decat microfonul (nu erau siguri), se integreaza cu difuzorul din dreapta aflat deja pe masina si pot face astfel incat muzica sa fie trecuta pe MUTE cand suna cineva.

Kitul lor nu are nevoie de antena masinii, iar afisajul nu poate fi integrat in cel original de pe masina mad.gif .

Asta am aflat la telefon. Realitatea o fi undeva pe acolo... poate nu... mai vad.

Daca vreodata Renault se apuca sa faca kituri de telefoane pentru masini, s-ar putea sa nu se mai produca masini pentru kitul ala. Ar fi in stare... radmasa.gif
OVIDIUS
Situatia e clara. Au pus preechipari dar nu au mai fabricat kitul, probabil ne-au luat drept prosti in partea asta a Europei. Acum pe noile Laguna III vin cu kit bluetooth asadar dispar treburile astea cu fir si antena pe masina...
Oricum, iti recomand cu incredere Parrot-ul, functioneaza perfect. Si mai e ceva : nu folosi microfonul tau de pe masina! Foloseste microfonul de la Parrot pentru ca este mai performant. Am citit astea pe un site specializat unde spuneau ca microfoanele de pe Laguna (probabil si Megane) sunt de conceptie mai veche si calitatea sunetului e mai slaba. Intr-adevar, nu-ti mai afiseaza pe tabloul masinii ci pe LCD-ul de la Parrot. Dar te vei obisnui. Sa nu mai vorbim ca iti poti lua un Parrot mai performant, cu ecran color, care poate afisa, de exemplu, si poza celui care te contacteaza. Asa ca, mare pierdere nu e. La Parrot ii poti face update la soft, poti umbla la setari in diferite moduri, poate fi cuplat la GPS...Eu zic ca merita.
Multa bafta!
Vesnic_nemultumitu'
M-ar interesa detalii legate de partea cu "poate fi cuplat si GPS".

Intentionez sa-mi iau si un PDA sau PNA. Se pot integra cumva cu Parrot, sau a inceput imaginatia mea sa zburde pe campii?
OVIDIUS
Da, se cupleaza la GPS, are in meniu optiunea. Nu stiu mai multe detalii pentru ca nu am GPS, dar iti pot oferii informatii din cartea tehnica a kitului, depide ce te interesaza...
Toate bune!
Vesnic_nemultumitu'
Intentionez sa-mi iau si un pda cu gps bineinteles. Totusi as evita sa iau un dispozitiv care sa le contina pe toate, pe motiv ca astea de le contin pe toate nu sunt la fel de performante ca dispozitivele dedicate.
RADU__
Astazi am achiziionat de aici de pe forum un PARROT 3200LS-COLOR , adica asta.

Dupa primele teste facute in casa cu un radio-cass Grundig 6500RDS pare sa functineze ok si sa aiba toate functiile "vitale"

Am coborat in garaj sa gasesc minunata mufa de preechipare telefon, am desfacut consola schimbator putin mai greu ca-i CVA si am cautat de mi-a sarit basca dupa mufa si nici vorba. Asa ca am renuntat pe moment si am zis sa caut pe net mai precis ce si cum. si am gasit ca mai trebuie un cablu. Nimic nou pana aici, doar bca Parrot fabrica acest cablu si este disponibil si pentru Renault megane sedan sau altul al carui documentatie si conexiune o gasiti aici

Sapand putin mai adanc problema rezulta ca noi nu putenm folosi decat bornele:
+15 contact la pinul 3
+30 alim direct la pinul 4
-31 masa la pinul 2
MUTE la pinul 5

Posibil sa fie si microfonul in mufa cu pricina desi conform schemei din pdf-ul din link nu rezulta. Nici vorba de transmitere si catre displayul multifunctional vreo info.
Maine am sa-mi fac timp sa desfac mai multe pe pe la radio sa vad ce terminale mai are pe mufa ISO In mod normal mai sunt 2 fire , unul verde si unul maro in aceeasi mufa care pentru un sistem simplist nu sunt folosite. Curios de stiut daca la Renault sunt bransate.

Daca cineva a mai facut sapaturi pe tema asta si are detalii, rog sa posteze sa nu mai batatoresc deja un drum care-i facut probabil autostrada deja.


4 May 2008, 19:18:
Din schemele care le prezint atasat rezulta ca mufa de preechipare are tot ce-i trebuie in ea. Doar antena de telefon este cu mufa separata.
Firele microfonului care se afla intre parasolare trece prin mufa de pe stalp R301 prin mufa multimedia de sub bord R369 so ajunge pe pinul 7 si 8 in mufa de preechipare. Difuzorul de telefon 693 se afla deasupra plansei de bord in dreptul ceasurilor de bord (la unele echipamente) sau nu se fooseste si este inlocuit de canalul st fata din radio. Pinii de conectare sunt 5 si 6.
Pinul 2 si 3 sunt cele doua alimentari cu tensiune respectiv cu si fara contact (15 si 30) si ajung la sigurantele 1N si F5F.
Pinul 4 este masa si se lega la surubul de sub frana de mana.
In fisierul 'schema microfon.pdf gasiti schema electrica
In fisierul 'conection.doc' gasiti conexiunea si descrierea la mufa de preechipare.
Mufa se afla in fata schimbatorului de viteze conform '251.pdf'
Maine la servici am sa incerc sa fac conexiunile provizoriu. apoi voi aproviziona o mufa de legatura pentru preechipare.
RADU__
Am mai facut sapaturi si am gasit mufa cu pricina. Am demontat toata consola centrala pentru a o gasi. Nenorocitii de turcaleti au lasat-o sub izolatia fonica, undeva in dreptul schimbatorului de viteze. Asta dupa ce am taiat putin izolatia ca altfel nu o vedeam.
Pentru cei ce face interes, nu mai faceti ca mine. Cautati in stanga sau in dreapta mufei de test OBD un manunchi de 6 fire matisat (este singurul asa acolo) si trageti de el ca vine ea draguta.
Tot acolo gasiti si faimosul cablu de antena pentru GSM. Este unul subtire si negru. Se distinge imediat de celelante. ATENTIE sa nu confundati cu cele de la centurile de siguranta. Mai bine aruncati inatai o geana in lateralul prinderilor de pe scaun la centuri sa vedeti care sunt.

Tot acolo dar in stanga schimbatorului, de data asta in manunchiul de fire matisat (cam cat degetul mare) am mai gasit patru mufe identice, dar de culori diferite, si anume albastra, gri, maro cu cate 5 fire si una rosie cu 4 fire. Seaman a fi mufe speciale de butoane, probabil pentru scaune incalzite sau geamuri. Am sa mai sap prin scheme sa vad ce si cum.

revenind la preechiparea de telefon, mufa contine dupa cum am spus 6 fire si anume conform locatie in mufa:
1 roz = +12V prin centrala de gestiunea a contactului
2 galben MUTE pentru radio
3 rosu +12V permanent prin siguranta F5 la tabloul de sigurante
4 gri masa
5 liber
6 liber ambele trebuiau sa fie conectate la difuzorul suplimentar pentru carkit dar nu au mai montat baietii
7 negru microfon
8 maro microfon microfonul nu este dinamic, probabil piezo ca are rezistenta infinit
9 liber
10 liber

Mufa de antena este standard pentru carkit, coaxiala cu filet. Nu stiu denumirea exacta. Firul este destul de lung ca sa ajunga pana la suportul de pahare de ex sau mai departe si sa mufezi telefonul astfel incat sa scoti radiatia din abitaclu.
Poze din pacate doar cu telefonul de data asta, dar am sa fac poze frumoasa cand voi monta carkitul Parrot

Am gasit la o firma din Tg Mures ( nu stiu daca este voie sa dau numele aici) cablul de legatura specializat pentru Parrot si Renault Megane sau Espace. Se gaseste pe net cu codul AC000052AA Marti o sa ajunga la mine si o sa fac si poze. Costa 80ron + tva. In Franta l-am gasit la distribuitor Parrot cu 29€

Si acum si pozele:

Am sa revin cu noutati la montaj.
RADU__
Am incercat astazi sa conectez altfel decat clasic un device Parrot 3200ls prin instalatia de preechipare telefon.
Din start lipsete microfonul din "tavan" turcii nu au binevoit sa-l mai mufeze. Cablajul exista si are corespondent in mufa de preechipare telefon, dar microfonul nu este. Asa ca am montat microfonul din dotare in locul celui Renault.

Totul functioneaza dar am o nelamurire si va cer ajutorul.
Sistem are audio out si am incercat sa-l conectez la audio IN pe mufa binecunoscuta deja. Dar dispozitivul face mute aparatul de radio din momentul cand telefonul suna.
Acum vine intrebarea....
Cum se poate face sa faca mute doar radioul sau CDplayerul si sa lase calea de AUX (audio IN) deschisa ca sa se poata auzi convorbirea???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.