Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Care sunt pasii pentru schimbarea culorii ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Kruger
As vrea sa schimb luna viitoare culoarea masinii, si v-as ruga sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat din punct de vedere legal, locurile unde se merge, actele necesare, si o aproximare de costuri.


Multam mult
klaus
Cand am facut eu aceasta operatiune (cam pe vremea lui Burebista) pasii erau:
1. Vopseai masina la noua culoare
2. Faceai programare la RAR pentru identificare
3. Te duceai la rar pentru identificare.
4. La rar ti-o identificatu (serie motor, serie sasiu, scrijeleau oleaca intr-o zona nevizibila ca sa vada ca pe dedesubt e culoarea precedenta)
4. Scriau mentiunea cu noua culoare in Cartea masinii (nu in talon).
rhunder
5 Platesti contravaloare talon nou
6 Te duci la politie cu cartea de identitate si hartia ca ai platit (vezi mai jos ca ti-am dat cum e pe site la ei)
7. Il rogi pe nenea garcea sa-ti lase ultima pagina din talon (aia cu itp-ul) - eu l-am intrebat ce o sa fac ca trebuie sa circul cu masina si mi-a dat pagina aceea si mi-a zis ca pana iese noul talon e ok.
8 Astepti sa iasa talonul (nu mai stiu cat dureaza)

a)cererea solicitantului;
b)cartea de identitate a vehiculului, cu modificãrile tehnice operate de cãtre Regia Autonomã „Registrul Auto Român”, original ºi copie;
c)fiºa de înmatriculare a vehiculului, vizatã de organul fiscal competent al autoritãþii administraþiei publice locale, numai în cazul modificãrilor care se referã la schimbarea domiciliului, sau, dupã caz, a reºedinþei, pentru cetãþenii strãini, ori a sediului în cadrul aceluiaºi judeþ sau la schimbarea motorului cu altul de o capacitate cilindricã diferitã;
d)vechiul certificat de înmatriculare;
e)dovada de platã a contravalorii certificatului de înmatriculare;
f)actul de identitate al solicitantului, în original ºi în copie;
g)alte acte necesare pentru clarificarea unor situaþii particular
Kruger
Super, multam mult.
ionut.tanase
O intrebare: din rosie o faci verde (exemplu) sau din gri o faci gri metalizat?
Kruger
Culoarea va fi maro metalizat, deci se schimba radical datele problemei. Dar locul unde o vopsesc are oameni seriosi si echipament de ultima ora. Sper ca o sa iasa foarte frumos, mai ales ca va costa mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.