Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Honda Accord 2008
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4
2dor
23 January, 2008 - Honda has released first glimpses of the new Accord which debuts at the 2008 Geneva Motor Show.

The new Accord boasts quality features to challenge established premium contenders in the executive D-segment. Sporty styling and enticing driving dynamics are offered while strong environmental credentials impress in an all Euro 5 emissions-compliant engine line up.

The refined interior is designed with carefully selected materials to create an outstanding standard of fit and finish. To complement the exceptional level of travelling comfort the interior is characterised by a strong feeling of personal space for both the driver and passengers.

Technical details are still under wraps but the new Accord has a unique package of passive and active safety features to deliver even greater confidence.

The new Accord and Accord Tourer models will be unveiled on Honda’s stand at 08:30 on 4 March, 2008, at the Geneva Motor Show.

Sales of the models will commence in early summer.

More information will follow on 11 February, 2008.
zanga
Bord-ul e chiar interesant...
tester
Cam slabut design-ul.... ma asteptam la ceva mai mult... ph34r.gif

23 Jan 2008, 21:31:
Si culmea in imaginile tale nu prea seamana cu cea am mai gasit pe net...

http://www.auto.ro/images/img_gallery/100/...Accord_2008.jpg

imagine a bordului.
adip
QUOTE(tester @ 23 Jan 2008, 20:27)
Cam slabut design-ul.... ma asteptam la ceva mai mult... ph34r.gif
Da, sa stii, de oriunde m-as uita seamana ca 2 picaturi de apa cu pa$$at-u' radmasa.gif
ssilviu
adip, pentru tine exista accordul asta:
http://carscoop.blogspot.com/2008/01/new-h...-melbourne.html
tester
si un film cu honda accord 2008 coupe:
http://video.boing.ro/2008_Honda_Accord_Coupe-155.htm
ssilviu
a se sterge
Cypher4laguna
tester... pozele tale sunt de la Acordul american. Acordul european e cel din pozele din primul post.

si filmuletele sunt cu acordul american... dry.gif
adip
QUOTE(ssilviu @ 23 Jan 2008, 20:33)
Chiar daca asta nou arata mai bine decat accord-ul precedent, prefer totusi accord-ul euro wub.gif Abia astept sa-l vad cand iese.
Problema in au e ca aia nu o sa importe break-ul, iar sedanul o sa ajunga spre sfarsit-ul anului, mult mai tarziu decat in europa sad.gif
2dor
Deci stopurile de la break cam aduc a Passat, iar cadranele sunt ca la Mercedes. Toyota a facut la fel cadranele numai ca acul are ax si are peste el un ecran circular care da senzatia ca de fapt nu are ax. La Honda vad ca au facut ca la carte acele de la cadrane, exact ca la Mercedes.
Solon
QUOTE(2dor @ 23 Jan 2008, 21:10)
Deci stopurile de la break cam aduc a Passat, iar cadranele sunt ca la Mercedes. Toyota a facut la fel cadranele numai ca acul are ax si are peste el un ecran circular care da senzatia ca de fapt nu are ax. La Honda vad ca au facut ca la carte acele de la cadrane, exact ca la Mercedes.
*


Oricum toata lumea "imprumuta" din ce vad pe la alti producatori,nu?
2dor
Teaser cu Honda Accord Tourer

Arata superb masina.
Turkish
teaserele sunt pt Accord EU.

Bordul e integrare in tipologia de design a bordului de civic dar pastrat mai cuminte ca si pentru clasa medie.

In rest e o evolutie si nu o rupere radicala de design, frontal vorbesc. Din spate ar face bine sa fie o rupere pt ca actualul break e ciudat rau.
Highwayman
Acura TSX 2009 (alias Honda Acord europeana):

[attachmentid=1627433024]
2dor
Pur si simplu superba.
C a t a l i n
Una va fii a mea wub.gif ... într-o zi cu soare... blush.gif
Turkish
ce break dragutz

daca ies si ei cu tractiunea integrala de la legend si pe accord
si fac si motorizarea turbo de care se zvoneste

voi ramane la accord
aphophis
urat break (de fapt nu e o surpriza si cel actual e urat ca porcul), sedanul.. hmm, un accord ceva mai incarcat, sincer prefer actualul acord
bear_mc
Ce frumos e sedanul si mai ales bordul wub.gif .
ssilviu
Mie mi se pare un facelift mai mult.
eminescu0
de acord.
adip
QUOTE(aphophis @ 11 Feb 2008, 19:23)
urat break [...]
Ce bine ca parerea ta nu conteaza smile.gif
Si mie mi se pare un facelift, o evolutie si nu o schimbare, in aceeasi linie deschisa de Mazda 6. Fata de Accord-ul actual nu prea aveau ce aduce nou dpv design, evolutia fiind in cazul de fata break-ul, care intr-adevar arata de data asta "legat", comparandu-l cu oribilitatea actuala.
2dor
Decat un model nou odios, mai bine o imbunatatire a vechiului design. Importante sunt vanzarile si daca modelul vechi se vinde asa bine, cel nou se va vinde si mai si.
dmc
Sa vedem si ce preturi o sa aiba, ca cel actual a devenit destul de accesibil.
2dor
Poze noi.
C a t a l i n
Nimic despre noile motoare și transmisii... sad.gif
Manuel
Foarte frumoasa! Sa vedem preturile...
vis-a-vis
Parca imi placea mai mult breakul vechi, mai ales din profil...
2dor
With the New Honda Accord sedan and tourer (wagon) making official debuts at last months Geneva Motor Show, Honda has finally release the full details. Known as the Acura TSX in the states, the Accord hits European dealers in early summer starting with one diesel and two petrol engines: all new 2.2 liter i-DTEC with 150 PS/110 kW at 4000 rpm, 2.0-litre i-VTEC making 156 PS at 6,300 rpm and the 2.4 liter delivering 201 PS at 7,000 rpm and peak torque of 234 Nm at 4,500 rpm. All three engines get a 6-speed manual transmission as standard while the two petrol units get an optional 5-speed automatic with steering wheel shift paddles.

In the safet category, the Accord receives a couple of electronic drivers aids such as VSA (Vehicle Stability Assist) and adaptive steering. Honda is also offering a suite of Advanced Driving Assist Systems (ADAS) such as Lane Keeping Assist System (LKAS), adaptive cruise control (ACC) and Collision Mitigation Brake System (CMBS).

Regarding the interior, nothing significant is offered for equipment other than the usual sat nav system, USB port for iPods and power operated tailgate, but the load capacity is class leading. The Tourer's luggage capacity is 406 litres (VDA) with all seats in place. This is one of the best in the sport wagon category. In practical terms, that is sufficient to comfortably accomodate four 46 inch golf bags or four large suitcases. With the seats down and additional 61 liters becomes available.

Last but not least, Honda is keen to capitalize on a special trim package such as the ominous looking Sportspack. Consisting of a complete four-piece body kit plus sport grille and boot spoiler (sedan), the package already comes painted to match the exterior. Stylish 18 inch sport wheels round off the package.
C a t a l i n
Asta știam... http://world.honda.com/news/2008/4080304Geneva-2008/

Dar...
QUOTE
The Accord zone dominates the Geneva stand, where ten examples of the latest Accord are on display in both saloon and Tourer body styles. The new Accord has an evolutionary appearance with a sportier and sleeker exterior for the saloon and, more noticeably, the Tourer. Also on display is the all-new 2.2 liter i-DTEC diesel, from the Accord's new range of engines. This range also includes revised 2.0 and 2.4 liter petrol engines, and all three new engines will comply with the forthcoming Euro 5 emissions standards.

A l e x
Nu prea imi place, aduce mult prea mult cu Accordul vechi, parca e mai mult un facelift decat o noua generatie...
2dor
Da interesant cu Euro 5.
M i h a i
Nu aduce deloc a generatie noua dar mie imi place...si breakul este mult mai reusit decat cel vechi-care mi se pare foarte urat..
IRONICK
Se observa nou trend in materie de design la mai toate masinile de generatie 2008. Spoilerul fata/spate, aripi mai evazate, oglinzi, etc... Pun din ce mai mult accent pe aerodinamica.
ssilviu
QUOTE
. This range also includes revised 2.0 and 2.4 liter petrol engines, and all three new engines will comply with the forthcoming Euro 5 emissions standards


Sesizati timpul verbului, da?
C a t a l i n
Da, au acordat "will" cu "forthcoming"... Unde e problema? smile.gif

Sunt convins că motoarele vor fi disponibile odată cu debutul vânzărilor.
Solon
Problema e ca la noi nu sa apara prea curand!
IRONICK
Si ce daca nu, ne luam echivalentul ..Laguna 3 ...
ssilviu
QUOTE(MAERSK @ 9 Apr 2008, 15:06)
Sunt convins că motoarele vor fi disponibile odată cu debutul vânzărilor.
*



Pai motoarele vor fi disponibile in mod sigur, chiar daca Honda este putin peste statutul de carosier.

Dar crezi ca departamentul de marketing de la ei da doi bani pe convingerea ta? laugh.gif Eu zic sa asteptam sa vedem omologarea in Romania cum se va face wink.gif
Solon
Parca vad: Pentru Romania motoarele vor indeplini normele euro4.
Lasa ba, ca voua nu va trebuie!
dmc
Mie imi place si mai mult de atat consider ca au reparat ce lipsea la varianta pe benzina la vechiul accord: au bagat cutie cu 6 trepte smile.gif
C a t a l i n
Lasă că ne orientăm spre reno, vorba lui IRONICK, să profităm de profesionalismul reno RO...

Dacă luăm un motor Euro X doar pentru nu știu ce taxă, e clar...
Și indiferent de omologarea din RO, emisiile vor fi aceleași, conforme Euro 5.
Solon
@maersk: Trebuie sa recunosti ca romanul isi ia motor euro 5 si pentru fite.
Habar nu are care e treaba cu el dar suna bine:EURO 5! blink.gif
Cypher4laguna
QUOTE(Solon @ 9 Apr 2008, 14:14)
Problema e ca la noi nu sa apara prea curand!
*



Se lanseaza pe 7 Iunie varianta sedan si in 6 Septembrie Tourer-ul smile.gif
C a t a l i n

caktuss
pe 7 iunie la ora 8 dimineata am sa fiu in usa dealerului honda din iasi...
sa vad poate urmez si eu exemplul unor coforumisti si trec de la reno la honda icon_mrgreen.gif
semit
succes.. sper sa nu ti se urce bas.. ideile si tie smile.gif
caktuss
ma stii bas... pardon, "cu idei" ? radmasa.gif
semit
imbratisare.gif
aphophis
pacat de interior. ca merita un exterior mai fain
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.