Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LOTO 6/49
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
manucu
eu cel mai tare ma mir ca nu a aparut un topic aici despre loteria nationala si suma record care s-a ajuns.
s-a acordat premiul duminica asta sau se reporteaza din nou?
daniel4ro
pentru ca lumea nu mai pune la loto, trimite sms la 100 acum radmasa.gif
amsterdam
speri mata...

da stii cum e norocu... pros

ai o gramada de sanse biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif
gotty
premiul s a reportat...

eu ca orice roman,sau ca majoritatea, joc doar cand premiul depaseste 10 mil euro...daca tot facem o treaba s o facem ca lumea,nu? laugh.gif
aditasse
Cum spuneam intr-o alta discutie, ... banutii de la Loto castigati de "cine trebuie" sunt o sursa foarte buna pentru campania electorala din acest an. Probvabil nu se va castiga curand, cu cat mai mare suma cu atat mai bine....
Mrija
Faza este ca presedintele LN castiga x la suta din castig. Pana nu se depaseste recordul la castig, nu se vor castiga banii mad.gif
AlexC
Voi chiar mai contribuiti la aceasta mega-escrocherie? Nu va este deja clar ca mucegaiul e cat casa si ca lucrurile sunt manarite?
Flamingo
Ultima data (acum 2 editii), am jucat aproape 70 RON. O varianta simpla de 6 numere si alta de 10 numere dar cu cod. Mi-a iesit decat un singur numar... dar tot nu ma las ! biggrin.gif
semit
1 bilet, 1 varianta, combinatii din cifrele numarului de telefon radmasa.gif
Laurentziu83
Si eu am vrut duminica sa-mi iau belet. Dar cand am vazut ditai coada la agentie...
Poate saptamana asta sacrific 4.5 lei.
CGB
o sa joc si io saptamana asta. desi nu-mi sta in obicei.
poate castig si io macar cinzeci da mii da euroi.

pun 2 variante simple.
sadi
eu am castigat la 2 ani si ceva o dacie la depozitele de la cec.. si de atunci nimic.. asa ca degeaba mai particip
manucu
desi cand joc (foarte rar) merg doar pe variante simple, ne poate explica cinva care stie care e treaba cu variantele mai complexe?
Flamingo
Variantele complexe... Hmmm... O sa incerc sa fiu cat mai explicit, cu toate ca, mi-ar trebui Manualul Jocului 6/49.

In mod normal, o varianta simpla de 9 numere, costa vreo 3 mil... daca o joci redusa, cu codul 58 de pilda, aceasta costa numai cateva zeci de roni, dar si sansele sa castigi sunt mult mai mici. Din cate imi aduc eu aminte, in cazul in care ies 6 numere, pana si castigul se va reduce, undeva pe la 25 % din cel initial... dar asta, atentie, numai daca pici pe schema, care schema niciodata nu am inteles-o.

Au fost cazuri cand diversi "castigatori", au dat de baut intregului restaurant in care se aflau... cand numerele au fost anuntate, pentru ca urma ca in cateva zile sa ridice marele premiu, numai ca... stupoare... din cele 6 numere iesite, nu a castigat nimic sau ma rog, mai nimic, pentru ca (ati ghicit), NU AU PICAT PE SCHEMA. sad.gif

Concluziile care se pot trage de aici sunt multe...

1. Mai bine joci variante simple de 6 numere. Nu castigi, macar nu pierzi decat 4-5 lei.
2. Mai bine joci variante reduse de 9-11 numere sau mai multe variante pe acelasi bilet cu numere diferite dar tot de 9-11 numere, pentru ca in cazul in care castigi, macar te alegi cu ceva, mai exact, sunt mai multe sanse sa iei bani dar si mari sanse sa nu castigi nimic.
3. Mai bine nu mai joci deloc, dar vorba aia... nu degeaba motoul loteriei este "Cine nu joaca, nu castiga". rolleyes.gif
4.
5.
6.
7.
... p-astea le adaugati voi ! tongue.gif
L!nuX
si totusi dece ghicitoarele castiga la loto ? crazys4.gif
k0b3
Eu am facut Statistica si Probabilitati la facultate. Si daca ma apuc sa analizez extragerile din ultimii 3 ani... cam bate la ochi: nenumarate combinatii consecutive, 4 numere de la 40 in sus din care 3 consecutive, etc.

unsure.gif
Flamingo
QUOTE(k0b3 @ 25 Jan 2008, 00:26)
Eu am facut Statistica si Probabilitati la facultate. Si daca ma apuc sa analizez extragerile din ultimii 3 ani... cam bate la ochi: nenumarate combinatii consecutive, 4 numere de la 40 in sus din care 3 consecutive, etc.

unsure.gif
*



Cam asa este... numai ca de fiecare data cand bifam cifre din "seria" +40, nush cum dracu faceam de numai pe langa nimeream. Aveti aici numerele iesite castigatoare din anul 1993 si pana in prezent.

SwatKat
Primisem un mail la un moment dat cu tipul suflantei de la Loto, si ca toate bilele au un cod si nu pot trece decat daca sunt validate de iun nel ianinte sa iasa.. SI se zicea ca daca iei de ex 2 seturi de bile si pui 6 nr care TREBUIE sa iasa si restul din setul alalalt, normal ca vor iesi cele cere trebuie...

Si cum toate agentiile introduc pe calculator biletele cred ca nu e greu sa STII dinainte ce combinatie nu a fost aleasa deloc...

Asa ca nu prea mai am incredere...

Vorba cuiva: mai bine ar isi duminica seara pe strada si ar alege random 6 copii care sa extraga bilele. Cred ca ar fi mai corect...
Flamingo
SwatKat, ai pus degetul pe rana. Asa este. Sunt la curent cu mai toate scandalurile legate de Loteria Nationala, dar eu inca mai sper ca macar 5 numere sa-mi iasa. Acele "mici" mismasuri pe care le fac angajatii de acolo, care probabil au semnat un contract de confidentialitate si care sunt cumparati pe viata si nu au voie sa divulge secretele, sunt strict pentru cei care spera sa castige 6 numere. Nu ati observat ca nu a existat ana acum report la categoria a II a ? smile.gif

Deci sanse de castig oricum avem... depinde doar de cati bani vrem sa castigam. Eu ma multumesc si cu mai putin.
ssilviu
QUOTE(k0b3 @ 25 Jan 2008, 00:26)
Eu am facut Statistica si Probabilitati la facultate. Si daca ma apuc sa analizez extragerile din ultimii 3 ani... cam bate la ochi: nenumarate combinatii consecutive, 4 numere de la 40 in sus din care 3 consecutive, etc.
unsure.gif
*


Scuza-ma, dar ai facut degeaba asa ceva in facultate. Sau a trecut prea mult timp de atunci. Orice combinatie de numere are aceeasi probabilitate de aparitie. Ceva in jur de 1 la 16 mil. Asadar, sunt sanse identice pentru a iesi o combinatie de genul 1,2,3,4,5,6 sau una gen 1, 9, 17, 28, 36, 47. Ca prima pare un pic mai ciudata, e adevarat, dar asta e.

Mai anul trecut am vazut un articol in cotidianul in care se prezenta un grafic cu numarul de castiguri si frecventa lor, ce a scazut in ultimii ani. Si ei evident se mirau de asta. Raspunsul loteriei a fost unul corect si anume ca numarul de variante jucate a scazut, mai ales sub cel de combinatii posibile si de acolo a aparut si frecventa mai scazuta a castigurilor. Explicatie corecta dpdv matematic daca ii credem pe cuvant in legatura cu numarul de variante jucate.

Este greu de facut o evaluare din afara a corectitudinii extragerilor pe baza castigurilor aparute, pentru ca ne lipsesc cateva variabile destul de importante: numarul de variante jucate, numerele prefentiale (de obicei lumea pune zile de nastere) sau ponderea schemelor in ultimii ani.

Dar si din interior, de la Loterie, se poate foarte bine, cunoscand aceste variabile, sa se joace cu numarul si data extragerilor astfel incat daca vor fi nevoiti sa faca publice acele variabile, totul sa para normal.

Daca in ultimii aceste variabile s-au schimbat destul de mult e cam greu pentru noi sa vedem vreun pattern cel putin. Daca de exemplu in ultimul an nu s-au schimbat, putem vedea cum au au fost foarte putini castigatori, toti la interval de timp aproape egal. Problema este ca numarul de esantioane este mult prea mic pentru a trage o concluzie.

Sunt convins ca se pot alege numerele care ies daca cineva vrea asta. Sunt convins ca se poate alege data la care trebuia sa iasa castigul. Dar nu stiu in ce masura se face asta. Daca as juca, as fi constient de faptul ca poate exista castig numai daca vor ei, insa inca am speranta ca se va alege acel castigator aleator. icon_mrgreen.gif

QUOTE(Catalin S. @ 25 Jan 2008, 13:06)
Nu ati observat ca nu a existat ana acum report la categoria a II a ?  smile.gif


Sansele sa fie report la categoria a 2-a sunt extrem de mici. De aceea nu a existat report.
Flamingo
In 1995, pe cand varianta costa undeva pe la 5000-6000 lei, am dat 250.000 lei numai variante simple de 6 numere. Deci undeva pe la 40-50 de variante. Cel mai mult mi-au iesit 3 numere pe o varianta. Am jucat inclusiv 1,2,3,4,5,6, dar probabil au mai fost si alti "nebuni" care au optat pe aceasta insiruire de numere. Din acel moment am facut o pauza pana prin 2000 cand am reluat jocul, dar mai "timid"... si am mers mai mult pe variante cu cod...
aphophis
un bilet. fie ce o fi. cu gandul ca daca castig fac colectie de masini frantuzesti biggrin.gif cu vel satis in cap de lista
C@talin
2007-08-12 42 43 18 47 46 44


hmmm rolleyes.gif
L!nuX
le-ai visat pe astea ? biggrin.gif
C a t a l i n
QUOTE(just_dci @ 21 Jan 2008, 09:34)
Pentru cine vrea sa mai plateasca impozitul, un demo de cum se manareste jocul (text primit prin email)

Academia de Studii Economice
Catedra de Contabilitate, Audit si Control de Gestiune
LOTO - TEAPA NATIONALA
Potul de 10 mil euro de saptamana asta a declansat isteria "Loto 6/49″ in Romania ! Tot romanul, impatimit al jocului sau din contra jucator de ocazie, a inceput sa viseze la marele premiu. La OTV s-a facut o cheta de 137000 euro pt "marele bilet" de 23 de numere! Ce e bine ca odata cu isteria asta s-au declansat si adevarate anchete mediatice in legatura cu corectitudinea jocului! Foarte multa lume injura OTV-ul, de multe ori pe buna dreptate, dar cel putin, de data asta au gasit probe care dovedesc clar ca loteria poate alege numerele castigatoare dupa bunul plac! A fost suficient ca directoarea agentiei nationale sa pronunte numele "Editec" (compania care produce suflanta, bilele si softul aferent) ca telespectatorii sa intre in rolul de detectiv. Si s-au descoperit lucruri extrem de interesante!
Pe site-ul Editec puteti afla ca in interiorul fiecarei bile din cele 49 exista o tablita de indentificare cu un cod format din 22 cifre, asa numitul ARS , cod ce este citit de suflanta si apare automat in calculator! Deasemenea, toate cele 49 de bile trebuie sa apartina aceluiasi set se bile. In caz ca, una sau mai multe bile apartin unui alt set de bile, acestea nu sunt recunoscute de suflanta!
Alt element foarte important! Fiecare bila inainte de a fi introdusa in suflanta trebuie sa fie verificata cu sistemul producatorului. Acesta are 3 inele prin care trebuie sa treaca fiecare bila. Primul inel citeste bila sa fie din acelasi set cu celelalte, inelul al doilea verifica dimensiunile si al treilea greutatea! Acuma. Ce a pezentat Loteria Romana ? Mai multe televiziuni au aratat cum se cantaresc bilele. Cu un cantar, obisnuit, de bijutier!!! Si atunci se nasc mai multe intrebari. De ce asa si nu cu aparatul producatorului, care evident, le-a fost livrat impreuna cu suflanta? De ce nu a fost prezentat si acest sistem? De ce nu s-a mentionat ca suflanta poate identifica orice bila? Are Loteria Romana ceva de ascuns?
Pai are! Iata cat de bine este pus la punct sistemul. Imaginea alaturata ne prezinta ce apare pe calculator in momentul cand bila trece prin primul inel al sistemului de verificare! De la anul de fabricatie pana la culoare si setul de bile din care face parte! Atentie! Daca bila nu face parte din acelasi set cu celelalte nu poate trece de primul inel! OK. Loteria Romana a aratat ca are doua seturi de bile. Deci daca sa spunem in suflanata sunt introduse 6 bile din setul 1 si 43 din setul 2, cele 43 de bile din setul 2 nu au nici o sansa sa iasa, pt ca nu sunt recunoscute de suflanta!
Si ca si cum toate astea nu erau suficiente, bomboana pe coliva o pune chiar producatorul sistemului. In cartea tehnica a masinariei, producatorul precizeaza ca softul poate controla jocul! Cu alte cuvinte masinaria asta poate juca corect sau nu, in functie de cum decide Loteria Nationala ! Asta poate ca explica mai bine de ce poturile mari din istoria loteriei s-au castigat doar in momente de sarbatoare (alegeri, Paste, Craciun sau Revelion)!
ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE
CATEDRA DE CONTABILIATE, AUDIT SI CONTOL DE GESTIUNE
Lect.univ.dr. STÄNILÄ‚ GEORGIANA OANA
*



Sursa: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1218384
Flamingo
...si cu toate astea, lumea inca mai joaca.

Cand am spus mai sus ca sunt la curent cu mai tote scandalurile legate de Loterie, m-am referit si la "articoulul" de mai sus preluat de pe Dacia Club. Astfel de discutii s-au purtat si inca se mai poarta si pe alte forumuri. Noi, muritorii de rand, nu vom castiga vreodata 6 numere, ci doar maxim 5, asta asa... ca sa se asigure o continuitate a jocului sau un fel de "Vedeti prostilor ca se castiga ? Jucati in continuare, pentru ca la un moment dat o sa vina si randu lvostru." In realitate, cele 6 numere au fost castigate numai de cei "cu stea in frunte" sau alesi pe spanceana din mediul lor. Daca un murito de rand castiga, el trebuie sa "doneze" mare parte din bani, celui care l-0au ajutat. Scnadalul Ogica va spune ceva ? Un dram de adevar a existat acolo, nu degeaba a facut furori la inceputul anilor 2002. Ulterior, acesta a fost eliberat dar ceea ce foarte putini stiu, avea deja contul plin de bani, pentru pastrarea tacerii. De atunci el a mai castigat de vreo 3-4 ori sume frumusele, de ordinul sutelor de milioane. Intrebarea care se pune acum este simpla si la obiect: "Cum de el poate si altii nu ?" Degeaba ne spune ca stie foarte bine jocul si ca a cumparat cartea, pentru ca nu este singurul care a facut-o. In fine...

In alta ordine de idei, nu stiu daca ati citit / auzit ce s-a intamplat cu cei care au castigat dupa revolutie. Majoritatea au murit subit, au fost otraviti, au avut accidente grave de circulatie, unii au fost paralizati pe viata, de altii nu se mai stie nimic, etc... Foarte putini din cei asa-zisi "castigatori corecti", au facut ceva cu banii.

Banul = ochiul dracului ? Da, se pare ca banii intuneca mintile tuturor. Romanul nu este obisnuit sa castige brusc o suma mare de bani. De fapt niciun om de rand din toata lumea asta cand se vede cu un asemena castig peste noapte, nu stie ce sa faca cu el. Imediat cum se afla, apar rude pe care nu le-ai vazut de zeci de ani, pe care le stiai din poze cum ca au fost la... botezul tau, apar neamuri si mosteniri de prin SUA, Australia sau Groenlanda care trebuie revendicate in schimbul a unei sume consistente ce reprezinta chipurile... cheltuieli de judecata, toti vecinii cu care pana acum erai certat, devin brusc cei mai buni prieteni si sfatuitori, te impaci cu soacra, cu cumnatii tai care pana mai ieri nu te suportau... si cate si mai cate...

Am mai zis, nu vreau 6 numere, nu pentru ca sunt convins ca am sanse de 0,00001 % sa castig, ci pentru ca imi este frica de consecinte.
dorriinn
QUOTE(semit @ 23 Jan 2008, 18:16)
1 bilet, 1 varianta,  combinatii din cifrele numarului de telefon  radmasa.gif
*




eu odata am jucat asa, cu numerele in ordinea exacta de la tel si mi-au iesit 3 numere. biggrin.gif
k0b3
QUOTE(ssilviu @ 25 Jan 2008, 13:22)
Scuza-ma, dar ai facut degeaba asa ceva in facultate. Sau a trecut prea mult timp de atunci. Orice combinatie de numere are aceeasi probabilitate de aparitie. Ceva in jur de 1 la 16 mil. Asadar, sunt sanse identice pentru a iesi o combinatie de genul 1,2,3,4,5,6 sau una gen 1, 9, 17, 28, 36, 47. Ca prima pare un pic mai ciudata, e adevarat, dar asta e.

Mai anul trecut am vazut un articol in cotidianul in care se prezenta un grafic cu numarul de castiguri si frecventa lor, ce a scazut in ultimii ani. Si ei evident se mirau de asta. Raspunsul loteriei a fost unul corect si anume ca numarul de variante jucate a scazut, mai ales sub cel de combinatii posibile si de acolo a aparut si frecventa mai scazuta a castigurilor. Explicatie corecta dpdv matematic daca ii credem pe cuvant in legatura cu numarul de variante jucate.

Este greu de facut o evaluare din afara a corectitudinii extragerilor pe baza castigurilor aparute, pentru ca ne lipsesc cateva variabile destul de importante: numarul de variante jucate, numerele prefentiale (de obicei lumea pune zile de nastere) sau ponderea schemelor in ultimii ani.

Dar si din interior, de la Loterie, se poate foarte bine, cunoscand aceste variabile, sa se joace cu numarul si data extragerilor astfel incat daca vor fi nevoiti sa faca publice acele variabile, totul sa para normal.

Daca in ultimii aceste variabile s-au schimbat destul de mult e cam greu pentru noi sa vedem vreun pattern cel putin. Daca de exemplu in ultimul an nu s-au schimbat, putem vedea cum au au fost foarte putini castigatori, toti la interval de timp aproape egal. Problema este ca numarul de esantioane este mult prea mic pentru a trage o concluzie.

Sunt convins ca se pot alege numerele care ies daca cineva vrea asta. Sunt convins ca se poate alege data la care trebuia sa iasa castigul. Dar nu stiu in ce masura se face asta. Daca as juca, as fi constient de faptul ca poate exista castig numai daca vor ei, insa inca am speranta ca se va alege acel castigator aleator.  icon_mrgreen.gif
Sansele sa fie report la categoria a 2-a sunt extrem de mici. De aceea nu a existat report.
*



Te scuz. Combinatiile tale sunt corecte dpv matematic atata timp cat procesul de extragere ar fi 100% pur aleatoriu, chestie pe care nu ai cum sa o verifici.

Fa un calcul statistic de cate ori au iesit cifre mai mari de 40 si daca procentajul bate la ochi.

Loto ar fi un joc de noroc atunci cand intr-adevar norocul ar fi pur. In momentul cand la inchiderea caselor de joc, electronic se cunosc toate combinatiile si sansele de castig/pierdere ale Loteriei - nu mai este joc de noroc, e hai sa vedem cum o dregem.
aphophis
numerele de saptamana asta: 36,6,47,24,2,20. Eu am prins un singur numar. Sa speram ca se .. reporteaza pe saptamana viitoare biggrin.gif
manucu
crezi ca vei avea mai multe sanse saptamana viitoare? huh.gif
aphophis
nu. da stii cum e. daca a murit capra mea sa moara si capra vecinului. O chestie tembela stiu laugh.gif
dracula
a castig unul din Bucuresti! In sfarsit, era si cazul!
pit-bull
mai exact din sectorul 2
aphophis
oare si castigatorul asta are ochi albastri?
daniel4ro
nu, probabil sustine vre-un partid, ca se apropie alegerile si e criza mare de sponsori...

sau poate omul a avut chiar noroc, mai stii?
Flamingo
Sefa loteriei tocmai si-a dat demisia din Partidul Conservator, deoarece functia nu mai era compatibila cu "cerintele" partidului. A spus-o de curand la Realitatea TV. Si oricum, era la mintea cocosului ca se impunea o demisie pentru a nu fiacuzata ulterior de altceva... Asta apropo de partide... Si cum PC-ul, PNG si PRM este in continua scadere, de la ce partid credeti ca ar putea fi nenea castigoatorul... ? smile.gif
DrK
si voua va pare rau ca a castigat altu? radmasa.gif
Flamingo
QUOTE(aphophis @ 27 Jan 2008, 18:51)
numerele de saptamana asta: 36,6,47,24,2,20. Eu am prins un singur numar. Sa speram ca se .. reporteaza pe saptamana viitoare biggrin.gif
*




RASTURNARE DE SITUATIE !!!!! blink.gif

Acum 5 minute mi-a zis seful meu ca EL este castigatorul... dar m-a rugat sa nu mai spun la nimeni... dupa care a iesit din firma. Va tin la curent pentru ca stiu ca este un mare "glumet"... O fi castigat doiar 4 numere si face misto ? In fine... unsure.gif
L!nuX
a castigat multa experianta biggrin.gif
sadi
sta cumva in sect 2? biggrin.gif
Flamingo
Nu sta in sectorul 2 dar cand l-am intrebat in ce sector a depus biletul, a stat un pic, s-a gandit si a spus ca 2 sau 3... unsure.gif Acum nu mai dau de el, dar va tin la curent/

Edit:
Gata, l-am prins... A spus ca a jucat o singura varianta, pe cand la tv au spus ca cel care a castigat, a jucat 3 variante simple pe un singur bilet... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.