Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Spalatorie auto
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Mrija
Dispun de un capital, doresc sa-mi deschid o spalatorie auto. Printre colegii de forum wub.gif sper ca este cineva care sa ma indrume, sa-mi spuna o parere, un sfat ceva micut acolo dar care conteaza. Merci.
adi_ar
1. Nu sta prea mult pe ganduri, pana la vara va fi cerere mare cu zapezile si ploile astea !
2. Fa-o de la inceput serios, cu scule si tehnologii profesionale. Clientela se castiga cu oarecare efort dar in general ramane fidela calitatii.

Succes !

PS
La trecerea prin Baia Mare astept un discount wink.gif !
Mrija
Te astept cu drag. Ideea ca acum caut locul, sculele le-am cumparat deja, cel mai mult imi place un damf ( asa ii spun eu ) dual, la care poti lega 2 pistoale de apa + un pistol la vasul special ( spuma activa )


Oricum, membrii forumului vor avea discount ( interiorul gratis ) pe langa alte surprize. Sper sa gasesc locul cat de repede. Mai multe detalii pe parcurs. Doamne ajuta.
adi_ar
No, no nu ase' iute cu datu' pa' gratis !
Lasa, dupa ce prinzi cheag !

Mrija
=)))))) ma gandeam si eu asa. Obligatoriu este stickerul reno biggrin.gif

Sincer vreau mult.
semit
Curent trifazic, canal de scurgere si de colectare a deseurilor, autorizatii de constructie, de mediu, sanitare.. sa continui?

fara 100.000 Euro+ teren nu o sa o ridici wink.gif
Mrija
Autorizatie de constr nu-mi tre ca nu ridic cladirea, aut sanitara blink.gif pt? pt o baie la angajati? curent trifazic are locul pe care l-am gasit, scurgerea e rezolvata, mai putin canalul de colectare al deseurilor. daca e eco cu materiale eco la ce-mi tre sa depozitez deseurile?
Ceva imi scapa? dry.gif
adi_ar
@semit: Da' ce, deschide niscai bistro pe Victoriei sau Champs Elysees ?!? ohmy.gif
Las' ca-i ajung 10.000 cu varf si indesat, poate-i si prea mult daca are spatiul si utilitatile !

Iti scapa aceea ca autorizatiile alea nu se iau "dupa logica personala" ci dupa niste norme. La ce s-a scris mai adaug PSI, protectia muncii, amenajarile pentru obtinerea avizelor respective ... sunt multe!

Cat timp nu ai venituri te cam lasa in pace dar dupa ce incepi sa ai spalatoria plina ... sa vezi cum vin !

Cristi39
si pe mine ma bate de mai multa vreme sa deschid una in Buc.am tot ce-mi trebuie,mai putin ce e mai important,adica spatiul...
roty
Aaa...pai imi fac si eu, ca vad ca se poarta tongue.gif

Dar serios vb, credeti ca 90mp ajung pentru asa ceva?
De asemenea, exista vreo norma care zice ca nu ai voie sa ai spalatoria lipita de o casa de locuinta?
Cristi39
eu zic ca ajung pt una micuta.la a doua intrebare,nu cred sa fie o problema.sunt atatea in cazul asta
DRD
Mrija

Si eu iti recomand de la inceput sa folosesti produse de calitate,
aici ma refer la prosoape cu microfibre pentru uscare deoarece acolo apar cele mai multe zgarieturi si daca vrei sa iti deschizi si o parte de polishare si diverse operatiuni de detailing ia-ti produse de calitate si niste ''priceputi'' care sa se ocupe de partea asta.
AR-18-MOS
Trebuie sa ai mare grija la ce angajati vei avea! Ca s-ar putea sa se "consume" la spuma activa de zici ca spala vapoare ... si cand colo sa o vanda la litru'. wink.gif
bulan
In tarile cu apa calda spalatoriile auto sunt in proportie de 98% self service!Eu as vrea sa gasesc o spalatorie unde sa-mi pot spala masina eu singur.Cei care spala masinile sunt muncitori necalificati care nu au nici cele mai elementare cunostinte despre masini.
Cristi39
asa este in Turcia.majoritatea benzinariilor au cate o spalatorie free,la care te duci frumusel si-ti speli singurel masinuta...cu sampon,cu tot tacamul...Turcia.
shteffanivlad
Este si la noi, la oemveu' de la eroii revolutiei (city mall). Dar sampon nu cred ca pun si drept urmare senzatia mea este ca da numai cu apa calda...

A, costa 4 lei si ai doo minute de apa calda sub presiune (mare).
aleksanders
vezi ca exista norme privind dimensiunea locurilor din rampa de spalatorie- cat desp[re vecinatatea cu una sau mai multe case- vezi daca in planul urbanistic zonal - pt zona ta sunt prevazute zone de servicii- daca da poti face linistit spalatorie- aveti grija ca pt autorizarea unei spalatorii trebuie s afaci dovada ca ai unde sa parchezi autovehiculele care asteapta - oricum bafta multa si sper sa scapi usor de birocratia avizelor de la mediu tongue.gif
romeod
Pe langa faptul ca iti trebuie locuri de parcare echivalente cu numarul boxelor de spalare, de anul acesta va trebui sa posezi si statie de tratare a apelor reziduale pe care nu vei mai avea voie sa le deversezi direct in canalizarea orasului.
cuculean
Nu poti sa lucrezi cu produse bio-degradabile??? smile.gif
romeod
Indiferent de detergentii si solutiile de curatare folosite tot vei fi obligat sa ai statie de epurare. Si asta nu din cauza detergentilor, ci din cauza reziduurilor care sunt prezente la o masina ce vine la spalat(uleiuri, antigel, etc)
Meghitzanul
faceti-va spalatorii cat mai multe ... ca m-am saturat de asteptat ore in sir la cozi..
masini in leasing, rate sau aduse de afara si-a cumparat tot romanul, dar spalatorii sunt f putine pt ele... iar mizerie pe strazi nu mai zic!!
oto
daca zici ca ai bani + terenul......ce mai stai ? dai drumul !
la noi ori ce gen de afacere faci....te lovesti de birocrati....asta este, inarmeazate cu multa rabdare , important este sa vrei .
eu am un alt soi de afacere.... intradevar astia de la apa si canal sant fantastici de enervanti ( tot felul de probe aberante....dejecti ... asta pt. o cafenea laugh.gif )
greul vine dupa ce dai drumul afaceri.... depinzi de oameni (angajati) ... greu gasesti pe cineva serios .
ori cum bafta !
sorin1967
Ca idee ar trebui facuta o sectie de spalare exterioara rapida,fara multe mofturi, care sa rezolve "problema" in max. 10 min. cu 7-8 lei.
Asa te tin astia o ora ca sa justifice cat iti iau, cca 25 lei.
M-am bagat eu in alt busines, smile.gif ca daca nu faceam eu asta.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.