Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierdere aderenta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
andreimarinoiu
e normal ca in treptele 2 si 3 in momentul in care accelerez brusc ca sa depasesc masina sa se inscrie pe o traiectorie ciudata?adica ori trage brusc dreapta ori stanga...dar numai cand accelerez brusc..
multumesc
helldriver11
In mod cert,nu e normal...Numai daca nu cumva soseaua e uda, polei etc.
50IMU
cu siguranta te referi la conditiile de drum cu mazga sau zapada, tu avand un bicorp usuratic cu suficienti cai.. incearca sa nu debraiezi brusc.

ps: ai incercat sa tragi frana de mana pe suprafetele alea smile.gif) ?


Laurentziu83
Poate face omu' accident cu sfatul tau.
Hypo RS
Si la mine face asha. Daca "o calc" tare da sa fuga stanga dreapta. Consider normal..are 1tona si 172 de cai... numai stabilitate nu ii pot cere..
crisolro
e absolut normal, mai ales daca soseaua nu e uscata, nu mai zic de zapada, polei, nisip etc. ... asa face toate, si cand zic toate ma refer la toate-toate (de la trabant pana la bmw) cu conditia sa nu ai asr
gabygiovanny
depinde si de ce forta are motorulul lui...la doc e de inteles ca trage avand 172 cp, asa si mie imi scartaiau cauciucurile pe asfalt si in a3-a cu 250 cp v6 tiburon dar nu cred sa fie vorba la un renault diesel. eu zic ca daca era polei sau zapada pe drum nu deschidea nici el topicul, isi dadea seama ca e normal ce se intampla.dar atata timp cat nu a specificat ..............
andreimarinoiu
e vorba de drum uscat..azi am vazut ca si cand accelerez brusc fara sa trag de volan tinde sa traga ori intr-o parte ori in cealalta..rotile sunt echilibrate,cauciucuri iarna aproape noi..motorul are 112 cp ,directia facuta de vreo 2 luni(bielete bucsi si reglajul aferent pe stand pt directie)
dar numai in a 2-a rar in a 3-a
helldriver11
Ai verificat si bucsele bratelor spate?
andreimarinoiu
bucsile puntii spate nu le-am sch ca cica nu aveau nu stiu ce presa la service pt a face asta..
50IMU
QUOTE(gabygiovanny @ 19 Jan 2008, 14:32)
depinde si de ce forta are motorulul lui...la doc e de inteles ca trage avand 172 cp, asa si mie imi scartaiau cauciucurile pe asfalt si in a3-a cu 250 cp v6 tiburon dar nu cred sa fie vorba la un renault diesel. eu zic ca daca era polei sau zapada pe drum nu deschidea nici el topicul, isi dadea seama ca e normal ce se intampla.dar atata timp cat nu a specificat ..............
*




meeaama, andrei a deschis un topic despre pierederea aderentei, scuza-mi impertinenta de a banui ca erau suprafete dificile mellow.gif

ps: am condus masini mai puternice decat..hyundai coupe (nu-ti mai place denumirea asta smile.gif), dar nu stimteam nevoia sa epatez aici
74mik
QUOTE(andreimarinoiu @ 18 Jan 2008, 21:33)
e normal ca in treptele 2 si 3 in momentul in care accelerez brusc ca sa depasesc masina sa se inscrie pe o traiectorie ciudata?adica ori trage brusc dreapta ori stanga...dar numai cand accelerez brusc..
multumesc
*



cred ca raspunsul este clar:da este normal sa derapezi daca bruschezi comenzile masinii ,mai ales acum pe zapada ,gheata etc...
dupa cum spunea un cunoscut politician :iarna nu-i ca vara .
gabygiovanny
el specifica pana la urma ca e drum uscat
74mik
nu intotdeauna cand asfaltul pare uscat chiar este! este posibil sa fie acoperit cu un strat de chiciura sau o pelicula ff subtire de ghiata-zapada.In acest caz probabil ca daca ar merge mai usurel cu acceleratia nu ar mai fi pb asa mari .Din explicatiile lui reiese ca darapeaza !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.