Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cu RCI Leasing :(
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2, 3
Gini1
Salut,

Am luat si eu un logan in leasing prin firma lor si vad ca fac " figuri" in ce sens ... nu a mai venit factura de plata de 2 luni, ii sun ..degeaba raspunde robotul, dupa f multe incercari raspune cineva .. ii spun care e problema .. si mi-a cerut un nr de fax sau mail ca sa imi trimita factura i lam dat si nimic ... (asta a fost in jurul datei de 20 dec. de atunci am mai incercat sa iau legatura ..telefonic e-mail nimic !!! caut pe net o pagina a lor ...nu gasesc !! am zis ca poate nu a adus postasul plicurile am fost la posta a cautat alea in "arhive" si nu a gasit nimic trimis de la rci pe numele societatii !! si de un an si un pic de cand o am facturile au fost trimise pe 9-10 ale lunii.
Intreabrea mea este : daca a mai patit cineva vreo faza asemanatoare ? sau cum a-si putea rezolva problema?

si ca o paranteza , astazi ca sa ma amarasca si mai mult am vazut intr-un ziar local un articol despre un omulet caruia i sa ridicat masina pentru neplata la termen si .. coincidenta .. tot din Iasi si luata tot in leasing sad.gif
Cypher4laguna
Salut.. si mie mi-au intarziat uneori facturile, dar am platit dupa scadentar si s-a reglat la urmatoarea factura. Cere-le sa-ti trimita facturile prin Cargus (ei au contract cu Cargus). Telefonic au fost intotdeauna binevoitori.

Cand ai o problema cu ei pune maina pe telefon si insista. Se va rezolva repede.

Ca o rusinica din partea lor... mi-au pus o factura (cea finala)pe fax si am platit-o. Cand mi-au trimis-o prin posta erau cu 30 de ron mai putin pe factura, dar n-am mai insistat. N-aveam timp atunci de asa ceva.
ady77
Astia de la RCI sunt cam prosti. Mi-au trimis azi factura si RCA-ul incepand cu 30 ianuarie 2008, iar RCA-ul meu expira pe 31.07.2008. Cred ca s-a schimbat legea si nu mai este de ajuns un RCA, este nevoie de 2 radmasa.gif
Cypher4laguna
Il dai inapoi si ceri sa-l refaca sau sa anuleze suma de plata (eventual si o copie dupa cel vechi). Eu asa am facut.
roty
Am la bcr...dar eu nici nu astept factura (mai sar cate una)...ma duc direct si platesc. No problem...imi elibereaza oricum chitanta la plata...

PS> ce cauta asta la jurnal de bord???
menta
vb leasing ma instiinteaza pe mail de emiterea facturii.
Solon
Ce cauta la jurnal de bord treaba asta?
Du-te la zona financiara, la multstimabila Sadi! biggrin.gif
TMihai
Dupa cum a zis si Cypher4laguna platiti dupa scadentar. Are si el un rol.
De cand cu noul boss "made in France", au multi oameni noi si "eficienti", iar cei care au experienta lucreaza cat pt doi incercand sa repare si greselile "bobocilor". In concluzie e cam haos la ei. Trebuie sa aveti multa rabdare dc apar pbl.
sadi
ideea este urmatoarea: tu trebuie sa platesti conform scadentarului, asa cum s-a scris si mai sus, nu trebuie sa astepti emiterea unei facturi pentru a plati, atata timp cat stii cat sa platesti si pana cand ai de plata.. nu e ca la telefon sau alte utilitati in cazul carora factura variaza de la o luna la alta in functie de consum..
scuza ca nu am platit pe motiv ca nu am primit factura acasa mi se pare puerila, pentru ca ar fi trebuit sa primesti un scadentar dupa care sa te ghidezi

QUOTE(Solon @ 16 Jan 2008, 09:41)
Du-te la zona financiara, la multstimabila Sadi! biggrin.gif
*



multumesc blush.gif
balanel
Cu diferentele de curs valutar cum ramane daca platesc dupa scadentar?
semit
si ce treaba are asta cu sectiunea JURNAL DE BORD?
Mutzunache
radmasa.gif pai are legatura cu masina nu? Daca el vrea sa noteze si problemele cu societatea de leasing ce poti sa ii faci? radmasa.gif, o sa imi trec si eu in jurnal de cate ori am dat semnal stanga radmasa.gif
AlexC
1. La RCI puteti cere trimiterea facturilor in format pdf pe email, special pentru a evita situatiile cu intarzierea postei.

2. Cursul se stabileste de catre BNR, noi platim la cursul din ziua emiterii facturii. Imi aduc aminte si acum ca am platit si la 3,13 smile.gif, insa acum platesc la 3,73 sad.gif
chocapic
Si eu am ceva necazuri cu RCI:
Am sunat degeaba de 2-3 ori prin 20 decembrie sa-mi trimita si mie RCA
Cam prin 28 decembrie am sunat iar si mi-au trimis un xerox dupa RCA.
Pana azi nu mi-a venit plicul- factura am platit-o dar masina iese in iunie din leasing si Casco-ul nu stiu cat a fi- e contract scrie 740 euro- pana acu se impartea la 12 luni dar acuma cred ca numai la 6(nu stiu de ce blush.gif ).
Pot circula fara griji cu Xerox dua RCA?
LNG
Din cate stiu eu cam iei amenda, daca nu ai RCA original la tine biggrin.gif
chocapic
Merci - o sa ma duc atunci la Omniasig sa-mi puna o stampila sa fie in conformitate cu originalul.
AZi am sunat iar - o zis ca o trimis-o recomandata fara confirmare de primire- ma duc la posta da degeaba.
balanel
QUOTE(AlexC @ 16 Jan 2008, 16:51)
1. La RCI puteti cere trimiterea facturilor in format pdf pe email, special pentru a evita situatiile cu intarzierea postei.

2. Cursul se stabileste de catre BNR, noi platim la cursul din ziua emiterii facturii. Imi aduc aminte si acum ca am platit si la 3,13 smile.gif, insa acum platesc la 3,73 sad.gif
*



1. Am cerut expres acest lucru, pentru ca stiam ca asa se procedeaza (cel putin la BCR Leasing, unde am avut inainte), dar mi s-a raspuns ca nu se poate.
2. De unde stiu la ce data este emisa factura, ca sa stiu la ce curs platesc, daca nu am factura?
AlexC
Trimite mail la rcileasing.romania@rcibanque.com si o sa primesti raspuns. Eu asa fac in fiecare luna de 18 luni incoace. Ultima data am primit raspuns acum 10 zile de la Bogdan Tincu.

Punctul 2 se leaga de punctul 1, nu are rost sa le dezbatem separat.
k0b3
QUOTE(menta @ 16 Jan 2008, 00:43)
vb leasing ma instiinteaza pe mail de emiterea facturii.
*



Vad ca incepand cu luna asta trimit si duplicat al facturii pe email.
balanel
Da, se pare ca nesimtirea RCI Leasing este mare. Cand am apelat la ei, stiam ca e multa lume nemultumita, dar nu credeam ca mi se va intampla chiar si mie.
Pe scurt, am facut leasing-ul in decembrie, luna in care am platit si avansul la masina.
Dupa care, am primit o multime de facturi pe care nu le asteptam, printre care si doua facturi de casco in ianuarie. Dar am zis ca e OK, e la inceput, pana se inmatriculeaza masina, apoi se vor aseza lucrurile, si eu voi primi doar facturi pe rata+casco.
Oferta de care am beneficiat includea 3 luni de rate gratuite. Deci daca am dat avansul in decembrie, inseamna ianuarie, februarie si martie, si ma asteptam la prima rata in aprilie. Ei bine nu: tocmai am primit factura pe rata 1, acum in februarie.
Alta problema este continutul facturii: in afara de rata, comision gestiune si dobanda, este: diferenta curs an anterior, diferenta curs an curent, diferenta curs dobanda an anterior, diferenta curs dobanda an curent. radmasa.gif Ce e cu astea? Asa va fi la fiecare rata? La inceput am inteles sa platesc o diferenta de curs valutar la avans, pentru ca s-a schimbat cursul de la emiterea facturii si pana am platit-o eu, desi, si eu lucrez in comert, si nu practic astfel de metode, pentru ca as pierde clientii. In afaceri mai si pierzi... Dar nu si RCI Leasing!
In afara de asta, din moment ce ratele sunt in euro si nu in ron, nu vad cum ar putea ei sa piarda din diferentele de curs valutar, pentru ca eu platesc la cursul zilei cand s-a emis factura. Daca era in ron, mai ziceam, ca a crescut mult euro, dar asa?

Asa ca m-am hotarat sa apelez la o refinantare, si sa scap de scarba de RCI Leasing.

L.E. Retrag cele spuse mai sus.
Era vorba de o factura pe minus pe care au omis sa mi-o trimita.
AlexC
Balanel, sa stapanesti masina sanatos!

Legat de RCI, hai s ale luam pe rand si sa intelegi ce se intampla:

1. Rate gratuite. Ce scrie in contract, CARE sunt ratele gratuite? pana si Vodafone ofera 12 luni gratis, dar sunt 6 luni in primul an si 6 luni in al doilea. Verifica te rog contractul si revino cu raspunsul.
2. Diferenta curs valutar. Tu ai cumparat masina la un pret in Euro. Platile se fac in lei, la cursul din ziua platii, insa scadentarul este in EUR. Datorita unor legi contabile cu care nu trebuie sa te obosesti, tu platesti mereu la cursul BNR+1% din ziua facturarii, nu la cursul din ziua cumpararii masinii. Ca tie ti se pare normal sau nu, este din nou ceva prevazut in contract, pe care l-ai semnat in 3 exemplare. Mie imi convine prevederea asta, in iulie am platit rata la 3,1 ron/eur, nu la 3,5 cat era cand am luat masina. Acum platesc la 3,7, dar asta-i viata. Nu pierde nimeni, ca ei iau banii mei si ii transforma in EUR si ajung la suma agreata in contract.

Daca ai lucrat in comert si ai semnat contractul FARA sa stii exact ce semnezi, atunci iti recomand sa nu faci o refinantare, nu stii ce vei semna data viitoare.

P.S. NU lucrez la RCI, sa nu crezi ca am vreun comision ca sa ii laud!
balanel
Primele 3 rate.
Ai vazut ca s-a rezolvat, mi-au trimis acum si factura pe minus.
Nu am lucrat, ci lucrez in comert. Pur si simplu la firma unde lucrez nu exista practica acestor diferente de curs valutar. Cum spuneam, in afaceri uneori castigi, alteori mai si pierzi smile.gif
Nu am citit contractul din principiu. Daca spui ca lucrezi in domeniu, spune-mi tu, te rog, de ce crezi ca am acest principiu.
sadi
unele firme practica diferenta de curs valutar, altele nu..
din moment ce noi semnam un contract (indiferent daca il citim cap-coada sau nu), inseamna ca suntem de acord cu TOATE conditiile si modalitatile de calcul stipulate in acel contract. e tardiv sa ne plangem de lucrurile care nu ne convin dupa ce contractul e semnat..

@balanel, ma bucur ca lucrurile s-au corectat in cazul tau

aici se discuta doar de problemele financiare pe care le avem, nu despre principiile noastre, asa ca.. va rog..
Solon
In cazul meu nu se practicau diferentele de curs! Asta era acum 3 ani! RCI pierdea vreo 400 lei la fiecare factura, ca scazuse cursul. biggrin.gif
tiberiu27
4 intrebari as avea pt cei care au terminat de platit leasingul sau care au idee:

In 20 iunie masina iese din cei 4 ani de leasing - e pe firma.
Azi cei de la RCI au sunat la firma si au vorbit cu un tert spunandu-i ca :
masina poate sa ne fie vanduta(asta a ales-e optiunea corecta zic si eu-taxa reziduala e 0, deci sper ca o sa o vanda cu 0 ron) , putem alege un alt leasing .... inca o optiune- nu mai stiu.
Pana in 20 luna viitoare sa trimita talonul la RCI ;formalitatile pot dura si o luna de aceea vor sa mai faca o luna de casco si sa o puna pe ultima factura.

De ce se trimite talonul si nu trimit ei cartea?
Inmatricularea nu o pot rezolva personal la inmatriculari?
Daca mai pune o luna de casco pe ultima factura sunt obligat sa platesc?
In afara de taxele de inmatriculare(numere talon), RCA si ultima rata sa ma mai astept si la altceva de plata ?
Multumesc.

21 May 2008, 14:26:
nimeni?
Macar spuneti-mi daca-s obligat sa le trimit talonul si cum circul pana-l primesc inapoi.
sadi
nu stiu cum functioneaza leasingul, dar daca ei ti-au cerut actele inseamna ca nu o fac doar ca asa li s-a nazarit.. ai vorbit cu ei sa-i intrebi cu ce documente circuli daca ramai fara talon?
Solon
pai nu are talon, nu circula!
Eventual se misca repede si stai pe bara cam o saptamana!
Oricum stai! sad.gif
tiberiu27
Faza nu e tare bine venita, mai ales ca am de umblat mult in perioada asta a anului.
O sa sun sa vad ce posibilitati sunt; iar peste 1 luna cand rezolv - scriu si aici.
Multumesc oricum.
tiberiu27
biggrin.gif Am toate actele de la RCi - s-au miscat destul de repede 9 zile (sunt multumit deci sunt offtopic).
Am trimis talonul si l-am primit inapoi completat la rubrica Cumparator + cartea de identitate. Am circulat toata saptamana (primele 2 zile a stat in parcare)cu masina fara talon, spre bucuria mea nu am fost tras pe dreapta.
Saptamana viitoare RAR si schimbat numere- trec si astea.
Christiansen
QUOTE(Gini1 @ 15 Jan 2008, 23:32)
Salut,

  Am luat si eu un logan in leasing prin firma lor  si vad ca fac " figuri" in ce sens ... nu a mai venit factura de plata de 2 luni, ii sun ..degeaba raspunde robotul, dupa f multe  incercari raspune cineva .. ii spun care e problema .. si mi-a cerut un nr de fax sau mail ca sa imi trimita factura i lam dat si nimic ...


Eu le cer factura in fiecare luna pe email ... si in 4-5 ore o am in format PDF dry.gif
Selsin
Cum procedezi ca sa iti trimita e-mail cu factura in ziua facturarii?
Si eu le-am cerut asta si mi-au zis ca nu se poate pentru ca nu au sistem automat, sau depinde de cine iti raspunde la telefon in momentul apelarii?

As mai avea o intrebare: cei care au trei rate de leasing gratuite trebuie sa plateasca in primele 3 luni numai rata casco, eu am mers la banca (BRD) sa o platesc cu scadentarul si mi-a zis de acolo ca nu poate sa incaseze decat pe factura ori factura n-a venit iar ziua scadentei a trecut.Stiu ca factura se va emite in data care este scrisa pe desfasuratorul de plati cu o scadenta de cateva zile dar va fi inscrisa toata suma, deci daca am de platit numai aceasta rata CASCO mai adaug cei 7euro comision si cei +1%?
sadi
QUOTE(Selsin @ 11 Jun 2008, 20:45)
.Stiu ca factura se va emite in data care este scrisa pe desfasuratorul de plati cu o scadenta de cateva zile dar va fi inscrisa toata suma, deci daca am de platit numai aceasta rata CASCO mai adaug cei 7euro comision si cei +1%?
*



e ok sa intrebi aici, dar poate ar trebui sa intrebi si la firma de leasing smile.gif
Selsin
La prima intrebare ma asteptam sa raspunda "Christiansen" deoarece mie mi-au spus ca nu se poate si voiam sa aflu cum procedeaza el.


"sadi" , nu stiu cum se intampla la altii dar eu ca sa reusesc sa vorbesc cu cineva de acolo trebuie sa sun de 3-4 ori, iti raspunde un robot iar cand trebuie sa preia legatura un operator telefonul se intrerupe.Tu ce-ai face daca ti s-ar intampla acelasi lucru?
sadi
probabil as incerca sa sun intr-o sucursala/agentie/cum s-or numi, nu neaparat la sediul central
Selsin
Nu au asa ceva. Din cate cunosc eu au un singur sediu care se afla in Bucuresti.
fanelaru
QUOTE(balanel @ 7 Feb 2008, 19:15)
...
Alta problema este continutul facturii: in afara de rata, comision gestiune si dobanda, este: diferenta curs an anterior, diferenta curs an curent, diferenta curs dobanda an anterior, diferenta curs dobanda an curent.  radmasa.gif Ce e cu astea? Asa va fi la fiecare rata? La inceput am inteles sa platesc o diferenta de curs valutar la avans, pentru ca s-a schimbat cursul de la emiterea facturii si pana am platit-o eu, desi, si eu lucrez in comert, si nu practic astfel de metode, pentru ca as pierde clientii. In afaceri mai si pierzi... Dar nu si RCI Leasing!
In afara de asta, din moment ce ratele sunt in euro si nu in ron, nu vad cum ar putea ei sa piarda din diferentele de curs valutar, pentru ca eu platesc la cursul zilei cand s-a emis factura. Daca era in ron, mai ziceam, ca a crescut mult euro, dar asa?
...
*



Balanel, tu ai inteles ce scrie in factura aia? La sumele alea la care te superi tu ai observat care e cursul euro? Cursul euro valabil pentru factura (e scris acolo unde scrie CTR no) observi ca-i altul?
Sau sa o luam altfel: fa abstractie de chestiile alea cu rata, diferenta de curs, an anterior, an curent, bla, bla. Ia cursul RCI (BNR + 1%) de pe factura si inmulteste-l cu rata (din desfasuratorul tau, Anexa 1 parca) si vezi daca iti da suma de la Total de plata de pe factura. Seamana? Ai vazut ca nu te fura nimeni? Ce vezi tu pe factura aia sunt chestii de contabilitate, birocratie sa-i zicem.
Fa o analiza matematica la factura aia si daca tot nu intelegi ce e cu diferentele alea, iti fac eu o schema ca la factura VF sau RTC!

<span class='edit'>1 Jul 2008, 19:14:</span>
QUOTE(sadi @ 16 Jan 2008, 14:15)
ideea este urmatoarea: tu trebuie sa platesti conform scadentarului, asa cum s-a scris si mai sus, nu trebuie sa astepti emiterea unei facturi pentru a plati, atata timp cat stii cat sa platesti si pana cand ai de plata.. nu e ca la telefon sau alte utilitati in cazul carora factura variaza de la o luna la alta in functie de consum..
scuza ca nu am platit pe motiv ca nu am primit factura acasa mi se pare puerila, pentru ca ar fi trebuit sa primesti un scadentar dupa care sa te ghidezi
multumesc  blush.gif
*



radmasa.gif
Tare, tare de tot! Deci io scot bani din firma mea, asa, ca vreau eu si sunt smecher si ii dau altei firme care are un patron la fel de smecher ca mine care ii primeste si ii baga la el in buzunar (ca-n firma nu poate, ca n-are baza legala).
Ca sa te contrazic un pic: "ideea este urmatoarea": scadentarul e o ANEXA la contract. Nu se pot face plati in baza unui scadentar. Oficial, prin LEGE, platile sa fac in baza unor facturi sau chitante fiscale. Restul e EVAZIUNE!!! Si se traduce prin PUSCARIE!

PS: nici bancile nu pot face incasari decit in baza unor acte oficiale. Scadentarul nu e acceptat! Deci scuza ca nu am platit pe motiv ca nu am primit factura (sau nu am putut face rost de ea) e cit se poate de buna!
PS: a nu se confunda un contract cu o firma de leasing cu un contract cu o banca. La un credit ipotecar platesti dupa scadentar, banca nu taie facturi, dar nu e nici SRL.
caramell
Nu mai dezinforma lumea fanele cu evaziune si chestii asemanatoare. Conform noului cod fiscal se pot face plati si dupa factura scrisa de mana. RCI nu este SRL ci IFN deci se incadreaza in alta categorie. Singura problema este ca cei de la banca NU VOR sa incaseze dupa scadentar si nu ca NU POT. Nu au nici o treaba, am vb personal de mai multe ori cu casierii si pana la urma au incasat banii. Incercati sa cititi si contractul de leasing pt ca nu este in favoarea utilizatorului.
marksman
Celor de la rci li se rupe de cum platesti atata timp cat banii intra in contul lor. Am avut masina in leasing de la RCI si nu trimiteau facturile la timp, asa ca plateam dupa scadentar, virand banii in contul lor. E drept ca le-am si facut scandal in ceea ce priveste facturile, care ajungeau (cu precizie) la doua zile dupa termenul final de plata.
ady77
QUOTE(fanelaru @ 1 Jul 2008, 17:50)
Oficial, prin LEGE, platile sa fac in baza unor facturi sau chitante fiscale. Restul e EVAZIUNE!!! Si se traduce prin PUSCARIE!
*




Deci daca eu platesc la RCI Leasing 1.000 Ron fara sa am factura fac puscarie? Da-mi voie sa radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


Da-mi si mie LEGEA si eventual articolul unde scrie ceea ce ai afirmat tu.
juann
Doresc sa achizitionez un automobil nou dacia logan undeva la 7100 euro in leasing prin RCI Leasing România IFN de la dealerul din orasul meu. In momentul de fata sunt hotarit sa dau un avans de 30% din valoarea masinii Am rugaminte sa-mi furnizati urmatoarele informatii:

-leasingul ce acorda si pentru pers. fizice ?
-aveti idee care sunt conditiile de creditare. Exista un salriu minim pentru care se acorda leasingul?
-ce inseamna valoarea reziduala?
-la sfirsitul perioadei de leasing pot sa dau masina inapoi?
sadi
1. da
2. cel mai bine iți poate spune asta chiar cineva de la rci leasing
3. valoare reziduala = valoarea la care, la expirarea contractului de leasing, se face transferul dreptului de proprietate asupra bunului către Utilizator.
4. "cui" vrei sa dai mașina?
juann
QUOTE(sadi @ 3 Aug 2008, 18:29)
4. "cui" vrei sa dai mașina?
*




Ma gindeam ca poate face dealerul buy back, mai dau o diferenta si-mi iau altceva.
sadi
dacă nu plătești valoarea reziduala, la sfârșitul perioadei de leasing mașina va rămâne în proprietatea firmei de leasing. dealerul nu mai are nicio treaba cu mașina, după semnarea actelor

sistemul de buy-back nu are nicio legătura cu modalitatea de achiziționare a mașinii, poți sa faci ce vrei, când vrei
Thanatos
Treaba cu leasingul se intampla cam asa:

Tu te duci la firma de leasing si spui ce masina vrei. Ei o cumpara pentru tine cu banul jos si ti-o inchiriaza tie pe o perioada determinata. La sfarsitul perioadei de leasing beneficiarul masinii devine cel care plateste rata reziduala. De fapt asta este pretul efectiv al masinii, restul sunt rate de chirie pentru utilizarea masinii. Evident ca utilizatorul are prima optiune sa cumpere masina cu pretul ratei reziduale.

Sunt firme de leasing care iti vor primi masina folosita inapoi si iti vor considera ca avans pentru una noua suma aproximativa cu care vor putea ei sa vanda masina veche (exista niste normative dupa care se ghideaza). Evident ca e mult mai avantajos sa cumperi tu masina, sa o vinzi si sa vii cu banu' cash pentru un nou leasing. Doar ca unele firme nu sunt interesate de castiguri de genul asta care se traduce in pierdere de timp. Oricum costurile lor de leasing intra la cheltuieli pe firma, implicit profit mai mic, taxe mai putine. Pentru o persoana fizica din clasa muncitoare care isi numara cu grija banutii cand se duce la banca sa plateasca, nici nu se pune problema sa lasi masina veche si sa incepi un leasing la una noua.

Referitor la plata ratelor de leasing, eu nici nu stiu cum arata ghiseul unse se plateste rata masinii mele. Din ziua 1 am fost la banca si am semnat un "standing order" (nu stiu in termeni financiari in romana cum ii zice). Adica in fiecare luna banca face automat din contul meu plata catre contul de imprumut. Nu ma doare capul.
paul_p
Are cineva niste date de contact pentru RCI Leasing, in afara de telefonul 021 2012000 la care nu raspunde nimeni?

RCI nu mi-a trimis numerele definitive si numerele rosii au expirat din data de 8 august.Tot incerc sa-i contactez, dar la RCI nu raspunde nimeni. Intra un robot care zice sa revin. Sunt infioratori astia.

Vanzatorul local din Constanta spune ca daca vreau sa-mi prelungeasca numerele rosii trebuie sa platesc inca 150 de lei. Dar cica mai bine sa astept vreo cateva zile, poate ajung numerele ... sad.gif. Bun sfat , sa stau cu masina pe dreapta, poate binevoieste RCI sa-si faca treaba. Oare daca intarzii cu plata si le zic sa astepte vreo cateva zile, vor fi si ei de acord? Sau regula asta cu asteptarea este unilaterala?

Later edit:

Pana la urma, dupa mai bine de 4 ore de incercari, am reusit sa vorbesc cu cineva de la RCI. Insa fara folos, sunt incredibil de nesimtiti si impertinenti.

Mi-a zis ca cica nu e vina lor, ca nu le-au venit nu stiu ce documente de la Renault si ca ei nu au ce sa faca. Nu a fost in stare sa-mi dea un termen exact de rezolvare, dar a estimat ca in 3-4 zile ajung documentele si ca mai dureaza inca 2-3 zile la trezorerie!
In final mi-a recomandat ca cica daca ma grabesc sa platesc 150 de lei sa-mi prelungesc numerele rosii.

Pai de ce naiba sa platesc 150 de lei degeaba, ce vina am eu ca ei nu au fost in stare sa faca inmatricularea in termenul in care trebuia facuta? Si eu stau cu masina pe dreapta pana cand isi fac ei treaba pentru care i-am platit?! Comisioane stiu sa ceara pentru orice rahat, dar cand e sa-si faca treaba, pas ...

In final magarul cu care am vorbit mi-a zis ca daca nu-mi convine n-am decat sa fac o reclamatie mad.gif
mihailco
Deci se poate prelungi perioada cu numere rosii? Aceeasi situatie o am si eu si am spume pe mine pt treaba asta, am mai facut anul trecut un leasing cu VB si nu am avut nicio problema dar cu RCI ....e greu....
paul_p
Mi-au zis ca se poate prelungi perioada, costa in jur de 150 de lei.
Eu inca nu am rezolvat. De 5 zile masina sta pe dreapta.

E bataie de joc. Cred ca intentionat si dureaza cateva ore pana reusesti sa treci de robotul telefonic ca sa ajungi sa vorbesti cu un operator care oricum nu te ajuta cu nimic. Efectiv nu vor sa rezolve nimic, te pun sa astepti cateva ore ca sa te faca sa renunti.
In schimb, ciudata treaba, la departamentul de plati imediat raspunde cineva ...

Tot ce am obtinut de la incompetentii astia de RCI a fost un numar de fax la care sa trimit reclamatia. In rest vrajeli, cum ca renault nu le-a trimis cartea si ca nu stie cand ajunge, ca formalitatile dureaza, etc. Parca RCI nu face parte tot din grupul renault.

Sunt total dezamagit, nu voi mai apela niciodata la RCI. Chiar daca ar fi sa mai iau vreo masina de la dacia sau renault caut alt finantator, in nici un caz RCI!
Parca-s amatori, dupa atata timp nu au fost capabili nici macar sa-mi dea un termen exact la care sunt in stare sa inmatriculeze masina.
mihailco
Am inteles, sa vorbesc cu dealerul ,sper sa nu maraie ca nu se poate, ce draq sa fac , am nevoie sa circul si asa fara ... nu ma risc!
marksman
N-as mai recomanda nimanui RCI. Am scris ce meciuri am avut cu ei. Pe zi ce trece aud tot mai mult despre cat sunt de nesimtiti.
paul_p
Nu suma ma deranjeaza, ci ideea ca trebuie sa platesc eu pentru incompetenta lor. Mi se parea corect ca fiind vina lor sa suporte ei toate aceste costuri suplimentare. Eu daca intarzii o rata suport costurile lor suplimentare prin plata unor penalitati. Ei de ce sa nu plateasca ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.