Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzor nivel apa parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
geniman
Va salut pe toti. sunt nou in acest forum, am si eu un renault r25 tdi si am o problema cu senzorul de la apa de parbriz, sa aprins service si becul ca nu am apa la parbriz i-am pus apa si o ramas tot asa stie cineva sami spuna ce sa fac ca nu imi place sami stea becuriile aprinse, astept mail pe eugenmagdin@yahoo.com.
Mersii
huh.gif
yonel33
aceiasi pb am si io ,or sunt proaste masinle astea ori a fost prost constructorul,ptr ca io merg de 1 luna cu pb asta si nu stiu ce sa-i fac deoarece nu gasesc firele care se duc la plutitorul respectiv,esta undeva sub aripa din stinga (cum stai in fata masini).adevarul este ca nu este fabricata in Germania,in afara de tabla este ca o Dacie

15 Jan 2008, 07:02:
tot timpul ai probleme cu o asa caruta de masina, regret pt banii care i-am bagat in ea desii este din 92!!
cj98czh
Pai este normal sa fie probleme de contacte cu masinile astea...ca au o varsta 15-20 ani...oricum nivelor de dotari care le gasesti pe ele nu-l gasesti pe multe masini fabricate dunpa 2000...

Nu inteleg un lucru nu esti multumit vinde-o si ia o nemteasca cu optiunea...4 roti si volan......

R25 este o masina foarte reusita dar trebuie avut grija de ea....
yonel33
mda, este o varianta dar nu stiu care s-ar pacalii sa mai cumpere asa ceva,cu taxele mari cu vechimea etc
tutu
Si eu am aceeasi problema la 2,2i GTX ul meu, o sa incerc sa studiez chestiunea, ca am gasit mufa cu fire ( mama +tata) care duce la indicatorul de nivel , se vede bine in spatiul ala pe unde se completeaza apa la rezervor, dar sa se mai incalzeasca putin afara,
R19/16v
Se inlocuieste, cel mai probabil.

7700754600 - 122RON

Iti sugerez sa urmezi sfatul lui czh si sa-ti iei o masina nemteasca, ca de R25 nu esti...
Tzache
Incercati sa dati un reset la computer ... La mine mergea in felul urmator ... apasam pe : Butonul din capu' la maneta stergatoarelor pe "000" si pe inca unul de jos nici nu mai stiu ce functie avea ce de sub rotita pentru intensitatea becurilor din bord .... Dupa ce apasati aceste 3 butoane simultan timp de aprox 3 - 5 sec... toate indicatoarele analogice o sa inceapa sa "faca curse" iar afisajul digital sa isi faca o mica diagnoza ... dupa ce va plictisiti ... de invirtitul ceasurilor apasati pe 000 si totul revine la normal ... La mine cel putin mergea figura ...

P.S. Asta faceti si cand litrometrul digital va arata liniute " - - " (in general sub 5-6 litri) si vreti sa stiti cata benzina mai aveti in rezervor ... (minim 2 litri)

P.S. Daca stie cineva coduriile de autodiagnoza de la computer ar fii bine sa le posteze aici.

Bafta numai bine ... spuneti daca a mers si la voi figura

17 Jan 2008, 21:21:
Ps. Ionele sa stii ca si la mertzane cand ti se aprinde un bec de service nu scapi de el decat in service.
valente
Salutare, colegi posesori de R25. Am vazut topicul legat de senzorul de la spalatorul de parbriz. am un TXI din '92 si am si eu acceasi problema. E a doua oara cand mi se intampla, dar nu prea il iau in seama. am sa incerc varianta cu resetarea calculatorului. Oricum tin sa precizez ca sunt foarte multumit de masina, de performante, de consum plus ca are 22 de drumuri de Romania-Spania iar motorul merge impecabil, nu i-am facut nicio schimbare, decat cureaua de distributie cand l-am luat din Franta in 2001 si pompa de apa in 2003. In rest, consumabile, ca la orice masina, bucsi, capete de bara la caseta de directie, astea din cauza soselelor din Romania. As mai avea o mica problema cu senzorul de temperatuea exterioara care nu indica bine. Nu stiu daca se poate remedia, sau schimbat cu totul cu oglinda, deoarece, de atata timp, plasticul de la exteriorul oglinzii a devenit casant si nu vreau sa-l rup. Va urez sa aveti drumuri bune fara incidente in compania acestui model, care, din pacate este pe cale de disparitie. Oricum, nu am de gand sa-l vand, il tin cat am sa pot, deoarece m-am atasat foarte tare. Asemenea confort, mai rar in zilele noastre!
dsaraolu
Senzorul acela se afla evident in vasul cu apa, pentru a ajunge la el trebuie data aparatoarea de deasupra rotii dreapta jos. Dupa aceea o sa vedeti vasul undeva sus in stanga, pentru al da jos trebuie desurubata partea de sus a vasului (aia unde se inchide capacul de la vas). In general daca un senzor de genul asta nu mai este bun mai bine il deconectezi, in cele mai multe cazuri scapi de avertizare.

Mai este bine din cand in cand sa deconectezi calculatorul din fata, scoti bornele de la baterie si dupa aceea conectorul ala mare de la el, astfel se reseteaza automat. Dupa ce le conectezi la loc lasi masina sa mearga vreo 20 minute la relanti.
Globetrotter2
Incercati sa scoateti becuriile din spatele bordului...eu il aveam pe ala de FRANA DE MANA .. cand o ridicam se stingea,cand o lasam se aprinde...stiam ca treb sa mearga invers...si l-am scos de tot..ca ma scotea din minti!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.