Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Detectoare Radar
Titan_arm
Salut, de un timp ma tot documentez de pe siteuri, forumuri etc., am ajuns la cuncluzia ca nu merita sa dau mai mult de 500 RON, cu alte cuvinte cam sare din schema BEL, am ramas la cateva modele cum ar fi:
Whistler 948 Euro
Whistler XTR 560
Cobra XRS 9830

De XTR 560 am mai gasit cate ceva dar comparativ cu restul ce parere aveti?

Mersi
holograma
de la cobra poti sa-ti iei un model 9x30 mai ieftin care face acelasi lucru insa nu are briz-briz-uri ca display cu puncte, busola, voltmetru etc...
l@u
Ia vezi aici wink.gif
artero
cu 500ron fix cumperi bel 940.
cu 462 ron cumperi whistler 560
cu 487 ron cumperi whistler 690
cu 420 ron cumperi whistler pro78
cu 445 ron cumperi cobra 9830

In afara de bel toate au bebzi selectabile. excl.gif
paulp
Bel 955 minim, 995 sau Rx65 preferabil
SwatKat
bel 965 ce are? e cam tot pe acolo fata de 995. Nitel mai slb, da bun oricum..
GoGu
Bel 965 are MARELE dezavantaj ca nu are benzi selectabile.
Fata de 995 ii mai lipseste banda Ku si nici nu vine cu Smartcord (e util butonul ala de mute pe cablul de alimentare).
Pe partea de detectie propriu-zisa e tot aia cu 995.
holograma
buton de mute pe cablul de alimentare? pai are deja un buton mare in dreptul caruia scrie volume-mute si care e pe detector...
GoGu
Da, dar Smartcord-ul are inca un buton de mute pe mufa ce intra la bricheta, buton ce il dubleaza intr-adevar pe cel de pe detector (e si buton de volum totodata). Si e mult mai comod sa-i dai mute de la butonul asta (cel putin in cazul meu), sau sa reglezi volumul. Automute nu folosesc din motive expuse in alte parti smile.gif
SwatKat
Si totusi exista vreo diferenta reala intre Bel 955 si Bel 995? In afara de benzi, ma refer la partea de detectie.
GoGu
Da, difera pe partea de procesare de semnal (procesor sau algoritmi, nu stiu exact). Partea de antena ar trebui sa fie aceeasi.
SwatKat
Ma gandeam da distanta de detectie in principal, apoi si la acuratete. Din ce am vazut pe site la Bel, are un rating 8x fata de 10x, cat are 995. Si asta ma interesa in principal, daca diferenta asta e pe hartie sau si in realitate.

Intreb ca vreau sa ma hotarasc daca merita diferenta de bani (vazui pe aiai pe la Bursa un anunt si voiam sa stiu spre care ar trebui sa ma indrept, ca vreau urgent sa iau).
GoGu
Partea de procesare contribuie la cresterea distantei de detectie, e vorba de "recunoasterea" unor semnale slabe in zgomotul radio, parte care e mai performanta la 965, 995/ RX65.
D-FENS
Eu am Cobra ESD 9117,e cam la 300 ron.Il am de un an si nu am luat nici o amenda de viteza.
Cei de la care primesti sfaturi ce detectoare au?
GoGu
@D-FENS: Off-topic: am permis din '94, multa vreme nu am avut detector, apoi am avut un Whistler ieftin apoi RX65e-ul. Am luat doar un radar, si ala in '95-96, parca, moment la care nici nu stiam ca exista detectoare radar.
De ce? datorita norocului si atentiei. De cand am detector nu pot spune cu mana pe inima ca "m-a scos" vreodata. De ce? Din aceleasi motive...
Spun asta ca sa-ti dai seama cat de irelevant e ce spui tu, aici vorbim de performanta unor modele, nu de alte conjuncturi...
holograma
gogule, nu fi asa suparat. zau! omul voia sa spuna ca experienta prorie impartasita colegilor forumisti e mai buna decat orice review sau "teste" de pe net.

drive safe! sofer1.gif
GoGu
Nu-s suparat, doamne-fereste smile.gif, doar ca interventia lui D-Fens a fost total rupta de firul discutiei, e ca la fazele alea cand cineva intreaba ce sa-si ia Ford Focus sau Opel astra si altcineva intervine si zice ca "am logan, a fost ieftin, sunt foarte multumit..." rolleyes.gif

Cat despre experientele altora, sa zicem ca ai dreptate. Insa, din pacate multa lume nu stie sa interpreteze o experienta, detecteaza un Python de la 2 km si trag concluzii. Nu in fiecare zi e sarbatoare. Daca trec pe langa un Speedophot sau Gatso nici nu-si dau seama smile.gif, daca se intampla sa nu-i opreasca dupa aia...

LE: sa povestesc si eu o faza: la Pascani eram intr-o intersectie in T, trebuia sa fac la stanga. A inceput RX65-ul sa baraie destul de tarisor de cand stateam la rand sa fac stanga. Am virat, semnalul a crescut si mai tare, am mai mers vreun kilometru in linie dreapta si era si radarul. N-am tras concluzia ca ce detector tare am, ci cat de prost este operatorul radar, sa pui Pythonul la maxim pe o linie dreapta care se termina cu blocuri si tot felul de obstacole care imprastie emisia de o ia naiba (BTW, erau doi politisti si o politista in masina, chicoteau de mama focului, dadusera radaru' pe pozitia "blana" si ziceau bancuri, cred).
SwatKat
Norocul "prostului" (glumesc) se aplica si la mine, dar in alt sens.
Tocmai ce ma pregateam sa sun si eu sa fac o comanda pt un detector (am toit barait pe la servici de chestia asta) ca ma stiga lumea sa imi dea cadoul pt mine (au mai intarziat, dar a fost multa munca... biggrin.gif). Ghiciti ce era? Un Bel 965. Luat din magazin ca am primit doar certif garantie. Si, ca sa fie si cireasa de pe tort, pe spate FCC ID-ul se termina cu S7. E in masina cum dar fac poze la eticheta si postez maine.

Acum ca e luat de unde o fi, insa a venit cu cutie, manual, gentuta, toate par originale. Ca o fi refurbish, nu stiu, insa darul nu se cauta de defecte.... biggrin.gif Sper acuma sa nu am probleme cu el in sensul sa ma "tradeze" cand ma bazez pe el.
Fata lui e exact aia aratata pe site la Bel in SUA.
GoGu
Sa-l stapanesti sanatos smile.gif
Sa pui o poza si cu fata (partea opusa etichetei smile.gif ), ca sunt 2 tipuri, sunt curios de care e. Oricum, se confirma niste relatari de pe alte forumuri despre aparitia la vanzare a unor Bel-uri S7 (se zice ceva ca ar fi niste buy-back-uri refurbished chiar la fabrica Beltronics, dar oricum, marfa buna).
D-FENS
QUOTE(GoGu @ 4 Feb 2008, 10:32)
Nu-s suparat, doamne-fereste smile.gif, doar ca interventia lui D-Fens a fost total rupta de firul discutiei

Cred ca iti place sa exagerezi sau sa atragi atentia.Initiatorul acestui topic cauta un detector de radar.Fiecare isi expune parerea si probabil si detectorul pe care il detine.Daca tu zici ca nu garantezi pt ceea ce ai,nu inseamna ca si altii sunt la fel ca tine.Eu am zis ca sunt multumit de ceea ce am si ca "m-a scos" de multe ori.Acum nu zic ca e buricul pamantului,spun doar ca ma pot baza pe el in anumite limite.Eu nu inteleg de ce te-a suparat interventia mea care nu cred ca este rupta total de firul discutiei.Poate parerea ta nu intereseaza pe toata lumea.
SwatKat
Bineinteles ca am ajuns aseara tarziu si n-am mai avut chef sa fac poze.... Ieri pe la pranz am avut treaba prin oras si am verificat softul. E versiunea V4.5. Deci se pare chiar ca sunt ceva refusrbished-uri de la Bel, mai ales ca arata identic cu modelul postat pe site la ei pe prima pagina (cu fata argintie).

In fine, sper sa-si fac bine treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.