Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garnitura cotiera rupta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
mihai_dorin
Cred ca stiti la ce ma refer. Cand deschideti cotiera sub acel "capac" sunt doi tamburusi de cauciuc. Ambi sau mancat, se faramiteaza. Nu stiu de la ce anume. Se pot schimba pe garantie? Va rog raspundetii!!!!
LNG
Logic ar fi sa se schimbe pe garantie, ca doar nu sunt consumabile, asta daca nu cumva ai fortat tu ceva pe acolo si se descopera ca aia e cauza problemei.
mihai_dorin
Chiar nu aveam ce sa fortez acolo. Doar nu ma asez pe cotiera. La alti sa mai intamplat? Deci pur si simplu se faramiteaza. Daca mai stau mult fara sa ma duc la service raman fara ei. sad.gif
19vik
Eu am observat la mine cam de la inceput ca acel capac al cotierei are un joc lateral cam mare, e posibil daca te sprijini de el mai tare sa se rupa garniturile alea, desi pana acum nu mi s-a intamplat (ma refer la cotiera centrala, nu stiu la care te referi tu, ca si cele din usi parca au asa ceva). Nu cred ca exista reperul ala ca piesa de schimb, doar daca ii convingi sa iti schimbe toata cotiera.
mihai_dorin
De cotiera centrala vorbesc, aia dintre scaunele din fata. Cum sa schimbe cotiera pentru 2 garnituri?!?!? Mi se pare absurd, normal ar trebui sa imi schimbe acele garnituri. Dar daca nu schimba chiar ca fac scandal si ii pun sa schimbe toata cotiera, doar nu o sa faca cotiera in toate feluri cand las jos acel capac numai ca nu vor ei sa schimbe garniturile.
touche
nu ai putea sa pui o poza ca sa vedem si noi mai bine?
Nu vad de ce nu ar schimba pe garantie
ssilviu
E nu, la incadreaza baietii de la Renault Romania imediat la categoria piese supuse uzurii normale biggrin.gif
mihai_dorin
La mine se intapla numai lucruri ciudate, pana si manerele s-au cojit pe partea din fata, cea mai inchisa la culoare. O sa incerc sa fac niste poze maine la cotiera.

6 Jan 2008, 00:42:
QUOTE(ssilviu @ 6 Jan 2008, 00:38)
E nu, la incadreaza baietii de la Renault Romania imediat la categoria piese supuse uzurii normale biggrin.gif
*



Cred ca scot eu cotiera si le-a bag pe gat daca o sa zica ca nu se schimba.
19vik
Rectific, cotiera e pe bucati, dar acele garnituri nu sunt separat.
LNG
Eu am cam fortat-o de cateva ori cand a trebuit sa intru/ies in/din masina prin dreapta, din cauza ca eram parcat lateral pe stanga langa gard.
Are acel joc si la mine ... dry.gif
ghertzoi
mda, faramitarea celor 2 picioare am remarcat-o si eu prin vara...din fericire trecusem de primele 2 luni in care bagam orice de vina masinii biggrin.gif si nu ma deranjeaza nici functional nici vizual ca nu se vad...

in schimb biggrin.gif si la mine la pasager au aparut niste umflaturi la maner, tot pe partea inchisa la culoare (atipic dupa spusele celor din service)...la care am fost la garantie si desi initial au incercat sa ma abureasca (sotia cu inelul etc, e lovitura clara domnu) cand au vazut ca nu musc au zis ca se schimba si sa revin pt constatare, nu am mai fost pt ca voi avea curand revizie si le fac atunci...
mihai_dorin
Asa mi-au zis si mie, ca am lasat bradut acolo ca bla bla bla. Pana la urma au facut poze si au venit manerele. Da cat de tampit sa fi sa lasi un bradut acolo!?!? In fine ideile mecanicilor. Hai ca ma duc sa fac poze.
LNG
Cam subreda cotiera asta totusi, ar trebui sa o faca mai rezistenta ...
cramadonis
asa am patit si eu,dar am rezolvat problema prin taierea a 2 bucati mici dintr-un cauciuc mai rezistent,pe care le-am lipit cu super glue in locu celor doua cauciucuri rupte.asta acum 1 an si ceva.de atunci nu am mai avut prob.sta si mai bine cotiera,nu se mai misca asa rau stanga dreapta.o sa incerc sa fac o poza sa vezi situatiaunea smile.gif
Razor
Exista in Praktiker ceva bucatele de cauciuc autoadezive, exista de asemenea si acel reper de cauciuc de la cotiera, eu l-am gasit pe alb.

Eu mi-am pus acele bucatele de cauciuc autoadeziv si e ok, nici nu mai misca stanga-dreapta pentru ca am pus si in partea din spate.
spy_oh_joy1389
Si la mine e faramitat cel din stanga. Cum se desface cotiera? As vrea sa pun hot glue acolo unde e garnitura.
tzsombi
cautati la dezmembrari buline de cauciuc de la torprdou de logan wink.gif
solidconvert
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 29 Mar 2012, 07:48)
Si la mine e faramitat cel din stanga. Cum se desface cotiera? As vrea sa pun hot glue acolo unde e garnitura.
*


Cred ca mai am doi tamburusi de cauciuc noi de la o cotiera de megane 3... daca ii vrei da-mi PM... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.