Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RCA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Sudsemnatu
Vreau sa inchei si eu RCA ca o sa imi expire saptamana viitoare? Aveti vreo sugestie?
Conteaza daca il aleg pe cel mai ieftin?

am dat search pe google si mi-a gasit un site www.nXXX.ro unde iti compari RCA_urile , ti-l alegi pe care il vrei..bagi datele si cica iti vine acasa ,..platesti si e gata
e chiar asa? adica a incercat cineva asa ceva pana acum? cica iti vine polita gata facuta?
as vrea sa fie valabila si cu carte verede daca se poate binenteles.
va ascult !
StefanT
Eu am la Asirom, incheiata azi, 132 ron pe 12 luni. 35% reducere de pensionar + 55% reducere de fidelitate. Intotdeauna am avut la ei (desi cred ca e suficient sa fi avut anul precedent).

Carte verde ptr 48 de tari, inclusa!

Personal cred ca sunt ok in privinta despagubirilor, oricum, corecti nu cred ca gasesti 100%.

Ai grija, ca daca circuli mult cu masina sa faci asigurarea cu 2 zile inainte de expirarea anterioarei, ptr ca politele intra in vigoare la 48 de ore dupa emitere.

Bafta!
Alexu7
daca ai avut mereu la Asirom trebuia sa stii ca poti cere continuitate dry.gif
Sudsemnatu
pana acum am avut la Omnsiag .de fapt impopriu spus ca am masina de 6 luni .
credeti ca daca ma duc la omniasig o sa primesc reducere?
mama nene ce reduceri ai tu? chiar esti pensionar ??
si ce putin..eu am vazut cea mai ieftina oferta la ardaf 220 ron? ei sunt ok? sau sa fac la Bcr? sunt in jur de 3 mil pe un an

aaa si am mai gasit inca 2 site-uri...care tot asa fac comparatii
Alexu7
la stefan este un caz special de asta beneficiaza de reducerea de pensionar...dar de reducerea aia de fidelitate am beneficiat si eu (figuram in baza lor de date) happy.gif.


ps: parere personala...sa fugi de omniasig ph34r.gif
StefanT
Alex,pana anul trecut, o facea taica-miu, Dumnezeu sa-l ierte dry.gif

Subsemnatu, da, chiar sunt pensionar. Beneficiez de toate reducerie pensionarilor, avand pensie de urmas smile.gif
Alexu7
QUOTE(StefanT @ 2 Jan 2008, 21:02)
Alex,pana anul trecut, o facea taica-miu, Dumnezeu sa-l ierte  dry.gif

Subsemnatu, da, chiar sunt pensionar. Beneficiez de toate reducerie pensionarilor, avand pensie de urmas smile.gif
*




cunosc situatia.. console.gif


buei pensionarule, la vara te gasesc prin piete la table? radmasa.gif
$$ilvviu
Despre Ardaf ce se mai aude?
Vad ca sunt cei mai ieftini de pe piata.
Duyu
QUOTE(Alexu7 @ 2 Jan 2007, 20:00)
ps: parere personala...sa fugi de omniasig ph34r.gif


De ce? Eu am si RCA si Casco la Omniasig si sunt foarte multumit! tongue.gif
RIon
Eu am la BT, nu are rost sa dau detalii pentru ca am alta motorizare smile.gif insa ceea ce e notabil: casco+rca=full casco in strainatate, fara extindere.
TheSaiLor
Faceti RCA unde este cel mai ieftin. Chiar nu va intereseaza la ce firma faceti atata timp cat nu aveti voi nevoie de ei.
Faceti la ARDAF ca este cel mai ieftin acum, am comparat si eu si mi-a iesit la i mai putin decat am platit anu trecut la BCR.
La CASCO conteaza clauzele si alte prostii care le cer, la RCA e problema celui pe care il lovesti cum isi ia banii.
Alexu7
aa si tu n-ai o grija in lume daca ala se suceste si vine sa te dea in judecata ca nu-i ajung banii de la rca ph34r.gif
TheSaiLor
<<aa si tu n-ai o grija in lume daca ala se suceste si vine sa te dea in judecata ca nu-i ajung banii de la rca >>

Pai daca citesti cam ce limita de despagubire au o sa vezi ca esti cam acoperit la toate firmele de asigurari.
Iar in cazul in care rupi in doua o dacie din 70 ... tot o sa dai din buzunar indiferent de societate. Am fost in ambele cazuri ... asa ca stiu ce vorbesc.


Si ca s anu mai fac inca un reply ... iesi mult mai bine daca intri in mertzan decat intr-o cazatura de dacie sau mai stiu eu ce vechitura. Cei mai neexperimentati in ale daunelor nu inteleg de ce, si se bat cu pumnii in piept degeaba.
Alexu7
la anul imi fac iar omniasig si ma infing intr-un mertzan ! icon_mrgreen.gif
Sudsemnatu
intr-un fel are si silviu dreptate dar mai intai :
unu la mana: Sa ne fereasca Dumnezeu de evenimente rutiere si
2: sunt foarte putini care se avanta sa te dea in judecata avand in vedere birocratia din Romania si...

in fine...
dar unde gasesc sa inchei? voi v-ati dus la sedii sau ati comandat prin internet? chiar a facut cineva comanda prin net sa ii vina polita gata facuta acasa? din 2008( 2007) toate politele contin si cartea verde?

RIon : nu am inteles asta : ":casco+rca=full casco in strainatate, fara extindere."

Deci sa aleg Ardaf sau Una de pe la mijloc.in nici un caz nu ma gandesc la una scumpa ..ca nu are rost !
RIon
QUOTE(Alexu7 @ 2 Jan 2008, 20:52)
la anul imi fac iar omniasig si ma infing intr-un mertzan !  icon_mrgreen.gif
*



Prietene, o sa platesti dupa aceea mai mult, pentru ca, cu cat ai mai multe evenimente la activ, plata va creste, este evident ca si ei se gandesc la tot!

Sudsemnatu, inseamna ca nu mai trebuie sa faci extindere (platita) pentru full casco daca iesi din tara cu masina; conditia pentru a avea full casco si in strainatate e sa ai casco si rca la ei wink.gif
TheSaiLor
<<dar unde gasesc sa inchei? voi v-ati dus la sedii sau ati comandat prin internet? chiar a facut cineva comanda prin net sa ii vina polita gata facuta acasa? din 2008( 2007) toate politele contin si cartea verde?
>>


Eu nu m-as risca prin internet. E posibil sa se iveasca vreo greseala si sa pierzi timp degeaba. In perioada asta ii gasesti in Carre4. E mai simplu asa. Parerea mea.
Alexu7
in fine imi e sila de asiguratori pana peste cap mad.gif
RIon
Poti solicita sa vina sa va intalniti unde doresti... face to face iti poate raspunde la multe intrebari, e bine sa ai ,,o persoana" de legatura care sa te si sfatuiasca in caz de evenimente...
Duyu
Eu cand inchei RCA si CASCO ma duc direct la sediul asiguratorului...inca nu prea am asa de mare siguranta in tranzactiile pe net.
bulan
QUOTE(TheSaiLor @ 2 Jan 2008, 20:44)
Faceti RCA unde este cel mai ieftin. Chiar nu va intereseaza la ce firma faceti atata timp cat nu aveti voi nevoie de ei. 
*


Si daca esti implicat intr-un accident cu mine si vinovat sunt eu?Ce te faci atunci daca tu ai cel mai scump rca la aliant si eu un rca la o firma no name care nici macar nu are un sediu in judetul tau?
gotty
o faci pe casco!!!:))
AlexC
Atata timp cat statul tolereaza tampenia asta cu RCA si CASCO separate, soferii vor urmari un RCA cat mai ieftin. Restul argumentelor nu isi au rostul, asa gandim 98% dintre noi. Toti gandim: "de ce sa platesc dublu ca sa respect legea"?
TheSaiLor
<<Si daca esti implicat intr-un accident cu mine si vinovat sunt eu?Ce te faci atunci daca tu ai cel mai scump rca la aliant si eu un rca la o firma no name care nici macar nu are un sediu in judetul tau? >>

Pai nu prea vad cum devinde asta problema ta. Chiar nu inteleg. Tu ai RCA valabil la o societate agreata de CSA. Eu trebuie sa fiu despagubit de societatea respectiva. Problema este pur si simplu a mea de aici in colo, atata timp cat nu sunt probleme legate de valoarea despagubirii.
Dar daca voi preferati sa dati dublu la Tiriac .. nu aveti decat.
Sudsemnatu
am facut azi la Ardaf 216 Ron fara nici o oferta , fara nimic.ah.pe un an.
aphophis
193 de ron la tiriac, in conditiile in care anul trecut am facut rca-ul si casco-ul la ei, la un logan 1.4 2005 euro3. Ca fapt divers, mi-a facut rca-ul pe numele lui maica-mea (proprietara masinii in acte, fara permis), desi taica-meu e soferu masinii in general. plus ca era pensionar & shit
Sudsemnatu
e obligatoriu sa pui in geam abtipildul ala de la RCA? daca l-am pus fara sa il lipesc in tipla unde a stat hartia de la vechiul Rca e ok?
adi_ar
Da' cine stie !?
La noi nimic nu e limpede! Ba-i in tipla, ba-i de lipit ... ce conteaza !
Politia o sa-ti ceara oricum polita (eventual in copie) tongue.gif
Sudsemnatu
pai in copie am inceput si eu sa umblu cu ea dupa mine ...asta la sfatul celor de la Ardaf ..cica sa nu pierd originalul...mai bine umblu cu copia .Ura si la gara!
Executron
Daca stie cineva daca trebuie sa lipim porcariile alea pe parbriz, eventual care e sanctiunea.

Urasc sa am prostii lipite pe parbriz.
Bill
Ieri am facut si eu RCA pe un an la ARDAF (192 lei). Pana acum am avut la ASTRA, dar mi se pare scump anul asta (279 lei).
Chestia e ca nu mi-a dat fituica dinaia care se poarta cu talonul si nici actibild ce se pune pe geam. Mi-au spus ca nu au, si ca sa fac o copie xerox dupa polita si sa o tin dupa mine. Bine bine, dar ai nevoie in caz de ceva de un inscris in original nu de copie.
Ce sa fac? Sa umblu cu polita originala dupa mine, e cam incomoda, ca e format A4+chitanta. E musai sa am si actibildul in geam?
pit-bull
Am auzit ca la OTP bank e cel mai ieftin RCA, incercati.
adi_ar
@ bill:

Art. 237 din Regulamentul de Aplicare al OUG 195 spune:
"
(1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se retine in urmatoarele situatii:
...
u) detinatorul nu face dovada incheierii asigurarii auto de raspundere civila;
..."

dar nu se specifica in ce fel sa faca dovada.

Dupa mine este suficienta o copie a politei de asigurare, daca nu exista tichetul sau abtibildul. In situatia unui eveniment, va fi nevoie sa predam o copie, nu polita.
Oricum tichetul din parbriz, functie de pixul agentului, dupa 2-3 luni este "in alb" smile.gif.

Orice politist stie ca PV intocmit va fi anulat in instanta la prezentarea originalului politei si poate fi acuzat de abuz in serviciu asa ca va trece la sanctiune numai daca este pus pe sicane.
Bill
QUOTE(adi_ar @ 24 Jan 2008, 12:15)
Oricum tichetul din parbriz, functie de pixul agentului, dupa 2-3 luni este "in alb"  smile.gif.
*


Corect, si nu numai, vad ca acum cel care expira maine, este si ud din cauza condensului (este pus intr-o tipla de plastic autocolanta).
Acum am vazut ca nu mai sunt hartii ci sunt niste actibilduri rotunde putin mai mari ca cele de la rovigneta. Nu stiu daca a fost cineva mustrat ca nu avea in geam aceste inscrisuri, dar eu stiu ca de 20 de ani am langa talon acel inscris (cuponul de format mai mic )ce jutifica faptul ca sunt asigurat. Adevarul este ca aseara eram cam obosit si nu am mai stat mult pe ganduri. Poate trebuia sa merg la alta sucursala ce imi ofereau si cele 2 inscrisuri lipsa.
Oricum, pt. siguranta o sa tin dupa mine originalul politei.
Nu am mai fost oprit de mult timp dar nu se stie.
sckhreech
Sincer sa fiu , la mine nu conteaza unde o fac , cea mai ieftina sa fie wink.gif
Kojak
Vin si eu cu o intrebare smile.gif

Am reinoit saptamana trecuta, mai exact pe 24.01.2007, polita RCA la sediul ARDAF de pe Calea Mosilor si astazi la o verificare pe site-ul de verificare "cedam / csa", auto nu figureaza (adica figureaza ca fiind neasigurata masina) blink.gif

Aveti idee de ce?
Nu cred ca se pune problema de a nu fi intrat datele "in sistem", din moment ce sunt practic asigurat incepand cu data de 27.01.2007. Refuz sa ma gandesc la altceva. mad.gif

Daca le dau un telefon sa-i intreb "de sanatate", rezolv ceva, are rost?

Merci.
Tudor
Un telefon nu strica, macar sa verifici ca in sistemul lor propriu polita a fost inregistrata, ca nu s-a ratacit cumva...
Kojak
Merci Tudor pentru promptitudine! smile.gif.
O sa incerc in cursul zilei de maine cu un telefon.
Executron
Am verificat si eu astazi la doua masini incheiate la Ardaf inainte de revelion si mi se spune ca nu figureaza in sistem.

Tin minte anul trecut la Passat a durat vreo 2 luni sa intre in sistem.... Deci nu stiu cat de des si cum se actualizeaza.
yO_
QUOTE(Bill @ 24 Jan 2008, 09:36)
Ieri am facut si eu RCA pe un an la ARDAF (192 lei). Pana acum am avut la ASTRA, dar mi se pare scump anul asta (279 lei).
Chestia e ca nu mi-a dat fituica dinaia care se poarta cu talonul si nici actibild ce se pune pe geam. Mi-au spus ca nu au, si ca sa fac o copie xerox dupa polita si sa o tin dupa mine. Bine bine, dar ai nevoie in caz de ceva de un inscris in original nu de copie.
Ce sa fac? Sa umblu cu polita originala dupa mine, e cam incomoda, ca e format A4+chitanta. E musai sa am si actibildul in geam?
*



Cool, eu am cotizat azi pentru ardaf cu 252 lei mad.gif ; misto scumpire cu 60 lei in 2 saptamani...

Vezi ca foaia aia A4 se poate decupa in doua, si te faci cu un cearceaf format A5.
Abtipildul mi l-au dat, dar l-am 'compostat' yO singur inainte sa il arunc in geam (aaltfel cica nu e valabil scrie pe el).
Kruger
Am facut si io RCA-ul. 96 de lei pe 6 luni. La Ardaf.
router
Se pare ca Ardaf are cele mai mici Tarife?
Kruger
Asa vad. Nu mi-ai dat fituica de se tine in talon, dar in rest de toate. Tot singur mi-am compostat vigneta aia.
CriSTI68
asiban 125 ron mad.gif
GoGu
BCR, 120 ron/6 luni, masina din semnatura.

Nu lipesc mamaliga aia in geam nici batut (nu am lipit nimic, niciodata, nici rovigneta, nici diversele rahaturi lipicioase de la asigurari. Am avut la masina firmei si stiu ce inseamna sa le dezlipesti...).
CriSTI68
QUOTE(GoGu @ 7 Feb 2008, 21:31)
BCR, 120 ron/6 luni, masina din semnatura.

Nu lipesc mamaliga aia in geam nici batut (nu am lipit nimic, niciodata, nici rovigneta, nici diversele rahaturi lipicioase de la asigurari. Am avut la masina firmei si stiu ce inseamna sa le dezlipesti...).
*



nici macar stickerul ? blink.gif
alt disperat
prin decembrie... nu mai stiu daca am citit undeva sau am auzit la radio... cica daca nu ai lipita vigneta te paste o amenda de max. 500 ron ???????????

Editat de Moderator: Va rog mai usor cu lansarea zvonurilor ce induc panica. Va rog nu mai postati informatii vagi, din auzite, neverificate (cel putin la un nivel minim rezonabil). Multumesc pentru intelegere.
slaiciprian
QUOTE(pit-bull @ 24 Jan 2008, 09:57)
Am auzit ca la OTP bank e cel mai ieftin RCA, incercati.
*




e un sistem interesant la otp. e pe varste.
1200-1400cc: 18-25ani=372lei; peste 30 de ani 180lei. uriasa diferenta.
si fac si asigurari pe o luna. si nu sunt scumpe, suma pe 1 an impartita fix la 12.

http://www.otpasigurari.ro/ro/persoane-fiz.../rca/index.html
mai e un spor de 20% pentru permise mai noi de 3 ani.
pare un sistem corect, cu diferentieri.
slaiciprian
a disparut editu'
.........................
am facut azi asigurare la otp.
tipa de acolo, cand am intrebat-o, mi-a spus ca nu e valabila cartea verde in moldova, ucraina. dar nu a barat nici o tara. de fapt am inteles ca ea credea ca tarile din partea de jos a listei, necomunitare, care sunt intr-un chenar un pic ingrosat, nu au carte verde din oficiu. si ca nu mai trebuie sa le bareze ea.
dupa mintea mea, daca nu a barat, inseamna ca e valabila si in tarile alea. asa e?
Tudor
Asa e. S-ar putea ca daca sesizeaza eroare sa te cheme pentru corectare. Daca te cheama ori te duci si se corecteaza direct prin barare, ori nu te duci, dar in acest caz polita ramane buna doar cat sa treci granita, nu sa si despagubeasca eventuale daune (ma refer la cele in tari necomunitare: Moldova, Ucraina; in restul polita este perfect valabila oricum).

Nota: cand nu mai e activ butonul Edit, nu-i nici o problema sa postezi consecutiv.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.