Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot la schimbarea in a 5-a
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
billabong
Azi 1 ianuarie venind de la munte am parte de o supriza placuta...care ma face sa-mi pierd deja rabdarea.Cand imping schimbatorul ca sa o bag intra 5-a se aude un sunet metalic un suierat...ceva de genul zogotului unui polizor..timp de 1 secunda.Vreau sa spun ca nu are legatura cu cuplarea ambreajului...se aude cand imping maneta schimbatorului in a 5-a.Am observat ca daca imping schimbatorul pana in capat zgomotul este mai accentuat.Pls help
billabong
Naspa de tot si azi am incercat din nou....tot se aude la fel.Am observat ca si in celelalte trepte (2,3,4) cand accelerez se aude un usor fluierat care se aude de mult timp...la inceput am crezut ca e un zgomot de supape(16v) dar tind sa cred acuma ca este tot un zgomot produs de cutie.Oricum o bag in service pentru ca nu e o problema care se rezolva pe forum.Ca si legat de treaba asta...sincer nu stiam ca renaul sa aibe probleme cu cutiile de viteze ?!!!! mai ales ca masina e din 2003 iunie..si a fost condusa normal.
sobolan
ai schimbat uleiul in cutie cumva ? sa nu cumva sa ai un ulei mai "gros"....si a mea suiera cand o scot din a 1-a...face asa de asta vara,mama ei azi dar...
billabong
Nu am umblat deloc la uleiul din cutie adica nu a fost schimbat niciodata.
crisolro
ma bag si eu cu o intrebare ...rog nu ma ocoliti

masina intr-a cincea (cel putin aici am sesizat mai degraba), rulez, mana pe schimbator: la accelerare parca schimbatorul se misca usor in fata (in sarcina fiind) ... iau piciorul de pe acceleratie, schimbatorul revine parca inapoi ... sunt miscari fine, nu chiar usor sesizabile, dar se simt ... E NORMAL?
Studebaker
Nu stiu daca e normal sau nu. si eu am observat la a mea aceeasi miscare usoara a schimbatorului. Insa nu i-am dat atentie, ca doar e Reanult, nu poate fi perfecta. Tot ce pot sa iti spun e ca merg de destul timp cu ea asa, si nu s-a intamplat nimic.
sobolan
nu are nimic...e normal sa se miste cand decelerezi sau accelerezi brusc....motorul si cutia sunt "prinse de sasiu" prin tampoane flexibile...nu?
billabong
Da e normal sa se miste..cel putin la clio asta e valabil la toate modele de clio II pana in 2004 .nu stiu daca la faza 3 sa schimbat ceva.Oircum la mine e problema de cutie de rulment sau piulita de strangere.Mi se pare ciudat oricum masina a fost condusa in parametrii normali....azi ma apuc sa dau jos cutie.Apropos stie careva sa dea un sfat..trbuie masine ridicata pe o dunga?
SorinV
exista mai multe posibilitati. e cam greu sa iti dai seama totusi care e de vina fara sa auzi cu propriile urechi.
poate fi un rulment, o furca sau un sincron mai damblagiu (greu de crezut pt ca spui ca se aude in toate treptele).
Pt ca masina are totusi peste 4 ani ar trebui verificat nivelul de ultei la CV. Asta se verifica usor: masina trebuie sa fie statuta cateva ore, apoi pe partea dinspre fata masinii exista un orificiu cu un capac de plastic negru sau alb care arata ca un fluturas. este pozitionat sub nivelul furci de ambreiaj pe o zona plana a cutiei. Se desface acel capac si se introduce degetul in interior perpendicular pe suprafata aia plana. Daca nivelul uleiului este bun atunci te vei murdari. daca nu o sa scoti degetul curat.
Daca nivelul nu e bun e recomandabil sa il scoti pe tot ca sa verifici cat este (trebuie sa fie undeva la 2 litri teoretic). daca e foarte putin (gen 1 litru atunci nu e prea bine). daca e mai mult e ok. completezi si gata.

oricum zgomotele de la cutie nu inseamna decat un singur lucru: cheltuiala
billabong
@SorinV - ziceam de acel suierat ca se aude in toate treptele mai refeream la cele de inainte adik 3 si 5 (probabil si 1-a dar e turatia mica).Ce ma supara e faptul ca stiam ca Renault nu prea are probleme cu cutiile de viteze si cu motoarele.Ce sa zic ghinion...sa vedem la cat se ridica factura.Oricum odata o cutie desfacuta?diagnosticul se poate pune usor...adica se poate depista usor care rulment este dus sau sincron? Nu de alta dar nu am chef sa cumpar piesa cu totul adik o cuite noua.

ATENTIE: limbajul irc ... k sh tz ... este interzis prin regulament
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.