Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antifurt roti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Vesnic_nemultumitu'
Buna ziua. In vreo 2-3 saptamani voi primi si eu masina (sper). Este Megane Sedan Privilege. Are jante din aluminiu 16. wub.gif

Ma puteti lamuri si pe mine ?

Masina vine cu antifurturi la roti sau trebuie sa-mi cumpar eu?

N-as dori sa ma trezesc cu masina pe patru sticle de lapte inca din prima noapte cum am vazut ca s-a intamplat unui fericit posesor de Peugeot.

Daca trebuie sa-mi cumpar eu, va rog explicati-mi si mie cum se monteaza, daca trebuie sa caut ceva mai special cand cumpar, deoarece eu sunt complet incepator si nu stiu mai nimic despre "maruntisuri" care conteaza enorm.

Multumesc anticipat.
gotty
masina are un anumit antifurt pe roti...capacul care acopera prezoanele se deschide cu un anumit fel de cheie livrat de renault...sau in cazul unui co forumist,nelivrat:)....dar aceea cheie este universal pt renault....
amsterdam
asa e
antifurtul ala e mai mult asa de forma

mie la 3 luni dupa ce am luat masina mi-au furat toate rotile cu tot cu antifurt si cu alarma din fata blocului

noroc cu casco paguba de 6.800 ron
Vesnic_nemultumitu'
Aoleu... Pai daca as avea la usa apartamentului o incuietoare care se deschide cu orice cheie, eu personal n-as mai numi-o incuietoare, cel mult o clanta cu model de incuietoare !!!

N-as vrea sa trec printr-o astfel de experienta. Chiar daca n-o sa-mi fure nimeni rotile, tot o sa ma macine frica.

Exista ceva solutii de "personalizare" a antifurturilor pentru aceste roti ?
A reusit cineva sa rezolve problema ? Cum ?

PS: La Peugeot, nu a scapat doar cu inlocuirea rotilor. Hotii i-au proptit masina pe trotuar si s-a indoit tabla...

Multumesc.
441529
Daca stai sa te gandesti un pic, cateodata chiar ar fii OK sa le fure, dar sa fie niste hoti finuti. Pe la 40.000 km asa nu ar strica niste roti noi, platite de casco, nu? Zic si eu... cool.gif
Chestia aia cu strambatul tablei, nu e frumos, hoti rai... down.gif
amsterdam
stai linistit ca e nimeni prost eu am platit uzura care s-au gandit ei ca ar fi 10% in 4.000 de km

imi pare rau acuma ca nu am facut niste poze cu masina ma gandeam ca nu o sa cvreau sa imi amintesc momentul ala vreodata

si inca ceva mi-au indoit pragurile amandoua si aripa spate, ca era sprijinita de masina de langa meganu meu si lasata pe un disc pe fata... ma rog naspa experienta...

31 Dec 2007, 16:25:
ca nu e nimeni prost am vrut sa zic


31 Dec 2007, 16:26:
goodyear nct 5, 420 ron bucata a fost
toata treaba asta se intampla prin luna iunie
nu doresc la nimeni...


31 Dec 2007, 16:28:
de unde era tipu cu peugeotul?
poate ii prindem noi ca militia noastra...

mi se pare acelasi modus operandi
Vesnic_nemultumitu'
Despre Peugeot imi amintesc vag ca am "vazut" pe un forum... mai de mult... nu este o experienta vazuta personal de mine. Personal am vazut o Dacia 1310 noua care a patit asta in parcarea din fata blocului meu, acum vreo 10-15 ani. Masina avea o zi... smecheri d-astia aveam si prin cartier... furau stopuri, benzina, apoi au prins curaj, au furat masini (rable) , le renovau in fata blocului, apoi au devenit si mai curajosi, s-au dat drept politisti prin intersectii... acum dupa multi ani au fost eliberati si aud povesti despre cum fac ture prin casa cu mainile la spate, la cinci dimineata fix... puterea obisnuintei (adica obiceiuri din puscarie).
Chiar daca nu sunt prinsi imediat, de obicei tot li se infunda, pentru ca prind curaj, risca tot mai mult, nu au auzit nici macar de teoria probabilitatii, etc.

Oricum nu sunt ei de vina, fiindca ei sunt destepti !!!
De vina sunt cei care depun plangeri, cei care "i-au tradat", cei care "i-au dat in gat", sau politistul care-i prinde, sau pur si simplu au avut ghinion (in opinia lor). E interesanta logica lor... si uite-asa e plina puscaria de victime nevinovate, bieti ingerasi ... radmasa.gif



Exista ceva antifurturi mai bune decat cea "de serie" cu care am inteles ca vine echipat un Renault? Preferabil ceva cu cheie mai putin raspandita...

De exemplu, o cunostinta si-a luat un Nissan Tiida nou si a trebuit sa-si cumpere personal antifurturi. Exista aceasta posibilitate la Megane ?
meganus_bicorpus
in general se gasesc antifurturi care blocheaza un prezon, e un sistem universal, poti sa-l cumperi cu incredere!
gotty
e cam aceeasi chestie...acum ceva timp am pierdut antifurtul de la supernova ...in lipsa de idei am cumparat unul de logan si guess what?...a mers...
adrian 24
of fratilor da la voi prin zona nu exista vreun strungar sau vreun sculer matriter...duceti-i un prezon si va face el antifurt de nici un hot din lume nu il desface....va face pe el ce fel de cod doriti......
IVAN__V
Adik ce-i face ? Ca poate imi cumpar strugn si ma apuc de-o afacere smile.gif

Am vazut pe tv o emisiune si arata un sistem: cumperi un kit care contine 4 prezoane care nu-s legunci cat trebuie, au o bucata ca jumate de prezon care e keya, care are niste pini de o anumita lungime si pozitie, sau o varianta cu un modle stea rotunjita. sua diverse Si keya asta se potriveste doar in aceste prezoane, ca o continuare; pe keye pui tubulara si invarti.

https://st12.flashecom.com/modbargain/image...an/radlocks.jpg
daniel4ro
Ce imi dai daca ti le desfac cu cheia franceza sau cu clestele mops?
IVAN__V
Pai nu trebuie sa-ti dau nimic. Automat ca iei tu rotile. ph34r.gif Dar care-i faza cu strungul ? Cum prelucrezi capul prezonului ?

Putin editare : Uite la modelul asta, piesa 1 e prezonul, 2 e keya, si 3 e capacul de plastic care sta de forma. La modelul asta nu mia poti sa umbli cu nimic , ca e pe "interior". http://www.unofficialbmw.com/all/wheels/al...heel_locks.html
daniel4ro
aveam la Dacie cate un prezon prelucrat la strung, de forma a doua cercuri cu diametre inegale, cotangente. Cheia se atasa in capatul levierului si, normal, avea forma negativa a capatului prezonului... de fapt, la dacie era piulita, nu prezon
IVAN__V
QUOTE(daniel4ro @ 4 Jan 2008, 20:16)
aveam la Dacie cate un prezon prelucrat la strung, de forma a doua cercuri cu diametre inegale, cotangente. Cheia se atasa in capatul levierului si, normal, avea forma negativa a capatului prezonului... de fapt, la dacie era piulita, nu prezon
*



blush.gif Poti sa desenezi biggrin.gif ?
daniel4ro
Nu pot, dar incearca ceva... pune 2 monezi una peste alta, dar care nu au aceeasi valoare, adica de diametre diferite. aseaza-le asa incat intr-un punct sa se uneasca, sa devina cotangente... cam asta e ideea.
Vesnic_nemultumitu'
Multumesc pentru sfaturi si pareri. Mi-au fost utile. Pana la urma am rezolvat-o la reprezentanta de unde am luat masina. Mi-au oferit ei antifurturi la 160 RON. Din declaratiile lor, nu sunt antifurturi banale care se desfac cu o cheie larg raspandita. Am vazut ca au chiar si un cod pentru cheie. Chiar mi-au atras atentia sa nu pierd cheia ca ... nu le mai desfac. Nu stiu daca sunt chiar atat de bune, dar macar nu am alergat prin oras dupa ele si nu mi-am facut probleme de potrivire. De asemenea mi-au confirmat ca antifurtul cu care vine masina are o cheie unica valabila la toate masinile Renault.
k0b3
Pentru antifurtul "original" nici nu-ti trebuie cheie, se desface si cu un patent cu cioc ascutit. E, cum se zice, antifurt pentru oameni cinstiti. smile.gif
CyberBrain
160 lei pt antifurt ??? ohmy.gif Da' ce e aurit ? Sau ti-a dat asa... pt vreo 8 roti, sa ai de rezerva ...

Eu am luat din targul din Vitan 2 seturi x 4 prezoane/set.

A costat unul 35 lei (luat de la un "colorat") si inca unul la 20 lei (mi-am luat tzeapa de la "colorat")

Fiecare set are cheita speciala, si anume: o forma pentagonala neregulata care se potriveste in interiorul capului prezonului si pe exterior un fel de stea rotunjita.

So... pe fiecare roata am 2 prezoane antifurt de tipuri diferite.
De prezoanele astea doua am prins si o piesa de tabla (tot cumparata) in forma de U pentru fiecare roata cu rol de antifurt pt capace (am gaurit capacul si acum este prins cu un surubel in piesa aceea in forma de U).

Pana la urma... cum cineva spunea pe aici, cea mai buna alarma este Casco. Daca cineva isi pune mintea o fura si cu alarma, si fara sau in cazul rotilor, si cu antifurt, si fara.

Dar nu strica totusi cateva masuri de precautie biggrin.gif

Toate cele bune si sa stapanesti masinutza sanatos si fara incidente !

Acum am vazut ca omul avea nevoie de antifurt pt jante de aluminiu. biggrin.gif

Las totusi postul (poate o fi cuiva util)
Vesnic_nemultumitu'
Daca la alte piese, inclusiv alarma mi-au recomandat sa ma duc in alta parte "ca sunt mai bune si mai ieftine", la antifurturi mi-au spus ca nu sunt ca cele ieftine, adica in piata sunt doar 3-4 modele cu tot atatea chei asazis "unice". Mi-au spus ca sunt mai speciale (sper, dar nu am de unde sa stiu cat e adevarat si cat nu, oricum au un cod lung pe cutie reprezentand modelul cheii). Are doua chei identice si mi-a atras atentia sa nu le pierd ca e naspa rau. Citez "nu vrei sa stii cum se desfac fara cheie" (adica in sensul ca e greu, nu usor).
Christu
Exista mai nou casco....
Intr-adevar, experienta lui Amsterdam este unica. nu o dorim nimanui.

Dar sa stau sa imi fac antifurturi ca la dacie pe strung la masina pe care platesc casco uneori nejustificat de mult?.....

Va faceti prea multe griji! Nu va dorsc, Doamne fereste, dar ce fata ati fi facut cand ati fi gasit-o ca mine zgariata cu cheia (banuiesc) pe un metru lungime pe capota si bara fata?.......
Rimio de Vassur
obiectele alea luate din vitan sint facute din metal moale. se deformeaza in timp, mai ales daca se foloseste pistolul cu aer la montare/demontare. am avut unele din alea si am renuntat la ele dupa vreo 4 ani (in care rar s-a umblat la roti). exista riscul sa u le mai pot scoate.

erau asemanatoare cu cel de bmw de mai sus, dar mai putine ghinturi, asezate nesimetric. luate cu 120.000 de la unii care se ocupau de cauciucuri, echilibrari, vulcanizare etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.