Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distantiere jante
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Ia-ma Acasa
Salut! Am un clio i-am pus si eu niste jante luate la o combinatie dar care sunt cam...infundate! Cand iau viraje d'astea extreme se aude cum caraie ceva pe spate...am bagat eu lanterna si-mi ating roatele de aparatorile de noroi.

plus ca e un aspect inestetic cu roatele inghesuite asa sub caroserie...si sunt inghesuite bine. pe spate e diferenta cam de 4-5 cm intre aripa si cauciuc.

ma gandeam sa-mi iau si eu niste distantiere sa le aduc macar la nivel cu aripa...un pic sub ca poate iau vreo groapa mai mare si-mi sar aripile alea de plastic in toate directiile.

o sa aiba vreun efect negativ pt suspensii si astea? ce fiare or mai fi pe dedesubt? pe spate ma gandesc ca nu-i mare filozofie dar pe fata...ma gandesc ca-i cu directia cu astea...o sa se schimbe unghiu? sau ceva?

multumesc de pe acum pt raspunsuri!
sebi
Daca zici ca jantele sunt 5 cm inauntru fata de aripa nu prea e bine..... sunt jantele cumva de BMW (urs) ??? ce J are janta ??? (scrie pe partea din interior)

Oricum cred ca iti trebuie ceva de min 25 daca nu chiar mai mult....
laguna_2_interceptor
- pe fata nu te sfatui sa pui distantiere... pe spate poto pune atat intre janta si disc/tambur cat si pe punte intre fuzeta si punte (asta in cazul in care ai punte si nu brate)... e mai sanatos acolo si le poti face la un strug bun... daca spui ca intra 4/5 cm atunci relaxat poti pune de 40 chiar 45mm pe fiecare roata...
octav_
Eu mi-am pus distantiere de 20mm si pe fata si pe spate. Jantele pe care le-am luat sunt pe 15" si chiar daca au ET 38 nu mi-a placut ca stateau prea inauntrul aripii. Cu aceste distantiere n-am avut nici o problema pana acum, din contra, tinuta de drum s-a imbunatatit.
As vrea totusi sa ma indrumati catre un loc unde as putea procura cateva prezoane lungi pentru aceste distantiere pentru ca unele din ele aveau filetul stricat.

user posted image
hellcat
QUOTE(Ia-ma Acasa @ 27 Dec 2007, 00:06)
Cand iau viraje d'astea extreme se aude cum caraie ceva pe spate...am bagat eu lanterna si-mi ating roatele de aparatorile de noroi.
*


Dar ce dimensiuni au pneurile folosite de spui ca iti ating rotile in aparatorile de noroi??
Ia-ma Acasa
jantele de le am eu sunt de pe logan 1.6 16v. alea cu mai multe spite! am vazut ca in franta exista o echipare "initiale" la clio care are tot jantele astea poate cu alt ET!

deci dimensiunea jantei ar fi 15x6j. e aceasi dimensiune care e pe orice alt clio cu jante de 15...cauciucuri ar fi trebuit 185 55 r15 dar am pus 195 50 r15. toyo proxes t1r.

oricum roata pe spate e la mama naibii sub aripa. am gasit la augsburg distantiere 2 bucati 800 de mii. am zis ca 'ai un mil juma mi-oi lua si eu de la gura. dar pe urma m-am gandit ca-mi trebuiesc prezoane si am gasit ca...e 100 de mii unu. 4 surube pe roata....4 roti...4x4... 16 x 10...alt mil juma doar pe suraibe...

ar fi rau daca pun pe fatza de 10-20 si pe spate 30-40? sau ar trebui sa fie la fel? pe fatza se schimba unghiu sau ceva?
hellcat
Jantele sunt identice cu cele de pe Initiale Franta, au acelasi ET. Distantiere nu pune diferite fata cu spate...mai ales mai mari pe spate, ca nu-i prea bine...in curbe senzatia e ca spatele vrea sa impinga...
Interesant de mic pretul la Augsburg pentru distantiere...ai vreo poza, vreun link cu ele?
Ia-ma Acasa
nu n-am! erau de aluminiu putin forjat pe alecori ca sa mai reduca din greutate cred...dar gaura din mijloc nu avea buza sa te ajute sa pui roata mai usor...gen stii tu sa invarti roata pana gasesti gaurile smile.gif pareau destul de usoare! maine sunt cu rigla echer subler si masor. si ma duc si la augsburg.
laguna_2_interceptor
- pai cam urata treaba fara umar de centrare... aia nu are numai rol de a te ajuta sa nimeresti gaurile... are rol si in a fixa roata perfect sa nu aiba joc in timpul rularii (chiar daca starangi tu prezoanle si cu pistol pneumatic)... poti face un experiment montant un set de roti care au gaura de centraremai mare decat inelul de pe masina ta si sa incerci sa rulezi cu 100km/h sa vezi ce simti...
Ia-ma Acasa
smile.gif) inteleg! bine...o sa caut atunci unele cu inel de centrare biggrin.gif
dominy
pe laguna mea distantiere pot pune pe spate ? si daca da de cati mm ? am jante de 17 silverstone parca
eminescu0
se pot adapta jante 4x108 la 4x100 ? ca stiu ca 5x108/112 merg pe 5x110.
laguna_2_interceptor
@dominy da poti pune... inceaca de 15 mm pe roata...

@eminescu0 se poate, sunt distantiere care joaca si rol de adaptare...
eminescu0
ai recomanda asa ceva? ai cunostrinte daca sunt sigure?
ecstasy_4u06
ajuta la ceva distantierele astea? la stabilitate in curbe..sau doar ca aspect estetic?
SorinV
QUOTE(octav_ @ 27 Dec 2007, 10:02)
Eu mi-am pus distantiere de 20mm si pe fata si pe spate. Jantele pe care le-am luat sunt pe 15" si chiar daca au ET 38 nu mi-a placut ca stateau prea inauntrul aripii. Cu aceste distantiere n-am avut nici o problema pana acum, din contra, tinuta de drum s-a imbunatatit.
As vrea totusi sa ma indrumati catre un loc unde as putea procura cateva prezoane lungi pentru aceste distantiere pentru ca unele din ele aveau filetul stricat.



ceea ce are clio la roti se numesc suruburi. Prezoanele sunt tije filetate fara capat de strangere. adica arata ca niste suruburi carora li s-a taiat hexagonul din capat.

daca vrei prezone iti recomand OMP (eu dintrastea am) sunt cam 80-100 ron setul de 8 bucati si au incluse si piulitele aferente. o sa ai nevoie de o taiere, pe un strug recomand, deoarece iti poate reface filetul ca sa nu ramana urme. poti cauta la orice magazin de tuning ca trebuie sa aiba. deasemenea recomand un adeziv de suruburi ca sa te asiguri ca nu se vor desface.

QUOTE(eminescu0 @ 11 Feb 2008, 21:34)
ai recomanda asa ceva? ai cunostrinte daca sunt sigure?
*



maxim 10 mm, cu prezoane speciale, exclus modelele cu doua randuri de suruburi, si obligatoriu cu inel de centrare. altfel pot aparea probleme de siguranta mai ales in cazul rulari prn gropi, paote aparea stricarea filetelor forfecarea suruburilor etc.

QUOTE(ecstasy_4u06 @ 15 Feb 2008, 18:21)
ajuta la ceva distantierele astea? la stabilitate in curbe..sau doar  ca aspect estetic?
*



ajuta la stabilitate pentru ca maresc ecartamentul. au si aspect estetic.
eminescu0
multumesc SorinV.
p.s.: eu unul vad distantierele ca un ajutor pentru "reglarea" ET-ului decat ca factor estetic.
SorinV
cu placere. Eu am montate distantiere facute de mine 8 mm pe fata si 5 mm pe spate. din ratiuni estetice l-am montat pentru jantele de iarna. dupa montaj nu le-am mai dat jos nici cand le-am pus pe cele de vara.
ecstasy_4u06
la laguna ce fel de distantiere trebuie? de cati mm? am genti de tabla de 16, cu cauciuri 205 pe 55
C a t a l i n
Păi dacă ai genți nu ai nevoie. Sunt grele gențile? Le porți pe umăr?

Daca te refereai la JANTE (jantă / jante - singurele variante corecte), atunci află că nu trebuie neapărat distanțiere, iar daca ții să pui, poți să montezi cât de groase vrei, cu condiția să mai ai în ce înșuruba prezoanele suficient de mult, încât să nu rămâi fără roți la o frână sau groapă. laugh.gif
ecstasy_4u06
da` sa treiesti domu` marinar biggrin.gif dar din cate stiu sunt si prezoane mai lungi ca sa nu ramai fara roti daca dai in gropi. eu vreau sa stiu ce tip de distaner ii recomadat pe laguna. daca pun distantiere mai mari pe fata nu freaca roata de aripa cand virez?
SorinV
masori si vezi cat de groase poti sa pui ca sa nu frece roata.
babanu
pe masina din semnatura s-a pus cineva distantiere??????

20 Mar 2008, 22:36:
........pe Megane.
marius_metin
salut. vreau sa va intreb un lucru...in curand o sa mi iau 4 distantiere de 60 mm pe axa pt un megane sedan 2 si vroiam sa stiu daca pot sa le montez eu sau imi trebuie un montaj special. multumesc
hellcat
De 60 de mm??...cred ca-i o greseala pe undeva.
Pentru montaj iti trebuie suruburi mai lungi decat cele originale, adaugi la lungimea originala grosimea distantierului.
Dar nu ai precizat tipul de distantiere. La o astfel de grosime mare, de 60 mm, cred ca trebuie folosite distantiere cu prindere ingropata pe fuzeta, caz in care kit-ul vine sigur cu suruburile aferente.
marius_metin
hmm...30 mm pe roata...smile.gif

6 Dec 2009, 17:59:
nu stiu..mie nu mi se pare mult..30 mm la roata

6 Dec 2009, 22:30:
distantierele mi s a spus ca ma costa 6 mil cu tot cu prezoane si le iau de pe www.magazintuning.ro...dar nu stiu de care sunt..A..B. rectific..60 mm pe axa..adica 30 mm pe roata.
hellcat
Mda, in primul post ziceai de axa, n-am fost atent...Daca sunt luate din magazin, facute de o firma specializata nu vor fi probleme sau cel putin nu ar trebui sa fie. De montat ti le poti monta singur, oricum vei primi si instructiuni de montaj.
petre 1
Cred ca inainte se ne montam asa ceva pe masina trebuie vazut daca cei care au avut montate s-au ales si cu alte probleme,ma gandesc la improscarea cu pietris a partilor de jos de la usi si automat vopsea sarita, directie(caseta),planetare,suspensie,sau poate chiar si geometria poate se poate modifica.
Iar poate efectele nu se simt pe moment dat anumite ansamble de piese se uzeaza mai repede.
marius_metin
am inteles. din cate am vzt aici pe forum nu ar fi probleme acum sincer nici nu stiu.
dan condrea
mi-am luat un set de jante aliaj ptr clio al meu, si am probat o janta pe fata, si am vazut ca imi atinge in etrier. daca pun un set de distantiere, ma ajuta cu ceva ? imi afecteaza cu ceva masina ?
cip31
Am vazut un accident foarte urat a carui cauza a fost ruperea sau smulgerea filetului unui prezon de la una dintre rotile fata. Toate acestea s-au intamplat din cauza unor jante de aliaj care nu erau omologate de constructorul marcii respective.

danromania2002
Daca ai vazut ca iti atinge in etrier de ce le-ai cumparat? E riscant cu distantiere...
cristio_79
Daca pui distantiere, trebuie sa pui si prezoane mai lungi. Dar cumparate dintr-un magazin specializat, nu facute pe genunchi. Eu nu sunt adeptul improvizatiilor de genul acesta.
Daca doar ce le-ai cumparat, mergi inapoi si poate le schimba. Probabil ai luat jante cu offset foarte diferit de cel al jantelor originale.
sindrom
Important e de unde iti cumperi distantierele si prezoanele. Daca te duci si alegi varianta cea mai ieftina, eu zic ca risti putin. Ce e ieftin nu e intotdeauna bun.
hellcat
@dan condrea: Ti-am mutat topicul aici.
Rezumat: in functie de distanta de care ai nevoie ca janta sa nu mai atinga etrierul ai 2 variante...ori un inel distantier de 5-6 mm (se poate obtine dintr-un disc de frana uzat) si nu ai nevoie de alte suruburi de prindere a rotii ori de distantiere de la 10mm in sus (obligatoriu cu umar de ghidaj si suruburi mai lungi).
dan condrea
Buna seara.
in primul rind, imi cer scuze daca nu am postat unde trebuia.
in al doilea rind - jantele, le-am primit si nu am am stiut ca imi atinge in etrier. jantele nu sunt noi. daca nu eram in masina cu sotia, care fie vorba intre noi ESTE INSARCINATA, ramineam fara talon. acum am jante de tabla pe masina pe 14, iar eu in talon am omologate doar de 13. asa ca am luat doar un avertisment si atit. iar jantele astea de aliaj sunt exact ceea ce-mi trebuie mie, adica pe 13, si cind am incercat sa le schimb am vazut ca imi atinge etrierul. pe spate nu am mai verificat, dar sper sa fie bune, de aceea vreau sa-mi cumpar distantiere.
VA MULTUMESC voua, si celorlalti care imi vor da sfaturi si o mana de ajutor, pentru a rezolva cit mai bine problema.
alexumf
Cum afecteaza distantierele geometria rotilor?
ThunderRa
Ti-am pus un link pe topicul cu suspensia. Vezi acolo ce si cum.
sinn3r
Salutare, vin cu o intrebare daca ma poate lumina cineva.
Pe rotilile din spate 195/45/16 pot pune distantiere de 15mm fara sa agate sau sa frece in aripa ?
Multumesc.

L.E. Pe fata am deja distantiere de 15 mm si e ok dar pe spate sunt interesat daca ar fi in regula.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.