Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nokia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2
mad_speed
vrea cineva sa vb despre tel mobile nokia???
R19/16v
biggrin.gif Ce sa vorbim despre ele?
mad_speed
pai..yo am un nokia 3110 classic si as vrea sa vb cu mai multi care au un model de acesta biggrin.gif
ady85btz
NOKIA e nr 1 mondial !
Momentan detin 2 Nokia(2310 si N70) de care sunt mai mult decat incantat!
R19/16v
Din 96 si pana acum am avut numai Nokia si altceva n-as lua nici batut biggrin.gif
ady85btz
Care a fost primu Nokia?
Cumva asta? laugh.gif
R19/16v
nup smile.gif 3110 biggrin.gif

LE Cred ca e gsmarena misinformed nedumerire.gif ca in 97 il aveam si-l luasem in iarna precedenta.
ady85btz
Eu am avut primu Nokia in 2001....era un 3310 blush.gif
dadu
5110. il pastrez si acum intr-un raft, sper sa am ocazia dau cu el dupa cineva.
A l e x
Nokia face cam cele mai bune telefoane, si de obicei si cele mai frumoase. Nu neg niciodata firmele rivale gen Sony Ericsson sau Motorola dar, sa fim seriosi, nu prea se compara...

Acum sunt convins ca posesorii de SE imi vor sari in cap dar si ei stiu adevarul, doar nu vor sa-l recunoasca...

Cel putin la Sony Ericsson, toate telefoanele acum arata LA FEL. Trebuie sa-mi explice posesorul ca e defapt cu "W" in fata la model sau cu "i" la spate, ca de cativa ani eu nu le deosebesc. Oricum, la camere stau foarte bine datorita tehnologiei de la Sony. Un singur model de la ei chiar mi-a placut mult si am vrut sa-l iau atunci, se numea S600i parca si intr-adevar arata bine, dar am ales in schimb 6680 si bine am facut, de atunci nu mai gandesc decat in Nokia.

Oricum, dpdv al vanzarilor, din cate stiu eu, Nokia e nr. 1, Samsung 2, Motorola 3 si SE 4, si sincer, cam reflecta realitatea si la calitate si design.
R19/16v
Eu inca mai am 3110 (parti din el biggrin.gif) 5110, 3310 si mai recent 3250 nedumerire.gif
$$ilvviu
Tata si acum foloseste 5110, din 2000 si nici n-are de gand sa il schimbe.
Eu la fel numai nokii am avut: 5110, 3310, 8310, 6230 si acum 6234.
As vrea ceva cu WM, dar deocamdata sunt multumit de asta.
romeo3108ro
si acum mai folosesc in casa un 3310,sunt un impatimit nokia.Ps folosesc un 1112 si un 5500 sport
boboc
primul meu tel a fost logic nokia 5110 am avut chiar 2 astef modele inca mai detin unul da in vitrina am avut si cateva sony ericsson dar tot nokia e number one serios am un 6300 e bun tel dar nu prea tine bateria ca are 2 milioane de culori si.....in rest de bine
R19/16v
nedumerire.gif 3110
6150
6210
7110
8210
3310
5210 - mi-a placut enorm
6310i (vreo 2)
7650 - a trezit pasiunea pentru symbian
6600
6670
7710
6680
3250 si in prezent un E50 luat moka de la orange (budget cuts biggrin.gif)
ady85btz
QUOTE(boboc @ 25 Dec 2007, 22:42)
ca are 2 milioane de culori
*


are 16 milioane tongue.gif (Display Type TFT, 16M colors)
RainHawk
QUOTE(A l e x @ 25 Dec 2007, 21:27)
Acum sunt convins ca posesorii de SE imi vor sari in cap dar si ei stiu adevarul, doar nu vor sa-l recunoasca...
*



smile.gif) O face Nokia meniuri si telefoane mai frumoase dar la autonomie si functii, SE rulzz. Are nevasta-mea un K510i cu o baterie de ma plictiseste cat tine.
Eu trebuie sa recunosc ca am tradatat si Nokia si SE cu un Qtek. smile.gif
ady85btz
Are si Nokia o gramada de telefoane cu autonomie super buna.
Am 2310 pentru Cosmote si vorbesc in jur de 20 minute + 10-20 sms/zilnic si ma tine minim 1 saptamana wink.gif
R19/16v
Haideti sa nu sticam si topicul asta rolleyes.gif cu versusuri si flameuri...
touche
si eu pana acum am folosit numai nokia
pana acum am avut 5110,6310,3410.2100 si acum am un 6680
mi-a placut mult si modelul de SE P800
mad_speed
haideti ma..dar nici unul dintre voi nu are un 3110 classic? dry.gif
CiprianPJM
Un 3110 e greu de gasit in zilele noastre. Eu as vrea sa fac rost de un Motorola MicroTac si de un Nokia 7110 (genial la vremea lui). Am trecut acum cateva zile pe langa un Ericsson 2628 cu 50 de RON si nu l-am luat. Momentan am un N70 si e OK. Am vazut (si incercat) un SE P1i si mi se pare enervant de destept. Daca faci poza unei carti de vizita poate sa iti adauge persoana ca si contact. Recunoaste numere de telefon si adrese de mail si le adauga ca atare. Telefon cu OCR pe camera foto! Plus de asta stie si WLan si am la munca. Cred ca e primul Sony Ericsson care ma enerveaza ca nu e Nokia tongue.gif .
mad_speed
QUOTE(CiprianPJM @ 30 Dec 2007, 20:07)
Un 3110 e greu de gasit in zilele noastre.
*


yo cred ca tu nu stii despre ce model de telefon vorbesc http://www.gsmarena.com/nokia_3110_classic-1862.php uita-te aici si vezi despre ce vorbeam
C a t a l i n
N-am înțeles niciodată celebra informație: "un apel ratat -> un număr nou "

Prin urmare rămân la Sony Ericsson. smile.gif
Duyu
Pai de exemplu daca ai 2 apeluri ratate de la acelasi numar o sa scrie: 2 apeluri ratate, un numar nou. tongue.gif E adevarat ca e cam ciudata chestia, dar tot la Nokia raman! smile.gif
C a t a l i n
Pentru mine un număr nou înseamnă un număr ce nu se află în agenda, și nu mi se pare necesar să îmi spună acest lucru, deși nu asta nu face... Dacă era așa, treceam peste smile.gif ... Dar "nou" ăla mă calcă pe nervi, pentru că nu e nou deloc... biggrin.gif

Era suficient să scrie X apeluri ratate, și apoi să înceapă afișarea numelor (numerelor)...

biggrin.gif

Evident nu acesta este motivul pentru care nu voi cumpăra Nokia, semnalam și eu un "bug"...
oto
din 96 numai nokia , bune telefoane , dar ma gandesc sa incerc si un PDA .....cred ca o sa optez pt. HTC
mad_speed
QUOTE(Catalin Marinarul @ 31 Dec 2007, 12:40)
semnalam și eu un "bug"...
*


daca asta era un bug pana la momemtul acesta era rezolvat deja..asa ca.. wink.gif
C a t a l i n
Atunci explică-i logica...
semit
de cand am inceput cu Nokia:

8310- 1 an
1101- 1 an -inca functional in familie
6230- 2 ani
1112- 1 an+ - inca functional as secondary phone
e50- 1 1/2 ani+ - inca functional as primary phone

pe viitor (vara 2008) un E51 rolleyes.gif
mad_speed
nu cred ca sunt eu in masura sa explic asta..dar cred totusi ca nu e un bug..am facut acest post in speranta ca o sa intalnesc pe cineva care are un 3110c si uite la ce am ajuns sa discutam.. biggrin.gif
Duyu
Primul telefon un Philips vai de capul lui, apoi un Nokia 5110, apoi Nokia 3210, apoi Motorola V220, si acum Nokia 6280. tongue.gif
RIon
Proud user of E50&6310i!
CGB
nokia e ok. nu-i nici mai bun, nici mai prost ca celelalte marci. fiecare marca are ceva anume, in materie de mobile.

am avut tot felu' de mobile de la ericsson a1018 (care inca mai functioneaza, desi acumulatorul mai duce doar cateva ore), motorola (fro 3 modele), philips xenium 9@9.... pana la nokia e50. toate au fost ok. nici unul nu mi-a facut probleme.

singurul pe care chiar il regret a fost un philips xenium 9@9 (asta). era bestial telefonul pentru vremea lui. si bateria....te plictiseai cat tinea. din pacate l-am pierdut.

momentan am numai nokia (nu ca-mi place in mod deosebit, ci ptr ca asa a fost sa fie). cel mai mult imi place (din astea pe care le am) nokia 6021. simplu de utilizat, tastatura super, autonomie beton si functii exact cat trebuie. fara camera foto si alte vrajelii de 2 lei.

in materie de mobile (in romania cel putin) nokia e un fel de "masina germana". toata lumea isi ia nokia pentru ca e....nokia. da' daca intrebi pa vreunu de ce si-a luat nokia si nu altceva, primesti urmatoarea explicatie: "pai e....nokia frate. cele mai bune. asa zice la reviste".

singuru lucru bun la nokia e multitudinea de modele, in special cele ieftine, pana in 3 mil. cred ca d-aia are asa mare succes.
gotty
QUOTE(cristib @ 3 Jan 2008, 13:34)

in materie de mobile (in romania cel putin) nokia e un fel de "masina germana". toata lumea isi ia nokia pentru ca e....nokia. da' daca intrebi pa vreunu de ce si-a luat nokia si nu altceva, primesti urmatoarea explicatie: "pai e....nokia frate. cele mai bune. asa zice la reviste".


*



si motorola e renou'!!! wub.gif
bion
QUOTE(ady85btz @ 25 Dec 2007, 19:23)
Care a fost primu Nokia?
Cumva asta?  laugh.gif
*


Buey. Cand ala era telefon tu erai in tranzitie (de la pampers la olita). Imi trebuiau buzunare xxl tongue.gif Ala e tata mare al celularelor. rolleyes.gif
E may first one si ca telefon e ok. Il am si acum in colectie si functioneaza perfect(mai greu e cu grupu` electrogen pentru alimentare radmasa.gif ).
Au urmat E1018, Siemens C...M..., Nokia 8210,8310,6020,N73 wub.gif
Nokia ruullzzz!

Cu stima bion
argon
QUOTE(ady85btz @ 25 Dec 2007, 19:23)
Care a fost primu Nokia?
Cumva asta?  laugh.gif
*




Primul telefon Nokia este Mobira Senator, prin 1983, au mai urmat zeci de modele, dar nu in tehnologie GSM. Nokia 1011 a fost primul in GSM, au mai fost 4 telefoane pana la ala din link-ul tau wink.gif


Ontopic: am un 5140i si un 3109c, si nu pentru ca ar fi Nokia vezi doamne cele mai bune, asa s-a nimerit, Siemens a facut cele mai bune telefoane mobile dpdv al tehnologiei la vremea aia, pacat ca nu mai exista, acum benq-Siemens sunt nasoale. Apoi cred ca Motorola face niste telefoane OK.
ady85btz
QUOTE(R19/16v @ 25 Dec 2007, 19:06)
Din 96 si pana acum am avut numai Nokia si altceva n-as lua nici batut biggrin.gif
*




QUOTE(ady85btz @ 25 Dec 2007, 19:23)
Care a fost primu Nokia?
Cumva asta?  laugh.gif
*




QUOTE(R19/16v @ 25 Dec 2007, 19:31)
nup smile.gif 3110 biggrin.gif

LE Cred ca e gsmarena misinformed nedumerire.gif ca in 97 il aveam si-l luasem in iarna precedenta.
*


Nu am zis ca ala a fost primu model de mobil,ci il intrebam pe "R19/16v" care a fost primu lui Nokia...
argon
atunci trebuia sa zici "care a fost primul tau Nokia" 04.gif
sinaxis
In prezent am un 6300 (mai am inca 2 modele ) dar nu sunt multumit de baterie. 2310 si 1600 sunt mai mult decat ok. La 6300 am incercat sa verific codul de pe baterie si se pare ca bateria nu e autentica. Poate de aceea a fost promotie la Orange sad.gif
logan_marin_
pt mine exista nokia si alte telefoane, am avut si motorola si se, dar de prin 2000 am avut numai nokia asa ca raman fan fidel la nokia, momentan am un n73 de care sunt super multumit un adevarat ''gadget''
Alydor
Nokia 3110 un an - 1997 - 1998
Nokia 5110 doi ani - 1998 - 2000
Nokia 6110 doi ani - 2000 - 2002
Nokia 6210 trei ani- 2003 -2006
Nokia 1101 un an - 2006 - 2007
Nokia 1600 - un an 2006-2007 de la firma schimbat apoi pe 6300
Nokia 6600 - cateva luni in 2007
Nokia 6100 - cateva luni in 2007
Nokia E61 un an - 2007 -2008
Nokia 6300 cateva luni - 2008

Telefoanele au ajuns cadouri la diferite rude, mai putin 6600 care a ajuns la Mikimanaiute si 6100 care a ajuns la nevasta-mea ca telefon principal impreuna cu 1101 telefon secundar. Eu detin E61 ca telefon principal si personal si 6300 ca telefon personal cu numar de firma si ca secundar....


Suma respectelor, Alydor
skywalker
am inceput asa..in ordine asta,incepand cu anul lansarii connex in romania, 1997.
- Nokia 1611
- Nokia 2010
- Nokia 8110 (cu asta am facut furori in zona tongue.gif )
astea 3 inca le am acasa, pe post de amintire....poate o sa va pun o poza cu toate telef din epoca aia ......
De azi am un Nokia 6233 de care sunt f incantat, am mai folosit unul si astfel m-am autoconvins spre modelul asta.
Nu am fost/sunt fun Nokia,am avut si erricson GH388 (asta tre sa vi-l pozez tongue.gif ,si pe el il am),Erricson T20, GF788, vreo 2 Mitsubishi Trium....
Nu am vandut/instrainat nici un telef.Toate care nu le mai folosesc le am acasa intr-o cutie.
Momentan folosesc asa: 1 nokia 6233, 1 GPS PDA Mio A701, 1 Sony Erricson T610i (care m-a deservit mai bine ca oricare altele de pana acum), Semens CF62,Nokia 3410. Toate astea ,dar cu schimbul,unele doar in roaming,altele pe motor,criterii de-astea tongue.gif.
argon
ia uite de ce am dat eu prin sertar, din epoca de glorie, primul e din 1997 si era pe ConnexGo wub.gif doar astea le-am pastrat cred, daca mai sap poate mai gasesc blush.gif De remarcat ca nici unul nu e Nokia, primul tin minte ca a fost mai scump ca un Nokia "bengos" de la vremea aia.
[attachmentid=1627426183][attachmentid=1627426182]

Alaturat Nokiile actuale.[attachmentid=1627426184]
Alydor
vaaaaaaai ce frumos... ti-ai pus poza ta ca background pe telefonul din dreapta....


Suma respectelor, Alydor
argon
E mai veche, acum nu mai sunt verde.

In alt sertar, inca 2 amintiri cred ca functionale, din intamplare Nokia blush.gif [attachmentid=1627426185]
mad_speed
argon..ala e cumva un nokia 3110 classic?de cand am facut acest topic nimeni nu mi-a raspuns la intrebare: ARE CINEVA UN NOKIA 3110 CLASSIC?pt ca si yo detin acum acest model si nu am avut ocazia sa discut cu nimeni despre el sad.gif
argon
E 3109 clasic, identic cu 3110 dar fara camera, ce vrei sa discuti despre el?
mad_speed
de exemplu, am o nelamurire.anumite teme au incluse in ele si sunete care sunt puse in mod automat la ringing tone si msg. alert tone si nu le gasesc nicaieri in telefon ca sa le pot salva sad.gif
argon
Daca nu le gasesti in memoria telefonului in folderele alea din galerie la sunete si teme, atunci sunt integrate in fisierul temei respective, si nu cred ca le poti scoate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.