Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: revizie service Renault
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Service autorizat Renault
bashtalu
salutare,

dupa mai multe experiente neplaucute cu service-urile de la noi am sunat de curiozitate la un service din provincie. pe site la renaul.ro am luat la intamplare un service din Alexandria. pe mine ma intereseaza revizia la un megane diesel, revizie de 30.000km. la noi cam toti mi-au zis ca fara placute de frana costa cam 750 ron, la cel de la Alexandria aceeasi revizie(ca doar sunt acelasi brand) costa...pana in 350 ron...... ohmy.gif

de ce o asa diferenta de pret? nu am idee, ca doar aceleasi lucruri le schimba, ulei,filtre, etc

concluzie: mi-am facut programare pt sapt viitoare, ma duc la Alexandria sa-mi fac revizia.

cam ce parere va faceti? sunt 88km pana acolo, cam o ora de drum, revizia dureaza maxim 2 ore

ser sa va fie de folos
semit
la telefon putea sa-ti zica si 10 lei.. sa vedem la sfarsit daca tot atat a costat... smile.gif
bashtalu
va tin la curent
AlexC
Eu am avut exact aceeasi experienta anul trecut la prima revizie, dar am fost la Pitesti pentru ea. Revizia ar trebui sa coste exact 350RON, dar cu ulei 10w40 (5w40 e mai scump), si fara filtru de motorina (nu ai de ce sa il schiimbi la 30k km).

Bafta!
bashtalu
azi dimineata am fost in Alexandria si am facut revizia de 30.000km. total factura cu tva 304 ron, fara filtru de motorina ca ala se schimba la 20.000km si fara placute. mi-au recomandat sa schimb placutele pe spate, asta o voi face dupa sarbatori.
interesant a fost ca fata de celelalte service-uri din bucuresti, factura a fost foarte mica, sunt foarte atenti cu clientul, ai posibilitatea sa vezi cam ce fac la masina, foarte amabili. am fost foarte incantat. merita 85 km pana in Alexandria sa faci o revizie, am scutit cam 450 ron la factura.
le-am zis ca voi merge mereu la ei la revizii.

eu va recomand.

sarbatori fericite la toti!
semit
cum ai scutit 450 ron? wacko.gif blink.gif poate 45... cei 450 ron sunt reprezentati de pretul placutelor fata si filtrul de motorina smile.gif vecine cred ca ai iesit pe 0 sau ai pierdut ceva la motorina tongue.gif
bashtalu
la mach 1 si la dab cand am sunat mi-au spus ca ma costa revizia 750 ron, aproximativ, fara placute, mi-au specificat. acum daca aia la telefon mi-au zis balarii, asta e
romeo3108ro
bashtalu:in putina mea experienta pe care am dobandit-o in reteau renault(cativa ani de zile) nu am auzit pe nimeni sa schimbe placute de frana spate la 30.000 km.pe cele de pe fata la cati km ;le schimbi atunci la 10000?
si ca o mica paranteza ne poti pune o copie a facturii?(nu de altceva dar sunt curios ce ulei au folosit).
Daca facem o mica socoteala:
1. 5 litri ulei 10w40 ~ 100 ron
2. 1 bucata filtru ulei ~ 20 ron
3. 1 bucata garnitura buson baie ulei ~ 1 ron
4. 1 bucata filtru aer ~ 80 ron
5. 1 ora si jumatate manopera ~ 100 ron asta ar fi banii
daca mergeai la alta concesiune iti bagau pe gat si filtrul de motorina aproximativ 280 ron si tot pe la 700 ron ajungeai asa ca nu mi se pare mare afacere
M i h a i
1.Ulei 10w40 5 l.....90.19 lei
2.Filtru ulei............20.61 lei
3.Garnitura buson..2.11 lei
4.Filtru de aer........75.86 lei
5.banuiesc ca ai schimbat si filtru de Ac care este 97.94 lei

Manopera ar fi 119 lei...Total >>405.71 lei ..Parerea mea este ca nu merita sa te duci pana la Alexandria sa faci asta..De curiozitate te rog sa pui o poza cu placutele spate sa vad si eu cat s-au dus in 30000 km...(se poate face poza fara a da roata jos;cele de pe spate se vad ok)..

le: un scan cu facura sau poza ar fi perfect biggrin.gif
daniel4ro
Surprinzator de multi bucuresteni care isi fac reviziile la concesionarul Reno din Buzau.... am intrat in vorba cu doi dintre ei pana acum si mi-au zis ca prefera sa mearga 120 km dar ies mai ieftin la costuri, aici ii lasa sa stea langa masina, sunt atenti cu clientul, preturi mai mici decat in Bucuresti, etc... Pana acum am dat prin service pentru maruntisuri, dar cam in 2 luni ma asteapta prima mea revizie de cand am masina, cea de 60.000 km.
Voi posta pe forum la momentul potrivit ce piese am schimbat si cat a costat toata afacerea
M i h a i
QUOTE(daniel4ro @ 28 Dec 2007, 22:23)
aici ii lasa sa stea langa masina, sunt atenti cu clientul, preturi mai mici decat in Bucuresti, etc...
*




Si in Bucuresti te lasa sa stai langa masina..La faza ''atent cu clientul'' pot sa zic ca depinde si de 'client'' sau de mecanic..preturi mai mici??? ohmy.gif da-mi un exemplu?? la ce sunt preturile mai mici?la piese sau manopera? eu nu prea cred pana nu o sa vad o factura...
daniel4ro
Am citat din ce ziceau tipii, nu am avut cu ce sa compar... o sa pun pe forum preturile reviziei ...
bashtalu
repet, cand am sunat la mach1 si la dab mi-au zis ca ma costa 750 ron fara placute, apoi cand am sunat la cei de la alexandria mi-au zis ca ma costa aproximativ 350 ron fara placute, de asta am ales sa merg acolo.

eu asa consider ca am facut o alegere buna, daca am pierdut ceva, asta e, nu ma deranjeaza ca am cheltuit motorina pana acolo, la cat consuma masina la drum lung, nu e nici o problema.
apoi ca am zis ca s=au purtat frumos cu mine ca si client, asta e ceva ce se stie, cei din provincie sunt altfel fata de bucuresteni, au o alta crestere, parerea mea.
ideea e alta, o sa caut prima facutura, cea cu revizia de 10.000 unde eu cred ca au schimbat aceleasi consumabile, respectiv ulei, si cateva filtre, fara cel de motorina, prima revizie m-a costat cam 5 mil si ceva, pe cand asta de 30 doar 3.
si eu m-am mirat ca au zis ca trebuie sa schimb placutele de pe spate, cum de se uzeaza asa repede, eu recunosc ca mai fac intoarceri cu frana de mana, dar nici chiar asa. o sa le schimb prin februarie.
nu am scaner ca sa va atasez factura, dar ulei a fost 10w40, manopera cam 60 lei, asta din ce imi aduc aminte, nu am acum factura la indemana.
acum poate ca voi aveti mai multa experienta cu service-urile, eu am trecut prin niste faze urate cu cei din bucuresti si de acea prefer sa merg in alta parte.
apoi, mi-au schimbat ceva la bieleta de la roata dreapta fata, nu mai stiu ce, mi-a zis dar am uitat, pe garantie si au facut si geometria dupa asta ca cica era necesar, tot pe garantie, nu mi-au facturat asta.

apoi eu mai am niste probleme cu masina referitor la turatii, imi scade cand plec, am mai postat pe undeva. cei de acolo au zis ca trebuie sa investigheze mai mult si o sa revin la ei dupa sarbatori.

mai pe seara va dau exact datele din factura

numai bine!
romeo3108ro
daca vroiau sa iti faca o treaba k lumea iti schimbau ambele bielete de directie
bashtalu
eu le-am multumit si pentru aia, oricum nu stiu ce e acolo la roata, nu ma pricep
mr7
super pretul
daniel4ro
da, pret din 2007:)

bun venit pe forum:)
Lucian01
Are cineva niste preturi pentru o revizie din 2009 la 30.000 km pentru Symbol?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.