Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geam pasager urca foarte greu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
billabong
Salutare,in lipsa unui alt subiec de acest gen pe sectiunea Clio vreau sa va intreb pe voi ce pot face cu geamul pasagerului.Mai noi abia mai urca....adica motorasul abia il impinge in sus....trbuie sa il ajut un pic cu mana ca sa treaca de acel punct.Sa fie din cauza prafului?
AndreiPavel
Te sfatuiesc sa nu mai insisti in a umbla la geamul pasagerului, si cu prima ocazie sa mergi la un service, sau daca te pricepi si ai timpul necesar sa incerci sa desfaci fata usii si sa arunci o privire la mecanismul macaralei. E posibil sa fie cablul incurcat sau sa fie prins de ceva si astfel motorasul depune efort si nu reuseste sa ridice normal geamul. In orice caz nu mai forta mecanismul pentru ca o sa arzi motorul sau poti sa rupi cablul macaralei, si ar insemna sa cumperi o alta macara (destul de costisitor).
Codrin-Bacau
Sal'

Eu la fosta masina..Audi 80 am avut o probl. identica si am rezolvat-o prin desfacerea capitonajului portierei si ungerea sinei macaralei...in situatia mea o treaba simpla..biggrin.gif...ne tii la curent si pe noi cu privire la modalitatea rezolvarii probl. ( in situatia de fata am renault acuma....si poate voi pati si eu la fel...smile.gif..)
wolfin
Salut...

Am o mica problema....

La mine geamul din drapta fata din buton sofer doar coboara nu si urca.....din buton dreapta merge foarte bine.

Sunt doar contactele din buton (wd 40) sau trebe sa iau unu nou?
85dci
desfa fata usii si verifica contactele. daca din dreapta merge , inseamna ca la macara/mecanism nu par a fi probleme.


LE: mie nu prea vrea sa mai stea geamul in macara, si daca il las pana jos maxim, cade de pe suport si nu se mai ridica. am improvizat si am lasat o stica de 1l in portiera sa impiedice geamul sa coboare pana la viitoare solutie mai adecvata.
[attachmentid=1628017415]
andutu
QUOTE(wolfin @ 19 Dec 2015, 00:19)
Salut...

Am o mica problema....

La mine geamul din drapta fata din buton sofer doar coboara nu si urca.....din buton dreapta merge foarte bine.

Sunt doar contactele din buton (wd 40) sau trebe sa iau unu nou?
*


Poti verifica butonul cu un aparat de masura

[attachmentid=1628017419]

Cobori geamul > butonul face legatura intre pinii 1 si 3
Urci geamul > se face legatura intre pinii 3 si 5

Daca butonul este ok verifici macaraua, motorasul

https://www.youtube.com/watch?v=h1FowNQulHA

__________________________________________________

85dci la faza cu sticla.....ce sa zic ingenios dar....no comment, poti cauta in dezmembrari clema ( siguranta ) care numai da voie geamului sa sara dupa suportul la macara.
wolfin
salut

am desfacut butonul si am observat ca e din cauza mufei .....daca o misc geamul urca. am mai largit clemele si functioneaza.

da am observat un lucru. geamul urca mai greu decat cel din stanga.....daca stau sa ma gandesc e asa de ceva vreme...chiar ani....

sa dau cu un sparay de contacte......e clar un contact imperfect......
andutu
Poate sa fie si de la mizerie / lipsa lubrifiere la tija pe care culiseaza geamul.Periodic nu strica o curatare cu WD40 dupa care o gresare.
wolfin
Din buton pasager merge ca in prima zi...deci e din buton/mufa stanga....
eduardsebe
Si la mine urca geamul de parca ii este lene sa se mai inchida. Sa fie motorasul sau sa trebuiasca gresat doar?
wolfin
pai asta e .....din buton dreapta urca bine repede vioi....din buton stanga urca greu....iar de coborat, coboara repede adica "in parameri"- wacko.gif
eu zic clar un contact imperfect......pe firele de urcare a geamului...in fine...wd40 zilele astea...
vallixx
Am si eu problema cu geamul de la sofer la Symbol.

Macaraua merge normal, geamul coboara corect.
La urcare, geamul nu se mai ridica corect, ci se ridica doar din partea de la stalpul central. Am observat cu ocazia asta o mica gaura in geam, banuiesc ca acolo ar fi trebuit sa fie o clema sau un blocaj care sa-l oblige sa culiseze pe glisiera. Nu-mi dau seama daca ceva doar a sarit sau ceva s-a rupt.

Daca tin geamul cu mana astfel incat sa-l oblig sa se ridice pe traiectoria corecta....merge normal.

La ce sa ma uit? Ce sa verific?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.