Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Canistra carbon
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
anka:*
Hello, eu am un renault twingo, anul fabricatiei 2001 si am o mica problema. Mecanicul mia spus trebuie schimbata canistra de carbon, si nu stiu de unde pot face rost. Ma poti ajuta? Nu stiu daca se poate, dar imi las id-ul: anka_z1710.
Iti multumesc!
cretzman
Salut! In primul rand trebuie niste detalii, eventual placuta ovala, vinul masinii (cel care incepe cu vf1...)
twingooo
ce canistra de carbon?de curiozitate, unde vine instalat asa ceva pe masina?
yhf
@ twingooooooooooooooo :In dreapta radiatorului, cum privesti masina din fata. Pe partea bateriei wink.gif

@anka : canistra cam greu se "duce". De unde a dedus mecanicul ca mica problema este de la canistra ? Am impresia ca este mica problema cu supapa minune daca masina ta are motorul de 16v.
twingooo
silviu....vasul colector de gaze ?aia e canistra faimoasa?
C a t a l i n
Colectează vaporii de carburant, îi transformă în lichid, întorcându-se spre rezervor.
twingooo

cred ca la aia ma refeream si eu daaaaaaaaaa...multam frumos!!!

smile.gif)
simona68
Si eu am probleme cu canistra asta. Am pus masina pe tester si mi-a zis ca am probleme la ea. Oare cat costa?Unde as gasi mai ieftin?
mateim
daca esti din buc poate te pot ajuta
simona68
Nu sunt din Bucuresti. Dar daca nu o schimb se poate intampla ceva grav la masina? Sau pot sa o mai las asa?
C a t a l i n
Canistra nu afectează mersul motorului. Ea are doar rolul de a converti vaporii de combustibil înapoi în lichid. E o componentă a sistemului "anti-poluare".
19vik
Cum a spus si yhf, canistra de vapori are o supapa de purjare, stiu sigur ca din tester (Clip) se poate actiona supapa. Testerul nu are cum sa "vada" ca e canistra sparta si nici nu prea se sparge decat intr-un accident. In schimb poate "vedea" supapa defecta.
_182_

astazi am observat ca stutul de plastic al canistrei de carbon in care se infige furtunul ce duce spre rezervor este rupt. Cred ca l-au rupt desteptii de la un service acum 2 saptamani cand au umblat la altceva

Si de atunci a mers asa, cu furtunu ala scos, oare are ceva ca a intrat aer si in canistra si in rezervor ?
renotgo
Daca nu s-a aprins nimic pe bord poti sta linistit .Canistra doar aspira vaporii de benzina din rezervor si ii trimite in admisia motorului .
dany_ing3r
Canistra de carbon activ sau Absorbor vapori benzina am schimbat-o eu de curand si preturile(ce am gasit eu) sunt intre 370 si 700 RON(am aflat intre timp ca piesa costa de fapt 300 RON , restul e adaosul comercial al magazinului de piese). acum nu pot sa iti zic exact cat costa, caci depinde si de codu de la piesa, dar in principal cred ca ar fi la fel. ideea e ca eu am consultat preturi din pitesti, cluj si baia mare.(la pitesti am gasit cele mai ieftine piese la un magazin (de fapt am fost ajutat de twm de la care mi-am mai cumparat unele piese si ii multumesc pe aceasta cale pentru ajutorul dat)).
Deci, ideea e sa intrebi pe la mai multe magazine, chiar si daca nu is in orasul tau - pentru 3-4 milioane diferenta de pret eu zic ca poti merge dupa ea sau sa o comanzi si sa platesti vreo 300 de mii transportul. Si Multumesc twm biggrin.gif .
_182_

deocamdata o sa-i fac o lipitura, nu am (inca) probleme din cauza ei
grasuBDR
eu am mers cu ea stricata 2 ani. aveam check u aprins și pe odb2 mi a spus exact ce este. electrovalva de la canistra de carbon. am găsit una la dezmembrări acum 2 zile, consider ca nu era necesar sa dau peste 300 de lei pe ea, dar dacă cei de la dezmembrări mi au oferit o cu 50 de lei, de ce nu?! am montat o ieri și acum este ok. știu ca nu afectează în vre un fel mersul mașinii, doar ca mi se pare mie ca nu mai are un mic tremurat la plecarea de pe loc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.