Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inmatriculare masina adusa din USA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Matei
Salut

Am tot citit pe forum si nu am gasit multe detalii despre cum poti inmatricula o masina adusa din USA. Exista niste norme de poluare maxime admise ? din cate stiu acolo nu exista norme care sa fie echivalate cu EURO3/4.

Stie cineva ce taxe exista ?

Va pot spune ca transportul este pe undeva pe la 2000 $$ din California pana la Bremen.

Pe mine ma bate gandul sa imi iau un Hummer H2, din 2006. e pe undeva pe la 35000$$ (24000 Euro) acolo in conditiile in care ai vehicle history reports (de pe net).

A reusit cineva recent un import auto din USA si vrea sa ne impartaseasca niste informatii ?
driverx
Noua ta masina lipsea Bucuresti-ului. Importam orice, inclusiv ignoranta si prostie americana. Si mai ales asta o tot asimilam cel mai bine de la razboi incoace, de cand tot asteptam sa vina americanii....

Atata timp cat ramane taxa de prima inmatriculare, cred ca la aia trebuie sa te gandesti cel mai mult? De ce? Pai depinde cum o sa fie incadrata gramada a aia de fiare degeaba.
Matei
imi cer scuze. o sa imi duc masina actuala la fiare vechi, o sa imi iau bicicleta ca sa fiu european si voi merge cu ea prin parc, pana la serviciu. sau imi cumpar dacia, ca sa avem locuri de munca in romania si profituri in franta.

fara suparare, dar am cerut un sfat si tu, din tonul pe care mi-ai raspuns mai ai un pic si ma iei si la bataie.

si ce treaba are prostia americana cu ce am intrebat eu ? blink.gif
os
Trebuie sa fiu de acord cu driverx: H2 nu-i prostie, ci-i esenta de prostie americana. Dar eu cred ca vorbim degeaba din doua motive pe care le tin deocamdata secrete.
dragOn
Salut Matei,

M-a interesat si pe mine acest subiect (masini aduse din USA) si am mai vorbit cu lumea care se pricepe si din ce am inteles inafara costului de transport se adauga taxa de omologare RAR (2-3000€).

Bafta

Daca reusesti ceva da un semn.
RainHawk
Da, si-a adus un vecin o Acura TL. Nu l-am intrebat exact ce si cum dar din ce am vazut cam plangea dupa cate taxe a dat. Plus ca am inteles ca trebuie omologata daca nu exista in Ro sau ceva in genul asta.

Acura TL este echivalentul Honda Accord daca nu ma insel, piesele ar trebui sa fie usor de gasit.

Spre exemplu Honda Accord Sedan 2008 pleaca de pe la 13.500 euro. Bijuterie. Dar... pui vreo 2000 de euro transp pana in EU + inmatriculari, omologari, etc, etc. ajungi cu ea la pretul de aici probabil. Merita oare?
Matei
sunt sigur ca exista multe masini in USA care ar merita sa fie aduse.

sunt curios daca pentru o masina de provenienta UE, adusa din SUA se platesc taxe vamale (spre exemplu BMW)?
R19/16v
BMW are fabrica in USA.
einstein1984
La Spartanburg se fabrica X5 si inca un model parca...
Oricum, H2 gasesti sin Germania sau alte tari europene. Din cate stiu eu, normele de poluare europene sunt ceva mai stricte ca ale noastre, cele mai stricte fiind in California, dar daca masina aia, in specificatia US nu e omologata la noi, va trebui sa treaca macar de un test de poluare, si Dumnezeu stie cat e ala.
Cat priveste un BMW adus din SUA, nu stiu daca cineva de acolo e in stare sa elibereze certificatul EUR1 necesar ca sa scapi de taxe. Si raman la ideea ca e mai ieftin sa-l aduci din europa.
PS Matei, se scrii "membru alocoolic" si daca esti unul din astia, numai H2 nu-ti trebuie. Mai bine un tico sau smart. Un Chevi Suburban sau tahoe nu ti-ar placea? De dedesubt sunt identice cu "hummerul". Sau o Raba 16-215?
brvictors
QUOTE(einstein1984 @ 15 Dec 2007, 18:54)

PS Matei, se scrii "membru alocoolic" si daca esti unul din astia, numai H2 nu-ti trebuie. Mai bine un tico sau smart. Un Chevi Suburban sau tahoe nu ti-ar placea? De dedesubt sunt identice cu "hummerul". Sau o Raba 16-215?
*



L-ai pus la punct radmasa.gif
Matei
QUOTE(einstein1984 @ 15 Dec 2007, 18:54)
Din cate stiu eu, normele de poluare europene sunt ceva mai stricte ca ale noastre, cele mai stricte fiind in California, dar daca masina aia, in specificatia US nu e omologata la noi, va trebui sa treaca macar de un test de poluare, si Dumnezeu stie cat e ala.
*



deci normele europene sunt mai stricte ca ale noastre (ale noastre, adica ale cui ???), dar cele mai stricte sunt in California... blink.gif blink.gif blink.gif nu am inteles ce ai vrut sa zici, dar e bine de stiut...

QUOTE(einstein1984 @ 15 Dec 2007, 18:54)
se scrii "membru alocoolic" si daca esti unul din astia, numai H2 nu-ti trebuie.
*



aici nu prea am inteles de unde ai citatul si nici mare lucru din exprimare.

practic eu vroiam sa discut despre posibilitatile de inmatriculare a unei masini din USA, dar se pare ca si aici, ca peste tot pe la noi sunt niste cunoscatori care isi dau cu parerea despre tot, fara sa stie mai nimic despre subiect.


lucian_v
Matei,
Aici nu trebuia sa intrebi decat daca voiai sa iti cumperi un logan...nu o gramada de fiare care se mai numeste si masina spre deosebire de....

Si ca sa fiu si on topic vezi ca se mai adauga si taxe vamale.
Auzisem prin vara pe cineva ca isi adusese un Q7 din SUA si l-ar fi luat pe la vreo 35000 usd... banuiesc ca ai in vedere faptul ca acolo nu gasesti decat modele pe benzina.

Succes si dupa ce o iei sa pui poze smile.gif
RainHawk
Ideea e cam in felul urmator:

1. Te interesezi la RAR ce si cum e cu omologarea la masinile aduse din US, cat ar costa, etc, etc. Poate ai noroc si modelul e omologat deja.

2. Calculezi ce taxe de prima inmatriculare ar trebui sa platesti.

3. Cauti pe net o companie de shipping care sa ti-o aduca. Exista una in Bucuresti care face asta deja. In general, cand ti se spune un pret este pretul containerului adus pana in dana portului. Mai exista si o taxa de manipulare in port, pana la vama. Masina ti-o aduce pana la Agigea.

4. Cauti masina in state pe orice site, verifici VIN pe un site de specializat de verificari si incepi discutiile. Aici ti-ar fi de MARE folos pe cineva acolo care sa te ajute.

Acum nu iti ramane decat sa ai succes. smile.gif
Matei
QUOTE(lucian_v @ 17 Dec 2007, 04:45)
Succes si dupa ce o iei sa pui poze  smile.gif
*



Doamne ajuta ! Dar mai ai de asteptat pozele...

QUOTE(RainHawk @ 17 Dec 2007, 08:55)
Ideea e cam in felul urmator:
Cauti pe net o companie de shipping care sa ti-o aduca. Exista una in Bucuresti care face asta deja. In general, cand ti se spune un pret este pretul containerului adus pana in dana portului. Mai exista si o taxa de manipulare in port, pana la vama. Masina ti-o aduce pana la Agigea.
*



o sa ma interesez daca nu e mai ieftin sa o aduc pana in Germania si sa vin cu ea pe roti. stiu ca la noi sunt taxe portuare destul de mari. o sa fac un calcul sa vad si cat ma duce benzina, taxe de drum, oboseala, etc si ma decid unde e mai rentabil sa o aduc.

QUOTE(RainHawk @ 17 Dec 2007, 08:55)
Cauti masina in state pe orice site, verifici VIN pe un site de specializat de verificari si incepi discutiile. Aici ti-ar fi de MARE folos pe cineva acolo care sa te ajute.
*



am de gand sa ma duc personal la vara sa o iau, sper doar sa nu am probleme cu viza. vreau daca tot fac drumul sa ii fac si putin sofer1.gif tuning acolo ca e mai ieftin si nu platesc taxe la electronicele de pe ea daca sunt montate.
RainHawk
S-ar putea sa iesi mai ieftin din Germani cu mult:

- taxa procesare viza US B2 (100 $ + 11 $ cartela). Pentru viza trebuie sa demonstrezi ca ai legaturi solide cu Ro care sa te faca sa te intorci inapoi. Daca nu ai (job, credite la banca sau apartament) e foarte greu sa iei viza. Mai ai nevoie de un AOS de la cineva din US.

- bilet de avion pentru tine dus-intors (ca doar nu o sa te intorci cu ea cu vaporul smile.gif ).

- cazare in US. Nu poti sa te duci la primul dealer din cale si sa iei prima masina pe care o vezi, prospectezi putin piata.

- etc

E putintel mai greu dar asta e, daca iti doresti o masina deosebita, ai de munca.
MihaiD
Uite aici taxele pt. import:
http://www.vamamasini.ro/legislatie.html
Practic se plateste Valoarea in Vama(10%) + Taxe la Stat(accize) + TVA + taxa de prima inmatriculare.
Tinand seama ca H2 are motor de 6 litrii, si ca toate taxele de sus se platesc in functie de capacitatea cilindrica a motorului ... o sa iesi cam scump.
Eu am vrut sa-mi iau o Mazda Rx-8 din State, care normal are motor rotativ de 1.3 litrii, dar am aflat ca taxele se socotesc la 2.6 litrii, asa ca am renuntat sad.gif .
tarzy
uite aici o oferta "integrata"

http://www.4x4mania.ro/forum/viewtopic.php...e119f749655b1f1

adica include si "legalizarea" ptr un an.

la ... pardon ... e vorba de H1


QUOTE(driverx @ 14 Dec 2007, 13:03)
Noua ta masina lipsea Bucuresti-ului. Importam orice, inclusiv ignoranta si prostie americana. Si mai ales asta o tot asimilam cel mai bine de la razboi incoace, de cand tot asteptam sa vina americanii....

Atata timp cat ramane taxa de prima inmatriculare, cred ca la aia trebuie sa te gandesti cel mai mult? De ce? Pai depinde cum o sa fie incadrata gramada a aia de fiare degeaba.
*



in armata pe langa multe lucruri inutile si cretine mi-a fost dat sa aud si-o vorba cu Generalul Dabija care la orice intrebarea avea un raspuns unic ./... ceva cu "dragoste" de grija

legat de TPI - exista deja solutii uzitate .,.. bineinteles mai mult sau mai putin costisitoare


QUOTE(os @ 14 Dec 2007, 15:18)
Trebuie sa fiu de acord cu driverx: H2 nu-i prostie, ci-i esenta de prostie americana. Dar eu cred ca vorbim degeaba din doua motive pe care le tin deocamdata secrete.
*



as fi tare curios cate H-uri si mai ales 2-iuri ati avut parte sa vizionati (ca de condus nici nu indraznesc sa intreb)

parerea mea ca sariti la om fara sa va informati la ce are de gand sa foloseasca acaretul .... poate vrea sa-si deschida firma de transport valori ... sau sa traverseze carpatii fara sa calce pe asfalt .... sa faca o excursie pe Dunare (H-ul are si versiuni amfibie) etc
DiMaggio
Salut!

1. Daca vrei masina din USA vezi ca ti-o aduc direct in port la Constanta.

2. Du-te la un concesionar Hummer din Romania. Sa vezi cat costa unul nou. Sa nu faci drumul degeaba. Si daca nu iti convine, baga-te la unul SH din Germania, eviti multe probleme (din proprie experienta).

3. Ia in calcul consumul. Am un prieten tot asa care s-a aruncat cu capul inainte si a fost nevoit sa vanda masina dupa cateva luni din cauza consumului. Sau poate iti deconteaza firma benzina.



"am de gand sa ma duc personal la vara sa o iau, sper doar sa nu am probleme cu viza. vreau daca tot fac drumul sa ii fac si putin sofer1.gif tuning acolo ca e mai ieftin si nu platesc taxe la electronicele de pe ea daca sunt montate."

Le: afirmatia asta ma face insa sa ma gandesc sa m-am obosit degeaba sa dau reply. Nu e o crima, toti visam.
Matei
QUOTE(RainHawk @ 17 Dec 2007, 17:11)
S-ar putea sa iesi mai ieftin din Germani cu mult:
E putintel mai greu dar asta e, daca iti doresti o masina deosebita, ai de munca.
*



oricum vroiam de mult sa dau o tura prin state.

QUOTE(DiMaggio @ 24 Dec 2007, 04:51)
afirmatia asta ma face insa sa ma gandesc sa m-am obosit degeaba sa dau reply.
*



imi pare rau ca ti-ai pierdut timpul pentru mine care sunt o cauza pierduta...

acum serios vorbind, cand am deschis topicul asta ma asteptam sa vorbim exact despre posibilitatea de a inmatricula o masina sh din afara UE, nu neaparat cea la care m-am referit eu. multumesc pentru raspunsuri RainHawk si MihaiD.
fanu_WZI
dupa cate observi si tu cei de pe forum nu au fost preocupati de astfel de importuri si cel mai probabil nici nu au facut astfel de importuri pana acum. mai poti observa deasemenea ca germania este tara favorita unor astfel de importuri.
ce-i de facut?! intereseaza-te temeinic direct la sursa (organele abilitate) si apoi fii bun si ne spune si noua la ce concluzie ai ajuns pentru ca dupa cate vezi discutia mai mult a degenerat decat sa iasa ceva constructiv din ea.
calcule de genul transport+pret de achizitie+taxe+accize+asigurari+costuri de intretinere cred ca poti face mai bine singur decat le putem face noi. nu de alta dar ai fost mai interesat de comparatii import germania vs. import state decat noi.
iti urez succes si oricare ar fi alegerea sa fie intr-un ces bun (cu conditia sa ne expui tot ce ai aflat biggrin.gif ) ca poate ne aducem si noi intr-un an doi vre-un dodge viper sau nissan skyline (si atunci o sa dam o linituta cu hummer-ul tau biggrin.gif )
GABONE77
vezi matei ca baietii pe aici sunt cam carcotasi si daca nu te tii bine te mananca cu fulgu cu tot, oricum cred ca unii duc asta la extrem si se leaga de orice rahat (turcesc) cand decat sa arunce cu noroi mai bine ar scrie in alte topicuri. si invatati nene sa scrieti vreun si fi cum trebuie si cand e cazul ca ne baga pruteanu in sedinta daca se uita la ce scriem pe aici. succes matei si sper sa nu iei oribilitate usa made. ia ceva cu stil.
RainHawk
Nimic nu e prea greu cand iti doresti ceva.

Eu personal mi-as aduce ceva asa: Un Yaris Sedan sau Honda Civic Sedan.

[attachmentid=1627425007]
MihaiD
Cel mai simplu e sa cautati masinile pe site-uri gen autotrader.com, cars.com sau craigslist.com, dupa aia sa contactati proprietarii si sa le cereti VIN-ul(vehicle id. number). Cu VIN-ul puteti vedea toata istoria masinii: cati proprietari/daca e salvage(adica a avut accident si a fost refacuta dupa aia)/lemon(cu defecte majore de fabricatie), cand a avut service-urile majore facute, etc... VIN-ul poate fii consulatat pe carfax.com, costa vreo 25$/luna. Preturile pietii pot fii gasite pe kbb.com (Kelly Blue Book), de obicei o masina daca se vinde cu mult sub pretul pietii e ori salvage ori lemon.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.