Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prima impresie despre cineva functie de marca
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
PhilipMorris
Eu am cateva fixatii de genul... Un anumit model si marca de masina imi fac o anumita impresie wacko.gif . O sa dau exemple, sa fiu mai explicit. Poate o sa ma considerati nebun ...
Dacia break - are taraba pe undeva
Logan - functionar public
Audi A 4- peste 250 000 km, muncitor in Spania
BMW orice model - masina cumparata la mana a doua
Clio - oameni tipicari
si lista poate continua... Nu am in intentie sa jignesc pe nimeni in lista de mai sus blush.gif , si nici nu as vrea ca cineva sa o faca mai jos. Mersi mult si un trafic frumos! wub.gif
Dan73
Dacia break nici nu s-a mai fabricat prea mult dupa 90 si nu prea mai sunt...dar in fine
Logan: oameni care vor numai masina noua
BMW mana a doua: colorati, smenari, smecheri de cartier
Audi A6, Q7, BMW X5: oameni cu bani castigati (furati) usor si fara exces de educatie
Subaru, Mitsubishi, Land Rover, Toyota: cunoscatori si oameni care stiu exact ce vor - oameni cu educatie in general.
VW, Opel: marea masa care respecta cutumele si cam fara simt estetic
Renault, Citroen, Alfa ...oameni cu simt estetic mai ridicat dar cu cel practic mai coborat smile.gif ...oameni mai sensibili si mai educati decat cei cu VW..parerea mea
PS:orice ar face cei de la VW nu scot ceva mai frumos ca Laguna mea biggrin.gif... mai fiabil, probabil ca da.
PS2: nicidecum nu trebuie generalizat...Liiceanu are BMW de ex.. (nu ma sfiesc sa spun ca nu imi place omul).
PhilipMorris
QUOTE(dan73205 @ 6 Dec 2007, 22:37)
Subaru, Mitsubishi, Land Rover, Toyota: cunoscatori si oameni care stiu exact ce vor  - oameni cu educatie in general.
VW, Opel: marea masa care respecta cutumele si cam fara simt estetic
Renault, Citroen, Alfa ...oameni cu simt estetic mai ridicat dar cu cel practic mai coborat smile.gif
*


radmasa.gif 100% de acord.
Hyunday Getz - pensionar
aaddrryyss
Ba s-au mai fabicat Dacii Break dupa 90, si inca multe...Uitandu-te la semnatura mea vei vedea ca a mea (a tatalui meu defapt) e din 2001
Si cred ca s-au tot fabricat pana in 2004, pana sa apara Loganul.

Da, tata a avut taraba candva...si cu greu pot sa-mi inchipui de ce cineva ar fi vrut un break pentru alt scop, deci la partea asta clasificarea e buna.

Am si eu un fix, insa exprimandu-mi-l nu vreau sa jignesc pe nimeni: de fiecare data cand ma trezesc in trafic langa o Octavia, ori ii las omului loc sa se tot duuuuuca inainte, ori trebuie sa-l las mult in urma. Sunt foarte imprevizibili astia, si nu e bine sa fii langa ei.

De asemenea, mai am o observatie legata de S-Classe-urile din zona Dorobanti: in general oameni civilizati. N-am vazut niciunul sa mearga cu viteza mare, sa treaca pe rosu, etc. Ba chiar am primit prioritate in calitate de pieton intr-o zi cand nu mergeau semafoarele, in timp ce Octavia (cum altfel...) din spatele lui claxona ca disperatul ca de ce nu se misca.
Acuma nu stiu daca soferii aia sunt asa din cauza ca asa sunt ei sau din cauza ca nu vor prea des caramizi zburand prin parbrizele lor...

A, si sa nu uit...Golfuri II sau III....inevitabil pusti sub 19 ani, cu cozorocul la ceafa, care crede ca are masina de raliu in ciuda fumului astmatic de la curul masinii. Probabil masinile alea au fost aduse prin anii 90 in tara cand erau relativ bune / bine vazute, au schimbat intre timp 7-8 proprietari, si au ajuns in posesia lui pustiulica in cauza pe bani de seminte...
Berila
lol, chiar sunt tipicar radmasa.gif
Laurentziu83
QUOTE(aaddrryyss @ 7 Dec 2007, 00:16)
De asemenea, mai am o observatie legata de S-Classe-urile din zona Dorobanti: in general oameni civilizati. N-am vazut niciunul sa mearga cu viteza mare, sa treaca pe rosu, etc. Ba chiar am primit prioritate in calitate de pieton intr-o zi cand nu mergeau semafoarele, in timp ce Octavia (cum altfel...) din spatele lui claxona ca disperatul ca de ce nu se misca.
*


E mare diferenta dintre cei cu S-Classe din zona Dorobanti, Kisellef, si pe acolo, deoarece acolo stau adevaratii posesori de Mercedes, cei care le-au cumparat de noi, de la reprezentanta, le fac service-ul tot la reprezentanta, la motor a contat doar puterea, nu si consumul, cand si-au facut lista de optionale nu i-a interesat valoarea de revanzare a masinilor, nu-i intereseaza ca masina consuma 17 sau 20 de litri in oras, ei n-au stiut in viata lor ce-i aia sa pui benzina din ultimii bani. Chiar si daca intrati pe site la Mercedes, o sa observati un aer de boierie, de stil, in configurator mi-a placut ca se poate selecta titlul clientului "D-na, D-l, Prof, Dr, etc, apoi te intreaba ce masina vrei sa conduci, de la 100 la 200 de CP, de la 200 la 300 CP, etc, nu iti spune nimeni nimic de consum, pentru ca nu are de ce sa te intereseze. La o masina la care doar CASCO poate sari lejer de 1000 ron luna, consumul este mai putin important.
Din pacate insa, multi au dorit sa ajunga la acelasi nivel, chiar daca erau mai negri si au sarit in Mercedes direct din carutele cu coviltir, mai ales in E-classe de dupa 95 (tipic tiganesc) si au stricat imaginea marcii in Romania.
Eu chiar indraznesc sa spun ca e o diferenta intre cei bogati din zona Kisellef si cei bogati din zona Pipera.
Si nu numai ei, ci multi dintre romani au dorit sa para ceea ce nu sunt. Ca tendinta generala, in Ro daca nu iti iei cea mai scumpa masina pe care ti-o permite banca, daca nu iti pui toate dotarile (motorul insa poate fi de baza) si nu te plangi de consum si, mai ales, nu ramai falimentar dupa un drum la service, se cheama ca nu ti-ai cumparat masina potrivita.

Asa ca, imaginea cuiva in functie de ceea ce conduce e cam falsa pe la noi, da, inseamna ceva, dar e cu totul diferit fata de ce e pe afara.
Solon
Grupul VAG: Stare de spirit.Nu se dau la o parte in ruptul capului, nu te lasa si pe tine sa treci desi ii faci semn, se citeste pe fata ta milogeala.Exclus! Megane-ul nu are ce cauta in fata VAG. Din pacate in Romania, puterea la unii se traduce doar prin masina IMENSA parcata in fata blocului cu garsoniere inchiriate.
Renault: oameni normali, am vazut ca stau in banca lor, rar se vede cate unul care sa croseteze benzile.
BMW: Mi se par uzate toate, conduse in procent covarsitor de cocalari si pustani care abia asteapta sa le omoare. Idee cretina vazuta in trafic: BMW nou seria 5 parca si un motor de 1.8. Pai ba dobitocule, masina aia are 2 tone, ce dracului faci cu motorul ala ca nu pleaca de pe loc. Dar are omul BMW!
PSA: Normali si aia, unii cu Peugeot le mai alearga.
GM: Alti normali.
Logan: Exact cum s-a mai scris si mai sus. A vrut omul masina noua!
ARO: Miros de stana si branza! radmasa.gif Idei preconcepute!
Chestia pe care nu o s-o pricep niciodata: de nu vad, eu nu am vazut, OPC-urile, M-urile, RS-urile agitandu-se in trafic si vad doar VAG-urile cu motoare banale care se duc pe sine, peste tot?
ramm
OPC-urile, M-urile, RS-urile si alte asemenea surate le vezi doar noaptea wink.gif
zax
QUOTE(Berila @ 7 Dec 2007, 09:56)
lol, chiar sunt tipicar  radmasa.gif
*



si eu! dar asta n-a avut legatura cu alegerea masinii...sau poate ca a avut? unsure.gif


am o preconceptie ca cei cu oltcit sunt nesimtiti dar asta numai pentru ca cei 2 posesori de oltcit pe care ii cunosc asa sunt...

pustoaica in SUV: o proasta de ultima speta care traieste pe banii lui taticu' si e mereu nemultumita
Solon
QUOTE(ramm @ 7 Dec 2007, 09:34)
OPC-urile, M-urile, RS-urile si alte asemenea surate le vezi doar noaptea wink.gif
*


Fii serios!Ma intersectez in fiecare zi cu o Vectra OPC! wub.gif
Uitasem si STI-uri!
Bliss
Blonda de 25 ani in Mercedes nou model ultimul racnet - businesswoman de succes. biggrin.gif
OVIDIUS
Bruneta de 25 de ani, masina mare de teren, neagra, numar de leasing. In cautarea personalitatii...
Vio
Ma simt foarte bine reprezentat de ce zice Solon, si extind putin: in cadrul grupului VAG straluceste "steaua" Passat obligatoriu tedei: cumparat de patronasi de trei lei cu o buda in piata cu primii bani pe care ii castiga; in loc sa isi mai cumpere draq cateva frigidere ca i se strica pulpele americane si macroul imputit pe taraba si isi tine baxurile de sucuri si apa vara in stiva la 40 de grade, el isi ia masina de neam prost, sa moara dusmanii...
bear_mc
Nu cataloghez oamenii dupa masini pentru ca nu toti sunt la fel. Am un prieten cu BMW seria 3, este un om de nota 10. Ai mei au prieteni cu passat. LA fel sunt niste oameni extraordinari. Am avut o prietena cu skoda care la fel era super. Am un coleg de facultate cu o dacie 1300 care este un prieten adevarat. Nu poti cataloga oamenii dupa masini sau dupa telefoane mobile sau mai stiu eu ce. Este adevarat ca la noi unele marci sunt reprezentate de cu totul alti oameni decat ar trebui dar asta nu un inseamna ca toti sunt la fel.
Si ca o paranteza cei mai tari sunt renoistii. icon_mrgreen.gif
Vio
bear_mc, daca am inteles eu bine scopul topicului, aici nu vorbim de exceptii, ci de tendinte... si intr-adevar, marea majoritate a proprietarilor masinilor pomenite aici TINDE sa arate si sa se comporte cum spun solon si altii...
... ca asta nu inseamna ca nu or exista si exceptii, si ca generalizarea ar fi buna, d'accord...
dantes
Idei ciudate... Parerea mea e ca nu se pot cataloga oamenii dupa masina si nici macar tendintele acestora... Sunt gusturi ale oamenilor respectivi si ATAT. A incerca sa cataloghezi gusturile cuiva inseamna ca trebuie sa existe un termen de comparatie. Acest termen sunt propriile gusturi. Astfel ca toata discutia e un mare fas si locul ei era poate la cafenea si sa se faca misto pe tema asta, nicidecum altfel.
DE CE? Pentru ca nu te poti k*k* pe gusturile omului. PUNCT

Intotdeauna cand esti detinator de o marca de masina atunci acea marca devine cea mai tare si cea mai jmechera marca...DAR e vorba doar de gusturi...

Dau un exemplu: cum poti cataloga aceasta "prima impresie despre cineva functie de marca" cand un proprietar detine un Touareg, un Porsche, un Hyundai si se mai plimba uneori si cu Dacia si cu Renault ca tot sunt in familia acestuia.....???

Conform celor scrise pe aici cand se suie in VW e d-ala care isi arata muschii ca ce masina are el, cand se suie in porsche ca a furat de pe undeva ceva, cand se suie in Hyndai devine inteligent si stie ce vrea iar cand se suie in dacie e cu taraba in piata, iar in reno e cel mai tare...
PACAT...e una si aceeasi persona!!!!!!!!!!!
b76bgaarh
dar are stari de spirit diferite 10561582.gif
tudor.
De Volvo?Sau de Jaguar?Ceva ceva? laugh.gif
Eu nu stiu ce sa zic. Cand il vad pe unu cu Audi Q7 nu-l las niciodata sa intre biggrin.gif
Si mai sunt inca cateva modele. Dar nu generalizez smile.gif
Tendintele sunt clare din pacate. Majoritatea masinilor scumpe sunt conduse de taranoi si mafioti.
b06fcn
Corecte multe din clasificarile de mai sus...in special in ceea ce priveste masinile din grupul VAG aduse din Germania la mana a x-a, pentru care nu mai au bani si de intretinere sau Casco...
De aia am trecut noi la asiatice... smile.gif
Vio
QUOTE
Dau un exemplu: cum poti cataloga aceasta "prima impresie despre cineva functie de marca" cand un proprietar detine un Touareg, un Porsche, un Hyundai si se mai plimba uneori si cu Dacia si cu Renault ca tot sunt in familia acestuia.....???

Deeeaaaaa, drept ce zici tu... ca daca stau bine sa ma gandesc cunosc cel putin vreo 100 de insi care au setul asta de masini, exact in formula asta... biggrin.gif
Touareg cu Dacia... radmasa.gif ce cocktail exploziv...
Acu serios, astia de care zici tu nici macar la exceptii nu ii bag, is raritati de-a dreptul... Si rogu-te nu te obosi sa imi dai acu exemplu vecinul/pretenu/dusmanu care are asa ceva, ca pe azi mi-s gata pastilele de crezut... biggrin.gif
Chiar ar fi o tema faina de cercetare statistica... un sociolog, ceva, pe aici?...
b76bgaarh
stimate coleg b06fcn......cum jonglezi cu starili de spirit??????

japoneza cum ii, dar coreanca?????? ca germanicili si fratuzoacili le avem descrise........

posesori de honda....fanatici.....pana la.........................
sadi
nu ai nevoie de sociolog.. omul conduce intr-o zi o masina sau alta in functie de starea lui de spirit radmasa.gif
dantes
@vio
Esti sigur? Atunci chiar trebuie sa mai cauti prin locurile ascunse "pastilele de crezut"

Nu crezi? Te tine un pariu? Zi cat/ce/unde, ne intalnim, iti indic persoana, iti arat masinile detinute de persoana respectiva stai de vorba si gata! Vezi ca am precizat Dacia si Reno sunt in familie si le conduce rar...restul sunt pe numele lui si iti arat tot ce vrei!

Asa ca te rog frumos sa incetezi cu prostii de genul pastile de crezut ca nu ne cunoastem asa bine si nu accept un atac la persoana mai ales public pe un forum. E un topic despre ceva, stiu persoana (apropos, e ruda!) si daca ai cumva dubii cumva, sa te uiti si in galeria mea personala de img, unde am sa adaug acum si VW ca ala lipsea.

Exemplul l-am dat cu un scop, si anume ca nu se pot cataloga oamenii dupa marca masinii detinute!

LE: Din pacate nu am acum in calculator poza cu hyundaiul...nu-i nimic o gasesc eu...
LLE: Multumesc ca a fost mutat la cafenea ptr ca acest topic e unul de mistocareala nicidecum de "diverse despre masini"
DrK
pot sa fiu de acord doar cu ideea VAG. Si nici aia nu sta prea bine in picioare. Asa cum mandria de renaultist domneste aici, va rog o vizita pe alte forumuri. POate aveam si eu idei ca in bmw gasesc numai tarani si manelisti. Cand am intrat pe forumul bmw si i-am vazut ca se plangeau toti de nebunii care merg cu viteza si nu sunt atenti am zis ca nu am nimerit bine. Valabil si la grupul VAG si la baietii fara simt estetic cu citroen, peugeot, opel, chevrolet si ce masini nu va mai plac voua...
Inca incerc sa cred ca pustimea fudula, taranii si manelistii sunt defapt exceptii. Avand in vedere ca sunt destui membrii pe forumuri dedicate unei firme producatoare se poate spune totusi ca nu sunt exceptii sau "vecinul/pretenu/dusmanu".
Frumos ar fi sa ne uitam si la noi in ograda sa vedem specimenele care conduc si mEGANE/cLIO etc etc...

nu cred ca are rost aceasta discutie.. e degeaba...
QUOTE
expulzam ciorile din tuareg inapoi pe craca


Aleks
Ba stați așa, că am și eu un amic - pe care-l văd mai rar - și mă trezesc odată cu el la serviciu, intră și-mi spune cu un aer misterios: "ieși puțin să vezi ceva".

Ies. Și nu văd nimic. "Ce să văd, dom'le ?". "Ia uită-te mai bine". Mă uit - nimic. Bine, curtea era plină, ca de obicei, cu tot felul de mașineturi... "Aia argintie..." face el, ca Polonius la urechea lui Hamlet. Văd "una" argintie: Passat ctdi (parcă), mă rog, foarte frumoasă. "Da, și ?". "E-a lui mandea" zice el. "20.000 euroi am băgat în ea." "Bravo, s-o stăpînești sănătos. Și ce, trebuia să mă scoți în frig pentru atîta lucru ?" După o scurtă "ciondăneală" amicală, tot el: "Hai, mă, că mori de invidie. Asta e poziție, mă. Cînd mă duc la o afacere, ceva, și cobor din asta, altfel se uită ăia la mine".

Mi-am dat seama că vorbea serios. Îi zic ironic: "Adică haina, mașina și femeia fac dintr-un cocălar un om de afaceri de succes ?" Mă rog, nu i-am zis chiar așa, dar ceva de genul ăsta... smile.gif

Și el, de colo, foarte serios: "Da, da, da, da... Chiar da."

S-ar putea să aibă dreptate: escrocii "lucrează" numai la "4 ace", mașina văd că are un efect hipnotic asupra mediului de afaceri, iar dacă-ți mai bagi la înaintare și femeia, te pomenești că ajungi direct nu-ș ce mare mahăr sau miliardar !

Așa că, dac-oi pune vr'odată mîna pe-o cărămidă de parale, fix dtcprstci îmi cumpăr, mînca-mi-aș mama !
NadaLina
Multumesc ca a fost mutat la cafenea ptr ca acest topic e unul de mistocareala nicidecum de "diverse despre masini"
10561582.gif
dantes asa snt noi mai mistocari da ne simtim bine aici .................... blink.gif cel putin eu wacko.gif
laugh.gif mai e cineva de aceiasi parere ?
adip
QUOTE(PhilipMorris @ 6 Dec 2007, 20:07)
Eu am cateva fixatii de genul...Dacia break - are taraba pe undeva
Logan - functionar public
Trolling eftin smile.gif
Le am in familie pe amandoua. Tata are break si nu a avut niciodata o taraba. Frate-meu are Logan si nu a lucrat in viata lui la stat, are firma.
Ideile tale, dupa ce ca sunt fixe, sunt si gresite.

L.E. Nu prea tineti cont de faptul ca multi conduc masini de firma. Ce vina am eu daca am megane dar firma ma "forteaza" sa conduc audi a8? biggrin.gif
aleksanders
chestia cu omu si masina nu s eaplica pt romaniaca - daca ziceai elvetia te credeam- ca bancheru are bmw, medicul mercedes si asa mai departe- acolo chiar este mai mult decat o regula- dar mie in romania masinile de lux imi exprima jmenareala si deja este un sentiment frustrant, cu siguranta sunt si oameni care au muncit pt masinile respective - apropo- a uitat s atreaca ca orice tigan d ela noi are mercedes - si cred ca un topic interesant ar fi de ce unii au s 600 in fata blocului din pantelimon ( scuze , cartierul este pur intamplator ales) si el sta in garsoniera- toate astea fac parte din anomaliile romaniei mad.gif
CGB
femeie (indiferent de varsta si culoarea podoabei capilare) in SUV: feriti-va !!!!

in general cam toate SUV-urile astea mari si nemtesti (Q7, ML-uri, X5-uri) imi dau o stare ciudata. si anume imi vine sa iau un bolovan si sa arunc fix in capu' soferului. nu stiu de ce.
dantes
QUOTE(veronik @ 7 Dec 2007, 14:04)
dantes    asa snt noi mai mistocari da ne simtim bine aici .................... blink.gif  cel putin eu  wacko.gif
*



si eu la fel...doar ca asta cu catalogarea nu tine..doar daca nu ai si tu...aia cu strugurii acrii..stiti voi

Oricum...imi pare rau ca vio nu e parolist si nu tine la un pariu...

Cel mai bine te simti in masina TA...ca e dacie/reno/wv/bmw/etc... NU MASINA FACE OMUL !!! OMUL FACE MASINA!!! Pacat ca unii uita......................
zax
ce lume nervoasa.... omu' a intrebat care e impresia care o aveti despre cineva functie de masina care o are... intrebarea putea la fel de bine sa fi avut in loc de "masina" "ceas", "haina", "freza", "culoarea pielii", etc... evident ca e gresit sa judeci un om pe baza unei prejudecati dar o prima impresie iti faci intotdeauna si asta se leaga de experientele placute sau neplacute avute pe parcursul vietii. Eu de exemplu ma astept mereu ca o fata numita Roxana sa fie o fata frumoasa pentru ca prima "iubire" (intamplata pe la 5 ani) se numea Roxana...
Pe acelasi principiu judecam un om (constient sau nu) inca din primele secunde chiar si dupa tonul vocii. Consideram ca centralista de la 112 e frumoasa pentru ca are un timbru placut si este amabila iar ea poate avea 1500 de ani
Totusi nu insemna ca acum o sa ma apuc sa bat orice posesor de BMW numai pentru ca am avut un accident cu unul intr-o zi care ar fi trebuit sa fie cea mai frumoasa din viata mea.
Omu' face un sondaj de opinie asa ca cei care ati luat foc ati putea sa va ganditi ca si voi aveti prejudecatile voastre care va asigur ca sunt mult mai multe decat ati vrea sa recunoasteti. Ideea nu e sa nu ai prejudecati ci sa stii cat sa te lasi condus de ele...
NadaLina
QUOTE(dantes @ 7 Dec 2007, 15:08)
si eu la fel...doar ca asta cu catalogarea nu tine..doar daca nu ai si tu...aia cu strugurii acrii..stiti voi

Oricum...imi pare rau ca vio nu e parolist si nu tine la un pariu...

Cel mai bine te simti in masina TA...ca e dacie/reno/wv/bmw/etc... NU MASINA FACE OMUL !!! OMUL FACE MASINA!!! Pacat ca unii uita......................
*


168.gif
ai dreptate popa.gif
"eu imi pun scara daca nu ajung la struguri" radmasa.gif fleur.gif
antifizic2
gresit

haina face pe om, de cele mai multe ori

aveam cielo, nu puteam intra la palatul parlamentului unde lucram fara sa arat autorizatia semnatura etc,, daca mergeam cu passatu intram fara sa ma intrebe nime nimik, aparent teroristii cu passaturi aveau intrarea libera, ma rog

daca maicamea se duce cu haina de blana la cumparaturi toata lumea se poarta cu ea exceptional, daca nu are haina de blana, e un client oarecare

am lucrat la howard jonhson, hotelul de langa ase- romana

daca omu avea ceas de aur, ii dadeam cos cu fructe si ciocolata in camera, sa mai vina si altadata, daca eraun om normal la duzina, nu primea nimik, desi poate statea la acelasi tip de camera cu acelas tarif. partea cea mai stupida era ca unii dintre cei mai bogati oameni care au stat la hotel pe vremea mea- ministri sau proimministri- nu debordau in lux, poate tocmai din cauza ca nu trebuiau sa isi demonstreze valoare prin ceasuri de aur sau pantofi de nustiu care .


PhilipMorris
Cineva mai sus spune ca in Romania nu tine treaba cu catalogarea functie de masini, ci in Elvetia. Nimic mai gresit decat asta. In orice tara poti vedea un medic intr-o masina mai normala, in Romania niciodata. Treaba cu tipu' care are Q7, Cayenne si alte cateva dar se mai plimba si cu Dacia, nu pot sa o cred, nici macar ca exceptie. Daca exista unul, inseamna ca porcul zboara. Hai sa spunem lucrurilor pe fata si sa recunoastem ca am gandit macar o data despre cineva functie de masina condusa. Eu unul am facut-o, si e normal. Suntem latini happy.gif . Pentru Ferraristul nostru de pe forum, fara suparare, dar cand combati cativa doritori sa se amuze, nu se cade sa spui ca gandesc gresit. Este doar unul din miile de ganduri care ne trec prin cap zilnic, si consider ca le mai putem da curs din cand in cand. Oricum, am putut descoperi mai sus idei si gusturi cu adevarat geniale rolleyes.gif . Parerea mea.
DrK
q7 care se plimba cu dacia?
dar de A8 care se plimba cu Lada?

Se numeste hobby...
biggrin.gif
PhilipMorris
By the way, Maybach - Nea Gigi smile.gif
zax
QUOTE(DrK @ 7 Dec 2007, 18:39)
q7 care se plimba cu dacia?
dar de A8 care se plimba cu Lada?

Se numeste hobby...
biggrin.gif
*


Ba se numeste masochism! eu nu stiu daca as mai reusi sa mai nimeresc vitezele la fosta dacie... si saraca nu era o dacie rea!

QUOTE(PhilipMorris @ 7 Dec 2007, 18:54)
By the way, Maybach - Nea Gigi smile.gif
*


Mda... acolo e discutabil... aia e o masina facuta ca proprietarul sa stea in spate nicidecum la volan... asa ca cineva la volanul unui maybach ... sofer nicidecum miliardar! Ma rog, pentru nea jiji sofer e o functie muuult prea inalta si nemeritata asa ca daca printre cititori se gasesc si soferi (ca meserie) ii rog sa nu se simta ofensati de comparatie.

Apropo, scuze de offtopic dar ce parere aveti de perdelutele din spate de la Maybach-ul oierului? mie mi se par parca furate de la vreo casuta de-a Fratilor Grimm! Mi se par mullt mai elegante cele din plastic de la megane... ce naiba, trebuia neaparat sa se vada bara pe care gliseaza si incretiturile alea de la capete?
twingooo
si inca o data...sunt prea mic pentru statistici.
Laurentziu83
QUOTE(PhilipMorris @ 7 Dec 2007, 16:20)
Treaba cu tipu' care are Q7, Cayenne si alte cateva dar se mai plimba si cu Dacia, nu pot sa o cred, nici macar ca exceptie.
*


Bai da fudul mai esti, sa moara bibi.

Pot sa-ti zic ca nu ma simt cand conduc Passat-ul (luat de nou, higline) cum ma simt cand conduc un ARO pe camp, ocolesc cate-o groapa, apas de 5 ori pe frana ca sa opreasca, deschi portiera tragand zavorul, etc. Sau cand conduc Iveco-ul de la firma? De ce? Pentru ca nu ma intereseaza ce conduc, nu sunt genul sa claxonez fufe pe strada decat daca vreau sa vad cum arata la fata, nu sunt genul sa-mi fie rusine sa flutur cheile de dacie si telefonul nokia 1101. Si stii de ce? Pentru ca, indiferent daca sunt la volanul unei masini de 20 de mii de euro, fie la volanul masinii de gunoi, eu tot acelasi venit de proaspat absolvent il am, stau in aceleasi 2 camere la etajul 4 si astept apa calda, excursiile tot in Romania le fac.
Mult mai multumit as fi sa conduc un Tico/Matiz, dar sa am minim 1000 de euro salariu, o casa decenta, sa plec in fiecare week-end la mare si la munte si sa fac revelionul pe plaja in Hawaii. Decat sa fiu un parlit cu masina in rate pe 10 ani care se duce la mare la cort, si in week-end mai departe de Billa nu merge, mai bine asa.
Si ce daca altii im flutura in fata telefoanele lor color? Cand aveam eu telefon fix (acu 35 de ani) ei poate n-aveau nici macar curent. Cand avea bunicul meu Moskvitch, in 1967, altii nici nu se suisera pe cal. Acum sunt smecheri, ca s-au ajuns. Pentru mine e ceva normal si nu le vad unelte de lauda.

Chiar sa ne fie rusine sa ne mai suim si in masini ieftine? Poate altora, mie nu. biggrin.gif
Vio
Pariuri nu fac din principiu, dantes... si imi pare rau ca te-ai atacat asa aiurea, era si anume gluma... smile.gif ... te simti cu musca pe caciula?... Mai usor cu tonul ,ok?... Si ia mai citeste odata, am zis ca is raritati, nu ca nu exista... STATISTICA, man....
Oricum cred ca ai vazut cam care e parerea majoritara pe aici...
respect, cristib, si mie imi vine la fel radmasa.gif
Beeey, dar ce flame o iesit din topicul asta... s-or fi simtind unii cu musca pe caciula... radmasa.gif
Cu regrete, dar asa e in Romania: aia cu masini scumpe put imediat a furat miliarde sau fraierit amarati... si de cele mai multe ori pe buna dreptate... imi permit sa contrazic pe aici, in Romania se pare ca parerea tugulanului cu minte putina e ca MASINA FACE OMUL... din pacate...
LE:
Hai sa va spun ce masini imi sunt vecine in parcarea blocului, nemti cu venituri medii: deci, dupa Megane II a mea vine o Mitsubishi Carisma cu cel putin 10 ani vechime, o Skoda Felicia, un Fiat Panda modelul ala vechi de cand lumea, un Mitsubishi Galant break de vreo 15 ani, un Polo de 2 ani, un Nissan Primera de vreo 5, un Peugeot 305... vizavi un Mitsubishi Colt, un Nissan Micra penultimul model, un Ford Fiesta cu vreo 2-3 modele in urma, un Golf IV Variant, un Ford Mondeo cu vreo 3 modele in urma si un Golf III... need I say more?... Asta inseamna o tara normala...
LE2:
QUOTE
"eu imi pun scara daca nu ajung la struguri"

Sefu cu strugurii, da' tu de unde stii daca ajung eu la struguri sau nu?... sau asta a fost asa, ca sa faci posturi, nu?... sau acu ar trebui sa sar cu un extras de cont ca sa vezi tu cat de lunga sau de scurta e scara?...
cristianxxl
Cit timp eu ma simt bine in masina mea , ma doare in basketi ce cred altii.
Vio
Pai sunt sigur ca asa crede toata lumea pe aici, dar asta nu inseamna ca e interzis sa vorbesti despre sau sa razi de parvenitismul cleptomano-manelist romanesc, fiindca aici de astia e vorba, si nu de membrii de rand ca noi...
PhilipMorris
QUOTE(Laurentziu83 @ 7 Dec 2007, 18:47)

Pot sa-ti zic ca nu ma simt cand conduc Passat-ul (luat de nou, higline) cum ma simt cand conduc un ARO pe camp, l. Acum sunt smecheri, ca s-au ajuns. Pentru mine e ceva normal si nu le vad unelte de lauda.
Chiar sa ne fie rusine sa ne mai suim si in masini ieftine? Poate altora, mie nu.  biggrin.gif
*


Si atunci de ce conduci ARO-ul pe camp, si nu te duci cu el la film? blink.gif . Sa nu generalizam cazul tau, ca cei despre care vorbim aici nu sunt toti absolventi, sau oameni cu un vizibil simt al esteticului. Eu vorbesc in general, prin asta insemnand in foarte general. Nu incerc sa spun ca toti sunt asa, ci doar ca uneori poti avea o prima impresie legata de masina pe care o conduce. Daca gresesc, mea culpa. Cand sunt acasa vad cca "n" BMWuri, toate conduse in mare parte (nu toti) de acelasi tip fad de om, care pana nu o parcheaza pe un spatiu verde sau nu claxoneaza de o mie de ori intr-o zi nu se simte implinit. Respect adevarat aici pentru cei care sunt exceptii, nu va cunosc dar va respect tocilar.gif .

7 Dec 2007, 19:30:
QUOTE(Berila @ 7 Dec 2007, 07:56)
lol, chiar sunt tipicar  radmasa.gif
*


Si eu sunt... wink.gif
Opel Vectra B - mecanic auto in timpul liber
dantes
Incepe sa-mi para rau ca detin un reno...daca e sa cataloghezi oamenii dupa masini...

@PhilipMorris...Sunt mandru ca sunt ferrarist! Multumesc. Personal consider ca e un compliment. Nu spuneam ca oamenii gandesc gresit si ca e unul din miile ganduri care ne trec prin creier. De altfel a zis cineva pe aici ca foarte mult conteaza si cum te imbraci si ce masina conduci si asa mai departe... FOARTE corect...dar asta din cauza unor alti oameni care pun etichete si pentru ca asta e societatea in care traim....una de r@h***...

@Vio... Nu ma intereseaza contul tau din banca asa cum nu ma intereseaza nici ce masina conduci tu sau cum te imbraci samd...Atata timp cat esti un om normal cu preocupari normale te respect si jos palaria. Exemplul meu poate e raritate si/sau exceptia care confirma regula, insa am vrut sa demonstrez ca EXISTA si astfel de oameni si e gresit in a eticheta oamenii...Atata tot.
Daca totusi vei dori sa afli daca spun sau nu adevarul, te invit cu cea mai mare placere sa descoperi ca nu fac afirmatii gratuite...pe nici un pariu...

Apropos de faptul ca nici macar nu se mai stie cum se schimba treptele de viteza la o dacie....raspuns..LA FEL!!! Ba mai mult...e grav ca se uita de unde s-a plecat...

Asa e cristianxxl...vezi si semnatura mea... tongue.gif
Vio
QUOTE
@Vio... Nu ma intereseaza contul tau din banca asa cum nu ma intereseaza nici ce masina conduci tu sau cum te imbraci samd...Atata timp cat esti un om normal cu preocupari normale te respect si jos palaria. Exemplul meu poate e raritate si/sau exceptia care confirma regula, insa am vrut sa demonstrez ca EXISTA si astfel de oameni si e gresit in a eticheta oamenii...Atata tot.
Daca totusi vei dori sa afli daca spun sau nu adevarul, te invit cu cea mai mare placere sa descoperi ca nu fac afirmatii gratuite...pe nici un pariu...

Repet pentru a nu stiu cata oara: STATISTICA, monser... nu discutam aici despre raritati, ci despre aia care is multi, si prosti, si previzibili si demni de mila, si din cauza carora tara aia merge asa cum merge...
Eu sunt convins ca spui adevarul, declar aici oficial si public ca te cred, ok?... dar nu despre asta era vorba: am spus ca nu cred ca ar fi multi oameni de genul asta... majoritatea neamurilor proaste de care vorbesc eu s-ar scutura cu scarba la ideea de a mai urca intr-o Dacie, desi nu demult nu o aveau nici pe aia...
"e gresit a eticheta oamenii" - da, cat de adevarat! Asa cum ma eticheta si amicul care te sustinea calduros, respectiv ca sunt un sarantoc in care vorbeste invidia pe aia cu masini tari si scumpe, strugurii acri... lui ii era adresat raspunsul cu contul... fiindca singura modalitate de a-i demonstra cat de mult se inseala ar fi asta, care e ar fi de un prost gust extrem...
dantes
Inseamna ca incepem sa ne intelegem...

Eu combat cat pot etichetarea oamenilor ptr. ca nu e normal asa ceva si imi pare rau ca exista o groaza de oameni care numai asta fac... de parca trebuie sa fiu la 4 ace permanent... Nici la serviciu nu ma duc la 4 ace...ba mai mult...sunt si aproape ras in cap si cateodata mai imi las barba sa creasca... Si nu ma eticheteaza nimeni...Si chiar daca m-ar eticheta m-ar durea fix in....la 10km distanta...

PhilipMorris
QUOTE(dantes @ 7 Dec 2007, 19:40)

@PhilipMorris...Sunt mandru ca sunt ferrarist! Multumesc. Personal consider ca e un compliment.
*



Chiar a fost. Nu am vrut sa te jignesc cu nimic, dar faptul ca aperi cu disperare un punct de vedere deja pierdut, ma face sa cred ca ai o musca mare pe caciula. wink.gif . Ha, te sicanez si eu, nu o mai lua personal, si nu te mai include in cercul celor care caracterizeaza un om dupa imaginea lui. Cand o sa vad un convoi de corp diplomatic format din cateva ARO, 2-3 Dacii si ceva Oltcit-uri, si porcii vor zbura, atunci eu o sa iti dau dreptate. Pana atunci, masina este o parte a imaginii tale. Ca si hainele, ca si casa in care stai. Daca "te doare in basketi" de imaginea ta, eu nu te pot judeca 111.gif .
dantes
Fac dus zilnic tongue.gif nu am muste in jurul capului radmasa.gif

Ai dreptate la aia cu coloana oficiala...dar "aia e jmecherii" care ne iau noua banu' wink.gif Intr-adevar cand vad ca lupta e pierduta si n-are rost sa continui ma opresc...ca-mi tocesc nervii de pomana...
Christu
Vreti sa va zic in ce masina ma simt cel mai bine? In cea pe care mi-o permit.
Recunosc ca nu mi-ar sta rau intr-un seria 3 (modelul nou doar) sau intr-un C, E sau A6 dar inca nu sunt de mine.

Eram acum vreo luna cu masina sefului XC90 - ma rugase administratora sa i-o duc la spalat ca ea nu stia sa i-o porneasca - imediat ce am intrat cu masina s-a apucat sa mi-o spele patronul spalatoriei. Trebuia sa ma simt altfel?..Nu cred! Da, m-am simtit un pic altfel la inaltime si cu 300 de cp sub mine dar sentimentul asta e trecator. Da, sefului meu - business man in toata regula i se potriveste perfect masina aia. Nu cred ca l-am vazut vreodata in jeansi sau bluza, decat camasa.
Sunt sigur ca purta jeansi acum 10 ani cand avea Cielo! smile.gif
Laurentziu83
QUOTE(Christu @ 8 Dec 2007, 00:20)
Vreti sa va zic in ce masina ma simt cel mai bine? In cea pe care mi-o permit.
*


Corect ! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.