Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un elicopter
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Clipuri video > Clipuri Diverse
zax
parerea mea:
173.gif



http://www.youtube.com/watch?v=gi7G-VzU2r4
cosmin_2300
Ce e asa uimitor ? huh.gif Este filmat si apoi este inregistrarea pusa invers smile.gif
MihaiD
Tipul este Alan Szabo Jr. unul dintre 'taticii' elicopterelor RC de acrobatii, eu am un T-Rex 450SE electric, pe care l-am construit de la 0, cu care deabia am invatat niste manevre de baza.

Cateva detalii cu modelul meu de elicopter(e facut din fibra de carbon / aluminiu):

user posted image

user posted image

bobo77
Bun pilotul,aterizare reusita dar ma intreb daca normal stie sa mearga 04.gif
zax
QUOTE(MihaiD @ 6 Dec 2007, 20:50)
Cateva detalii cu modelul meu de elicopter(e facut din fibra de carbon / aluminiu)
*



Vad ca ai numar de Brasov deci nu pot sa-ti fac o vizita... daca ai connex si putin timp in w.e. da-mi te rog nr tau pe pm si te sun poate ma lamuresti si pe mine cu ce se mananca treaba asta... vreau sa-mi iau un model dar nu m-am hotarat inca daca termic sau electric, daca masina, elicopter sau aeroglisor, daca masina atunci offroad sau onroad... ca "e grele" cu hotaratul
MihaiD
Elicopterul l-am luat kit, dezasamblat, si l-am construit eu(am dat pana acum vreo 900$). Problema la elicopterele astea nu e constructia propriuzisa ci reglajul pt. a-l face sa zboare drept, care este destul de complicat. Ca sa-ti dau un exemplu, uite o poza cu rotorul principal
user posted image
are vreo 9 parghii care toate interactioneaza intre ele, si la care trebuie ajustata lungimea astfel incat sa dea niste parametrii destul de exacti (pitch angle/etc...).
Pana am descoperit cum sa-l reglez, l-am crash-uit de cateva ori, si asta m-a costat ceva(de obicei se rup palele rotoarelor/rotile dintate de la motor/trenul de aterizare, rotile dintate din servomotoaore, etc...)
Al meu are 4 servomotoare (1 pt. controlul pitch-ului rotorului din coada si 3 pt. controlul rotorului principal), are un giroscop tip "head-lock", si am o telecomanda Futaba 6ex pe 2.4GHZ cu 6 canale si este capabil de acrobatii 3D ca in filmul de mai sus. Ideea e ca nu e chiar o jucarie, rotorul principal se invarte la peste 2500rpm, palele sunt din materiale compozite(fibra de carbon/lemn), te poti accidenta/sau poti accidenta pe cineva usor cu asa ceva.

Daca te decizi sa-ti iei un avion RC, iti recomand ceva electric si dupa aia sa treci la "glow" adica termic. Ceva de genul http://www.aircraft-world.com/prod_datashe...-08RW-Label.jpg, care se asambleaza usor, e facut din lemn de balsa/fibra de sticla. De obicei pe langa kit mai trebuie sa-ti iei servomotoare si telecomanda/receptor. Cel de sus costa ~200$ kitul(vine si cu motor/controler de motor/baterie), telecomanda te mai costa cam tot pe atat, si pe langa asta inca 4 servomotoare(~70$). Poti lua si mai ieftine, dar de obicei sunt cotet(z)e.
yO_
Daca spui ca ai reusit sa 'zbori' cu un elicopter RC atunci felicitari! Eu nu am fost in stare sa ridic de la sol mai mult de cateva zeci de centimetri asa ceva, si nici sa il reglez cum trebuie.

Avioanele RC se controleaza tot atat de greu? Nu de alta, insa o aterizare "fortata" la un astfel de model din balsa inseamna direct "dauna totala".
MihaiD
Daca elicopterul este reglat calumea mecanic si din programare(telecomanda), e destul de usor de controlat. Din pacate, naiba m-a pus zilele trecute sa zbor cu el prin casa si l-am cam dat de pereti, acum astept sa-mi vina piesele pe care le-am rupt. sad.gif
Avionul e mult mai usor de controlat si reglat, cel mai greu de facut e aterizarea, care daca nu ai experienta, de obicei duce la ruperea eliciei si a trenului de aterizare.

Uite ce ce poate face cu un avion RC de acrobatii:
zax
bai frate, zici ca-s legate sau filmul facut din secvente si pus apoi fundalul....
DrK
frumos elicopterul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.