Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Internet de la romtelecom
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
romeo3108ro
folosesc o retea de cartier si as vrea sa trec la Romtelecom.Ce ma sfatuiti?
DrK
Tocmai mi-am luat Click-Net 6 mbps.
Merge bine, constant. Download 600k.
Iti pot spune ca nu pica prea des, aproape niciodata.
Cu alte cuvinte, viteza pentru dwl filme, muzica, p0rn, seriale, emisiuni, reviste nu ai. Si nici nu o sa ai prea curand.
In schimb poti sa iei un click-net de 1 sau 2 mb si il tii ca back-up pentr zile negre fara retea de cartier wink.gif
Liviu
Eu am clicknet de 3mb .. 6 chiar nu imi trebuie .. oricum pot sa fac upgrade oricand cu un simplu telefon in caz de nevoie.

Mie imi merge constant cu 300KB (adica exact 3 megabiti). Nu am de ce sa ma plang deocamdata.
gotty
in primul rand ti as recomanda sa ti iei un provider serios...nu stiu care are cea mai buna oferta pe zona dar gandeste te ca in momentul in care se va pune in aplicare legea cu ingroparea cablurilor retelele de cartier vor fi in aer...
dack
Si eu am Romtelecom, 3Mega, cu atat merge, nici un bit mai jos.
Cade extrem de rar (de vreo 3 ori in 2 ani) si atunci cand s-a intamplat, s-a remediat fara sa sun, in 10 minute.
ssilviu
Eu il am pe ala de 4 Mega. Merge bine, nu cade foarte des. Tehnologie invechita, upload slab, ping mare. Insa...

Eu l-am luat pentru ca nu aveam alternativa. De exemplu nu se compara deloc cu ce am acum in Drumul Taberei. Mitnet. 100 Mega Metropolitan si 4 Mega pe extern inclusiv upload. Si asta la doar 35 de lei. Nu vreo 80-90 cat e Romsuxul.
A l e x
Ai mei au Clicknet si merge foarte bine. Nu retin ce abonament au dar merge cam tot timpul cu 400-500 KB/s viteza de net... Dar nu sunt in Bucuresti.

Deci pentru B nu stiu ce sa-ti spun despre Clicknet, dar eu am RDS de 2 ani si ceva si sunt f. multumit.

Apropo, cand discutati de viteze de net, aveti grija sa nu confundati MB cu Mb adica megabytes cu megabiti ca se creaza confuzii imense... De exemplu, abonamentul de 6 mbps de la ClickNet se refera la 6 megabiti (Mb) pe secunda, dar pentru a afla viteza in megabytes (MB) impartiti la 8, deci 6 mbps = 0.75 MB/s adica 750 KB/s...
Laurentziu83
QUOTE(gotty @ 3 Dec 2007, 19:20)
in primul rand ti as recomanda sa ti iei un provider serios...nu stiu care are cea mai buna oferta pe zona dar gandeste te ca in momentul in care se va pune in aplicare legea cu ingroparea cablurilor retelele de cartier vor fi in aer...
*


Providerul meu, destul de serios de altfel (pica foarte rar si atunci maxin 10 minute), cu contract, factura, folosit de destule firme, etc, are reteaua facuta pe stalpi si de la un bloc la altul, la fel ca si cablul de la UPC. Cand se va da respectiva lege eu zic ca se va da un termen pana la care respectivele retele isi vor muta cablaraia. Daca ar fi de azi pe maine ar paraliza comunicatiile cu totul, nu numai internetul.
alex0507
M-am abonat de la inceput la clicknet ptr ca nu aveam alta optiune, am avut 1mb, apoi 2.5 iar acum am 4 mbps. De mers merge bine, doar cateva deconectari, viteza maxima posibila se atinge des(unde e posibil).

Acum cu calculele colegilor smile.gif 3mbps, 4, 6 sau alta viteza nu se atinge niciodata ci numai 85% din viteza si asta daca e buna conexiunea, linia de telefon e in stare buna, nu esti prea departe de centrala si altele.

@romeo: Sunt pe softpedia 300 si ceva de pagini despre clicknet daca vrei sa-ti faci o idee.

@ssilviu: presupun ca te referi la pingul cu rds, zilele astea observ ca nu mai sunt pierderi intre rds si romtelecom si nici pingu nu mai e asa mare.
ssilviu
Nu, ma refer la pingul dat de tehnologia antica folosita de Romtelecom: DSL.

De altfel Romtelecomul cred ca a avut cel mai incompetent management posibil pentru ca aveau capacitatea de a rupe tot in netul romanesc. Adica puteau implementa DSL-ul inca de acum 10 ani. Hai sa zicem 5 ani. Dar ei in schimb au labarit-o ca fraierii cu dial up de trei lei si preturi mega mari iar retelele de cartier au aparut ca ciupercile dupa ploaie.

Si la fel, acum iar nu ii inteleg. Ei ofera DSL-ul doar in orasele mari. Unde deja exista retele de cartier cu performante mult mai bune. Nu inteleg pe cine vor sa ia de clienti?
adip
romtelecom, spre deosebire de restul furnizorilor, are suport tehnic cu cel mai bun timp de raspuns si de remediere, fie ca e vorba de retea sau o banala reconfigurare software. Imi pare rau ca tre' s-o zic dar asta este. erdeesh si astral sunt la ani lumina in spate. Sa nu mai zic de retelele de cartier, unde, daca nu dau vina pe switch-ul de pe terasa, dau vina pe "piringu' de la evulva", de parca pe mine ca platitor ma intereseaza cauzele, reale sau inchipuite, pentru care nu-mi merge netul.
In afara de romtelecom restul nu au resurse pt. suport tehnic decent
bear_mc
Pana nu demult netul iesea afara din tara pe infrastructura Romtelecom. Le era mai usor sa le ia banii pentru asta decat sa-si dezvolte un serviciu propriu.
RDS-ul cred ca se apropie mutl de romtelecom. Eu am avut RDS 2 ani si nu am avut probleme cu el.
DrK
ssilviu. nu vreau sa sune nasol dar mai documenteaza-te despre romtelecom... radmasa.gif
cel mai performant sistem de transport date il are romtelecom. echipamente de nu o sa visezi in viata ta sa vezi macar... cauta pe yutube serviciul de comanda si administrare al romtelecom din bucuresti. sa vezi ce-i acolo si cu ce merge... zici tu ca exita click-net in orasele mari? gresit . daca vreau sa imi trag internet in valenii de munte si exista un kkt de fir cu 2 lite, pot sa imi iau internet. o sa-l bag in curu vacii dar asta e alta problema. TOATA (as in All) reteaua romtelecom este digitala si pe magistrale GB.
adsl este o tehnologie care o are toata lumea. Ce nu stii tu poate este ca ADSL2 este in teste si cel mai probabil anul viitor ii da drumu pe piata. Are rost sa-ti spun ce viteza are adsl2?
Provider serios? hmm. Sa luam rds? pai tocmai s`au bagat la actiuni pe bursa si foarte curand o sa devina alta firma. Astral? pardon. upc. hotii din cluj s`au gasit afaceristi mari.
ce a mai ramas? avolva? da. dupa ce mai baga niste bani americanu cu miros de evreu o sa le mearga si mai bine.
Fibernet? nu.. mai bine nu. din peeringul cu toata lumea (inclusiv rds) s`a ajuns la un peering cu.. hmm... fibernet cred. rds, astral si inter-lan nu mai exista...

management rtlc? gresit si aici. tu crezi ca 6 ani au stat si s`au uitat pe geam si firele alea de pe stalpi si gigabitu din canal a rasarit cand a venit zânul de la banca transilvania?
hai merci pentru lectura.
si nu. nu sunt angajat romtelegaura. in 95 faceam ouale mari lu rtlc cand stateam pe dialup...
ssilviu
Bai nene, ce te-ai atacat smile.gif) .

Eu nu am nevoie sa ma documentez pentru ca tot ce am spus eu e corect. Pe mine nu ma intereseaza ce magistrala are Romtelecom. Pe mine ma intereseaza ce primesc eu ca un simplu client.

Si eu ca simplu client primesc un net printr-o tehnologie veche de zeci de ani care are numeroase dezavantaje. Uploadul este mult mai mic decat downloadul, esti dependent de distanta fata de centrala telefonica iar viteza per total este mai slaba si decat la banalul cablu tv. Asta inseamna ca nu poti avea acces la viteza mare la userii conectati la magistrala aia Romtelecom de care tu amintesti.

Putin imi pasa ca Romsux are o teava cat china daca pe mine ma conecteaza la internet printr-un pai.

Stiu ce inseamna si ADSL2 si nici aia nu se apropie macar de posibilitatile unui banal cablu UTP. Ca sa stie toata lumea, un adsl normal in cea mai buna variatie are download maxim 12 Mbit/s si upload de 1,8. Iar Adsl 2 dubleaza vitezele astea. Nu se ridica la nivelul unui UTP de 100 Mbit/s atat download cat si upload. De fibra nici nu mai vorbesc.

Si da, managementul Romsux a fost sux. Pentru ca tehnologia exista si capacitatea de implementare exista. ADSL-ul se putea baga inca de acum 6-7 ani, cand era intr-adevar cea mai buna alternativa. Romsux putea in felul acesta sa se impuna intr-un mod clar pe piata si sa reactioneze pe masura. Si in timp datorita avantajului de pe piata putea sa tina pasul cu absolut orice concurent, ba chiar sa fie cu un pas inaintea lui.

Deci repet, pe mine nu ma intereseaza ce infrastructura ciumeaga are Romtelecom. Ma intereseaza ce primesc eu ca client. Am spus si mai sus ce net am eu in DT. Poate reusesti sa-mi gasesti un avantaj in favoarea clicknetului fata de ce am eu acum. Adica retea de cartier.
DrK
adsl exista acum 6-7 ani. se numea linie telefonica speciala. la pret de fibra optica sau radio si mergea mai prost. tu primesti ca (virgula) client strictul necesar la un pret foarte bun. retelele de cartier au iesit din cauza rds si astral care nu dadeau fibra metro 100.
adsl2 se fol si usa. si daca le spui alora ca ai 6mbps si 100 metro o sa te intrebe urmatoarele: la ce folosesti 6mbps ? si ce-i aia metro. adevarul este ca intr-o lume civilizata fara piraterie pe fata cum e la noi si la alti vecini nu iti trebuie mai mult de 6mbps sa faci un browsing nenorocit unde vrei tu in lumea asta.
Rtlc nu are nevoie sa tina pasu cu nimeni in momentul asta, restu trebuie sa tina pasul cu rtlc. Acum pot sa ma duc sa-mi iau de la diverta un dvd, sa ma uit la el si aia e. a trecut vremea dwl de jocuri si filme cam cu tepele aferente pentru ca avem acces la altceva.
nu puteai sa te duci la cinema sa vezi ceva surround pentru ca nu exista. nu puteai sa te joci un joc original pentru ca nu te puteai atinge de el. acum cel mai nou joc e 30 euro..
parerea mea e ca romtelegaura iti ofera exact ce-ti trebuie. iar lansarea asta a fost acum pentru ca in alta perioada( acum 1 an de exemplu) nu avea acelasi impact, pentru ca existau foarte multi care isi spuneau urmatorul lucru: 4mbps? frateeee eu am 10 extern si 100 metro.. pff
apropo. gigabitu nu merge prin lita de telefon wink.gif, chiar daca acea lita poate duce tv, radio, telefon si internet. adica lite digitale biggrin.gif
avantaje click-net vs retea de cartier? biggrin.gif pai... daca ploua nu pica. nu se fura switchuri. nu pica externu la provider. nu ai minciuna aia de 10mbps extern doar pentru tine biggrin.gif si sigur daca pica ceva in duseldorf sau hamburg sau berlin...
ssilviu
Asta vrei tu sa crezi. Jobul meu necesita un trafic substantial de net, si lucrand si pe clicknet si pe mitnet iti spun ca diferenta de timp de lucru este imensa. Mai ales ca eu am nevoie si de upload destul de mult.

Si nu stiu la ce retea de cartier oi fi fost tu, dar eu in un an jumatate de mitnet am avut probleme cu netul doar de doua ori. Cand niste kinderi faceau flood de blocau toata reteaua. Merge perfect indiferent de vreme, nu s-a furat pana acum nici un switch iar cei 4 Mega pe extern merg tot timpul la maxim. Plus de asta, avand un up-time similar cu cel de la clicknet, reteaua de cartier are viteza mai mare si pret mai mic. Deci unde e avantajul?

Despre ce gigabit vorbesti? Cat despre lansarea romtelecom, eu nu inteleg cum naiba prin intarzierea cu un an au putut sa obtine vreun avantaj. Ca lumea s-a desteptat intre timp si si-a dat seama ca nu are nevoie de 100 de mega de metropolitan? Pacat ca nu mai e valabil topicul cu bula icon_mrgreen.gif

Deci sa recapitulam. Romtelecom ofera acelasi lucru, ba chiar o viteza mai mica decat o retea de cartier. Dar la pret mai mare. Si totusi recomanzi Romtelecom pentru ca e suficient cat ofera. Mdea unsure.gif wacko.gif. Am incheiat aici discutia sleep.gif
DrK
noaptea buna. si cand te trezesti mai citeste o data. esti obosit.
nu toata lumea foloseste ftpuri ca tine.
cat despre necesar? ti-am explicat, dar dupa cum spuneam esti obosit...
Berila
Am ClickNet de 4Mb, ex client retea de cartier, ex client Astral (UPC mai nou...).
Imresii? Excelent! in 1 an nu a cazut nicio data viteza dlw de 300-400k constant, servicii client nota 10, recomand.
De ce?
Nu dlw filme sau alte prostii de pe huburi. Se gasesc pe internet (pentru cei care nu stiu) diverse forumuri legate de filme, muzica, p0rn, soft etc .. unde sunt postate toate noutatile si vechiturile posibile in domeniul respectiv (de cele mai multe ori oricat asi cauta pe huburi nu gasesc ceea ce caut).
Viteza dlw este constanta (mie rareori imi scade sub 250k si asta depinde de site nu de provider).
STABILITATE!!!! cel mai important criteriu .... mai ales pentru mine care sunt impatimit de online-games unde cea mai mica intrerupere sau lag spike generat in reteaua provider-ului poate avea efecte catastrofale biggrin.gif (cunoscatorii stiu de ce).



ps: oferta valabila la momentul postarii, iti da moca un pc, si nu e varza ...
DrK
sa nu exageram.. e totusi Celeron...
Berila
"desktop gratuit ( CPU Intel® Celeron® 1,6 GHz; 512 MB DDR2 SDRAM; HDD 80 GB SATA; DVD-RW Dual Layer; LCD 17’’; Microsoft Windows® Home Edition; garantie 3 ani) la abonamentul ClickNet 3 M"
Mai mult decat suficient pentru a naviga pe net biggrin.gif
DrK
ziceai de jocuri online. WOW, RYL si care or mai fi... e praf saracu biggrin.gif
fanu_WZI
migrarea de la o retea de cartier la un provider precum Romtelecom esti indreptatit sa o faci daca :
- calitatea serviciilor pe care le ai la reteaua de cartier sunt execrabile
- pretul pentru serviciile de care ai parte este foarte mare
- nu downloadezi in disperare ci folosesti internetul mai mult pentru browsing si alte activitati putin consumatoare de resurse.

Daca una dintre conditii este indeplinita si ai si linie telefonica trasa poti migra linistit spre unul din serviciile de internet Romtelecom din gama entry-level (pret mic, performante mici, stabilitate foarte buna). Daca te gandesti ca vrei sa faci si download atunci migreaza spre Romtelecom la abonamentul de 3Mbps sau de 6Mbps (ia in calcul ca trebuie sa renunti la mai mult de 100RON pentru asta lunar).

In orice caz, solutiile Romtelecom au ajuns la un anumit nivel de maturitate si sunt printre cele mai stabile conexiuni la internet (nu am zis rapide! nu am zis "bune"!)
Alege intotdeauna un modem 516 sau 536 in loc de cel pe usb (care e o janghina!) si o sa fii multumit.

ps: nu lucrez la Romtelecom! Lucrez zilnic cu ei! ....in toata tara
Matei
am si eu ADSL de 3 Mbs si imi este suficient.
as vrea sa imi instalez un router wireless ca sa pot sa folosesc si laptopul si telefonul mobil in acelasi timp.

are cineva ? de care ?
fanu_WZI
au mai multi. MSI.

ai PM
LNG
Romtelezgomot. Recomand RDS FiberLink. Rulz!. icon_mrgreen.gif
fanu_WZI
sa nu deschidem o disputa romtelecom vs. rds aici 243.gif

fa un test lng : da un telefon la RDS si cere " vreau si eu inca 3 numere de telefon pe langa astea 2 pe care le am" si apoi numara pe calendar saptamanile pana cand o sa vina cineva sa ti le dea

apoi fa acelasi test cu Romtelecom-ul wink.gif

chiar conteaza sa ai servicii de calitate in mediu business wink.gif
DrK
servicii business la rds inseamna fibre optice in locatie, mult comercial idiot si preturi /mbps de mai bine te duci la evolva radmasa.gif
Manuel
QUOTE(Matei @ 14 Dec 2007, 12:10)
as vrea sa imi instalez un router wireless ca sa pot sa folosesc si laptopul si telefonul mobil in acelasi timp.

are cineva ? de care ?
*




Tocmai mi-am luat unul de-asta. Am citit cateva review-uri si e cam tatic. Nu l-am testat inca in afara blocului insa in toata casa am semnal full.
Matei
si l-ai configurat singur ? e greu ?

iti mai trebuie modemul de la Romtelecom sau firul de telefon intra direct in el ?
Manuel
L-am pus singur. E foarte usor, bagi CD-ul si-ti arata exact pasii care trebuiesc urmati (cu poze), inclusiv cand sa-l conectezi la priza de curent smile.gif

Am internet de la RDS iar routerul l-am pus dupa modem.
Cristi39
eu am facut prostia asta si am renuntat la reteaua de cartier,unde aveam viteza de download in unele cazuri,de pe torente,si 10 Mb.Am acum Clik-Net-viteza luminii (stinse) unde trag cu maxim 300Kbs!!! Sa-mi fie invatatura de minte...
defrag
Pentru Bucuresti e posibil ca in unele cazuri clicknet sa nu fie o alternativa buna. Pentru alte locatii e foarte buna. De exemplu in Urziceni , sunt doua retele de cartier care ofera maxim 768 kbps banda ,cam 90 kb/s la down la 500 mii pe luna. La clicknet la aceeasi bani am 3 mbps banda adica 350 kb/s la down.E o mare diferenta. Ca sa nu mai vorbim de stabilitate. Plus 6 luni moca la abonamentul pe 2 ani.Plus modem gratis. Eu sunt foarte multumit.
Cristi39
te cred.dar eu am plecat de la conditii mai bune(firma de cartier cu 20 Mb largime de banda si 5-7-10 mb viteza download de pe torente sau odc) si am nimerit la cliknet-viteza lumini!!!(sic!) unde...in trei zile iau un film.Asta e!
P.S. am (avut) si eu 6 luni moca abonament,modem gratuit.singurul avantaj este ca nu se mai intrerupe(la firma de cartier odata la 3-4 zile"murea"netul vreo ora...)
Concluzia mea e ca cel putin eu am facut o alegere proasta,si,in concluzie,dupa sarbatori o sa revin la firma de cartier.Pacat ca o firma importanta(Romtelecom) ofera conditii muuuuuuult mai slabe decat o firma de cartier,cel putin in cazul meu...Pacat
AR-18-MOS
Pai cum a zis si defrag, Clicknet e bun doar in anumite locatii.De exemplu la la mine in Arad, in cartierul unde stau eu e mult mai bine cu Clicknet.
Cristi39
in sfarsit,am reusit sa scap de cosmarul Clicknet...am revenit la reteaua de cartier.alta viata.sfatuiesc pe toti care au de gand sa se "cupleze"cu net de la romtelecom,sa nu o faca decat daca nu au o alta alternativa.motive? pai ia sa vedem.
Viteza= ffff mica.(eu am avut abonament scump si cu toate astea,viteza-max 300kb/s fata de firma de cartier unde trag si cu 10 mb de pe torente.
Pret mare= 800.000/luna !!!! fata de 500.000 firma de cartier.
Lipsa acces pe metropolitan,iar pe unele huburi,nici nu vroiau sa auda de clicknet.
Si ar fi mai multe,dar mi-e sila sa le mai pomenesc
Asa ca aviz amatorilor.Cine nu crede,e invitat sa probeze...eu m-am ars o data...
Nasu
Eu te-as sfatui sa ramai si cu Clicknet si cu cea de cartier, sa ai back-up una la cealalta wink.gif

Nicaieri nu o sa gasiti o stabilitate excelenta si o banda pe masura, la preturile care sunt azi in piata pt. home user. Asta e realitatea data de economia din piata...

Din pct meu de vedere, cel mai rentabil este sa aveti net de la o retea de cartier cu back-up de la altcineva (romtelecom, vodafone, zapp, etc.)

Si acum despre "ingroparea fibrelor", ca am citit ceva posturi mai sus : Mai oameni buni, la primarie este un proiect de a ingropa fibrele si tot ce mai e firaraie inafara de electrica DOAR pe bulevarde. Este un proiect care deja a inceput si va mai dura vre-o 5 ani de acum incolo.
Abia dupaia o sa putem vorbi si de cablurile de pe stradute. Si aici iar e destul de clara treaba: Marea majoritate a retelelor de cartier vin cu cablu/fibra pe blocuri, deci nu au nici o problema. Tot ISP-istii o sa dea bani sa se ingroape fibrele pe care le au pe acolo, ca ei vin pe stalpii aia "mici" de iluminat pe stradutze wink.gif
Mav3rick
Chestia asta cu retele de cartier vs. ISP serios difera de la o situatie la alta. Nici eu nu as da reteaua de cartier pe romtelecom, rds...etc. Cel putin nu pana cand preturile nu vor ajunge sa fie macar apropiate. Nu castig bani pe net d-acasa deci nu ma deranjeaza daca din cand in cand (la mine maxim 1 data pe saptamana) mai si pica. Totul e legal, am contract cu ei, primesc chitanta si platesc foarte putin pentru download-ul de 4-5Mb pe care il am (metropolitan). Externul nu ma intereseaza decat poate pentru mess si browsing.....dar cat ai nevoie pentru asa ceva? Pentru cineva in situatia mea mi se pare penibil sa apelez la romtelecom (am dat un exemplu) unde sa dau 100 ron pe luna pe aceeasi conexiune...
Mrija
Folosesc erdeesh de 3 ani de zile, de cand a venit si in baia mare, nu-mi trebuie mai mult decat ceea ce primesc, pt 9 dolari pe luna metropolitan de 10mega si extern 300 kilo :| plus telefonul, si in curand mobil cu minute erdeesh biggrin.gif
Liviu
daca ati avea nevoie de exetern stabil nu v-ati mai uita la retelele de cartier. Iar, daca ati vrea securitate pe computerele voastre nu v-ati mai uita la retelele de cartier (majoritate nu accepta routere/firewall hardware inserat intre computer si sarma lor de net). Apoi urmeaza suportul tehnic .. daca pica netul la 2AM si tocmai atunci aveati treaba ... unde sunati ? SI, un lucru f important ... ce faceti cand se ia curentul ? pica si netul ?
Eu pot folosi conexiunea la net inca vreo 3 ore dupa ce se ia curentul .. atat ma tine backup-ul pe ups-uri .. si stiu ca linia nu o sa pice oricum caci nu trece prin noduri alimentate la oameni in casa.

Deci, da, pentru torenti si DC++ e buna o retea de cartier ... dar avantajele se cam termina in punctul asta.

Cat despre pretul mare la romtelecom ... sa fim seriosi .. eu pentru 3mb platesc lunar 11 euro .... nu mi se pare o suma exorbitanta.
C a t a l i n
Depinde ce rețea de cartier...

În Ploiești sunt abonat la o astfel de rețea, numai că nu poate fi numită de cartier, pentru că deja înglobează mare parte din oraș. Transferul între switchuri se face numai prin fibră optică, fiecare switch are ca sursă de alimentare auxiliară un generator electric. Deci problema alimentării a fost eliminată.
Întradevăr atunci când pică ceva, durează până la 1-2 ore remedierea, dar nu se întâmplă foarte des.

Lățimea de bandă, atât pe intern cât și pe extern, este net superioară oricărei conexiuni "de firmă", și la un preț mult mai mic.
Liviu
Cataline .. dupa cum suna, reteaua aia a ta se va transforma intr-un provider de renume .. mai ales daca e la nivel de oras. Eu ma refeream la ciumpalacii astia care iti aduc un utp in casa si eventual te intreaba daca nu vrei sa le tii si switchul bagat in priza ...
C a t a l i n
Așa a pornit și rețeaua de care spun eu... Și nu cu mult timp în urmă, doar vreo 3 ani... smile.gif
adi_ar
Problema este mai complexa decat torente, DC++ si alte "ciupeli" intracartier. Nu sta totul in viteza cu care reusesti sa "sharuiesti" filme.
Cand vom auzi de vreo banca sau firma serioasa cu VPN intr-o asemenea retea ... mai vorbim ! wink.gif
Cristi39
dar in ce sta?poate pt tine nu,dar pt mine,de exemplu,conteaza f.mult viteza.celelalte criterii(stabilitate,calitate,etc) sunt la fel.
va spun din experienta,nu din auzite;clicknet e "0" fata de firmele de cartier.binenteles cu conditia ca si acea firma de cartier sa fie serioasa cum e asta la care sunt eu(nu ii dau numele ca sa nu fiu acuzat de reclama)
ssilviu
QUOTE(Liviu @ 30 Jan 2008, 08:25)
Apoi urmeaza suportul tehnic .. daca pica netul la 2AM si tocmai atunci aveati treaba ... unde sunati ? SI, un lucru f important ... ce faceti cand se ia curentul ? pica si netul ?
Eu pot folosi conexiunea la net inca vreo 3 ore dupa ce se ia curentul .. atat ma tine backup-ul pe ups-uri .. si stiu ca linia nu o sa pice oricum caci nu trece prin noduri alimentate la oameni in casa.

Cat despre pretul mare la romtelecom ... sa fim seriosi .. eu pentru 3mb platesc lunar 11 euro .... nu mi se pare o suma exorbitanta.
*



Eu la ora 2 AM dadeam telefon la click net si mi se inchidea conexiunea subit. Din ce cauze ... Nu stiu. Dar nu a fost singura data. De asemenea, atunci cand imi pica mie curentul de bune ce sunt ups-urile la romsux imi pica si netul. Si nu e de la modemul meu. Care si ala e vai de el. Ii mai vine din cand in cand sa se reseteze ca asa vrea el.

Iar eu pentru 4 mega platesc 23 de euro. Ca na, asa era inainte abonamentul de 2,5 parca. O suma destul de consintenta.

Dar e adevarat ca dpdv al uptimeului sta bine romsuxul. Din pacate eu tot consider solutia lor putin tardiva. Daca netul lor se afla la nivelul asta de acum in urma cu 2-3 ani era de apreciat.
krystyb
Cu clicknetul, parerea mea, depinde de fiecare ce vrea... vrei sa stai pe torente, sa ai viteza mare de download metropolitan, etc etc, dar vara, cind ploua mai trazneste, etc, crapa reteaua de cartier cand nu te astepti, iti instalezi retea de cartier. Eu de exemplu, nu stau pe torente, odc-uri etc, dar ma intereseaza ca atunci cind vreau net, sa am net, ceea ce clicknetul imi confera, e stabilitate, indiferent de ce si cum, functioneaza, uptime-ul e mare fata de orice alta retea.Pe mine asta m-a interesat, cind ma "arde buza " de net, sa am net, eu sint ultrafript cu UPC-ul, pe teme de rezolvare a problemelor, si serviciu client inexistent, deci faptul ca merge netul, la orice ora din zi si din noapte, e mare lucru pt mine, si am ajuns sa apreciez f mult stabilitatea retelei, daca vrei torente, tehnologia adsl nu permite upload prea mare, de aici si faptul ca multe hub-uri odc blocheaza adsl-ul de romtelecom, iar pe torente, pana iti faci ratia cu un 512 upload, dureaza o vesnicie.
Nasu
QUOTE(adi_ar @ 30 Jan 2008, 08:46)
Problema este mai complexa decat torente, DC++ si alte "ciupeli" intracartier. Nu sta totul in viteza cu care reusesti sa "sharuiesti" filme.
Cand vom auzi de vreo banca sau firma serioasa cu VPN intr-o asemenea retea ...  mai vorbim !  wink.gif
*




Cand o sa plateasca un home user, cat plateste o banca pt. VPN-urile pe care le are, atunci o sa dea si o retea de cartier calitatea pe care o dau ISP-istii unor banci. Trebuie sa inteleaga si romanu' odata pt. totdeauna, ca economia de piata nu se invarte asa cum crede el. Nu trebuie sa asteptam sa ni se dea ceva ce noi credem ca ni se cuvine. Trebuie sa dam noi inainte cate ceva si abia apoi sa cerem wink.gif

Putem sa dezbatem ore in sir acest subiect. Concluzia este insa clara si se imparte in 3 mari categorii:
1. Vrei sa dai jos filme => te abonezi la o retea de cartier
2. Vrei calitate => te abonezi la RDS,UPC,Romtelecom
3. Vrei ambele => Iei 2 abonamente, la o retea si un alt ISP......sau.....Un singur abonament la un ISP adevarat (de la 100Euro in sus)
adi_ar
Bingo!
Bine-ai venit !
Cristi39
ma amuz teribil la unele comentarii de pe-aicea....."Cand o sa plateasca un home user, cat plateste o banca pt. VPN-urile pe care le are, atunci o sa dea si o retea de cartier calitatea pe care o dau ISP-istii unor banci. Trebuie sa inteleaga si romanu' odata pt. totdeauna, ca economia de piata nu se invarte asa cum crede el. Nu trebuie sa asteptam sa ni se dea ceva ce noi credem ca ni se cuvine. Trebuie sa dam noi inainte cate ceva si abia apoi sa cerem " zice noul venit"nasul"
Pai "Nasule",te intreb eu pe matale,Ce mama dracu mai trebuie sa le fi dat celor de la romtelecom clicknet inafara de plata abonamentului,adica 80 ron???Ceva organic ,poate...chiar nu te inteleg.probabil vroiai sa scrii pe un alt forum si din eroare ai ajuns aici?Cum adica,ne-am invatat sa cerem dar nu dam nimic in schimb???Iti spun eu cum vine treaba;Cand cineva iti ofera un serviciu,fie el internet,la un pret si tu,consumator constati ca acelasi serviciu iti este oferit si de altcineva in conditii mult mai bune si mai performante,si la un pret mai mic, normal ca renunti la primul si apelezi la celalalt.Asta inseamna economie de piata,aia de care vorbesti tu,mai draga...Cam asta e diferenta intre netul romtelecomului si firma de cartier,care cel putin la mine ofera servicii de calitate.
Sunt perfect de acord cu ce sustinea un co-forumist aici.daca nu te intereseaza decat stabilitatea internetului,atunci OK,clicknet e recomandat! dar daca mai ai si treaba pe net,sa navighezi,sa descarci de pe torente sau huburi,atunci baieti,lasati-o moale cu netul de la romtelecom ca e varza.Nu o spun din povesti sau din nu stiu ce cugetari filozofice,ci din experienta...
Liviu
OK, hai sa spunem pe bune la ce e bun internetul de la romtelecom.
Eu, prin natura muncii mele, lucrez si de acasa folosind o conexiune de tip vpn (spun de tip caci nu e chiar vpn .. e o legatura encriptata real-time pe 256 de biti) si lucrez pe o interfata grafica care ruleaza pe un server din SanJose.
Pentru a putea lucra in asemenea conditii am nevoie de o latenta maxima de 220ms.
Din cauza distantei fizice intre Romania si California, latenta minima este de 170 ms. Daca mai adaugam routere si hub-uri => minim 180 ms.
De la birou (unde e o sarma de net serioasa, cu vpn tunneling pana in US) exista o latenta de 190=195ms pana la serverul pe care lucrez eu.

De pe RDS latenta este de cca 205-215 ms.
De pe UPC este cam la fel 205-215.
Pe romtelecom am variatii intre 200 si 220 (din cauza modului de functionare a modemului adsl)
De pe vreo 3 retele de carier (au unii colegi de serviciu) latenta variaza intre 210 (in momentele bune) si 400ms .. media nu iti permite sa lucrezi decat cu intreruperi.
In conditiile astea ... spuneti-mi voi (vrednici aparatori ai retelelor de cartier) se merita o retea de cartier ? In conditiile in care faptul ca poti lucra de acasa iti poate facilita evolutia profesionala te mai uiti la 20 de lei pe care ii dai in plus pe un ser4viciu stabil ?

EU am avut UPC 2 ani .. pana cand dintr-o banala eroare de operator (la ei) m-au tinut o saptamana fara internet. Pentru mine asta a insemnat .. naspa ... asa ca am reziliat contractul cu ei si m-am mutat la RTC ... pana acum totul e excelent.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.