Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane Sedan Manager
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
fanu_WZI
Pe la sfarsitul lui iulie am achizitonat un Megane Sedan Manager cu livrare din stoc in regim de cursa contra-cronometru. Adica : luni m-am hotarat ca-mi trebuie o masina, marti am numarat banii si am facut doua-trei drive-test-uri, miercuri am dat comanda si vineri am luat-o. Am fost foarte multumit de alegerea facuta inca de la primul kilometru la bord. (cine nu e?!)

Mi-am dat doua palme cand am vazut ca "asta n-are cotiera..." cea cu care facusem drive avea (dar era un pack authentic cu ceva adaugiri....nu stiu, nu mai conteaza). Am luat-o m-am bucurat de ea si i-am zis ca fara 40.000km pe an nu scapa.

A 3-a zi dupa ce am luat-o am colantat-o cu numele firmei mele si alte asemenea. In scurt timp a venit si o priza multipla pentru bricheta (necesara tuturor gadget-urilor pe care le car zilnic dupa mine) am umplut-o cu pixuri, formulare, stampile si toate cele necesare desfasurarii muncii pe teren.....am transformat-o in birou mobil.

A "infulecat" la repezeala 10.000km si cand semnalul sonor de "service due" a inceput sa me exaspereze am lasat-o 3 saptamani in parcare si am alergat clio-ul. Pe la 11.000km am ajuns cu ea in service (dupa ce completasem uleiul cu 0.5litri pe la 8700km). Service neautorizat Renault dar de foarte mare incredere. S-au schimbat filtrele de pe Renault pe MAN si uleiul de pe Elf pe un Mobil1 foarte scump (nu stiu cum se numeste ca am uitat). Si da-i bataie ca avem treaba!!

Acum am o problema cu usa din dreapta. Se comporta ciudat la deschidere (am inteles ca are o bila sparta, se rezolva pe garantie). Momentan nu face rau, cand o sa faca urat de tot o sa-i schimb acea bila cu toate ca inseamna sa-mi tina masina in service o zi sau doua.
Apropo : la o saptamana dupa ce l-am luat pe al asta am mai luat unul identic. a prezentat aceleasi "simptome" cu usa de pe stanga insa. treaba s-a remediat relativ repede cu piesa comandata din turcia/franta .

Astept sa vina peste mine revizia de 20.000.... Masina imi place! Chiar nu cred ca o sa pice ceva la ea in primii 50.000km.

+ saptiu berechet in fata, spatiu suficient in spate pentru 3 persoane
+ portbagaj incapator , gura de incarcare mica (turcii au o problema!!! mad.gif )
+ motor vioi, consum acceptabil, treapta 1 enervant de scurta (tot timpul am impresia ca masina deriva dintr-o duba!! serios, nu se putea sa fie putin de tot mai lunga?!)
+ usile se inchid foarte bine (nu ca la Symbol mad.gif )
+ scaunele de nota 11, la fel volanul si schimbatorul
+ stabilitate foarte buna in curbe pentru o masina atat de inalta
+ follow-me home
+ frane bune
- fara cotiere si fara optiune de adaugare
- se putea un radio-cd mai performant
- fara carlige de agatare prin portbagaj de vre-un fel
- optiune Xenon nexam!

Per ansamblu sunt multumit de alegerea facuta, e o placere sa te duci cu ea la drum lung si nu e rau deloc nici pentru un stil de condus mai "sportiv" daca ai chef uneori. E vioaie pentru 85CP, tine cu casa si mai ales cu afacerea.
Nu-mi place comportamentul pe zapada cu anvelopele stock! (nu ma pot abtine sa nu fac o comparatie cu symbolul care nu s-a dat inapoi de la nici o zapada cu anvelopele stock si a iesit mereu "invingator"). Daca mai am probleme inca o data cu ea (sa nu vrea sa urce pe zapada+gheata cand afara sunt 4grade) o incalt cu anvelope de iarna!!

Daune pana acum :
- doua cauciucuri (unul taiat de mana criminala celalalt intepat cine stie pe ce strada mad.gif )
- o zgarietura de toata frumusetea pe capota motorului (facuta ori de mana criminala ori de vre-o pisica)
- un colt de bandou in spate usor julit de un inculpat argintiu, ramas necunoscut - incident nedeclarat (nu-i timp de prostii)
Gill_ro
Sa o stapanesti sanatos fara evenimente sau alte chestii ...vad ca zici mai sus ca ai fost la un "Service neautorizat Renault dar de foarte mare incredere. S-au schimbat filtrele de pe Renault pe MAN si uleiul de pe Elf pe un Mobil1 foarte scump (nu stiu cum se numeste ca am uitat)" nu cumva ai pierdut garantia? huh.gif
ady85btz
S-o stapanesti sanatos!
hellcat
QUOTE(fanu_WZI @ 29 Nov 2007, 21:09)
+ portbagaj incapator , gura de incarcare mica (turcii au o problema!!!  mad.gif )
*



Ei, de parca a fost proiectat de turcaleti... biggrin.gif
fanu_WZI
cred ca ei o proiecteaza hellcat, ca aceeasi problema gasesti si la fratele symbol dar si la varul 206 sedan smile.gif nu stiu ce o fi in capul lor. daca si la astra sedan-ul nou e la fel, urmeaza sa declar designer-ul turc drept unul dintre cei mai incompetenti biggrin.gif

@Gill_ro garantie OHA! dupa mai mult de 200.000km pe exemplare made by Renault mi-am dat seama ca la stilul meu de condus nu are ce sa se strice si sa fie de garantie. sunt un om norocos smile.gif pe acest subiect ne auzim peste 2 ani si vedem daca s-a intamplat ceva smile.gif
sorin_f39
Din ceea ce stiu eu, toate masinile grupului Renault (deci inclusiv Dacia) sunt proiectate la Technocentre la Paris. In ceea ce priveste Turcia, acolo este doar fabrica. Deci nu turcii sunt de vina. Lor li se poate reprosa altceva....
fanu_WZI
sedanul meu se putea spune pana acum doua zile ca a iesit din iarna cu bine. multumitor chiar. Nu i-am pus cauciucuri de iarna dar l-am bagat prin toate zapezile, lopata a incaput in portbagaj la fix si nici consumul n-a fost foarte mare.

acum doua zile insa pe burta a luat un morman de zapada (la 60-70km/h) si cariera triumfala i s-a cam terminat. De sub masina cand motorul nu este turat deloc se aud zgomote "macabre". Cu tot pachetul de drumuri grele acea zapada i-a venit de hac. Nu am ajuns inca in service dar ajung maine. Cred ca un colier de prindere de la toba s-a rupt, sau am pierdut vre-un tampon de la evacuare, ori in cel mai rau caz am rupt teava de la iesirea din motor sad.gif

cat de mare sa fi fost acel morman de zapada daca in fata mea un logan a trecut fara probleme nu-mi dau seama...
gotty
s o stapanesti sanatos domnu'!si cat mai multi km.fara evenimente...cel putin de la mormanul de zapada incolo .... tongue.gif ....patisi ceva cu clio,ca l vazui in curte la service ul de incredere biggrin.gif ?
fanu_WZI
clio fu in service pe probleme de distributie, articulatii si frane la 60.000km. happy.gif

am rezolvat misterul troncaniturilor de sub podea, teava lovea intr-o bucata de tabla protectoare indoita de mormanul de zapada biggrin.gif acum e bine
fanu_WZI
Nu am adus prea multe detalii despre cealalta masina a mea - Renault Clio Symbol - 2004. Aduc acum din pacate. Dauna totala foarte probabil masina.

Iat-o!

gotty
imi pare rau pt ce ai patit...cum s a intamplat?

cred ca va trebui sa "insisti" pe langa inspectorul de la asigurari sa ti dea dauna totala...
sylvester
KZN cumva?
einstein1984
Vad un airbag sarit, asa ca e mai mult ca sigur dauna totala!
argon
ai auzit de schimbarea airbagurilor? aia o sa fie dauna totala doar cu pile, pe bune ma foarte indoiesc.
fanu_WZI
revin cu precizari. Masina are afectate : aripi, grila, spiler, proiectoare, faruri, capota, radiator + conducte, electroventilator, circuit aer conditionat, airbag-sofer si altele probabil mai mici sau invizibile la prima vedere. Costul total al reparatiilor depaseste voaloarea asigurata prin polita casco (5900 - la masina din 2004...n-are 4 ani...ma rog...hoti) deci e considerata dauna totala fara pile.
Avand in vedere faptul ca pe masina s-au schimbat cauciucuri, distributie, filtre, placute + discuri, saboti etc (tot ce se schimba la 60.000km cat are) mi-ar trebui pile nu sa imi dea masina dauna totala ci sa nu mi-o dea si sa o repare!!!
Chiar nu stiu ce scapare din aceasta situatie sa existe....casco mi-ar returna 85% din valoare dar imi da si epava? Daca mi-o da, am cui s-o vand?!

Ar trebui sa postez la coltul suparatilor.....sad.gif
b76bgaarh
nu te supara ce numar ai....

cumva b69 wzi?????
Fratzica
fanu_wzi te-am vazut azi in trafic, te credeai in tramvai cred. Pacat ca nu te-a vazut vreun 'controlor'. slap.gif
Adrian00
Eee,si tu acum Fratzica,doar are Megane! biggrin.gif

Cum sa opreasca "controlorul" un Megane? tongue.gif

Vad ca nu a mai intrat de mult,oare ce a mai rezolvat cu reno-ul? nedumerire.gif
fanu_WZI
Salut domnilor.
Am revenit prin forum dupa o perioada buna de absenteism. Acum cu mai multi kilometrii la bord.

@Fratzica : eu te-am vazut prin trafic de foarte multe ori, kangoo-ul tau 4x4 iese in evidenta destul de repede printre masini si nu sunt asa multe in oras.
Referitor la mersul pe sina de tramvai sau pe contrasens imi asum toate criticile si toata resposabilitatea. Daca ma opreste vre-un 'controlor' nu sunt nici cel care se apuca de dat telefoane disperate nici cel care se face ca nu are actele la el.

@Adrian00 : clio-ul l-am aranjat, a fost declarat de Omniasig dauna totala dar l-am reparat si merge bine mersi si acum. sunt multumit de cum au lucrat baietii de la Serus si pe tabla si pe mecanica

Megane-ul in schimb acum a ajuns pe la 50.000km, nu am schimbat nimic la el in afara de filtre si ulei la fiecare 10.000.... Numai plusuri pentru Megane. Daca ar fi sa aiba minusuri ar fi din cauza exploatarii defectuoase - drumuri ca la noi nu gasesti in toate Europa!
Fratzica
da, dar problema stii care e? tu iti asumi criticile si responsabilitatea, iar restul participantilor la trafic isi asuma pierderea nervilor datorata blocajelor in trafic, blocaje generate in mare masura si de cei care incearca sa reintre de pe linia de tramvai pe banda.
Cat despre kangoo, ai dreptate, iese in evidenta rapid datorita inaltimii mari. Intr-o parcare aglomerata nu risc sa nu gasesc masina.
fanu_WZI
am atins si venerabila varsta de 90.000 km si 3 ani pe drumurile din tara si nu numai. pe barbriz au avut timp sa apara o multime de vigniete cum ar fi : Bulgaria, Grecia, Serbia, Ungaria, Slovacia, Austria, Cehia si nu in ultimul rand Romania (pe 7 zile tongue.gif )

Inca nu am schimbat nimic la suspensie si nici nu sunt semne clare ca ar trebui sa schimb ceva, anvelopele sunt tot cele din fabrica (am facut un mic schimb fata vs. spate) si nota pentru megane exploatare/costuri este tot 10 in ciuda tuturor bmw/opel/vw addicted care zic ca ar fi o masina proasta si scumpa la intretinere

timp de 90.000km/3 ani s-au schimbat : filtre, ulei, placute, discuri fata, distributie, stergatoare, 2-3 becuri pe spate si....cam atat
CRY 79
Esti tare, frate! La multi mai multi Km fara probleme! In 3 ani cu cateva posturi ai rezolvat un jurnal de bord. Clio-ul daca a fost dauna totala, cati bani ti-au dat cei de la asigurari si cat ai dat sa faci masina? De curiozitate...Ca de obicei banii ce ii dau astia sunt mai putini decat ar fi normal.
fanu_WZI
clio are acum in jur de 86.000 km, merge chiar foarte bine. cei de la asigurari au dat in jur de 75-80% din valoarea reparatiilor dupa 3 luni de stat in curte la Serus.


celalalt membru al garajului (loganul) nu prea are treaba si as cam vrea sa-l dau. nu l-am adus in discutie prin forum pentru ca nu-l conduc eu, mai mult soferii. n-are decat vre-o 76.000km
Iulikk
Da' poze cu Meganu'? biggrin.gif
Multi kilometri fara probleme si gropi (daca s-ar putea) in continuare cu toate masinile!! icon_mrgreen.gif
fanu_WZI
revizia de 95.000 am facut-o acum cateva zile (filtre, ulei). Cu ocazia asta am bifat pe lista service-urilor prin care a trecut megane-ul meu si AutoService Caprita.

sincer am ramas placut surprins de curatenia service-ului, profesionalismul si punctualitatea baietilor. de nota 10. cu siguranta voi merge la ei si sa-mi schimb placutele de frana spate peste 1-2000km.

btw : discurile de frana spate la megane sedan sunt 1400 ron ?? m-a lovit "zvonul" asta cum ca ar trebui sa se schimbe si rulement si alte aberatii impreuna cu discurile.
b06fcn
Daca sunt ca la 19, 21 si Megane 1, discul vine cu tot cu rulment, teoretic cred ca gasesti si fara, dar nu stiu daca se poate recupera rulmentul din vechiul disc fara ceva daune la depresare...dar de ce trebuie schimbate discurile pe spate la mai putin de 100.000 km?
fanu_WZI
m-am linistit. am schimbat doar placutele si nu a fost nevoie si de discuri. se prezentau in stare buna
fanu_WZI
"varsta" de 118.000km l-a prins pe al meu Megane in service la B&S Motors (super baieti!).

M-am gandit ca dupa 4 ani merita un tratament de infrumusetare daca nu chiar un facelift.
Tratamentul din service se rezuma la :
- faruri schimbate - s-au matuit din cauza ca merg cu xenoanele tot timpul aprinse si deja sunt ca o cartita noaptea pe sosea
- proiectoare schimbate - unul era crapat si matuit celalalt doar matuit
- bara fata + toate cele 3 grile si scutul de plastic dintre bara si scutul metalic - pentru ca am dat peste un caine la 70KM/ora si mi-a spart grila inferioara si putin bara
- aparatori de noroi fata - pentru ca s-au deteriorat in partea inferioara de la zapada
- parbriz - crapat putin de o piatra vara trecuta
- revopsire totala - pentru ca voi schimba colantarea masinii si pentru ca aveam multe zgarieturi de la pisicile din parcare

btw : ma uit la postul lui Gil din 29 Nov 2007 in care imi spunea ca raman fara garantie. Dupa cum preconizam si atunci pana acum n-am avut probleme cu masina care ar fi fost de garantie.

Dupa 118.000km nu am schimbat nimic la suspensie, la directie sau vre-o piesa de la motor alta decat cele din caietul de revizii.

Ma pregatesc sa-mi mai iau un Megane. Nu-l dau pe acesta, doar iau unul nou. Vreau sa fie un sport-wagon full-options de data asta!
SorinCT
Farurile matuite pe interior? Daca erau pe exterior mergeau polishate si erau ca noi.
fanu_WZI
nu stiu pe ce parte erau matuite, n-am studiat cu atentie. cert era ca vedeam foarte prost noaptea.
SorinCT
Nu le mai ai cumva? smile.gif
cosmin_2300
Presupun că toate chestiile astea s-au făcut pe CASCO, nu?
gotty
QUOTE(fanu_WZI @ 18 Mar 2011, 19:48)
"varsta" de 118.000km l-a prins pe al meu Megane in service la B&S Motors (super baieti!).
*



cu cine ai vorbit acolo? icon_mrgreen.gif
fanu_WZI
@gotty: de la B&S nu stiu, ca n-am vorbit eu wink.gif s-a ocupat altcineva, un prieten de-al meu nu stii tu tongue.gif. Iti pun o vorba buna la el daca vrei biggrin.gif

@cosmin_2300 : fireste!

@sorinCT: farurile vechi sa le mai am? Nu stiu, sa intreb in service, nu am fost curios sa aflu soarta lor

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.