Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aripioare "deplasare" la frig - sa fie o iluzie?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
danmegane
Salut,

Zilele trecute am adus din franta un clio bicorp de 2002 pt un prieten. Am analizat masina in franta la sange, si in afara de 2-3 zgarieturi pe bara fata si discurile de frana cam uzate masina nu avea belele, in nici un caz nu fusese implicata in accident(mi-au dat o hartie de la prefectura care confirma).
Am ajuns acasa, si dupa o zi jumate a venit prietenul meu sa o ia de la mine, dar, o chestie ciudata se petrecuse.. blink.gif intre aripile fata si portiere spatiul parca se marise, adica aripile parca sau strans in zona de maxima concavitate ceea ce a facut sa para putin departate de partea superioara a usilor.
Usor detectabila, problemuta era sa ne fenteze pe amandoi, cat pe ce sa ma creada neserios clientul. Am fost la meridian pt o testare amanuntita si un mecanic a spus ca este posibil sa se fi contractat aripa de la frig( nefiind metalica, ci din fibra de plastic).
A mai observat cineva aceasta schimbare la frig? sau la schimbari bruste ale temperaturii? sau usile sunt de vina? biggrin.gif
Dacus_Malus
da.
fiind aripi plastic, au un comportament la frig diferit de cele de metal....
in principiu, la frig puternic, pot aparea asemenea cazuri!
cmandrei
Hihi ... am crezut ca sunt eu dus cu pluta ... dar se pare ca nu ... si eu am observat chestia asta la masinuta ... plus vara ... distanta dintre partea de jos a farului si bara fata se mareste considerabil cand sta in soare ... cel mai tare a fost o data cand statea jumate la soare jumate la umbra ... tare ciudat arata tongue.gif smile.gif
jri22
corect, fenomene observate la masina din semnatura...nu deranjeaz decit pe capriciosi si pe "clientii" care probabil vor reducere la cumpararea masinii...
dumiDude
la mine portiera stanga fata s-a comportat ciudat de o luna, s-a ridicat! :|
Cand deschid usa trebuie sa trag cu mana drepata de partea de sus pt ca altfel nu se deschide usor. M-am uitat atent si nu este cazuta din contra este ridicata cu cativa milimetrii, treaba asta nu mi s-a intamplat niciodat la nici o masina. La fel cand inchid usa din interor sau o deschid, se simte ca tine ceva sad.gif Daca ma apas pe ea isi revine putin dar nu pt mult timp. Aveti idee ce sa se fi intamplat?
PhilipMorris
Am trait s-o aud si p-asta! Asa e, va dau perfecta dreptate aici. Eu la a mea am observat cum se curbeaza ornamentul bara spate si isi pierde paralelismul fata de portbagajul spate. (nu stiam ca si bicorpurile au aripi de plastic, chiar am stat in dubii cand am ales Thalia din cauza asta...)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.