Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cea mai silentioasa benzina !
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
billabong
Nu ma refer aici la cifra octanica sau la performatele automobilului cu aceasta benzina.vreau doar parerea voastra:cu ce benzina vi se pare ca motorul functioneaza cel mai silentios.Am deschis acest topic (sper sa nu fie sters smile.gif nu? ) pentru ca sa recunosc sincer nu prea am la suflet benzinariile MOL dar alimentant din greseala cu benzina EVO ,am ramas cu gura cascata sincer.Motorul devine iesit din comun de silentios.De 3 ani de zile alimtez de la OMV si Rompetrom dar sincer EVO mi se pare de departe cea mai interesanta benzia (e mai scumpa decat carrera 100).
Laurentziu83
Ce ureche fina ai.... huh.gif
ssilviu
Eu vreau o explicatie stiintifica pentru asta ..
adip
Uita-te la reclama pentru efix, schimba marca et voila!
bear_mc
Ontopic: Mie nu mi se pare ca se aude mai incet. Are un demaraj mai bun cu unele benzine si asta se simte si la drum dar zgomotul e la fel.
cmandrei
Iarasi am crezut ca sunt dus de acasa ... poate mi se confirma tongue.gif ... totusi ... eu alimentez 99% Mol ... cand pun EVO {dupa cativa km} totul se schimba ... masina trage mai bine, parca sunetul motorului e mai "normal"/"corect" ... smile.gif {pacat ca mai scumpa decat cea de 95 fara plumb sad.gif}
billabong
Macar mai e Cmandrei (deci nu sunt singurul cu ureche fina smile.gif ) nu stiu ce naiba pun astia in benzina EVO dar e super misto (nu ma refer la TEMPO 98)
ssilviu
Nu esti singurul cu placebo ... Acum nu neg ca nu ar exista nici o diferenta intre petrom 95 si OMV 100, insa in termeni de silentiozitate, sunt curios totusi de unde diferenta asta? Pentru ca daca nu exista detonatii la nici una dintre benzine, de ce ar fi una mai silentioasa ca alta?
cmandrei
Daca nu ar urca acelasi deal, in acelasi anotimp, cu aceasi masina, cu aceasi incarcatura, in aceasi treapta, cu acelasi elan, cu aceasi viteza la baza dealului, condusa de acelasi sofer, ... in mod diferit as fi zis ca e placebo ... altfel o tin pe a mea si gata (ex. cu 100km/h deal 95 fara plumb MOL ... scade viteza ... cu EVO ramane constanta-nu creste dar nici nu scade smile.gif )
billabong
Asa e.Eu fac neveta zilnic 50k si am o panta de cam 500-600metri de inclinatie 7%.Aici se simte cel mai bine diferenta dintre diferitele tipuri de benzine.Cu OMV 100 sau cu EVO viteza ramane constanta pe o distanta cat mai lunga (fara a apasa pedala la baza pantei) iar cu o benzina de 95 scade vizibil viteza in panta.Nu e placebo.Fiecare crede ce vrea.
ssilviu
Eu ma refer strict la silentiozitate.
billabong
La silentiozitate nu e mare diferenta intre ele....doar la EVO se simte diferita.oricum fiecare motor cere ce ii place smile.gif si noi ii dam ce vrem dupa buzunar smile.gif adik 95
A l e x
Eu il sustin pe cmandrei. Si eu am facut odata plinul ori cu 98 ori cu 100, chiar nu mai retin acum, cert este ca la Clio din semnatura (care e aproape identic cu cel al lui andrei) si chiar am simtit diferenta. Efectul placebo cam sare la mine din discutie pentru ca nu stiam ce benzina e pana dupa ce am plecat si am simtit ca trage...
the tiger
eu nu am simtit nici o diferenta de putere cu benzina evo (si am calcat acceleratia cu ambele picioare). Unii spun ca ar fi consumul mai mic cu evo.Nu m-am lamurit nici cu asta. Un lucru e sigur : are culoare frumoasa. wacko.gif
CataT
Merge OMV 100, daca pe capacul busonului de alimentare scrie 95, 98?
EVO este de 98 ? Am mers cu EFIX dar parca nu-mi mai place, de EFIX ce parere aveti?
billabong
EVO din cate stiu e de 99 ca cifra octanica.Tempo Plus e de 98 si 95 de la MOL.Merge si OMV 100 dc sa nu mearga smile.gif? ea curge in rezervor si mai lasa urme si prin buzunare mai ales acum cu scumpirile.Eu raman la EVO

4 Dec 2007, 22:38:
Si apropos de putere...OMV 100 si Tempo plus de 98 apoi EVO si altele.Cel putin asa mi se pare mie
CataT
EVO nu am bagat niciodata, la ce statii peco se gaseste?
Nu radeti.
billabong
Nu rad.E la statiile MOL (nu la toate).La un drum prin tara asa vara...am gasit evo abia la a 3-a benzinarie MOL intanita in cale.Cica e importata din ungaria.
CataT
Mersi, trebui intrebat la statiile MOL, chiar sunt interesat. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.